8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

experientele voastre ca au pair !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Ros, Sep 24, 2011.

1. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am avut prima mea intalnire pe skype cu o familie care doreste un baiat ca au pair, nu pot sa zic decat ca familia pare super de treaba, am vorbit si cu copii si cu sotul ei, mi s-au parut o familie deschisa super de treaba, sper sa ajung la ei, au zis ca mai au de vorbit cu alti si miercuri imi vor da raspunsul.

2. anamaria_stefan88

anamaria_stefan88 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am tot citit pe aici depsre experiente, carduri de munca etc..insa am o mica nelamurire, eu daca sunt deja in uk si am aplicat de aici prin posta pentru purple card, ca au-pair, mai nou perioada de asteptare este de 6 luni in 95% din cazuri...bun eu astept 6 luni sa vina cardul asta...dar perioada pe care o pot sta in uk fara a munci, studia etc este de 3 luni...ce se intampla in cazul asta? nu te baga nimeni in seama, ca esti de 3 luni si ca trebuie sa te intorci acasa...sau poti sta 6 luni fara nici o problema, fara sa te traga careva de maneca si sa iti spuna sa te intorci in tara? aici este marea mea dilema si tot incerc sa caut informatii si nu gasesc. in august fac 3 luni de cand sunt aici si nu stiu ce sa fac, daca sa ma intorc in tara si apoi sa revin..va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine -ras4-
    multumesc anticipat

3. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Nu te trage nimeni de maneca daca ai trimis documentele ptr purple card. Si cand am trimis eu ptr purple stiam ca dureaza intre 3 si 6 luni.Am trimis la sfarsitul lunii ian 2011 si l-am primit la inceputul lunii mai 2011. Cunosc cazuri la care a durat mai putin; depinde cat de aglomerati sunt cei de la Home Office.
    Mult succes !

4. Poison18Ivy

Poison18Ivy New Member

Trophy Points:
    0
    Okay deci eu traiesc in Germania de un an si m-am gandit sa plec in Anglia ca Au Pair. Toate bune si frumoase pana aici. Am gasit si familia, foarte draguti, vorbim prim email, la telefon, skype. Ei cand mi-au sosit actele de la UK Home Office am ramas socata. Am semnat contractul si pe langa asta imi cer sa trimit 2 poze de pasaport scanate, adresa mea completa si 550 lire prin money gram sau western union. Ei cu banii treaba sta asa. Ei spun ca nu e o plata ci un depozit si ca unul din parinti, bunici, frati, etc trebuie sa ii trimita pe numele meu in Londra pentru verificare ca ei sa se asigure ca eu ma pot descurca in prima luna pana la salar. Ceea ce mi se pare dubios e ca trebuie sa ii las acolo 72 de ore si apoi pot sa ii scot tot aici. Plus ca sunt peste tot tepe si tepari si oricine poate face un buletin fals cu numele meu si sa ii scoata in Londra din moment ce eu le trimit dovada scanata. A mai patit careva asa sau vi s-a cerut vreodata asa ceva pt acel Purple Card?
    Mersi -hipno-

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Țeapă .

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu la ce zice @theman73. Nu trimite nimic, e clar ca e o incercare de frauda. Te trezesti si fara bani si cu "clone" prin Anglia care iau imprumuturi in numele tau si cine stie ce alte minuni mai fac. Le-ai dat date personale? Nu ar strica sa incerci sa ii reclami. Uite un link aici, poate te ajuta: http://actionfraud.org.uk/

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Țeapă 100%.

8. Poison18Ivy

Poison18Ivy New Member

Trophy Points:
    0
    @glissando. Nu au decat numele prin care a fost semnat contractul. Treaba e ca totul a venit printr-o agentie/site. Ei mi-au trimis contractul si acel document care cica e de la UK Home Office prin care mi se cer acei bani. Mie mi s-a parut ciudat din primul moment in care zice ca nu accepta conturi bancare ca dovada. Acum sa fim seriosi e cel mai sigur lucru. Sa arati un desfasurator de cont bancar.
    Familia e draguta deci poate agentia e cea tepara. hmmm -nervos-

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai dacă tot nu te-ai convins , nu mai bine iti dau eu contul meu bancar ?

10. Poison18Ivy

Poison18Ivy New Member

Trophy Points:
    0
    Theman73, si familia a fost rugata sa plateasca pentru actele mele de aceea zic ca poate si ei sunt dusi de nas. -nervos-

11. Anonymous

Anonymous Guest

Sau poate sunt una si aceeasi persoana care joaca teatru. Dar daca nu crezi ce-ti spune toata lumea ori nu vrei sa citesti pe forum cum e cu tepele astea, atunci lasa-ne sa fim invidiosi pe jobul tau si trimite banii!

12. marcelagabriela

marcelagabriela New Member

Trophy Points:
    0

13. marcelagabriela

marcelagabriela New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA imi poti spune cum pot sa trimit mesaj la famile pt au pair nanny k am incercat dar nu ma lasa imi cere bani pe siteul greataupair.com.mersi mult

14. alexutza10

alexutza10 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Nu a mai scris de mult nimeni aici, mai este cineva interesat sa fie au pair in UK?
    Multumesc

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    s-a dat liber la munca, nu prea isi mai bate lumea capul cu au pair

16. ardnaxur1961

ardnaxur1961 New Member

Trophy Points:
    0
    Cam ce-ai vrea sa stii?
    Ca vei locui intr-o camaruta mai mica decat o celula de inchisoare?
    Ca vei avea in camera aia un televizor care nu e bransat la cablu/satelit/antena/furculita, asa ca te vei uita literalmente la televizor?
    Ca va trebui sa imparti baia cu inca 4-5 persoane si vei ajunge sa faci baie in crucea noptii ca sa ai 15 minute de liniste?
    Ca va trebui sa ghicesti ce se vrea de la tine, pentru ca nu esti destul de importanta incat sa se comunice cu tine?
    Ca va trebui sa dai socoteala pana si copiilor unde te duci (IN TIMPUL TAU LIBER!!!), la ce ora pleci si la ce ora vii?
    Ca vei fi tratata exact ca si cand ai fi un scaun sau o masa si nu ti se va raspunde nici macar la "good morning"?
    Ca va trebui sa mananci de 5 lire pe saptamana?
    Ca vei munci 50 ore/sapt. si vei fi platita ca pentru 30?
    Ca va trebui, uneori, sa maturi bucataria de 6 ori in doua ore pentru ca DOAMNA lasa dara de firimituri prin toata casa, in schimb tu trebuie sa faci totul aseptic, la fel ca intr-un spital?
    Mai vrei? Ca ar mai fi o groaza.
    Si nu poti sa spui nimic, pentru ca, daca vrei referinte pentru urmatorul job, trebuie sa taci si sa inghiti toate atea.

Share This Page