14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

filmele copilariei

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by cata246, Feb 20, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    S-a vorbit pe acest forum despre carti,despre filme,mai noi sau mai vechi,dar nu am gasit nimic despre filmele ce ne-au incantat copilaria.
    A mea,acum...,au.cca 30 ani in urma,a altora,la timpuri diferite...
    Ideea e,ce filme le tineti minte cu placere,la varsta copilariei ,ce filme ati dori sa revedeti?
    Am sa incep cu cateva aduceri aminte...
    A vazut cineva "Corabia sperantei",serialul,cu mai marii cinematografiei,Ilarion Ciobanu,Jean Constantin,Colea Rautu,Sebastian Papaiani,etc,etc?
    "Pistruiatul"?Cred ca sunt prea batran...
    Am vazut "Ciresarii",cu Stefan Mihailescu Braila.
    Chiar "Veronica"...
    Ce timpuri...

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    catalin! ce sa spun eu : "Corabia sperantei " nu cred ca am vazut acest film , dar "Pistruiatul" l-am vazut la fel si "Ciresarii" si "Veronica"....pot spune ca au fost, sunt si vor fi adevarate realizari ale cinematografiei romane, chiar daca am varsta de 21 de ani ma bucur ca am avut prilejul acesta.
    Nu mai spun de "Arabella", nu am pierdut niciun episod si eram atat de bucuros cand ma trezeam sambata dimineata si aprindeam televizorul si asteptam sa inceapa filmul ....nu ma miscam din fatza televizorului ... -handlaugh- andlaugh-
    Si nu mai spun "Toate panzele sus" -ma bateam cu fratele meu mai mare care vroia sa se uite la video si eu la film ....
    Clipe pe care nu o sa le mai intalnim , dar traim cu amintirea ca am avut aceste clipe frumoase ...
    -relaxsun- elaxsun- -handlaugh2- andlaugh2-

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e de fapt,"Toate panzele sus",nu Corabia Sperantei,da aveam eu un lapsus aseara,era nebunie in casa cand sa inceapa,si abia asteptam apoi sa ne intalnim in fata blocului si sa-l imitam pe Jean.

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    mai sunt: "Pacala", alea cu razboi ale lui Sergiu Nicolaescu, "Mama"-in colaborare cu rusii, parca. Mai erau unele cu Papaiani si Vasilica Tastaman, dar nu tin minte numele (parca era o serie...pe-astea le stii cata246?)

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,mai toate,Sergiu Nic. a fost singurul regizor roman ce a fost nominalizat la Oscar,pt "Noi ,cei din linia-ntai",si inainte de acesta pt "Mihai Viteazu".
    Am vazut "Nea Marin miliardar " de cel putin 10 ori,si l-as revedea oricand cu placere,ca sa nu mai spun de DELICIUL provocat de revederea seriei BD,cu celebra
    "ce facem noi cand gasim pe strada un portofel plin cu bani?"
    Si mai sunt!

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mie-mi placea Maria Mirabela... -love3- ove3-
    Oare unde am putea gasi filmele astea vechi? Cand am fost in tara am vazut prin supermarketuri dvd-uri cu filmele cu Mihai Viteazul (pe care le-am vazut si revazut, dar gata...imi ajunge) dar mi-ar fi placut Dumbrava minunata, Toate panzele sus, ca sa nu mai zic de Maria Mirabela (stiti, canta Mihai Constantinescu, vai ce tare imi placea!).

7. flori2007

flori2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, cred ca Toate panzele sus este unul dintre filmelele mele preferate , dar ce spuneti de Margelatu si ecranizarea lui Harap Alb tot cu Florin Piersic . -dance- ance-

8. Anonymous

Anonymous Guest

daca vrea cineva sa-si aminteasca de Ciresarii, am toate volumele in format electronic ! -ahaa- haa-

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si eu am Toate Panzele Sus pt cine vrea sa le revada. :)
    Thesarrazin, vrei sa facem schimb?

-relaxsun- elaxsun-
    A.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum eu nu prea inteleg,le aveti filmele,ori cartile,in format electronic,de filme as fi interesat si eu,pt copii si pt mine de altfel!!! -eyebrows2- yebrows2-

Share This Page