6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in UK 2007

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dude, Nov 5, 2006.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Andrei...

In primul rand multumir pt toate detaliile date mai sus. M`am uitat si eu pe acel site, UCAS, si mi-am facut si eu un cont acolo ca sa aplic la o universitate...

Numai ca atunci cand vreau sa intru pe contul meu, nu ma lasa sa merg mai departe cu aplicatia deoarece imi cere acest lucru

You need to enter your buzzword on this page. If you do not know the buzzword, your tutor or careers adviser will give this to you. You will only need to enter your buzzword at this stage and then it will no longer be needed.

Imi poti da detalii sau ....orice sfat este binevenit numai bine si MS !

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    6. What is a buzzword?
    A buzzword is a word or phrase that is supplied to you by your school, college or centre, which you will need to be able to register.

7. Why doesn't the buzzword work?
    Try clicking on the 'next' link instead of using the return key. If it still doesn't work, check with your centre that you have the correct buzzword.

Gata...am gasit...si stiu ce greseala am facut :D :D

3. noutza

noutza New Member

Trophy Points:
    0
    ms frumos am s m uit... -ww- -wave-

4. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    de unde pot sa cumpar carti folosite pt facultate? este vreun bookshop in londra exclusiv pentru materiale folosite pt. studenti? ms

5. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Ebay sau amazon sunt doua siteuri pe care le folosesc eu si cred ca sunt cel mai bun loc, desi nu e exclusiv cu carti. Si de obicei le iei la preturi rezonabile.

6. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    -pc-

incearca sa te interesezi ce variante poti sa obtii - spre exemplu una ar fi student online la OU (Open University) - eu am intrat recent si m-am inscris la un curs acum de curind si sind foarte multi din strainatate care participa la cursul meu.

deci - whttp://www3.open.ac.uk/courses/bin/p12.dll?A02

incearca linkul si citeste informatiile care ti le dau - asa te mai si ajuta cu engleza, lol

success - alta alternativa nu stiu sa-ti dau ca sfat.

7. armina

armina New Member

Trophy Points:
    0
    salut, am o intrebare, insa, fiind relativ noua pe forum, nu stiu sigur daca o pot posta pe threadul asta, sau daca tre' sa incep unul nou. sper sa nu se supere moderatorii, dar sunt nedumerita.

sunt in mid-application process, vreau sa aplic pt 2008/2009 in uk, dar sunt si eleva in primul an la universitatea din bucuresti. intrebarea mea intrebatoare e daca, pe pagina de education din aplicatia ucas, trec si facultatea pe care o urmez acum, desi o sa primesc note abia la sfarsitul semestrului (adica, dupa ce trimit aplicatia)? sau trec predicted grades, cum fac cei din clasa a 12a? :-/

i'm v confused so as aprecia any help whatsoever :D
    armina

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Draga Armina,

Daca esti studenta in anul I in Ro si vrei din 2008/2009 sa incepi o noua facultate aici, nu cred ca trebuie sa mai treci notele de la facultatea din Ro. Tehnic vorbind neprimind o diploma la sfarsitul anului I, ci doar o foaie matricola, nu este o calificare. Calificare ar fi la sfarsitul facultatii (sau unele facultati cred ca mai dau o calificare si dupa primul ciclu - daca au 2 cicluri).

Anyway, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pt notele din anul I din Ro. Recomandarea mea este sa nu le treci si daca tu consideri ca te ajuta, poti sa mentionezi in Personal Statement ca esti studenta in anul I la Universitate.

Nu iti face probleme nici daca vrei sa fii admisa direct in anul II la Uni in UK. In sensul ca cei de la Admissions cand vor vedea lucrul acesta, iti vor cere ei sa le trimiti direct foia matricola cu notele, materiile si creditele din anul I, dupa ce primesc aplicatia de la UCAS. Daca tu vrei oricum sa incepi facultatea din anul I, atunci chiar nu mai conteaza notele de la facultatea din Ro.

Mult succes!

-takecare- akecare-

9. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Din ianuarie vreau sa incep un curs la colegiu, ca part-time student sau adult student, pentru ca , sper, o sa am o slujba pana atunci. Ce beneficii am ca part time /adult student?

