5.1 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

firme romanesti de recrutare-danfil

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by catalinc9, Jul 11, 2011.

1. catalinc9

catalinc9 New Member

Trophy Points:
    0
    Ajutor

Salutare tuturor. As dori sa mi spuneti daca a ajuns cineva in UK prin firma Danfil din Brasov. Este de incredere? Va rog sa mi impartasiti din experientele voastre cu agentii de plasare forta de munca in UK. Multumesc anticipat.

2. manuelaelena

manuelaelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!Am o intrebare pt cei care lucreaza deja ca si care assistants..A plecat cineva prin firma danfil ???am stat de vorba cu ei si cer o gramada de bani pe care nu prea vreau sa ii dau.sa gasec singura un colegiu nu prea reusesc si pana la urma as da si banii astia daca as fi sigura ca sunt seriosi.ma poate ajuta cineva cu un raspuns???sunt seriosi cei de la danfil??sau poate de la o alta firma...multumesc mult

3. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna Manuelaelena,
    Bine ai venit pe forum.Sfatul meu si al multora de aici este sa nu vii prin firma,caci arunci o gramada de bani pentru niste servicii-daca pot fi numite servicii-pe care le poti face si singura,nu usor dar nici pe departe imposibil,si apoi ar mai fi un aspect,astfel inveti sa te descurci pe cont propriu in Uk,ceea ce nu-ti poate aduce decat avantaje.
    Asa ca pentru inceput ca sa vezi ce ai de facut,este bine sa citesti aici pe forum topicurile tutoriale,poti sa incepi cu Uk de la A la Z,cu rabdare, ca este ceva de citit dar la urma,vei vedea ca s-a meritat.
    Daca nu am reusit eu sa te conving,cauta pe forum folosind functia "search" postarile user-ului RebeccaUk si vei vedea si parerea ei despe firmele romanesti de intermediere,
    Am uitat sa precizez Rebecca este o persoana care a reusit pe cont propriu,si o poti intreba si direct daca ai ceva nelamuriri prin postarile ei

4. sigfrid

sigfrid New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua ,
    sunt Laura
    sunt in Romania, vin la Londra luni si vreau sa ma ajutati daca se poate sa imi dati o idee despre o cazare ff ieftina , am auzit ceva despre "bad and breakfast". Ce inseamna acest lucru??
    va multumesc , imi puteti scrie pe mail adresa mea de mail este laura99733@yahoo.com.Vin la Londra si apoi plec la Newbury unde invata copilul meu la o scoala de vara!As avea un loc unde sa stau dar e cam inghesuit si ma gandeam sa intreb pe acest forum!
    Va multumesc , poate imi dati vreo informatie!

5. manuelaelena

manuelaelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andrei! -ganditor- Iti multumesc pt sugestii...Adevarul este ca am aflat foarte multe lucruri datorita celor care au postat pe forum .O sa ma informez in continuare si sper ca in final sa luam decizia corecta.Adevarul e ca nu imi vine deloc sa dau atatia bani unei firme romanesti mai ales ca nu stiu nici macar daca sunt seriosi.Multumesc inca odata

6. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Manuelaelena!lasa firmele de recrutare din romania,iti spune o persoana care a platit comisionul de intocmire dosar si alte prostii.firma danfil ,ai face bine sa te interesezi si pe net ,unde vei gasi multe avertismente si alte istorisiri ale unor romani care au plecat cu danfil in grecia sau in cipru si au ajuns sclavi.urmeaza sfatul lui andreivaly,caci stie el ce spune.eu mi-am gasit singura prin site-ul gumtree,iar acum imi bag frumusel de yellow card,urmand sfaturile celor de pe forum,si tin sa le multyumesc mult inca o data!multumessc si tineti-o tot asa,faceti o treba excelenta -bravo- -bravo- -bravo- -asa-asa-

7. AlinS

AlinS New Member

Trophy Points:
    0
  8. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ajutor

catalinc, s-ar putea sa lucrezi doar pentru comision nu si salar de baza, deci mare grija;iar pe comision stim noi cum e, nu strangi cat sa ai nevoie de traiul zilnic

9. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ajutor

Ia uite ce am gasit
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=633431

10. catalinc9

catalinc9 New Member

Trophy Points:
    0

11. Ady18Ady18

Ady18Ady18 New Member

Trophy Points:
    0
    BANCA DE JOBURI SAU DANFIL COMPANY
    Mai nou se numesc Banca De Joburi au schimbat si sediul m-am lamurit si eu dupa ce am luat o teapa de 1500 de euro .Eu sunt din Bucuresti am facut Bucuresti Brasov de 4, 5 ori pt interviuri cu domnisoara Miorita ,pretind ca iti ofera un loc de munca stabil platesi comisionul din tara 360 de lire si 300 ron in cazul meu . Pt avion iti cer 1300 de ron pretinzand ca e plecare rapida in UK si ca sa nu pierzi cazarea.Acolo iti dau nr unui intemediar care pretinde ca iti ofera loc de munca.Si dupa ce te duci in proba iti gasesc motiv ca nu esti suficient de bun,si sa te mai duci in probe ca sa mai cheltui niste bani pe transport si pe una alta. Ca sa nu mai zis ca am stat 3 in camera si am mai dat si 250 de lire ,in tara iti spun ca primele 2 sapt sunt asigurate defat tu platesti tot din bani tai ........Eu am plecat ca bucatar pt cine doreste mai multe detaii Ady18Ady18 id meu de mess.

