15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

fiscul roman cere taxe pe economii

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by marga5, Jan 12, 2017.

1. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua, ma numesc Marga. Nu stiu exact unde sa postez! Incerc sa fiu concisa si pe scurt: suntem plecati de 13 ani, cont in banca in UK de 12. Acum 8 ani am cumparat un apartment si un an mai tarziu sotul a primit de la fisc o scrisoare in care I se cerea sa plateasca in ro taxe pe dobanda banilor avuti in banca din UK. Cativa ani m ai tarziu am cumparat un apartment si in UK. Acum am primit iar o scrisoare de la fisc pe numele meu pe adresa parintilor under am domiciliul ca tb sa dovedesc ca in anul 2013 ,an in care am luat apartamentul aici k mi am platit impozitul pe economii. De la fisc li s a spus parintilor k au vazut k am facut tranzactii in acel an. A mai auzit cineva de asa ceva???? Nici un roman pe care l-am intalnit aici nu a auzit. Poate fiscul romanesc sa monitorizeze ce facem cu banii aici? Mentionez k avem rude la fisc.multumesc

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dobanzile bancare sunt un venit, deci se impoziteaza ca atare. Si in RO si in UK. Inainte de 2008, cand am plecat eu din tara, bancile aveau obligatia sa retina din dobanda impozitul si sa-l vireze la stat. Poate ca intre timp s-a mai schimbat cate ceva. Faptul ca ai rude la fisc nu te ajuta cu nimic, sau, din contra, faptul ca iti cumperi casa dupa casa nu prea le cade bine la ficat si, cine stie, poate s-au gandit sa-ti faca un pustiu de bine. Zic si eu ...

3. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    pai asta e k prima data am dovedit k nu tb sa platim impozit pt ca dobanda de aici e deja impozitata. acum culmea exact cum ne luam aprt se gandesc sa le dovedim k platim taxe aici. pana la urma nu suntem primii care isi iau ceva si aici si acolo! nu inteleg cum numai p noi ne gasesc si vroiam sa stiu daca a mai intalnit cineva aceasta situatie. chiar si cei de la banca de aici ne au spus k ei nu trimit nimic fiscului decat daca intreaba si romani care lucreaza de ani de zile in banca aici nu au mai auzit asa ceva. de unde stie fiscul romanesc k acum 4 ani noi ne amluat apartament? cererea de la fisc e doar pe numele meu si rudele de la fisc ne au zis k annual vom pati asa k suntem cetateni romani. dar numai noi??? asta incercam sa aflu daca cineva a mai patit asta

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai bine discuti cu un consultant fiscal / contabil ce si cum, pt ca lucrurile se mai schimba, mai depind de unde te-ai inregistrat ca platitor de taxe (uk/ro) samd.
    de prin Apr 2015 (ca an fiscal) savings tax rate a fost 0 in uk

5. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Da, presupun k nimeni nu a inteles exact ce intreb. Ideea era k vroiam sa stiu daca cineva care si-a luat o casa aici sau in ro a trebuit sa dovedeasca prin acte in ro k isi plateste taxele aici, pe dobanda, respectiv economii. Si cum tocmai noi cu rude la fisc am fost gasiti k am facut tranzactii financiare in acesti ani. De platit nu avem, e doar vorba de hartii. Ideea era de ce noi . Sa fiu sincera toti romanii ne au zis k rudele de la fisc au miscat din nas. Am zis sa intreb o comunitate mai mare de romani daca a mai auzit de asa ceva. K asa e legea asta am inteles de la inceput. Poate ca ma asteptam la o parere personala din experienta sau din ce crede cel ce citeste nu la un sfat juridic. Greseala mea k nu m am exprimat coerent de la inceput. sper sa ma fi facut mai inteleasa. Cred k Albea a fost cel care a crezut acelasi lucru legat de rude.

Last edited: Jan 13, 2017
  6. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    DA, mie mi s-a intamplat acelasi lucru si nu inteleg legatura, eu mi-am luat casa in 2012, si acum 2 sapt am primit la adresa de domiciu din RO unde sta taicamiu o scrisoare de la ANAF precum ca am avut venit din dobanda din UK. si ma chinui sa vad cum scap de ei ca a fost impozitat aici... e destul de mare bataia de cap. Acum incerc sa renunt la rezidenta fiscala, asta ca sa nu imi schim domiciliul in strainatate sau sa renunt la catatenie, ca m-am saturat!

7. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Deci nu suntem singurii! Aparent tb completat firmularul A201 de pe site ul ANAF dar e cam greu de gasit. Incercam si noi sa il gasim si completam.

8. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    competezi declaratia 201, le spui si ce venituri ai avut si din salarii, te impoziteaza si pe aia.. dupa iar iti bati capu cum sa ii convingi ca ai platit taxe aici.

Stii cum e in RO, ei iti spun cat ai de plata, esti bun de plata pana cand dovedesti ca nu au dreptate. (alti bani alta distractie..)

9. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Am inteles ca nu tb platit nimic daca platrsti aici si E vb doar de hartii si bataie de cap. Merci, tocmai gasisem si eu formularul si vroiam sa ti L trimit. Habar nu am pt k unele info sunt cam ambigue

Share This Page