20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

experientele voastre ca au pair !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Ros, Sep 24, 2011.

1. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    Da sunt foarte sigura ca am scris adresa corecta ! Si sa presupunem prin absurd ca n-as fi scris adresa corect au 2 numere de telefon la care pot suna ( fix si mobil ) si totusi n-au facut-o inca :(

2. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Deea DeDe nu cred ca ai de ce te preocupa. La mine a durat 4 luni sa ajunga inapoi si toate documentele erau in regula...Daca vrei sa iti iei de un gand ai putea sa o rogi pe mama fetei sa sune la HO si sa intrebe la ce punct sunt documentele, fara sa precizeze ca deja lucrezi...
    Acesta este nr. de tel. de la UKBA la care a sunat familia mea: 0114 207 4074
    Sper sa iti fie de folos...dar sincer cred ca nu ai de ce te preocupa! -asa-asa-

3. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    -wow- 4 luni ? M-i se pare enorm cat trebuie sa astepti asta in cazul in care asteptarea nu ar trebui sa fie mai lunga de 6 saptamani -trist- .
    Multumesc Ros chiar maine am s-o rog sa dea un telefon sa vad ce se intampla .

4. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Pt nimic! Oricum eu stiam ca timpul maxim ar fi 6 luni si nu 6 saptamani, doar daca au schimbat regulile...

5. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Ei, uite o experienta frumoasa!
    Multa bafta in continuare, Deea!

Sa speram ca va fi ok si cu actele si cu tot. :)

Abia astept sa plec si eu, a mea mamica tocmai a zis ca-mi plateste ea avionul. :)

6. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt de 4 luni la o familie cu 4 baieti fff obraznici. Familia e f de treaba si fff comunicativa.Ea vorbeste ca o moara stricata, nu se poate opri si daca vreau putina liniste seara trebuie sa stau la mine in camera. Deci pe lumea asta se gasesc tot felul de familii, se compenseaza unii pe altii -asa-asa-
    Programul meu este ffff lung, de dimi de la 7 pana seara la culcare si singurul lucru care-mi da putere sa merg mai departe este BC.Am avut o tentativa de-a schimba familia si era cat pe ce sa pierd cele 4 luni lucrate aici pentru ca n-am reusit sa ma programezla Croydon in 30 zile(la primavara implinesc 28 de ani). Dupa ce-am renuntat la noua familie la care-am vrut sa ma mut si care avea au pair din Romania am aflat ca nu era chiar asa de roza situatia. Deci mi-a iesit in cap ideea de a cauta alta familie pana n-am BC in mana.

7. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Mama, 4 baieti! E ceva...
    Well, sa speram ca va fi totul bine pana la sfarsit. Multa bafta, Elna!

Eu de abia astept sa ii intalnesc face to face pe copii La web ne-am inteles super, mai ales cu fata, baiatul era numai cu "Hello, hello!" :)), acum astept sa vad si face to face. :)

8. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Chatte , asemenea si tie !

Din pacate astazi am aflat ca trebuie sa astept alte 2 luni ca sa m-i se dea un raspuns ca acum se ocupa de dosarele din iulie -plans- .

Acestea fiind spuse daca in noiembrie imi aproba dosarul si-mi trimit cardul ar trebui sa stau 1 an si 6 luni aici -plans- asta in cazul in care imi aproba -nervos-

9. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    -wow- Pai Elna mama in cazul asta tu nu te poti numi au-pair cu un asa program . Tu esti nanny direct -nu-stiu- . De ce nu vorbesti cu familia daca tot zici ca e de treaba si comunicativa . Zile(poate au "uitat") ca , ca au-pair n-ai voie sa lucrezi mai mult de 25 de ore pe saptamana + 2 babysitting pe saptamana . Incearca ... incercarea moarte n-are . Zile-o mai in gluma , mai in serios poate s-or prinde ceva de ei . Si cu copii nu ti-au dat "mana libera" sa-i "pui la locul lor" ?

Iti urez multa , multa bafta si sate tina nervii !

10. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Mersic de sfat !
    Stiu toate aceste detalii si am discutat cu ei, raspunsul a fost "daca tu nu poti sau nu vrei noi vom gasi pe cineva care sa faca treaba asta" -plans- Atunci m-am hotarat sa plec ptr c-am vazut ca nu vor sa ma plateasca corespunzator sau sa reduca orele si dupa ce-am fost la un pas sa pierd lunile lucrate am renuntat la idee.