Merci.

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna tessa.

Cred ca daca ai da mai multe detalii ar fi mai usor de dat un raspuns.

Daca o sa ai pana atunci o slujba inseamna ca ai deja drept de munca, si vrei sa stii doar ce iti aduce in plus statutul de student? Scuze daca am intele gresit.

Iata ce am gasit eu: ca student part-time din EU poti beneficia de un grant pentru Tuition Fees. Nu stiu daca se aplica pentru orice curs, si nu stiu ce curs faci tu. Aici e link-ul:
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035221

11. Anonymous

Anonymous Guest

Ca si part - time "avantajele" de student sunt limitate deoarece se considera ca poti sa lucrezi in timpul liber ramas.

Eu sunt acum part-time student ( dupa 2 ani Full) iar inafara de Grantul ala nu vad nici un alt avantaj considerabil. Nici macar la Council Tax 25% discount nu ne mai incadram.

Oricum dupa ce te inscri la un colegiu si iti primesti legitimatia, o sa observi ca nu se specifica pe ea Part - Time sau Full Time si o sa fi automat inscrisa in NUS (National Union of Students)...asta la majoritatea Institutiilor de invatamant - or fi si exceptii -

Cu legitimatia respectiva ( inscriptionata cu NUS) ...o sa ai reducerile Studentesti ...pe la Cinema, Magazine...Cluburi...unde se aplica...ptr. ca nu trebuie sa specifici ca esti Part-Time...; mai rau ii atunci cand cineva iti cere scrisoare de la Facultate care sa specifice ca esti student; acolo se va preciza ca esti Part Time iar avantajele dispar -shucks- hucks-

12. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult pt. raspunsuri. Am deja blue card. Ceea ce ma interesa mai mult era vreo scutire la council tax. In ceea ce priveste vreun grant, nu cred ca are rost sa ma complic pentru 300 de lire cat costa cursul pentru un an.

13. armina

armina New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou-
    Andreiutzu,
    multumesc f f mult pentru raspuns(ul prompt)! :) sunt mai linistita acum.

am vazut ca tu esti in wales. cum ti se pare? crezi ca a fost o alegere mai buna decat un alt loc prin uk? intreb pentru ca si pe mine ma tenteaza a couple of unis din wales dar diferentele de taxe m-au mirat.

multumesc din nou pentru ajutor!

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Well, deocamdata mi se pare cea mai buna decizie in cazul meu foarte concret (al cursului pe care il fac si al preferintelor si nevoilor mele personale - intre care se includ si costul vietii mai scazut decat in majoritatea celorlalte zone din Anglia, si taxele universitare subventionate de Welsh Authority). Printre alte motive pentru care am venit eu in Bangor:
    -e oarecum in centrul UK, adica la distanta relativ egala de Londra, Dublin, Belfast, Glasgow si Edinburgh, si destul de aproape de Liverpool, Manchester, Birmingham, etc. (deci poti sa ajungi in weekend daca vrei)
    -e pe coasta (si daca iubesti marea la de mult ca mine, atunci nu mai trebuie sa iti spun ca nu mai conteaza ca nu e Marea Mediterana.. any see would do, atata timp cat esti aproape de apa si barcute... -eyebrows2- yebrows2- ).

Desigur raspunsul complet ar fi ca sunt aici de cateva luni si inca nu am locuit si in alte parti in UK, sa imi fac o parere personala si deci o comparatie corecta. Dar din tot ce am auzit, vazut si trait aici in Wales, pentru moment sunt foarte multumit de decizia luata. -party- arty-

Orasul in care stau eu, si zona din nord prin care am mai calatorit, mi se pare foarte linistita si frumoasa. Orasele mai mici au de obicei o rata a criminalitatii mai mica, si lucrul acesta este valabil si aici. Oamenii sunt de tot felul si aici ca peste tot, dar atmosfera generala este foarte placuta si linistita. Colegii mei din England spun ca vremea este putin mai rece decat la ei acasa, dar mie deocamdata mi s-a parut acceptabila (desi iarna abia incepe... -cold- old- )

