18.4 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate fara bac?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ration, Sep 30, 2016.

1. ration

ration New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Recent am primit oportunitatea de a studia in UK, si am decis sa ma interesez din timp de lucrurile necesare.
    Pe scurt, sunt in clasa a 12a, la un liceu de inginerie, la profil electric, am luat bilingvul la engleza cu 9 sau 9.5 si vorbesc limba fluent; probabil ar trebui sa mentionez ca inainte de a termina anul acesta scolar o sa obtin si o diploma de electrician(termenul e mai complicat, dar asta e versiunea simpla) din cauza profilului (cam toata lumea il primeste, dar tot trebuie muncit).Singura problema, din ce imi imaginez, e ca nu vreau, si cel mai probabil nu o sa sustin bacul.
    As prefera o facultate de design sau psihologie, dar scopul meu principal e sa pot studia la un institut in care eforturile mele s-ar putea numi "studii superioare".
    Am cateava intrebari principale, dar sunt deschis si la sugestii care nu se refera la ele.
    Este posibil fara sa dau bacul?
    Pot da alte examene sau teste pentru a compensa lipsa diplomei de bac?
    Daca da, dificultatea lor e aceasi ca si a examenului de bac, sau sunt subiecte bazate pe aceleasi cunostinte?
    Daca nu e posibil in UK, e posibil pentru alte tari in care limba principala sau una din limbile principale e engleza?

Share This Page