Ma tot gandesc ca n-ar trebui sa renunt asa usor mi-e teama ca nu ma voi incadra in cele 30 de zile sa-mi schimb WC. Cand ma uit in urma nu stiu pe unde-au trecut zilele dar cand ma gandesc cat mai am de stat mi se par foarte lungi zilele. Daca nu eram la limita de varsta nu steam pe ganduri.

Sanatate sa fie ca le facem noi pe toate -asa-asa-

11. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0

Mult noroc iti doresc...stiu exact prin ce treci si adevarul e cum ai zis,ca daca nu accepti conditiile poti pleca,deci in cazul ala normal ca primul gand e sa ii dai naibii,dar dupa un moment realizezi ca un an trece cu bune si rele,dar pe urma o sa fi cat de cat aranjata cu BC in mana si nu trebuie sa treci prin alte necazuri ca alti bieti romani....
    Pe mine asta ma incurajeaza!Asa ca,fruntea sus si mergi inainte si incearca sa fi cat mai indiferenta,asa o sa iti treaca muuuuult mai usor orice suparare! :)

12. cris_bv_2007

cris_bv_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Sunt Cristina si de 1 luna sunt au pair in Anglia,in Reading,Berkshire.Ii multumesc lui Dumnezeu ca am gasit o familie care m-au primit f bine in casa si familia lor.Am grija de un baietel de 2 ani care nu pot spune ca e f cuminte dar ma descurc...stiti si voi cum sunt copiii. -nervos- Ea este f de treaba am devenit chiar prietene este f apropiata de varsta cu mine si totul e ok...Ei mi-au cumparat biletul de avion sa vin in Anglia si m-au intrebat daca vreau sa ma intorc acasa de craciun ceea ce cred ca este minunat.Pt mine e f ok deoarece ivat lucruri noi zi de zi si imi pot imbunatati engleza -da-da-

13. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Multa bafta in continuare, Cristina!

Si mie o sa imi cumpere mama la care ma duc biletul de avion. :)

De abia astept sa ajung! ^_^

14. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Sunt si eu au-pair din septembrie 2010, am schimbat familia in iunie anul acesta. Proma familie a fost super, copiii super, i-am iubit si-i iubesc in continuare si mi-e super dor de ei. In iunie am fost nevoita sa schimb familia, pentru ca in familia pentru care am lucrat, mama a ramas fara serviciu si evident nu mai aveau nevoie de au-pair, pentru ca se poate ocupa ea de copii acum. In fine, fiind oarecum la limita cu timpul cu termenele pentru schimbarea familiei, sa ma incadrez in acele 30 de zile, pot spune ca familia actuala nu a fost cea mai buna alegere. Ma bucur ca m-am incadrat perfect din punct de vedere acte, iar in noiembrie pot aplica de Blue Card,dar cam atat. Adica, nu vreau nici sa exagerez sau sa fiu absurda, dar majoritatea timpului lucrez 12 ore pe zi(mentionez ca din start am facut contractul pe mai multe ore decat normal, si ma platesc maimult decat normal, dar in nici caz NU 12 ore/zi) ceea ce ma termina efectiv, atat fizic, cat si psihic. Copiii sunt mici, 1 si 3 ani, cel de 3 ani, vorba noastra iti vine sa faci 7 din el, si nu voi reusi in veci sa inteleg povestea pe care sa o ascult zi de zi despre "terrible twos"...daca la doi vorbim de teribilitate, atunci la 15-16 ce mai e?! Familia se poarta ok, nu ma pot plange, ceea ce nu-mi place e faptul ca ea, mama copiilor nu respecta planul, programul facut, iar pauzele mele de peste zi sunt, practic, la noroc in functie de cat dorm copiii, sau daca dorm. I-am explicat ca am nevoie de un plan, si sa fie respectat acel plan, ca am nevoie si de timp pt mine, ca jobul acesta nu e totul pentru mine, a tinut o saptamana, apoi...... -nervos- Iar de la faptul ca nu exista un plan, sa stiu ce am de facut, iar apoi sa fiu pur si simplu sa imi fac treaba, deriva altele gen faptul ca sunt intrebata din 5 in 5 minute "would you mind doing that now?" ceea ce este groaznic de obositor. Si am surprisn o conversatie dintre si ex-aupairul in care se confesa ca in momentul in care ma intreaba sa fac ceva, doar ma duc si fac....adica se asteapta sa zic ceva de genu' "yes dear"?! sau ce...NO WAY si de asemenea ca nu poate avea cu mine discutiile interminabile pe care le avea cu ea...dar ma intreb oare ea realizeaza, ca in momentul in care incepem sa discutam ceva, copilul are un "tantrum" si incepe si urla ca descreiatul ca vrea atentia lu' ma-sa?! Deci, de ce as initia o discutie cand e mereu copilul prin zona, ca oricum umblu cu nurofenul in buzunar ca nu mai am rabdare sa suport "all these tantrums".

