15.2 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

First Home Office data on the numbers of Romanians applying to work in the UK

Discussion in 'ENGLISH' started by dst, May 22, 2007.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: First Home Office data on the numbers of Romanians applying to work in the U

Daca ai fi citit presa britanica de prin vara-toamna-iarna lui 2006,inainte de aderare,ti-ai face o mica idee de ce se intampla.Patronatele britanice cereau neaplicarea restrictiei pt romani si bulgari,stiind cu ce muncitori vor avea de a face-meseriasi buni,si pe bani putini.
    Un exemplu simplu,de la locul meu de munca-suntem 6 asistenti medicali romani,si doar unul polonez,care deja a si plecat.De ce?Meseriile bine platite in Polonia,Lituania,etc,nu se deplaseaza aici,ca nu simt nevoia.Sau daca vin,sau deja au venit,in numar mic.Dar,daca ar fi dat drumul alor nostri...Pai romanul iti vine si munceste 16 ore pe zi,nu vrea weekend off,nu vrea extra la salar,nu vrea masa platita,daca scoate de 5-6 ori mai mult ca-n tara,lucru perfect posibil aici,e multumit.Domnii de la home office cred ca au realizat acest lucru,cred sincer ca numeroase joburi ar fi fost luate de romani/bulgari,datorita criteriilor de mai sus.Pai stau saracele romancele noastre in Italia,ca sclave menajere,pt te miri ce pe luna,24 ore ,fara carte de munca,fara nimic

2. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Acest topic face parte din sectiunea English.

V-am ruga sa postati parerile voastre exclusiv in engleza pentru a mentine viu interesul lui DST care, foarte amabil, participa la discutiile de pe forum si ofera o mana de ajutor.

Multumesc

Nicole24
    Moderator

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Sorry,I didn't realise,I've seen some other posts in romanian so I thought is ok,I just hope that DST will be back with more informations,thank you.

4. thrifty

thrifty New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page