25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in UK 2007

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dude, Nov 5, 2006.

1. orin

orin New Member

Trophy Points:
    0
    Da stiu si eu de faza cu colegiile dar nu m-am hotarat inca. Eu vreau sa fac istoria artei.
    Nu sunt sigura de Cambridge pentru ca stiu si eu ca se intra greu...
    Oricum mercic pt raspuns -ntwhy-

2. ariadna__

ariadna__ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!
    Eu sunt studenta la drept anul III in Romania si as vrea sa stiu cum as putea pleca in Marea Britanie, macar pentru cateva luni.
    Va multumesc anticipat

3. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Cunosc mai multi studenti romani (economie) care au venit prin programul Erasmus direct in ultimul an (anul 3 sau 4). E foarte avantajos pentru ca am inteles ca unii reusesc sa primeasca doua diplome de graduation, atat de la univ din UK cat si de la cea din RO. Intereseaza-te la facultatea din RO sa vezi daca la voi exista aceasta posibilitate.

4. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Citeam subiectul acesta printre randuri si am observat ca multi "prospective students" se ingrijoreaza in legatura cu testul IELTS si nu sunt siguri daca sa il dea sau nu. Din proprie experienta as vrea sa va spun ca nu este strict necesar sa il aveti atunci cand aplicati pt un curs la universitate. Eu nu l-am avut cand am aplicat si am obtinut o oferta conditionata. Persoana care obtine o astfel de oferta inseamna ca va fi acceptata pt cursul respectiv cu conditia sa sustina examenul IELTS si sa obtina un anumit rezulatat, bine-nteles, care va fi specificat in cerintele universitatii.
    Eu chiar am mers cam o luna la universitate fara sa il fi dat, iar in momentul cand am obtinut rezultatul l-am aratat la "secretariat". Pe mine nu m-a oprit nimeni sa merg la cursuri. Atata timp cat esti sigur pe fortele tale si convins ca vei intelege ce se vorbeste...
    Si chiar si cu scrisoarea de oferta conditionata au acceptat sa ma inregistrez si am platit "fee-urile".
    Cat despre echivalarea studiilor in puncte UCAS sau mai stiu eu ce, eu nu am facut nimic din toate acestea. La momentul cand eu am aplicat nici mcar nu am avut diploma de licenta, ci doar o adeverinta de la secretarialul ASE-ului pe care am tradus-o. Am cerut siuatia scolara si cateva referinte de la profesori si am trimis toate acestea la diferite universitati.
    Cred insa ca este foarte important sa fiti siguri ca referintele pe care le obtineti sunt ffff bune, cred ca se tine cont de informatiile oferite.
    Profii mei - cei la care am cerut eu referinte - nu vorbeau engleza la un standard f avansat si m-am oferit sa scriu eu cateva randuri pe care ei le-au citit si au semnat si stampilat. Apoi am pus scrisorile in plicuri, le-am sigilat si i-am rugat sa semnezi si sa stampileze si plicurile.
    Daca credeti ca mai pot ajuta cu ceva, lasati-ma sa stiu si voi incerca...

Succes!
    Deni -wave-

5. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Pai depinde ce vrei sa faci in Marea Britanie. Daca doar sa vizitezi, nu iti trebuie decat pasaport sau CI si bilet de avion. Pentru alte activitati... depinde...
    Specifica si tu mai multe detalii!

6. Anonymous

Anonymous Guest

Mie nu mi-au cerut IELTS-ul dar au vrut sa fiu inscrisa prin UCAS, asa ca am facut-o. Depinde foarte mult de colegiu sau universitate. E adevarat ca daca esti stapan pe tine si engleza ta la interviu....e super si nu mai au nevoie de atestate.

Pasii cei mai siguri fara bajbaieli in nestiinta sau presupuneri mi se par a fi:
    1. gasesti scoala sau colegiul
    2. studiezi conditiile de enrollment
    3.ii contactezi in scris si vezi ce vor ei de la tine

SIMPLU!

-sunny-

Asta nu costa nici un ban! Puteti solicta de la toate colegiile sau universitatile brosurile si va vin acasa (chiar daca locuiti in Romania) in cateva zile. Succes!

7. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    La ce colegiu ai aplicat Nicole24 si nu ti-a cerut IELTS? ca mie la toate din zona mea mi-au cerut o calificare in Engl nu-i obligatoriu IELTS si nu am fost la nici un interviu ca sa vad cunostiintele mele de eng in scris mi-au cerut
    Unde ai aplicat?

8. Anonymous

Anonymous Guest

Eu m-am inscris prin UCAS la UCE Franchise JMC.
    La UCAS am trimis toate copiile dupa acte printre care si certficate atestate la engleza.
    M-am inscris si mi-au dat unconditional offer abia dupa interviul la care tutorele s-a aratat multumit.

Cu un an inainte ma primisera la un colegiu in urma interviului si nu mi-au cerut IELTS.Ah, si anul trecut am avut mai multe confirmari de enrollment in higher education fara a mi se cere IELTS. Bine, a contat si faptul ca eram de ceva timp in UK, timp in care mergeam si la alte cursuri.

S-o mai fi schimbat intre timp.Posibil!

-sunny-

9. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Am auzit la stiri, pe canalul 'Five' mi se pare.ca in Scotia se incearca adoptarea unei legi prin care studentii din UE, exceptand cei originari din Anglia si Wales, la cursuri higher education din aceasta regiune, , nu vor mai trebui sa plateasca nici o taxa de scolarizare....toate cursurile HE vor fii freeeee....a mai auzit cineva stirea????

10. aryadna

aryadna New Member

Trophy Points:
    0
    E cineva la student la UCL sau Queen Mary, university of london? Am aplicat pentru aceste facultati si am intrat...am mai intrat si la richmond si am de luat o decizie cat de curand. M-ar interesa o opinie din interior...txs

11. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    buna eu sunt la LSE university of london si e super great. depinde de ce subect studiezi. daca e stiinta atunci uc e top daca e humanity queen mary. richmond nu se compara cu astea. mai multe detalii si poti sa iti zic mai multe. bafta

12. aryadna

aryadna New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks for the information...sa detaliez...am aplicat atat in sistemul britanic cat si in cel american. Prin ucas mi-am pastrat UCL ca Firm option si Queen Mary ca Insurance pentru ca UCL imi cereau note mai mari la BAC ( 10 la mate, economie si chimiesi media peste 9.5)...nu am reusit sa iau notele lor, dar am fost aproape( 9.8,9.3,9.3si media 9.68). Le-am anunatat rezultatele si Queen Mary mi-au spus ca ma astepta(ei imi cereau peste 9 la toate) si UCL ca imi raspund in due time. Intre timp am primit scrisoari de la UCL si QM in care imi cer sa le trimit copia legalizata dupa diploma de bac... Situatia se complica pentru ca eu am aplicat pentru accommodation la UCL, dar au zis ca imi raspund pana la sfarsitul lui august deci nu am o certitudine. La QM am certitutidea ca am intrat, dar nu am putut sa aplic pt cazare pt ca nu aveam firm option si deadline-ul era 30 iunie.

Cat despre Richmond, am intrat pe baza Sat-urilor si am deja certitudinea locului si a cazarii. Nu e la fel de reputata ca celelalte doua, insa sistemul american si dubla acreditare sunt atractive.Eu vreau sa fac economie si poate si ma atrage mai mult idea de business and economics si posibilitatea operarii de schimbari la major...pe langa asta, ei s-au aratat foarte interesati sa-i aleg si mai am si prieteni acolo care sunt incantati.

I really need some advice. La richmond trebuie sa le platesc pana la 1 aug.NU stiu cand o sa-mi raspunda UCL (due time?!), as putea sa ma duc linistita la QM, dar nu am cazare si nu pot inca sa aplic pt ca trebuie sa sa astept UCL-ul. Chiar dc aplic acum, nu stiu dc mai au locuri...vesnica incertitudine si asteptare e cam demoralizatoare...

Sper ca am explicat bine situatia...sorry daca a fost prea detaliat...If u could tell me what to expect...and give me some advice...I would so grateful...thanks again

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    nu e naparat sa stai in caminele lor. poti sa iti ei cazare si privat. eu unul nu as alege richmond. conteaza calitatea cursului. cazarea nu e problema poti sa stai unde vrei. e drept richmond e mai ieftin. tu decizi. multa bafta

14. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    hello. as vrea sa stiu mai multe despre studentii romani din UK, ma poate ajuta cineva?

