3.6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

fac bagaje -- ce sa iau

Discussion in 'SEZATOARE' started by stefana_2712, Jan 28, 2008.

1. stefana_2712

stefana_2712 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    In scurt timp plec (adica vin ) la voi. Pentru 2-3 ani, cu prietenul.
    Ce ma sfatuiti sa iau in bagaje?? Ce sa arunc ??
    Ceva sfaturi bune ?? -shamed- hamed- Amintiri despre ce ati luat voi ??
    Multumesc

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    haine groase ca aici e "cald" -cmon- mon- , tigari daca fumezi(sau fumati) ca aici sunt scumpe 4...pounds/pachetul -badteeths- adteeths- -staycool- taycool-

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Stefana,

Cred ca intr-o buna masura depinde si de:
    - unde o sa stati in primele luni dupa ce ajungeti (la prieteni, aveti ceva inchiriat, etc.)
    - cu ce veniti... (avion sau masina)
    - ce faceti cand ajungeti aici (incepeti serviciul din prima zi, sau aveti o perioada de... acomodare) - nu de alta, dar pana descoperiti toate magazinele, etc.

Daca veniti cu prea multe bagaje si nu aveti cum sa le transportati aici poate fi mai ieftin sa le luati din UK (si apropos de haine, nu cred ca e cazul sa exagerati acum... -nono- ono- )

PS: si daca vreti un sfat personal: Travel light! (o periuta de dinti si... in fine, stiti voi). Daca ati pleca in Africa sau in alta parte, ar fi altceva... In UK mai gasiti cate ceva... Si ca pret... daca ar fi atat de ieftine si bune in Ro, le-ar importa si ei aici... Oricum, asta e experienta mea personala... :p

-relaxsun- elaxsun-
    A.

4. stefana_2712

stefana_2712 New Member

Trophy Points:
    0
    K sa fiu scurta
    stam la prieteni -dar max 1 luna, pe urma vreau sa inchiriem ceva
    venim cu avionul
    stam sa ne dezmeticim max 1 saptamana

5. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu mi-am luat prea multe...cum spunea si andreiutzu:travel light!ceva haine si kestii gen periuta de dinti...eu nu m-am incarcat si pana acum nu mi-a lipsit nimic,ce am avut nevoie mi-am mai luat de aici...nu am regretat ca nu am avut prea mult bagaj...
    cat despre frig,mie mi se pare ok ca temperatura,ma imbrac mai subtire ca in romania pe vremea asta...
    ia-ti o umbrela,ca o sa ai nevoie...

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Evident, este doar o opinie, dintr-un ocean de opinii, dar daca o sa stati la prieteni in prima luna, atunci lucrurile sunt mai simple. Adica:

- nu luati nimic in afara de obiecte personale si haine pentru maxim o sapt. Va pot arata prietenii vostrii magazinele cele mai bune si ce aveti nevoie sa stiti. Iar pentru mutarea pe cont propriu va puteti pregati (cu ce va trebuie) in luna cat timp stati la prieteni. Nu are sens sa va ganditi din tara ca poate o sa va trebuiasca "ceva" cand o sa fiti la casa voastra...

- iar ref la obiectele personale nu pot sa spun decat pentru prietenul tau. Sa nu isi ia decat strictul necesar si nu toate lucrurile de care e el indragostit. Si sa nu isi ia "provizii" (daca e genul). O sa se indragosteasca repede de alte lucruri in UK, si mai mult de 1 buc din orice e strict necesar, nu face sens. Gaseste aici de 15 ori mai multe lucruri decat in tara, mult mai misto si mai ieftine (de la art sportive, pana la orice fel de accesorii... :p )

- Si ca sa echilibrez balanta, pune 3 sferturi din toti pantofii pe care vrei sa ii iei intr-o geanta separata, si uit-o acasa... :p P )

Glumesc, desigur! -handlaugh2- andlaugh2- Haine si atat... Indiferent de ce buget v-ati alocat pentru "instalare", sunteti mai castigati daca nu carati dupa voi prea multe lucruri. Oricum, destul de curand nu prea veti mai purta hainele luate de acasa...

E doar o parere...
    -relaxsun- elaxsun-
    A.

7. kikibest69

kikibest69 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu la inceput nu m-am gandit prea mult la ce sa imi iau de-acasa ca daca e asa iti vine sa iti umpli bagajul cu detoate....
    Iti sugerez sa iti iei medicamente pt: dinti si stomac(astea sunt simptome des intalnite aici) pt ca o interventie la stomatolog particular incepe de la £400 experienta proprie....iar pastile asu medicamente puternice care sa aibe un efect pozitiv nu prea gasesti la ei...din ce stiu eu si mai bine iti iei de-acasa ce stii tu...
    tigari daca fumati(cum ti-a zis si AiCititRegulamentul -handlaugh- andlaugh- ) aici sunt scumpe
    In rest gasesti aici..da nu vrei sa iti incarci bagajele.. -eyebrows2- yebrows2-

8. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te incarca prea mult. Eu am venit in UK cu o valiza acum un an si jumatate si acum cateva zile m-am mutat in alt oras cu 2 valize si 3 cutii mari. hehehe!

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Ai putea sa-ti iei antibiotice, just in case, aici se elibereaza doar pe reteta si pt asta trebuie sa te programezi la GP si sa stai cateva ore pana iti vine randul sa intri la consultatie, iar apoi le platesti, nu vin free. Si ceva carti...

10. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    palinca buna de prune din ARDEAL

11. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    praf de Bors Maggi daca-ti place o ciorba buna..-hehe- ehe-

12. stefana_2712

stefana_2712 New Member

Trophy Points:
    0
    Am selectat: medicamente, bagaje ``light``,tigari si bors . -love- ove-
    Ma intreb daca nu o sa avem probleme la vama (sa creada ca facem trafic cu tig +medicam)
    Foarte buna ideea cu palinca. -handsrubb- andsrubb-
    Ce spuneti de role si racheta de tenis ??
    Cosmeticale (fetele -sa-mi spuna)...
    Astept si alte sfaturi... Multumesc

13. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Cosmeticele le-am adus cu mine ( normal, cele mai importante :)), dar le-am aruncat aici si mi-am cumparat altele noi. Nu stiu dk is mai ieftine, dar am luat calitate buna la un pret bun. Si apoi, banii au alta putere de cumparare aici.
    Nu uita umbrela, condimente pt mancare si eu as lua ( s-au m-as indopa din tara inainte sa plec) niste gogosari murati....
    Bafta!!!!! si va asteptam

Share This Page