Hmmm... ce as putea sa iti mai spun... -scratch- cratch- Daca vrei sa iti recomand o universitate, atunci ti-o recomand pe cea la care sunt eu (Bangor University... :p ) Nu stiu desigur ce curs vrei tu sa faci, dar sunt sigur ca sunt buni si la ce vrei tu sa faci, nu numai la ce fac eu... -ahaa- haa- )
    Kidding desigur! -staycool- taycool- Multa bafta, si daca te decizi la Tara Galilor, sa imi spui si mie, pls... -relaxsun- elaxsun-

15. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT!
    Am imbatranit in Romania sperand sa am o viata mai buna.Am citit toate mesajele voastre si m-am gandit ca nu am nimic de pierdut daca va scriu .Am terminat facultatea in Romania acum 4 ani .Ce ar trebui sa fac?
    1.Sa incerc o echivalare a diplomei ?
    2.Sa traduc doar actele in engleza ( apostila sau doar o traducere legalizata)?
    3.Cum imi pot plati studiile?Cele 3000 lire (home student) sunt si pt undergraduate si pt postgraduate?
    4.Ce m-ar avantaja : postgraduate or undergraduate?

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Nicolae,

Si bine ai venit printre noi aici pe forum. Pentru inceput, sincer imi pare rau pentru tine. Esti unul dintre zecile de mii de exemple de studenti romani care isi lasa sudorile in salile de clasa, cu speranta unui viitor mai bun. Si anii de facultate trec, si cand te vezi absolvit, viitorul ala roz pe care il viseaza orice absolvent se cam decoloreaza ... si trebuie sa punctam ca in Romania sa face carte nene ... nu ca aici nu s-ar face, dar aici tind sa cred ca tinerii au alte prioritati decat scoala....nu toti .. dar majoritatea.
    Anyway .. am sa incerc in linii mari ca sa iti raspund la intrebarile adresate de tine si sper sa iti fie de folos micile mele sfaturi.

Stiu ca diplomele din Romania se pot echivala aici http://www.naric.org.uk/index.asp?page=15 arunca o privire pe siteul asta si o sa vezi exact ce si cum; cred ca in tara este deajuns sa faci o traducere legalizata a actelor si este OK.
    Acum eu nu stiu ce sa zic despre postgraduate si undergraduate aici. Daca deja ai facut facultatea, un undergraduate in Romania, nu stiu daca mi are rost ca sa mai "pierzi" inca 3 ani din viata ca sa mai faci aici inca odata acelasi degree. Pun pierdere intre ghilimele deoarece nu este chiar o pierdere, deoarece o diploma de aici zice multe. Stiu ca pentru cursurile undergraduate aici primesti "ajutor" de la Guvern, prin student loan dupa cum bine cred ca stii. La undergraduate, nu stiu daca poti beneficia de acest serviciu, ci doar de anumite burse din cate stiu eu.

La ultima ta intrebare, cred ca am raspuns deja mai sus. O diploma de aici zice foarte multe... dar cred ca este destul de bine ca sa faci si un postgraduate aici; oricum .. ambele variante sunt foarte bune, acum depinde de cum esti tu dispus .. daca doresti a mai sacrifica inca 3 ani pentru un undergraduate.

Sper ca sfaturile mele o sa te ajute, si sunt convins ca o sa primesti raspunsuri si de la alte persoane.

Mult succes !

17. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    Din cite citisem eu, student loan se acorda doar celor cu macar 3 ani de rezidenta in UE (Romania necontind din moment ce a intrat abia curind). Insa ma intreb daca de exemplu un prieten al meu e roman dar a studiat in ultimii 3 ani in Ungaria (dupa ce Ungaria a intrat in UE), ar putea aplica pt student loan pt un master?
    multumesc!

18. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  19. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri.INCA ma gandesc daca sa o iau de la zero pt ca burse pt master nu am gasit, imprumuturi nu se acorda si nu am cum plati masteratulasta dc ma accepta.
    TESTUL Tesal l-a dat cineva ..

20. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    testul se numeste TELAS

Share This Page