-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultati de Computer Science, ce imi mai trebuie

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Alexaroth, Sep 14, 2010.

1. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor !

Citesc de ceva vreme acest forum, iar acum as avea nevoie de niste sfaturi de la cei care studiaza sau au studiat in Anglia Computer Science sau materii asemanatoare.

Ok, nu vreau sa va pun sa scrieti tutoriale de cateva pagini sau toate sfaturile posibile despre acest subiect asa ca o sa va dau cateva date despre mine, just to narrow things down:

Acum am inceput clasa a 12-a la Colegiul National de Informatica Tudor Vianu. Imi place informatica, programarea/networking si m-ar interesa chiar si ingineria componentelor de calculatoare.

Ce am pana acum:

-8 din 9 la IELTS academic module (deci cu English requirements zic ca m-am rezolvat)
    -Niste diplome de certificari CISCO Network basic/advanced modules.
    -European Computer Driving Licence (ECDL) luat.
    -Experienta de lucru la firme de IT pe timpul verii (internet mai ales).
    -Medie generala clasele 8-11 peste 9.1/9.2
    -medie generala 10 la materiile Informatica si Engleza toti cei 3 ani pana acum.
    -Voluntar de 1 an la Crucea Rosie. Participare la diverse campanii, garzi spital etc.
    -Articole publicate in Revista scolii in sectiunea IT.

Unde vreau sa aplic:

Southampton
    Glasgow
    Warwick
    Edinburgh

sau altele care sunt bune la capitolul Computer science.

In legatura cu banii, cand sunt acceptat banuesc ca o sa fiu contactat si voi putea discuta direct cu ei despre un imprumut etc... Nu ar fi oricum o problema prea mare.

Ce nelamuriri am:

Cam ce altceva mi-ar trebuii sa am o sansa sa fiu acceptat la acele universitati ?
    Stiu, Personal statement si o recomandare. Statementul o sa il fac cat de curand iar recomandare sper sa obtin de la profesoara mea de informatica.

Insa sunt destul de confuz, majoritatea facultatilor de mai sus nu zic nimic despre medie minima la bac (care cam stiu ca ar trebuii sa fie peste 8); gasesc doar informatii despre bacul international sau alte teste.

Si in legatura cu cursul pe care il voi alege: la mai toate facultatile sunt diferite specializari insa nu sunt prea sigur ce vreau sa urmez (exista computer science dar unele au si computer engineering, Artificial intelligence sau game designing), si sincer, imi plac cam toate. Daca iti alegi Computer Science poti dupa aceea in urmatorii ani sa iti alegi o alta specializare ?

Orice informatie este bine venita !

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ai venit! -dans-

Stai linistit ca te recomanzi singur! -bravo-
    La bac minimul este C (5-6), dar bineinteles ca tu esti baiat de A (8.50-9.50) sau chiar A*(9.51-10)si vei alege o universitate in care facultatea ta sa fie "de top"

Nu stiu daca ai citit aici:

http://www.romani-online.co.uk/nou-veni ... dent-in-uk

"si apoi- incetisor si cu rabdare/
    despre admitere si finantare"

-na ca m-am facut si "poiata" -nu-ma-uit-

3. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    Ok deci pana la urma am ales game design si game programing.

Am trimis aplicatii la Essex, Glasgow, Abertay, Staffordshire si Imperial college (cam cele mai bune care am gasit la game design.)

Acum mai am doar o intrebare... Fisa matricola... ce fac cu ea ? :D E tradusa si legalizata dar nu stiu acum unde sa o trimit pentru ca la UCAS nu a cerut nimic de genul

4. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Daca poti te sfatuiesc sa mergi la Imperial College ( un fel de MIT in Europa); daca nu reusesti acolo atunci Edinburgh sau St.Andrews.

Glasgow si Warwick sunt mediocre la IT, Southampton ii mai bunicica dar nimic nu se compara cu Imperial College...parerea mea.

La Imperial College sunt cerinte mari, sper ca ai aplicat cu un Personal Statement pus la punct! Success!

5. razorcd

razorcd New Member

Trophy Points:
    0
    Daca mergi pe game design (grafica 3D) cele mai bune sunt Bournemouth, Hertfordshire si Teeside (as alege primele doua) dar ar fi bine sa ai si talent la desen.

Daca mergi doar pe game programming nu stiu daca merita, te-as sfatui sa mergi pe programming in general (nu doar game) si eventual sa te axezi pe game din anul 2 sau 3.

La profile Computer Science faci si programare si networking si electronica bla bla. Deci ai o gama larga daca vrei sa te specializezi in ultimul an sau master...

Hope this helps.

Share This Page