Damfil Compay din Brasov asa numiti BANCA DE JOBURI mai nou TEAPAAAAAAAAAAAAAAA
    BANCA DE TEPE

12. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Pentru cine vrea sa rada copios, il invit sa citeasca porcaria de mai jos:

========================

CATRE: ROMANi ONLiNE LTD
    Sediu: Pacific House, 382 Kenton Road; Harrow, HA3 8DP.
    IN ATENTIA: D-lui ADRIAN CHERCIU, in calitate de Fondator/Administrator.
    Referitor: Informatii de natura prejudiciatoare publicate pe web-site

Stimati Domni,

Subscrisa, BANCA DE JOBURI S.R.L., o societate de nationalitate romana, avand sediul in Brasov, Str. Sacelelor nr.23, inregistrata la Registrul Comertului sub nr. J/08/1240/2001, avand cod unic de inregistrare 14322278 ("Societatea"), prin administrator Filip Mihail Bogdan,
    prin prezenta

va aducem la cunostinta urmatoarele:

NOTIFICARE

Conform ultimelor cercetari, web-site-ul administrat/detinut de dumneavoastra afiseaza publicatii sau comentarii care contin informatii false si neprobate, care aduc o grava atingere imaginii firmei noastre. Aceste informatii provoaca grave daune materiale si morale Societatii, incepand cu data de 27.09.2009.
    Publicatiile / comentariile la care facem referire apar pe urmatoarele linkuri din web-site-ul dumneavoastra:

- http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... anfil-4764
    - http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... rasov-2905
    - http://www.romani-online.co.uk/forum/pr ... diari-3224

Avand in vedere ca informatiile referite mai sus sunt publicate de persoane a caror identitate este protejata, Societatea neavand acces la datele personale a acestora, va aducem la cunostinta prin prezenta ca publicarea unor astfel de comentarii sau informatii negative/eronate fara a detine probe in acest sens de catre web-site-ul administrat/detinut de dumneavoastra, reprezinta o atingere grava a imaginii Societatii, provocand un prejudiciu material si moral.

In sustinerea celor de mai sus, va aducem in vedere urmatoarele argumente juridice:
    1. Afisarea pe o sursa de informare publica (i.e. blog, forum, website) a unor informatii/comentarii, fara a se verifica in mod real veridicitatea acestora si avand cunostinta ca acestea pot reprezenta o potentiala atingere a imaginii Societatii, reprezinta o incalcare a dreptului la imagine al Societatii, putand angaja raspunderea civila delictuala a autorului/detinatorului acestor informatii, in temeiul art. 1349 alin. 1 si 2, precum si a art. 1357 si urmatoarele din Codul Civil al Romaniei.
    Pe calea unei potentiale actiuni in raspundere civila delictuala ca urmare a incalcarii unui drept personal-nepatrimonial, intentata de Societate autorului/detinatorului informatiilor, se poate solicita, pe langa obligarea la incetarea savarsirii faptei, si obligarea la plata de despagubiri care sa acopere prejudiciul cauzat. In acest caz poate fi vorba despre daune materiale si/sau daune morale.
    2. Mai mult, in temeiul art. 252 coroborat cu art. 257 si 58 din Codul Civil al Romaniei orice persoana juridica are dreptul la propria imagine si la ocrotirea acesteia. Conform art. 253 alin. 1 literele b) si c) coroborat cu art.257 din Codul Civil al Romaniei, persoana juridica ale carei drepturi nepatrimoniale au fost incalcate ori amenintate poate cere oricand instantei incetarea incalcarii si interzicerea pentru viitor, daca aceasta dureaza inca, precum si constatarea caracterului ilicit al faptei, daca tulburarea pe care a produs-o subzista. De asemenea persoana prejudiciata poate cere despagubiri sau, dupa caz, o reparatie patrimoniala pentru prejudiciul, chiar nepatrimonial, ce i-a fost cauzat (art. 253 alin. 4 Cod Civil)
    3. Aceeasi fapta reprezinta o incalcare a articolului 30, alineatul 6 din Constitutia Romaniei, care prevede ca libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara si nici dreptul la propria imagine".
    Nr. 04 / 06.03.2013

