9.9 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facturi,billuri,plus alte cheltuieli.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cata246, Oct 6, 2008.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cum intrai de pe autostrada un pic mai incolo pe dreapta
    -iesi-afara-

dar sincer nu ma uitam decat la suma totala, restante (daca uitasem sa platesc) si caldura (iarna) -xoxoxo-

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @catad ei, era o suma modica in Bucuresti dar ideea e ca era separat de canalizare... Adica plateam odata canalizare si mai plateam odata ploaia. L-am intrebat pe administrator cum se calculeaza si mi-a zis ca... la suprafata acoperisului blocului si dupa aia se imparte la suprafata apartamentelor.
    @saptanta Nu, nu-mi notam, dar ar fi trebuit sa fac chestia asta, uite, acum as fi stiut si ce suma era :)
    blocu' tau unde era, la care autostrada, A1 sau A2?

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la A3!

4. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Numai ce ne-am mutat intr-o alta locuinta si ne-am hotarat sa schimbam EDF-ul cu British Gas.Din cate vad si aici pe forum, multora dintre voi vi se pare avantajos.Am avut o experinta neplacuta cu EDF-ul ,in trecut.pentru 2 luni de vara (dintre care una am fost in concediu)ni s-a trimis o factura de 890 de lire! Ridicol pentru lunile iulie si august.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @sutemiwaza da, BG sunt ok
    @sapanta a, e clar, stateai langa A2. Aia de langa A1 nu sunt asa smecheri! :p

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca zici tu... asa sa fie

7. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    am facut si eu calculul la factura de apa consumata si apa pluviala. impartind la numarul de luni ar veni peste 50 lire lunar.
    iar consumul de apa pe zi ar fi de 371 l !!!!! am contoar undeva pe care zic ei ca l-au citit.
    dar nu am cum sa consum atata apa chiar daca suntem 3 persoane.
    nu inteleg cum s-a ajuns la cifra asta. mi se pare ceva in neregula. si suma de peste 50 lire lunar mi se pare f mare.
    e normal asa ceva?

8. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Am refuzat sa platesc catre veolia factura de apa dupa ce am observat ca la data la care m-am mutat in casa nu mi-au citit contoarul de apa si s-au bazat doar pe o estimare. abia dupa 5-6 luni au venit sa citeasca contoarul de apa. ce pot sa ma fac cu astia, nu mi se pare corect sa platesc pe baza unei estimari. landlordul mi-a zis ca nu se poate citi contoarul de apa de catre noi.

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    contorul de gaz si de curent le citesc de obicei eu. Trimit datele online (de obicei odata la 3 luni si musai inainte cu 10 zile de data estimata de facturare), iar factura tine cont de datele pe care le-am comunicat. De 2 ori pe an (parca) vine omul de la companie sa citeasca si el contoarele, sa ma verifice :D.
    Cu apa nu stiu cum e, ca noi pana la urma n-am mai pus contor.

10. Blue_angel

Blue_angel New Member

Trophy Points:
    0

Domnule Albea, in Aprilie ma voi muta si eu in Grays/Purfleet(momentan caut casa prin zona,dar nu am nici un raspuns de la nici o agentie,deci nu stiu exact orasul) care apartin tot de consiliul local de Thurrock.
    Imi puteti spune ce companie de apa aveti(banuiesc ca ati ales cea mai convenabila),ca sa stiu si eu cand va veni momentul sa gasesc casa,ce comanie de apa sa aleg .
    Banuiesc ca la curent tot EDF trebuie sa fie mai convenabil pe acolo.

Multumesc

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    peste tot se factureaza consumul si apele uzate (waste water).
    la apa nu prea e competitie... http://www.ofwat.gov.uk/consumerissues/watercompanies/

la curent (si gaze daca e cazul) cel mai bine e sa mergi pe un site gen gocompare.com si vezi ce furnizor si ce tarife sunt mai atractive.

12. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu chiar peste tot , de ex in Irlanda de Nord unde ma aflu nu se plateste apa , nici in Republica Irlanda .

13. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    il contrazic pe (TMihai) eu stau tot in Irlanda de Nord de aproape 7 ani si vreau sa spun ca se plateste apa aici si este inclusa in (rates)

Rates = gunoi, apa si cum este la noi acasa impozitul pe casa (asta inseamna rates).

mai jos ai link unde spune clar.

cheers,

https://www.niwater.com/siteFiles/resources/pdf/niw scheme of charges 201213.pdf

14. Blue_angel

Blue_angel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic despre Tax tv.....as avea o intrebare referitor la plata acestei taxe. Ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg ca sa platesc acesta taxa?? Daca as avea in plan sa am doar o antena Digi adusa din Romania cu abonament ,tot trebuie sa platesc?(As vrea sa sa ma abonez si la internet,si cam atat)
    Va multumesc

15. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
  16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hmm, nu e chiar asa. Eu, desi am ceva "ecrane" sub forma de laptopuri si monitoare prin casa, le-am zis ca nu ma uit la TV. Au venit intr-o scurta vizita, s-au convins ca asa e si m-au lasat in pace.

Semnătură!

17. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    @mufa deci nu va uitati la nici un fel de program tv (pe Net)? nici copiii?

18. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    You don't need a licence if you don't use any of these devices to watch or record television programmes as they're being shown on TV - for example, if you use your TV only to watch DVDs or play video games, or you only watch ‘catch up’ services like BBC iPlayer or 4oD.

Deci nu trebuie neaparat sa ai un "ecran", ci chiar sa te uiti le TV pe unul din dispozitive.

19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Da e vorba de live TV. Daca ai acces la Internet, e greu de crezut ca nu te uiti chiar niciodata la live TV, news etc.

Eu il admir pe mufa daca reuseste sa stea deprte de TV, e nociv :)

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Netflix și cîteodată BBC iPlayer (Merlin și Doctor Who cînd mai bagă ceva episoade noi). N-avem TV, n-avem abonament TV și se pare că viața decurge foarte bine și fără. -ras4-

Share This Page