-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Filme bune

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by motanik, Jan 18, 2006.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:
    Deanna wrote:
    Urmareste cineva serialul Desperate Housewives? :)

Da, mi wife...

Mai are pe lista si Betty, CSI Miami, LA, New York, Focsani , Braila...si care or mai fi

Moama ce suspans le Neveste Disperate...doar CSI mai poate investiga ce se intampla pe acolo; fata lu' Gabriela nu ii fata ei si lui tanti Bree ii plac tinerii cu muschi pe cand nevastuica lu' Mike face sexy-curatenie pe webchat :).

Nu le stiu eu prea bine dar in fiecare Luni seara am update la Cina cu ce se mai intampla...eu sunt numai urechi, doar vocile permanente din capul meu ma mai salveaza

Ha! recunoaste ca te-a prins, daca ai retinut personajele!!

2. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Inception

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Rita wrote:
    Inception

Interesanta idee... actori buni... 7/10 din partea mea...

4. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
  5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    @Viruss: hehe, saptamina asta ai scapat, ca nu s-a difuzat serialul :)

Sper sa nu va pierdeti vremea insa cu EAT PRAY LOVE, deoarece e o mare porcarie, Julia Roberts se pare ca nu mai stie sa-si aleaga scenariile...
    Mie mi-au placut mult: THE HOLIDAY, UP IN THE AIR, INGLORIOUS BESTARDS, CASE 39, AN EDUCATION (pe asta i l-as recomanda Rebeccai, cred c-o sa-i placa mult) si THE BLIND SIDE. Abia astept sa vad THE SOCIAL NETWORK, l-a vazut careva?

6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  7. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  8. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
  9. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    ashan, eu le-am vazut cu vreo 2 ani in urma, am fost tare impresionata, imi plac filmele care prezinta viata reala a englezilor, cu tot ce implica ea.

10. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu la fel, le-am vazut de 2 ori pana acum si daca l-as mai pune acum tot m-ar impresiona, cred ca asta inseamna un film bun. Apoi micutul Turgoose din This is England e genial in acest rol, poti urmari pe youtube scene din casting.
    A aparut si GSH2 dar din cate am vazut are mai multe scena de violenta bruta - actiunea se petrece in inchisoare, cred ca o sa il urmaresc si pe acesta.
    btw, ce alte firme produse in uk poti sa imi recomanzi?

11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Momentan nu ma ajuta memoria sa insirui titluri de filme, dar cauta la topicul british comedy, am postat ceva filme mai vechi.
    Poate intervine altcineva intre timp.

12. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Acum, in pragul sarbatorilor de iarna, cind multi dintre noi vor avea ceva mai mult timp, as vrea sa recomand si eu citeva filme - 3 din minunata si oarecum ciudata lume a filmelor lui Tim Burton:

1. Beetlejuice - este un film despre un cuplu dintr-un orasel linistit din Connecticut care isi pierd vietile intr-un accident de circulatie si se intorc in casa lor ca stafii. Spre marea lor dezamagire, casa lor este cumparata de o familie de New York-ezi snobi, care vor si decoreaza casa lor in cel mai ingrozitor mod. Nefiind capabili de nici un act de rautate (cele mai ingrozitoare lucruri la care s-au gindit sa le faca familiei e sa fortzeze sa cinte Banana Boat Song cu vocea lui Harry Belafonte si sa danseze calypso) se vad nevoiti sa angajeze serviciile unui "freelancer exorcist" de pe lumes cealalta. Dar lucrurile iau o intorsatura neasteptata. Un film care ne da si o imagine a unei "celeilalte lumi", o lume la fel de birocratica ca si a noastra, in care sinucigasii devin "civil workers", in care trebuie sa faci "appointments" si sa completezi formulare pentru o intrevedere cu un "case-worker".

2. Coraline - un film animat. Un film despre o fetita ai caror parinti (ca multi parinti din ziua de azi) lucreaza prea mult si petrec prea mult timp in fata calculatorului. Neavind pe nimeni sa petreaca timp cu ea, Coraline descopera o usa mica intr-un perete care in timpul zile da numai intr-un zid, iar in timpul noptii duce intr-un lume alternativa, o lume in care "cealalta mama" a Coraline-ei gateste super si face prajituri, iar tatal cinta la pian si are timp sa ingrijeasca gradina. Singurul detaliu "creepy" e ca toti cei din lumea alternativa au nasturi in loc de ochi. Coraline incepe sa viziteze lumea alternativa, dar descopera ca in spatele prajiturilor si zimbetelor "celeilalte mame" se ascunde ceva mai sinistru.

3. Corpse Bride - unul din filmele animate favorite (pentru mine si fetita mea). Actiunea se petrece intr-un orasel in timpul "apretat" vitorian. Victor se pregateste sa se casatoreasca cu Victoria, o casatorie aranjata de parintii lor. Printr-o ciudata intimplare ciudata, Victor e ajunge in "lumea cealalta" pe care o gaseste mult mai "lively and groovy" decit lumea viilor, o lume unde se organizeaza o petrecere pentru fiecare nou-sosit si unde se cinta jazz.

Trebuie sa precizez ca filmele au secvente mai "scary"(chiar daca ultimile 2 sint numai cu PG), copii mici s-ar putea speria un pic.

Cei care au copii sint poate interesati de filmele de desene animate si parerea mea e ca ultimile aparute sint foarte reusite, iar parintii si copii se vor bucura de ele in mod egal. Se pare ca la moda acum sint "the vilains", care ajung in final sa devina eroi. Ultimile filme animate care le-am vazut la cinema, "Despicable Me" si "Megamind" au subiecte similare. Primul, "Despicable Me" este despre un "vilain" care incearca din rasputeri sa se mentina in frunte in lumea competitiva a "baietilor rai". Are un plan care, in caz de reusita, chiar l-ar pune pe primul loc, dar are probleme in obtinere de finantare de la banca "baietilor rai" (cunoscuta inainte ca "Lehman Brothers") si se gaseste in directa competitie cu un "vilain" mult mai tinar si mai echipat cu "gadgets".
    Al doilea, Megamind aminteste un pic de Superman: doi copii de pe planete diferite sint trimis pe pamint de catre parintii lor. Cresc in medii extrem de diferite, iar Magamind nu reuseste sa cistige nici o data in fata celuilat erou, Metro Man, asa ca din copilarie se hotareste daca nu reuseste sa devina un super-hero, mai bine devine un super-vilain. Reusind sa il invinga pe Metro Man (sprea marea lui uimire), devine plictisit si se hotareste sa creeze un alt superhero, ca sa aibe astfel un alt rival. Si ca intotdeauna, planul nu reuseste in totalitate.

Enjoy.

13. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  14. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca s-au mai zis filmele astea pana cum in acest topicpentru ca nu am stat sa citesc tot ce-i pe aici ca ma lua de cap insa mie mi-au placut in mod special urmatoarele : The Godfather 1,2,3 ,Goodfellas, The Expendables, Iron Man 1 si 2, seria Harry Potter, Undisputed 3, Sherlock Holmes 2010, Robin Hood 2010, Wallstreet 1 si 2, The karate kid 2010, There will be blood ei si sunt mai multe ,imediat ce imi aduc aminte va mai spun. Am sa pun trailer-ul la fiecare in parte imediat ce-l gasesc pe youtube. Filme documentare :hmm... le gasesc atractive pe cele legate de istorie si geografie. Daca gasesc vreun nume il postez.

15. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  16. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  17. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0