Avand in vedere cele de mai sus, va atragem atentia asupra urmatoarelor aspecte:
    1. Va solicitam prin prezenta remedierea situatiei descrise mai sus, in speta afisarea pe web-site-ul dumneavoastra a informatiilor eronate de natura a prejudicia Societatea;
    2. Stergerea/ retragerea URL-urilor mentionate mai sus, prin care este prejudiciata imaginea Societatii;
    3. Publicarea unei informari pe adresa URL-ului din care s-au sters comentariile la adresa Societatii prin care sa se specifice in mod clar ca autorul/autorii comentariilor eronate prejudiciatoare nu detin si nu au detinut dovezi care sa justifice mentinerea informatiilor publicate;
    4. Solicitarea cu caracter imediat adresata Google Romania pentru actualizarea URL-urilor care au continut informatiile referite mai sus, astfel incat acestea sa fie indepartate si din Google cache.
    Va precizam prin prezenta ca Societatea si-a schimbat denumirea din DANFIL COMPANY S.R.L. in BANCA DE JOBURI S.R.L la data de 18.07.2012. In consecinta ne referim prin prezenta si la comentariile eronate facute la adresa Danfil Company / Danfil / Danfil Jobs asa cum apare aceasta denumire in comentariile publicate prin intermediul URL-urilor mentionate mai sus.
    Prezenta notificare nu constiuie in niciun fel o renuntare la orice drept pe care l-ar avea Societatea.
    In cazul in care nu veti da curs solicitarilor noastre, in termen de maxim 5 zile lucratoare, ne consideram indreptatiti sa apreciem reaua dumneavoastra credinta si ne vedem nevoiti sa ne adresam instantelor de judecata pentru protejarea drepturilor Societatii si recuperarea prejudiciului produs.

Pentru orice nelamuriri sau clarificari suplimentare, va rugam nu ezitati sa ne contactati.

Cu stima,
    Bogdan Filip Administrator
    BANCA DE JOBURI S.R.L.
    Str. Sacelelor nr.23
    BRASOV – ROMANIA
    Tel: 0368 - 455 955
    Fax: 0368 - 455 992
    Mobil: 0722 - 684 934
    Email: bogdan@bancadejoburi.ro
    Web: http://www.bancadejoburi.ro
    =======================

De departe cea mai buna gluma pe 2013!

-bravo- -ras2- -ras2-

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca vrei sa le faci un pustiu de bine, adunate vreo 2-3 declaratii de la oameni si plangerea penala o fac eu. Sa vezi cu ce viteza dispare din peisaj banca asta.

Later edit: Pe Google daca pui "banca de joburi" chiar pe prima pagina apare cu majuscule TEAPA. Ma intreb daca le-a trimis vreo notificare.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Modelul de afacere devine deja clasic - oferi servicii care ii fac pe oameni sa se planga, apoi dai in judecata oamenii care se plang, pe motiv ca iti strica "imaginea".

In Constitutia Romaniei scrie destul de clar ca cenzura de orice fel este interzisa. Daca ROMANi ONLiNE ar cenzura parerile oamenilor la cererea unei firme oarecare, ar incalca Constitutia (cred eu). Nu ca ar avea vreo relevanta Constitutia Romaniei pe teritoriul UK, dar asa, ca idee, ca teorie.

Oricum, exista un precedent. Zenyth VS Automatic (ColonHelp vs. Wordpress).
    Ghici ce - nu poate fi acuzata fabrica de hartie pentru ca un om scrie un text de orice fel pe hartia respectiva.

Cred in continuare, in ciuda AMENINTARILOR, ca oamenii trebuie sa aiba posibilitatea sa se exprime liber.
    Inclusiv Danfil (sau mai nou Banca de Joburi) ar eposibilitatea de a-si apara imaginea prin simpla postare a unor dezmintiri si explicatii.

Daca ROMANi ONLiNE si Softpedia sunt niste medii atat de importante, Danfil ar putea sa le foloseasca pentru a-si rezolva problemele omeneste, fara amenintari scrise dupa ureche.

Cat despre oamenii pagubiti sau inselati de Danfil - e greu sa dai in judecata pe cineva in Romania. Costa, dureaza si de obicei ala care are bani mai multi are si sanse de castig mai mari (avocat mai bun, justitie puuuutin corupta). Asa ca daca vor dreptate, ma tem ca nu prea au ce face decat sa posteze pe forumuri si sa se sfatuiasca unii pe altii. Sa le luam si sansa asta?

15. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma intreb ce o sa mai vanda firmele astea incepand cu 1 ian 2014. Si cei care vindeau cursurile alea in care s-au inrolat "studenti" romani si bulgari care de fapt voiau carduri colorate si nicidecum studii. Pana si firmele de asigurare de sanatate or sa piarda niste clienti :)

Probabil or sa vanda servicii de genul: cum sa obtii cat mai multe ajutoare sociale de la statu' britanic.

Share This Page