Nu am vrut sa postez, pentru ca nu am vrut sa se inteleaga ca ma plang sau asa, a fost alegerea mea, fortata de imprejurimi. Ceea ce vreau sa spun e urmatorul lucru: fetelor, nu mergeti la o familie cu copii mici, orientati-va spre o familie care are copiii la scoala sau gradi full-time.

La prima familie am avut o fata de 6 ani si un baiat de 4 ani....a fost o reala placere sa am grija de acei copii, sa lucrez acolo. Am facut si acolo lucruri extra, dar nu m-a deranjat nici o clipa, ca le faceam cu drag, m-am implicat sufleteste. Acum, poate si de ce stiu ca sunt aici doar ca sa-mi completez anul, si am decis sa nu mai pun suflet atat de mult de dincolo, ci sa o iau ca pe un job oarecare, sau nu stiu ce sa spun,dar.....sunt satula, efectiv!!! aaa si inca ceva ce ma enerveaza unde sunt acum aici, faptul ca de multe ori, imi zice sa fac ceva, si apoi ma pune sa fac din nou acelasi lucru ca nu-i convine -nervos- deci mi s-a intamplat sa ma pun sa scot aspiratorul din nou ca a ramas nu stiu ce pe podea -nuuu- cand vine vorba sa-mi faca cineva observatii la capitolul cleaning, m-a calcat pe coada, clar, asta in conditiile in care am facut housekeeping pe vas si acolo chiar au standarde, insa niciodata nu mi-a reprosat nici un manager nimic, iar prima familie mereu imi spuneau ca am standarde inalte, or aici...pffff

Cam atat din experienta mea...

Multa bafta tuturor!

Ramona

15. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    realizez ca am scris cu ceva greseli mesajul anterior, imi cer mii de scuze, dar oboseala isi spune cuvantul...

ramona

16. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit in "familie" Cristina! Esti una dintre norocoase . Sper sa le tina D-zeu naravu si sa fie asa pana la sfarsit . Cu copilul e greu inceputul pana construiesti o relatie cu el dupa aia cred eu ca iti v-a fi mai usor -asa-asa-

17. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0

Ai ia iaiiiii rrammy se cunoaste ca si tu esti "nevorbita" -ras2- ....Stange din dinti ca mai ai putin si cu putin noroc totul v-a fi bine. Incearca sa nu pui suflet prea mult . Aaaa despre cate ore a fost vorba la inceput ?
    Eu de exemplu scriu pe un caiet exact cate ore am facut in acea zi + cate babysitting/sap. si ii arat . Daca e mai mult ori imi da zi libera sap urmatoare ori lucrez mai putin -ras4- .Eu mi-am arata corectitudinea de la inceput si i-am zis ca vreau sa fim corecte una fata de cealalta si vad ca pana acum e OK .
    Mult noroc si nervi de fier :)

18. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    rrammy sa stii ca ai mare dreptate in ceea ce priveste varsta copiilor.Daca sunt la scoala sau nursery full time este super daca sunt acasa toata ziua e foarte greu. Si eu am acceasi situatie cu cel de 4 ani care merge doar 2 zile/ sapt la nursery cate 3 ore, cand e acasa si e si mama sau tata e un adevarat scandal si razboi cu el.Eu am considerat ca al meu face prostii si nu asculta deloc ptr ca stie ca parintii nu o sa-i zica nimic dar poate e si pentru atentie.
    Sa ne anunti cand ai BC ca sa sarbatorim cu tine.
    Multaaaa rabdare si sanatate !!!!

19. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos Elna!

O sa va anunt,cu siguranta...traiesc pentru acea zi in momentul de fata, ca sa fiu sincera! Desi pot deja sa numar in saptamani timpul ramas pana la Blue Card, mi se pare o vesnicie. Dar e bine ca timpul trece atat de repede..
    Multa bafta si tie si tuturor si numai bine! Multa sanatate!

Ramona

20. cris_bv_2007

cris_bv_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Elna,ai f mare dreptatea...cand sunt acasa copii sunt niste monstrii si tipa tota ziua...problema nu este ca parintii nu reactioneaza...in public nu pot face nimic deoarece aici in Uk iti poatei lua copilul daca ii dai chiar si o palma.oricum cel mai bine este sa fie la nursery.Baietelul de care am eu grija este la nursery pana la 4:30.Insa cea mai mare problema pe care o intampin este aceea ca nu vrea sa manance si trebuie sa te inarmezi cu f multa rabdare -nuuu-

Share This Page