7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

FILE DE ISTORIE...NECENZURATE

Discussion in 'Istorie' started by ELLAWS, Jun 12, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Sunteti mai mult decat bineveniti sa completati acest topic cu diverse materiale, articole, videoclipuri etc, orice considerati ca e / a fost ADEVARAT si bine de adus la cunostinta celor mai tineri... De altfel, mi-am propus, ca pe parcurs sa dezvoltam diverse subiecte legate de istoria mai multor natiuni, mai ales britanicii, pe pamantul carora ne-a adus "vantul"... ce stiti despre ei, istoria si trecutul lor?... Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor aduce contributia pe acest topic -hipno- -ma-iubesc-

http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet ... incredibil

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well, colega,

e Duminica si, greu de digerat asa un reportaj!
    Mai mult, din pacate, ca romani, suntem cumva in "plasa" creata de URSS,

combinata cu situatia socio-politico-economica actuala,...

suntem pe undeva cam "scapa cine poate".

Putini dintre cei tineri cred ca stiu ca, Stalin a omorat cam dublu fata de ce au ucis nazistii,

nu ca ar avea o mare relevanta dar, arata , inca odata cred, ghinionul nostru de a fi "lipiti " de mama Rusie!

Americanizarea continua de actualitate, careia suntem supusi, vrem/nu vrem,
    unde toti am fi de dorit ca fiind parte dintr-un etern Disneyland,...well.,

nu poate sterge amintiri/trairi.
    Tatal sotiei mele, deci, socrul meu, cum ar veni,
    s-a nascut intr-o familie de oameni instariti, undeva prin marele leagan al Deltei Dunarii,
    la Agighiol.

In urma venirii comunistilor la putere, au fost deposedati de toate bunurile lor si, deportati ,
    a calatorit, pe jos, cu lanturi la maini, toata distanta dintre Tulcea/Roman, in cateva zile.

Vina sa? la cca 19 ani??-se nascuse chiabur!
    A reusit sa "treaca" peste , ghilimelele le-am folosit pt a sublinia ca, poti OARE?? v'odata trece peste asa ceva?

si , s-a casatorit cu , desigur, mama sotiei mele, membra de partid la vremea respectiva.

Din pricina acestei casatorii, i s-a cerut de nenumarate ori sa se retraga din partid, plus, alte si alte sicane.
    Mai mult, anumiti binevoitori, au informat securitatea ca, tatal socru ar fi primit ceva aur, si, este ascuns undeva in casa/gradina.

Din gura unui om ce stia doar sa munceasca, am aflat ce inseamna teroarea...
    treziri la ora 3/4 dimineata, cam de doua ori pe an, ridicarea cu duba si, drumul spre sectie,

batai cu "bulanul" de cauciuc la talpi si palme... sa spuna unde este aurul ascuns...

ISTORIE, cand o citesti, e una,
    cand o traiesti, in acesti termeni, well, este cu totul altceva, garantat!

Cati stiu astazi despre gulagul rusesc?

Termin acum, de citit, Soljenitan, cu un Nobel pt literatura, dat, cred eu, anume spre a deschide ochii tuturor spre marea literatura rusa.. "Pavilionul cancerosilor", abia astept sa mai cumpar din Ro si alte scrieri ale sale.

Boris Pasternak, desigur, ceva mai... spre comercial, cu "Doctor Jivago" dezbate cumva aceeasi tema.

Cam asta e, nu ma mai intind dar, voi citi cu placere orice alte postari aici,
    desigur, cei ce nu-si cunosc istoria, nu-si vor intelege viitorul!

3. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Desi stiu bine ca "oamenii" sunt capabili de o cruzime fara margini,ori de cate ori privesc la aceste documentare,ma cutremur si simt cum creste tensiunea in vene si tot ce pot sa fac este sa plang...(asta-i partea cea mai grea de digerat pt mine)....

Ce ma sperie si mai tare este faptul ca aceste executii sunt inca reale si ca in orice moment numarul lor se poate extinde la milioane,repetandu-se istoria,iar acest lucru ma revolta la maxim.

Vazand in incheierea documentarului motivele pt care "Europa" accepta tacit aceste "reforme",chiar ca ma cuprinde disperarea.....si ma rog din adancul sufletului sa nu fim nevoiti sa devenim martorii unui nou genocid la nivel mondial.

