20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Feriti-va de ATL College

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by sylvyaflorea, Feb 5, 2013.

1. sylvyaflorea

sylvyaflorea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragi studenti, -hipno-

Postez aceasta experienta cu gandul de a va ajuta si de a ocoli o greseala majora pe care eram pe cale sa o comit, deci sa incepem povestea. Eu cu prietenul meu ne-am luat o locuinta dupa un contract concordia de 6 luni aici in bimingham, cautand un colegiu pentru el de electrician si necunoscand forumul acesta si nici pe alti oameni am inceput sa cautam un colegiu fara frecventa pentru ca el lucreaza. Am dat peste niste pagini cu niste colegii care promiteau marea cu sarea am trimis mail la cel care mi se parea mai plauzibil si dupa o saptamana l-au sunat pe el si a zis ca va veni un reprezentat a acestuia la noi la domiciliu pentru a efectua un interviu sa vada daca el este eligibil pentru acest colegiu. In fine, incerc sa o scurtez si sa va spun ca omul respectiv englez a venit.. ne-a spus ca colegiul costa 5000 de lire full si ca o companie CDF finance ne va da banii... si noi ii vom restitui in rate pe timpul colegiului a cate 134 lire pe luna. Nimic grav pana acum.... problema e ca a venit de vreo 2 ori ne-a dat aprobabrea am semnat contractul si prietenul meu a primit materialele de studiu cu care ii se atribuia un tutore si practica o saptamana la 2 luni care era platita. Numai dupa ce a plecat domnul respectiv am avut o mica presimtire si am cautat siteul lor..de pe materiale surpriza acesta eraa INCHIS .. sa nu mai vorbesc ca materialele de curs nu erau foarte legale nu aveau nici un ISBN pe ele nici urma de ei ..citind contractul mi-am dat seama ca se poate renunta in timp de 7 zile de la data inchierii. Am cautat pe forumuri si erau sute de oameni inselati de catre acest colegiu care se inchidea si redeschidea aceasi scamatorie cu alt nume. Scamatoria era de fapt ca acesti nemernici iti luau banii insa tu nu intrai niciodata in examene pentru ca te amanau si locurile in care se presupunea ca tu trebuia sa efectuezi aceeasta practica erau de fapt inchise sau ineexistente. -wow-
    Ce e drept m-a prins cu garda jos.... deoarece un prieten de la ferma era la acest colegiu si era foarte incantat ceea ce ma facut sa prind credibilitate....Sa nu mai vorbesc de omul acela ... patetic un escroc bine antrenat ...... toata stima... m-a prins in farmecul lui. Am inceput cu stangul experienta mea de UK insa din fiecare greseala e cate o lectie -da-da-
    Insa daca nu ma uitam mai indeaproape ma gaseam in postura sa achit poate nu 5000 ca evident erau mai multi bani... pentru nimic.
    Fiti foarte atenti ce semnati si mai ales pentru cine semnati! -da-da-
    PS: Sper ca va fi folositor pentru cineva acest post. -hipno-

2. madalinamina29

madalinamina29 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Feriti-va de Train4Trade Skills College

Sotul meu a facut greseala sa mearga la o cafenea cu agentul care l-a cautat acasa pentru inscriere. La noi e aglomerat, asa ca au mers la Costa si mie mi-a fost jena sa ma duc peste ei, s-ar fi simtit sotul meu prost ca il pazesc, poate. Am crezut ca e un fel de discutie de prezentare insa l-a convins pe sotul meu (abia venit si el in UK, atunci) sa semneze un contract de imprumut deghizat in formular de inscriere, a semnat frumusel si un Direct Debit pe doi ani, i-a pus ala in brate o servieta de musama cu un manual de electrica de nivel..,0 si un CD si dus a fost.
    Am citit contractul, l-am intors si pe dos si am ametit. Erau un "colegiu" Train4Trade Skils si un creditor, Career Finance, costa £3900 si £100 inscrierea, aveai dreptul la practica intr-un centru prin Luton abia dupa 10 luni. L-am sunat pe consultant, a fost de-a dreptul nesimtit, a incercat sa ma convinga ca il lipsesc pe sotul meu de o sansa unica de calificare, ce mai, a reusit sa ma faca sa ma simt foarte vinovata si sa ma indoiesc de puterea mea de decizie si mi-a dat 21 de zile ragaz sa ne razgandim si sa inapoiem servieta de musama, dupa 5 minute am sunat la colegiu, au spus 7 zile, am sunat la alt numar de pe contract, probabil creditorul, au spus 14 zile. Pe Google View, la adresele lor erau depozite intr-o zona industriala.
    Am mers la banca si mi-au trebuit 2 ore sa explic ce se intampla, banca a inapoiat taxa de inscriere care se si percepuse in mai putin de 12 ore si a anulat cardul pentru a invalida DD-ul. Au spus ca nu eram primii care reclamam Train4Trade.
    Am returnat urgent materialele cu dovada de primire, mi-au trebuit doua luni si 6 randuri de scrisori (in dublu exemplar, recomandate, trimise in crucis, la colegiu si la creditor, cu print screens la dovezi de primire de pe Royal Mail ), si din ce in ce mai amenintatoare , ca sa scapam de ei. Au cedat la amenintari cu CAB, citate din acte legislative cu privire la "predatory loans" , Consumer Protection From Unfair Trading Regulations 2008, Financial Services Ombudsman, si dare in judecata - ce am gasit si eu pe internet.
    Se pare ca altii au preferat sa lase Ombudsman-ul sa ii rezolve si le-a luat peste 6 luni, DD-ul a mers inainte...mai bine te infigi in ei singur, daca ai patit-o.
    Morala, care se aplica si la recentul val de binevoitori care te inscriu la colegiu in orice conditii si fara engleza, "ca plateste statul zece mii pe an": un colegiu serios nu te cauta seara pe acasa si nu te suna in afara orelor de birou. Trebuie sa ii cauti tu pe ei. Daca tot te cauta, da-i macar in Google, sa vezi ce iese.
    Ca si mai sus, sotul meu a invatat "the hard way" astfel: nu semna aboslut nimic in prima instanta, ia hartiile acasa si buchiseste-le, eventual spune ca ai nevoie de ele ca sa le citesti in liniste si sa te consulti cu avocatul tau, nu conteaza ca n-ai. Daca nu intelegi tot ce spune ala, nu te simti prost si nu te preface ca intlelegi, nu e nici o rusine ca inca nu vorbesti engleza fluent.

Probabil scam-ul asta e rasuflat de cativa ani, dar noii veniti tot mai pica....

http://www.collativelearning.com/SKILLS ... EFUND.html

Share This Page