10.9 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Femeia de afaceri

Discussion in 'Pentru ea' started by taisia, Mar 28, 2008.

1. taisia

taisia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor femeilor, -eyebrows- yebrows-

Nu stiu daca acest subiect a fost atins inainte dar ma dresez tuturor femeilo din Uk.As vrea sa stiu: de cand sunteti in UK v-ati gandit sa va deschideti o afacere? Probabil ca sunt cateva printre voi care chiar au inceput o afacere aici in UK.
    Este o piata destul de saturata si trebuie , cred eu ,sa ai o idee foarte buna si multe dintre voi ar spune, capital. Poate este asa, poate nu.Nu stiu....
    Eu am mai multe idei si am mai incercat sa le pun in aplicare, un lucru stiu e mult mai bine sa fii propriul tau sef.
    Nu stiu daca Admin ne permite sa incepe un topic in care am putea sa dam exemple de domenii de afaceri sau chiar sa particularizam,atata tip zic eu cat nu e de natura comerciala si nu promoveaza o anumita firma...sper ca e ok.
    Eu cred ca multe dintre voi ar vrea sa aiba propria afacere sau chiar se gandesc la ceva anume dar nu stiu daca nu e prea riscant -shamed2- hamed2- , "sau poate nu o sa mearga". -sad2- ad2-
    Ce ati zice sa ne ajutam, e vreo afacere la care v-ati gandit dar nu ati indraznit ptr ca nu stiti unde sa incepeti si daca o sa mearga sau nu?

1.Eu m-am gandit la a le ajuta pe doamne sa se isi cultive si dezvolte propriul stil, in loc sa il copieze pe cel din reviste.Adica ca un fel de stilist ptr femeile care nu au multi bani si nu prea stiu ce li se potriveste , cu atatea magazine nu stii de unde sa incepi. -cool- ool- Asta ar fi una dintre idei ,in servicii, si nu mi-ar trebui f mult capital.
    2.Sau un centru in care femeiile sa se intalneasca si sa vb despre ce au ele chef( probleme cu barbatii, mancare, locuri unde poti merge sa te distrezi, dansezi...) fara a se cunoaste neaparat.Eu locuiesc intr-o zona in care nu ai timp si nici prea multe ocazii sa iti faci prieteni.Nu stiu daca ar merge dar e o idee....
    Ce ziceti?

Mersi tuturor

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am venit in UK cu gandul sa invat totul pt. a-mi deschide o afacere in turism. Am lasat acest domeniu in urma unei dezamagiri...

Self-employed inseamna mai mult sau mai putin propria afacere.

Eu am revenit la prima dragoste, limbile straine, si lucrez in particular ca private tutor si translator. Deocamdata nu ma pot plange...

Peste cativa ani, poate o sa cochetez un pic si cu domeniul turismului, dar pt. moment, o sa ma calific ca profesor in scolile de aici si in acelasi timp sa continuu si self-employment-ul, ca-mi cam place sa fiu propria-mi sefa :p

P. S. Mi se pare o idee excelenta, dar care a mai fost tratata tangential in alte topicuri. Sa speram ca domnele/domnisoarele vor fi fericite sa contribuie...

3. mohoreaalina

mohoreaalina New Member

Trophy Points:
    0
    Dragele mele!

Va dau eu o idee despre ce fac in Romania, iar in Romania posibilitatile sunt si mai mici decat acolo. Mi-am achizitionat un aparat suuuuuuuuuper tare (care poate fi folosit pt riduri, pt celulita si pt scalp), de marimea unul telefon mobil si am inceput sa fac tratamente pentru prietenele mele care au fie riduri, fie celulita.... mai intai au venit la mine sa faca tratamentul (1 sedinta = 10 euro). Apoi au dorit aparatul. Ei, din vanzarea gelurilor sau a aparatului voi faceti comisioane si puncte, adica BANI.

Daca sunteti interesate, va pot spune mai multe. Sau imi puteti scrie pe mohorea.alina@gmail.com sau id mess: amihur.

Este un suma mica, 10 euro, voi puteti alege alta, si va ramane si voua si veti fi recomandate din prietene in prietene si veti vedea cat de bine si usor poate fi. Este solutia alternativa pe care eu am gasit-o jobului meu. Aparatul este pe baza de curent galvanic, iar la saloanele de infrumusetare se foloseste aparat galvanic dar care este mult mai mare, costisitor etc.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Alina,

Ai putea sa ne spui cat costa aparatul, care sunt conditiile de achizitionare (cui trimit banii) daca oferiti un certificat/termen de garantie, ai firma (sau esti persoana fizica autorizata) ori lucrezi pentru cineva... As putea sa cumpar mai multe aparate si sa le vand aici door-to-door?...
    As avea nevoie de factura... ca sa fiu in legalitate... cumva.

Multumesc anticipat :)

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Alina,

Te vad inca online, pe forum si de mai bine de-o ora, astept de la tine mai multe detalii (probabil mai sunt si altii interesati) E secret sa scrii pe forum sau trebuie neaparat sa-ti trimit e-mali?

Eu spun ca e mai bine sa dai detalii pe forum, altfel lumea intra la alte idei... si presupun, daca ai ales genul asta de "reclama/publicitate" si doresti sa racolezi cat mai multi clienti, ai avea nevoie de o prezentare mai clara a business-ului tau, despre ce aparat este vorba (mai concret), ceva de genul despre care vorbesc doamnele, pe forum de pe link-ul de mai jos?

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... _ID=135536

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nici un raspuns... Asta da informatie!
    Saru'mana mohoreaalina. Este chiar atat de secretos acel aparat care costa 10 euro?
    Sunt barbat, insa sotia ar putea fi interesata de acea mica minune.
    Ori este un alt scam piramidal, de marimea unui telefon mobil?

Asteptam mai multe lamuriri.

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate scapa si de ridurile de pe creier cu aparatul asta minune? Promit ca daca-mi lasa creierul neted imi cumpar si eu un aparat(poate chiar mai multe, sa fie) si chiar intru in afacere sa fac si eu comisioane si puncte, adica BANI.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- , dk iti faci creierul neted, nu vei mai scrie pe aici -nu-ma-uit- , deci nu da banii pe prostii

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te stresa. Nu e nici un aparat de 10 euro. La el mai ai nevoie de creme si tot felul, asa incit toata afacerea se ridica la 1000 de euro (a vrut o prietena de-a mea sa investeasca in exact aceeasi chestie). Chiar nu te-ai prins ca doamna a intrat sa-si faca reclama?

Share This Page