22.1 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

fizioterapeuti

Discussion in 'SANATATE' started by lavinia31lazarescu, Feb 19, 2012.

1. lavinia31lazarescu

lavinia31lazarescu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt asistent medical generalist,lucrez intr-o sectie de Recuperare Medicala... In urma unor cursuri am obtinut gradul de asistent balneofizioterapeut.. Ce pasi trebuie urmati in UK pentru a lucra ca fizioterapeut??????

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Incearca prima data ca si nurse, aplica la NMC pentru PIN si apoi gandeste-te la specialitati. In UK specialitatea ta este separata de nursing, sunt scoli diferite.
    Citeste topicurile despre asistenti medicali, asta ca sa-ti faci o idee cum se prezinta sistemul britanic.
    In alta ordine de idei, pentru linistea ta iti spun ca NMC-ul nu recunoste specialitatile din Romania. Doar cele 4 de baza: generalist, pediatrie, mental si midwifery. Recunosterea in cele 4 domenii se face ca si debutant. Nimic mai mult!
    Succes!

3. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Am trimis actele la NMC ,sper sa primesc raspunsul cat mai repede... In cazul in care ma accepta si am sa ajung sa lucrez acolo ca nurse ,pot sa ma inscriu la cursuri pentru a obtine dreptul de a lucra in fizioterapie?????????????????

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da! Poti sa faci ce vrei dupa, insa o te coste cateva lire bune toate cursurile pentru ceea ce vrei sa faci.
    Dupa ce-ti primesti PIN-ul, cauta-ma, poate am ceva pentru tine.

5. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Cat trebuie sa astept pana primesc raspunsul de la NMC pentru obtinerea PIN?????

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Lavinia, daca citeai putin topicele despre asistenti medicali, iti dadeai seama ca nu exista un termen fix. Cativa asistenti au primit PIN-ul in doua-trei luni, altii dupa sase luni sau chiar mai mult. Eu spre exemplu l-am primit dupa doi ani si jumatate.

Rabdare!
    Pana si D-zeu a facut lumea in sase zile... Pe urma a venit Duminica. Iar in zilele de astazi mai avem si Sambata adaugata la weekend.

7. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Am primit un formular de la NMC in care imi cere acum sa le trimit foaia matricola si planul de studiu... In primul formular primit de la ei nu specifica acest lucru... Oare la toti le cer aceste acte suplimentare sau numai acelora care trimit din Romania...

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Este atat de important pentru tine sa stii daca si altora li se cer aceleasi acte sau este important sa obtii PIN-ul?
    Pentru curiozitatea ta, iti pot spune ca: Da! Toti am avut nevoie de aceste acte! Este valabil pentru toti cei din EC.

9. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Nedumerirea mea era de ce nu mi-au cerut toate actele de la inceput...multumesc pentru toate sfaturile...astept PIN-ul.....

10. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Draga Mutu, acum o saptamana am primit de la NMC acceptul si am platit si cele 76 de lire. Acum urmeaza sa primesc PIN-ul.. Te rog daca se poate sa-mi spui si mie care sunt cele mai serioase firme de recrutare din RO sau UK.Multumesc.

11. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Ti am lasat Private message Lavinia.

Chiar nimeni nu s-a inregistrat la HCPC? pt physiotherapists?

12. lavinia31lazarescu

Trophy Points:
    0
    Ieri am primit PIN-ul....va multumesc

13. bogdanstancut

bogdanstancut New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,am terminat Facultatea de Moase si Asistenta Medicala,cu specializarea de Baneofiziokinetoterapeut si recuperare medicala,din cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie din Craiova. Imi dorec sa muncesc in UK! A reusit cineva cu specializarea asta sa profeseze in UK? Profesia aceasta este recunoscuta in regat? Va rog frumos sa imi spuneti,sa ma indrumati ce pot face pentru a imi profesa meseria in UK? Care a-r fi pasii de urmat? Va multumesc!

14. Adrianphysio

Adrianphysio New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Fizioterapie
    Buna tuturor! Apelez de urgenta la colegii din Londra care lucreaza in masaj ,poate mai exista si pentru mine un loc. Am aproape o luna de cind sint aici si am bani sa incep procedurile de recunoastere a diplomei de fiziokkinetoterapeut. Va multumesc anticipat. Adrian

15. bogdanstancut

bogdanstancut New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru informatiile furnizate!

16. mihaela_hd

mihaela_hd New Member

Trophy Points:
    0
    buna, sunt asist. de BFT( balneofiziokinetoterapie si recuperare medicala)- scoala postliceala. Este cineva care poate sa-mi dea detalii despre ce pot face cu aceasta specializare in Anglia si ce pasi sunt de urmat? va multumesc.

17. florinfloryn

florinfloryn New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,sunt Florin, am si eu o mare dilema...dilema care nu ma lasa in pace de cateva lunii de zile. Sunt asistent medical BFKT (balneofiziokinetoterapie si recuperare- Balneo-Physio-Kineto-Therapy and Recovery Nurse) studii postliceale - 3ani.
    Dupa multe telefoane , emailuri...inca nu stiu unde sa ma inregisterz in UK:((((( . Daca incerc sa depun dosarul la HCPC , taxa de 440 lire..este nerambursabila...la NMC la fel... Intrebarea mea este: poate cineva sa ma ajute si pe mine cu ceva informatii in acest sens????? Multumesc anticipat

18. Andra91

Andra91 New Member

Trophy Points:
    0
    Bună tuturor!
    Am o ofertă de muncă din partea unei firme de healthcare pt luna august și mă interesează următoarele lucruri. Eu am absolvit în țară la Facultatea de Moașe și Asistență Medicală specializarea Balneo-Fiziokinetoterapie și recuperare și avizul de liberă practică îmi este eliberat de Ordinul Asistenților și Moașelor, ca: asistent medical licențiat în balneo-fiziokinetoterapie. Și mi-au oferit post de Junior Nurse și după ce-mi iau PIN-ul să lucrez ca Registered Nurse(RGN). Știți cumva dacă pot lucra ca RGN(sau dacă pot lua PIN-ul) având în vedere că am absolvit Balneo-Fiziokineto dar în cadrul Facult. de Moașe și Asistență Medicală? Mă gândesc că dacă aceștia mi-au oferit job-ul și știau ce am absolvit ar fi în regulă dar sper să nu fie vreo problemă la NMC. Mulțumesc anticipat!

19. Floras

Floras New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Andra, sunt in aceeasi situatie, am diploma de asistent BFT si as vrea sa aplic la NMC pentru PIN. Imi poti spune, te rog, daca ai reusit sa obtii acest PIN cu specializarea BFT sau nu?Multumesc!

Share This Page