Revenind la comunismul romanesc..din nefericire si parintii mei(amandoi) au fost saltati din propia casa,de 2 ori,dimineata devreme(03,00-04,00) cu mine martora la bastoanele carate in spinarea si capul mamei,iar tipetele mele se auzeau la cateva case distanta...intradevar nu-mi mai amintesc f multe,dar imaginea mamei mele speriate persista si acum.

De fiecare data au fost acuzati de trafic cu valuta si ca fura partidul,desi nici unul n-a fost membru. Intradevar,situatia lor financiara era buna,astfel ca parintii mei cinau seara de seara la restaurantele cunoscute ale vremii respective si asta a fost unul dintre motivele pt care securitatea dadea crezare zvonurilor. Si cu toate astea mama era sef montator optic in cadrul I.O.R. I(una dintre cele mai bine cotate intrepinderi de export ale acelor timpuri) la a carui poarta erau controlate riguros, iar tatal meu era sef peste echipa de fochisti ai spitalului Victor Babes,unde aceasi metoda de verificare se aplica la intrarea,respectiv iesirea din curtea spitalului.

Grele vremuri...si greu de uitat. Imi imaginez ce cosmaruri au supravietuitorii si familiile acestora,cu privire la acele atrocitati la care au fost supusi sau martori.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de istoria de cele mai multe ori nespusa, sau de ce engleza cred ca stim cu totii deja de masonerie si de toate actiunile sale atat bune cat si mai putin bune, care isi are originile in UK si care a avut grija sa influienteze toata istoria ultimilor 400 de ani daca nu si mai bine, insasi unirea Principatelor sub Cuza s-a datorat acestei organizatii, de asemenea conceptele de comunism, nazism, fascism ,malthusianism, asemenea organizarii celor 2 razboaie mondiale sau a atentatelor de la 11 septembrie -sssst- . Mai mule gasiti si pe Wikipedia, dar cele mai multe le gasiti rascolind cu atentie internetul -da-da- eu le-am aflat acum ceva timp si cred ca le-am mai pus in discutie si pe forum. Tot legat de istorie si de UK mai e si "inventarea" (sa o numim asa) a banilor cu care suntem obisnuiti azi..adica aceste hartii fara valoare...mestesugarii de aur si cavalerii templieri, teutoni au avut si ei o parte de contributie datorita calatoriilor multe si lungi prin aproape toata lumea cunoscuta (la acel moment). Acestia toti au observat ca in ultimele vremuri oamenii utilizau hartiile date ca garantie in schimbul aurului ,pe care il lasau mestesugarilor in grija, in acte de comert, plati achizitii etc. si au infiintat prima banca, care desigur a fost declarata ilegala (catre inceputuri) de catre coroana britanica. Cam asa au luat nastere banii zilelor noastre si bancile de asemenea. Ar fi mai multe de zis dar e duminica... -ras4-

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Rusaliile negre - noaptea de Rusalii a anului 1951 (18-19 iunie)

http://www.afdb.eprocom.org/romana.htm

Si o harta a 'reeducarii' si a construirii 'comunismului stiintific':
    http://web.archive.org/web/200610070403 ... _gulag.pdf

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  16. cristyan.groman

cristyan.groman New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana, Ela!!! Eu iti multumesc!!!

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca o micuta tema de gandire... sau mai bine zis... raspunsul la unele intrebari... cum ar fi...

Cine-a tras in noi... in Decembrie 22 ?...

Cine avea arme... cine a pus mana pe ele?...

Cine erau teroristii?... COPII / ELEVI / STUDENTI... TINERI NEINARMATI... OAMENI / MUNCITORI care DEMONSTRAU in Piata Universitatii CU MAINILE GOALE !!!...

Vedeti CLAR?... au pus mana pe arme... "DUPA CUM SE ORDONA" (zice unul din ei...) cu ce scop?... e chiar atat de greu??... AU PRELUAT PUTEREA... EI si descendentii lor... sunt cei ce ne conduc si astazi... Totul e inca CENTRALIZAT...

Desteapta-te romane !!!....

http://www.youtube.com/watch?v=qymir9Us ... r_embedded

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page