7.9 C
London
Sunday, February 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

FILE DE ISTORIE...NECENZURATE

Discussion in 'Istorie' started by ELLAWS, Jun 12, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Observ ca unele materiale (au disparut deja de pe youtube) postate mai sus de mine si cele postate de Silverfern "Memorialul Durerii" despre ce s-a intamplat in inchisorile comuniste dupa 1945 cu intelectualitatea, preotii nostri, "chiaburii" - am pus intre ghilimele dar rog a se citi proprietarii de 2-3 case sau suprafete mai mari de teren, mostenite sau facute cu sudoarea muncii lor si a strabunilor, care n-au fost boieri !!! Mai are rost sa ne intrebam unde si de ce au disparut?... pe cine anume deranjau?...de ce inca se doreste camuflarea adevarului?... Pai oameni buni, fostii securisti / comunisti... din acele vremuri nu mai sunt...DAR descendentii lor, fiii si nepotii lor ne conduc si astazi (asemeni unui clan mafiotic!!) fac referire strict la cei care au avut CARNET ROSU... care sunt si in prezent la guvernare sub diverse culori politice...si pentru care n-au importanta nici culoarea politica, nici doctrina, nici denumirea partidului de care apartin, EI SUNT ACOLO PE BARICADE la fel de corupti si criminali ca si predecesorii lor!!

http://www.youtube.com/watch?v=kd3xrPkA ... ure=relmfu

3. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Recomand cartea 20 de Ani in Siberia de Anita Nandris-Cudla.

4. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    On May 18, 1944, Joseph Stalin deported 218,000 Crimean Tatars to Central Asia. Using personal testimonies, this film tells the story of the Tatars' expulsion from their homeland and their long struggle to return. It was only in 1989, with the opening up of the Soviet Union, that they were able to come back in large numbers. Most, finding Russians living in their former homes, built shacks in which to live. Today, 300,000 Tatars live in Crimea - 5,000 of them still in shacks. Even those with houses suffer because they only have minority status. Despite this, 150,000 more are still hoping to return home.

http://www.youtube.com/watch?v=JRqUZpYk ... plpp_video

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  6. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa iti placa. Pe mine m-a amuzat limbajul deoarece am copilarit in Bucovina.
    Nu o sa fie foarte confortabil sa o citesti pdf, daca erai prin apropiere ti-as fi imprumutat-o.

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca o data Marin

Momentan n-am timp sa citesc... am de la scoala o bibliografie bogata (......de specialitate......) ca ar trebui sa citesc si cand dorm... -ceeee?-

Personal, cunorc CEVA istorie (de aia care nu se invata la scoala) am citit MULT, 'jdemii de carti / povesti similare, am deschis acest topic PENTRU CEI MAI TINERI... NOUA GENERATIE, e bine sa fie aici... e bine sa se stie !! -asa-asa- -asa-asa-

Multumim din nou celor care va aduceti cotributia pe acest topic -hipno-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Las' ca i-o trimit eu, cand termina bibliografia de la scoala -asa-asa-

Apoi, ii mai trimit si alta carte, la fel de interesanta,
    sa invete toti cam cum s-a facut cooperativizarea comunista,

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0