17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Firma de curatenie-sfat!!!

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by eduard34, Dec 11, 2010.

1. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
  2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  3. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    in cadrul firmei mele din romania am avut o echipa de cateva femei care se ocupau de aceasta chestie...vom putea vorbi despre asta dupa ce ajung(...in sensul ca am experienta la a executa acest tip de lucrari...stiu ce trebuie si cu ce, si cam cat dureaza...stiu de unde se procura,in Romania...) nu stiuu legislatia britanica....momentan....dar sfatul meu...de preferat ca forta de munca sa nu fie romaneasca...daca patronul este roman!....nu stiu de ce oamenii (...stiu de romani....)lucreaza mai bine si mai corect cu un patron strain....dar poate asta este meteahna noastrasa lucram mai bine ptr. altii....indiferent de banii pe care ii primim ca leafa!...si subliniez aceste lucruri

4. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    doi oameni purced la o traba dupa ce se cunosc!iar ca eu stiu cu ce sa mananca asta in Romania ...cred ca acolo nu are nici o relevantaalti furnizori,alte solutii,alt fel de contracte/drepturi obligatii....dar....NE GANDIM

5. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
  6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    eduard34 wrote:
    Problema e,ca nu te prea baga nimeni in seama pe la agentiile de recrutare,si am tot sunat la multe agentii si nimic,nu prea inteleg care e treaba,de ce nu vor!Sa fie aceiasi problema ca nu cunosc treba cu self employed,cine stie!M-am gandit ca,cu un ltd te pot contacta mai usor,ca stiu ce au de facut.Ce am mai gasit imi cereau referinte,si nu am de unde sa aduc asa ceva.Si sa dai cu matura sau sa faci smotru iti cer o gramada de chestii,ce sa mai zic de alte meserii!

E normal sa ceara referinte atat timp cat activitatea se desfasoara in care particulare, birouri, magazine sau alte institutii. Tu ai lasa pe cineva in casa ta sa-ti faca curatenie fara sa-l cunosti in prealabil? Baniesc ca ai fii cu ochii pe el(ea) ca pe butelie.
    Sper ca intelegei acum de ce firmele de curatenie cer atatea chestii.
    Ca sa te "bage in seama" agentiile de recrutare, du-te la ele, vorbeste cu ei personal, fa-ti o introducere de "om serios". Vorbitul la telefon nu e solutia optima in zilele astea de criza economica. Gandeste-te ca in afara populatiei bastinase exista concurenta si din partea altor natii europene. Toti vor un job.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    eduard34 wrote:
    Problema e,ca nu te prea baga nimeni in seama pe la agentiile de recrutare,si am tot sunat la multe agentii si nimic,nu prea inteleg care e treaba,de ce nu vor!Sa fie aceiasi problema ca nu cunosc treba cu self employed,cine stie!M-am gandit ca,cu un ltd te pot contacta mai usor,ca stiu ce au de facut.Ce am mai gasit imi cereau referinte,si nu am de unde sa aduc asa ceva.Si sa dai cu matura sau sa faci smotru iti cer o gramada de chestii,ce sa mai zic de alte meserii!
    Firmele de recrutare nu au nici o treaba cu activitatea de self employed. Ele cauta personal pentru angajatori. Tu, ca self employed, nu te poti angaja si nici nu ai nevoie. Sau poate ai nevoie, dar nu ai DREPTUL de a te angaja. Tu ai nevoie de CLIENTI, nu de angajatori. Nu ai ce cauta la o agentie de recrutare, decat daca, eventual, faci un contract cu ei ca sa le faci curatenie in sediu.

Share This Page