14 C
London
Thursday, October 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Firma avocatura UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by dana.future, Nov 7, 2010.

1. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Voi veni in UK, am doi copii si am nevoie de un avocat ce ma poate ajuta pentru obtinerea actelor necesare, pentru a putea sa ma indrume in a inscrie copii la scoala si, respectiv, gradinita, sa inchiriez un apartament etc.
    Imi puteti recomanda pe cineva care ma poate ajuta?

2. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    avocatii ca intermediari in obtinerea cardurilor

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: avocatii ca intermediari in obtinerea cardurilor

ValiB wrote:
    Oricine poate intocmi un dosar si-l poate trimite prin posta la UKBA. Nu costa decat un timbru postal. De ce ar cheltui cineva sute de lire pentru completarea unui formular si trimiterea unui plic prin posta?

Daca cititi cu atentie tutorialele din sectiunea UK de la A la Z veti putea foarte simplu sa aplicati singuri pentru 'acte'.

Daca totusi constatati ca este prea complicat pentru voi sau ca ati fost respins si nu intelegeti de ce, puteti apela la astfel de firme specializate. Sunt o multime pe net, doar trebuie sa folositi google.co.uk. De preferat sa apelati la firme ale unor romani din UK (ei stiu cel mai bine procedurile pentru romani si bulgari).
    Dom'ne, da' esti culmea. Lasa oamenii in pace! Ce, avocatii sa moara de foame? Poate omul a citit link-urile tale si nu a inteles nimic. Atunci zice o injuratura si decide ca mai bine apeleaza la un avocat. Ce e rau in asta? Altii vin fara sa citeasca nimic si nici avocat nu le trebuie.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

ValiB wrote:

P.S. BTW ... ce se mai aude cu tutorialul ala despre taximetrie? Sau lasam avocatii sa mai castige si ei un ban cinstit?
    E in lucru, va fi gata pana de sarbatori.

5. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0

oameni buni am sunat la respectivii si am primit niste informatii foarte vagi ...cum ca dumneaei nu stie ce si cum e cu forumurile astea... dar nu se poate nici in ruptul capului aplica ca student cu un curs part time si care nu are min 15 ore pe sapt...

si apoi mi-a spus ca eu daca ii duc toate actele pe care le aflasem si eu de aici dupa forum , ei aplica pt mine prin posta...deci ceea ce as pputea face si eu fara prea mult efort si fara sa mai platesc pe nimeni altcineva...

deci nu vad logica pt care ei percep aceste taxe...sincer...ma asteptam la banii astia sa-ti ofere cam totul pe tava...

6. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    rezolvari de acte!

daca cineva se incumeta.stiu recomandarile celor de pe aicideci daca cineva se incumeta....trimit pasaportul si ce mai trebuie (acte ) si rezolvati-mi un YC ceva....cand sunt gata facem schimb....iau actele si dau banii.De platit in fata sunt cam satul....
    Multumesc

7. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    Re: rezolvari de acte!

multumesc again and again valiB ...

ideea este ca nu stiu daca sotul va avea drept de munca sau ba cu un curs part time si pe doar 6 luni...

si intr-adevar la aplicatie i-am trecut si pe ei odata cu mine ca dependenti....

si in legatura cu banii ce trebuiesc dovediti daca sotul imi transfera din contul lui 1000 sau 2000 lei e suficient sau tb sa-l declar pe el sponsorul meu???

multumesc celor care ne pot lumina

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

lauraenaku wrote:
    oameni buni am sunat la respectivii si am primit niste informatii foarte vagi ...cum ca dumneaei nu stie ce si cum e cu forumurile astea... dar nu se poate nici in ruptul capului aplica ca student cu un curs part time si care nu are min 15 ore pe sapt...

si apoi mi-a spus ca eu daca ii duc toate actele pe care le aflasem si eu de aici dupa forum , ei aplica pt mine prin posta...deci ceea ce as pputea face si eu fara prea mult efort si fara sa mai platesc pe nimeni altcineva...

deci nu vad logica pt care ei percep aceste taxe...sincer...ma asteptam la banii astia sa-ti ofere cam totul pe tava...

Logica e simpla: orice firma, fie ea si de avocatura, are ca scop principal obtinerea unui profit. Cine vrea sa citeasca isi pastreaza banii in buzunar, cine nu, plateste avocati. Chestia cu cele 15 ore pe saptamana e o mare bila neagra pt ei. Dilema cu studentii full time/part time a fost lamurita prin 2008, daca nu cumva chiar prin 2007, si nu neaparat de catre "incasatori de taxe" ce-si spun avocati.

Sotul tau face cursul sau tu? Daca tu faci un curs part time (chiar si de o ora pe saptamana) la o institutie autorizata, vei avea drept de munca limitat la 20 de ore pe saptamana (asta in cazul in care cursul nu e NVQ si jobul e considerat practica), iar el poate obtine un blue card ca membru de familie, valabil atata vreme cat tu ramai studenta. 1000-2000 de lei in cont cred totusi ca e o dovata cam slabuta ca te vei putea intretine pana se elibereaza cardul. Iar daca sotul tau va sponsoriza aplicatia tot va trebui sa ataseze un extras de cont. Eventual sa aduceti si alte dovezi pe langa extrasul de cont: chitanta ca ati platit cursul, contract de inchiriere (mai ales daca e platita chiria in avans), chiar si celebra declaratie pe propria raspundere ca nu vei apela la ajutoare sociale.

9. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0

multumesc de sugestii, silvestern si valiB,

dar, scuze pt atata 'pisalogeala' insa indraznesc sa va mai intreb un lucru de care nu suntem siguri dupa dezbateri intense: daca acel curs e de 6 luni, din ian pina in iunie , si la colegiu am intrebat si nu se fac cursuri vara deci va fi pauza pe YC meu ca student de 3 luni ...asta stiu ca nu e in regula dar ce sa fac daca nu am debutat si eu din sept cu cursul acesta , ca tot omul gospodar...

si apoi daca bag in contul meu 3 500 lire , va trebui sa justific cumva provenienta banilor...caci nu as avea cum ...pt ca sunt banii de pe urma vanzarii ap din rom ...

10. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0

11. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0

12. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0

ok atunci , va trebui sa merg pe cel la care sunt in curent inrolata pt 6 luni si apoi sa cercetez zona pt a prelungi statutul de student ...

chiar am siguranta ca aici pe forum alaturi de voi m-am lamurit mai mult si mi-ati oferit atit de multe argumente incat nici o firma de av din cei pe care i-am contactat nu a facut-o mai bine...

va tin la curent cum decurg tb ...

multumesc inca o data si SARBATORI CU BINE!!!

13. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor!

dati-mi voie sa ma laud si aici cu YC obtinut pt mine si cu BC pt cei 3 dependenti ai mei,( sotul si cei doi copii) ,acte obtinute pe baza statului de student proaspat inrolat de 2 sapt.

vin cu bucurie sa confirm aici , negru pe alb ca ceea ce s-a scris mai sus vis-a vis de serviciile unei firme de avocatura sunt total adevarate!

deci, nu se merita sa apelati la altii cand o puteti face si voi cu manutele voastre..odata ce aveti o scrisoare de la colegiul care tb sa se afle pe lista celor acreditate , bank statement , pasaportul-firesc- si un internet unde sa va puteti inregistra pe siteul HO si ca mai apoi pe baza nr de ref primite pe net sa va faceti o programare ONLINE...

mi se parea prea coplicat sa o facem cu manutele noastre...dar am facut-o ,subliniez, cu ajutorul celor care insufletesc acest forum -MULTUMIM INCA O DATA - si am reusit!

toate cele bune voua celor care faceti bine altora!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, sanatate si la mai mare!-bravo-

15. djmaryo

djmaryo New Member

Trophy Points:
    0
    OBTINEREA ACTELOR IN UK.

BUNA SEARA,PENTRU A OBTINE ORICE ACT LEGAL IN UK CU 200 LA SUTA LA PRETURI PROMOTIONALE ATRESATI-VA COMPANIEI .................TAX-RETURN............PATRONATA DE CONTABILUL PARVENIT mr:<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<MARIUS PRISECARU CU SEDIUL FIRMEI IN:8LOMBARD ROAD,SW193TZ.TELEEFON:07966xxxxxx,07795xxxxxx,02086xxxxxx. GARANTAT VETI LUA TOT CE VA DORITI INCLUSIV TEAPA PLATITI SI DUPA CARE ASTEPTATI ASTEPTATI SI IAR ASTEPTATI . MENTIONEZ CA NU VREAU SA VA PIERDETI RABDAREA DAR NU SI BANII DUMNEAVOASTRA . VREAU SA STITI CA DOAR AM AUZIT CUM SE FACE SI MAM GINDIT CA E BINE DE TRAIT DE PE URMA LEGILOR DIN MARELE REGAT UNIT ,CU PRECIZARE SI RUGAMINTEA ADMINISTRATORULUI(REBECA) DE SITE, DE A NU STERGE ACEST MESAJ.

Mesaj editat de ValiB - moderator - conform pct. 3.3 din regulamentul forumului.
    Cred ca nu sunt necesare postarea datelor personale ale unei persoane atunci cand in discutie este firma condusa de aceasta persoana.

In alta ordine de idei, incearca sa scrii fara sa folosesti litere mari si sa postezi in categoria - subcategoria potrivita mesajului tau - ambele contravin regulamentului forumului:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/view-rules

Multumesc
    ValiB

16. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: OBTINEREA ACTELOR IN UK.

Salutare,

Multumim pentru asemenea informatii. Poate fi de un real ajutor atat celor care cauta ajutor in domeniu - pentru a evita acest domn, dar si daca am reusi sa ii lasam fara obiectul activitatii pe cei asemenea.

Poate chiar ar trebui, daca administratorii sunt de acord, sa deschidem o sectiune cu recomandari de firme/persoane self cu care sa facem si cu care sa nu facem afaceri legate de acte/contabilitate pentru fiecare oras major/regiune. In acest fel (fara scopul direct de a face reclama/antireclama) am avea un ajutor rapid atunci cand trebuie sa rezolvam aspecte absolut necesare oricarui roman. Asa poate ne-am ajuta sa ne ferim de "fratii" romani tzepari. E o idee.

Numai bine,
    Geo

17. djmaryo

djmaryo New Member

Trophy Points:
    0

As vrea sa traiesti si tu ca si mine cu familie si multe promisiuni pe seama unui om care tu vorbebesti cu el si nu il cunosti personal.

18. djmaryo

djmaryo New Member

Trophy Points:
    0

din tara nu ai cum sa vezi lucrurile care sunt aici,citeste cu atentie si am dreptul sa avertizez si pe altii sa nu pateasca ca mine

19. djmaryo

djmaryo New Member

Trophy Points:
    0

nu ai cum sa primesti sprijin petru aceste postari deoarece atat timp cat persoanele in cauza sunt buni prieteni cu administratorii si moderatorul acestui site

20. djmaryo

djmaryo New Member

Trophy Points:
    0

scuza-ma daca te-am jignit nu a fost cu intentie,bine ai venit in uk si poti sa stergi tot.am fost putin suparat de situatia in care sunt,chiar nu merita sa postez asa ceva.multumesc pentru intelegere

Share This Page