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    pai ce anume ai vrea sa discuti? Eu sunt studenta ...

16. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    hello! de ex, cam cit ai estima costurile pe luna, in afara de chirie? ca am schimbat niste mailuri cu studenti englezi si m-au cam demoralizat - ei cheltuie vreo 600 euro pe mincare, haine, telefon, transport, which is huge!!!
    thanks!

17. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    1
    'If you qualify as an EEA or Swiss migrant worker or self-employed person, you will be entitled to the same level of finance as students who normally live in England, Northern Ireland or Wales.'

"Usually, you qualify as an EEA or Swiss migrant worker if all the following apply:
    -you are a national of an EEA country or Switzerland
    -you are working in the UK
    -you were ‘ordinarily resident’ in the EEA and Switzerland for three years before starting your course
    "

Credeti ca legea de mai sus se aplica si au-pairilor care lucreaza in UK? Si chiar si in cazul in care e vorba despre un master?

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Legea de mai sus se aplica studentilor. Atat. Nu conteaza daca esti au-pair sau nu-stiu-ce, atat timp cat asta nu atrage asupra sa anularea conditiilor pe baza carora se aplica legea de mai sus, iar de obicei este vorba despre conditiile financiare pe care tu trebuie sa le indeplinesti ca sa poti cere finantare. Ca sa ai dreptul la finantare ar trebui sa te incadrezi intr-o anumita categorie de venit. Daca venitul tau de au-pair se incadreaza in limite, atunci primesti finantare. Daca depaseste (m-as mira sa fie asa) atunci mai bine nu-l declari, ca oricum nu stie nimeni ca esti au-pair decat daca le spui.

Oricum, tot ce am spus eu mai sus nu are valoare daca tu aplici pt master, pt ca pt master nu primesti finantare (vezi tu, ei te ajuta sa-ti faci studiile superioare, dar se gandesc ca daca ai terminat facultatea si ai ajuns la masterat, vei fi gasit si tu de munca intre timp, indeajuns ca sa te intretii, si sa nu mai ai nevoie de finantare)

19. noutza

noutza New Member

Trophy Points:
    0
    hi all....abia aterizasi prinn uk sh is nedumerita dk aj da la facult aici de ce am nevoie acte ,teste?plss help me..10x :(( -help- -scratch- cratch- -wave-

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna noutza si Bine ai venit pe site!

Daca vrei sa incepi facultatea din toamna aceasta (2007), este destul de tarzior acum, dar in continuare poti sa aplici.

Aplicatiile pentru facultate se fac prin UCAS ( http://www.ucas.com/ ). Inscrierile incep de obicei din toamna anului precedent celui in care incep cursurile universitare.

In aceasta faza foarte tarzie, poti sa mai aplici, dar numai pentru locurile ramase neocupate la universitatile si departamentele care mai au astfel de locuri. Perioada aceasta se numeste clearing si poti gasi mai multe informatii aici: http://www.ucas.com/clearing/facts.html

Universitatile si departamentele care mai au locuri libere sunt publicate in The Independent (sau pe site-ul UCAS): http://www.ucas.com/clearing/vacancy.html

Teoretic pentru inscrierea la facultate este nevoie de:
    - diploma de bacalaureat
    - personal statement
    - scrisoare de recomandare (din partea unui profesor, rude, sau a cuiva care te cunoaste si care poate sa te recomande pentru cursul pe care vrei sa il urmezi)
    - test de limba engleza (IELTS este cel mai popular, dar mai ai si alte optiuni - pentru care cel mai bine verifici cu universitatile la care aplici, sau pur si simplu nu faci nimic, si iti vor cere ei inainte sa te accepte). In faza aceasta este posibil sa nu iti mai ceara sa dai un test, si sa iti ofere sa dai testul chiar la facultate (dupa ce incepi)

Evident, in functie de facultatea si cursul la care vrei sa aplici, pot fi mai multe cerinte (de la adeverinte medicale, portofoliu de lucrari, etc. etc.)

La o prima strigare cam asta e tot. Intra pe site-ul UCAS si daca ai nevoie poti sa vorbesti si direct cu ei: http://www.ucas.com/clearing/adviser.html
    Daca mai ai intrebari, nu ezita!

Multa bafta! Succes! -wave-

Share This Page