17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

experientele voastre ca au pair !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Ros, Sep 24, 2011.

1. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiam alocatia maxima pe saptamana era de 65 de lire, poate gresesc ...

2. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu vreau sa plec in Uk, cred ca au pair va fi ultima optiune la care voi apela, in caz ca nu gasesc ceva de munca, se angajeaza baieti ca au pair?engleza o stiu aproape de perfectie, am locuit 5 ani in uk cand aveam 10 ani, imi puteti da un site pentru au pair din uk, nu vreau sa apelez la o firma din Ro, am vazut ca una din Ro cere aproape 350 de euro.

3. dicegirl

dicegirl New Member

Trophy Points:
    0
    Nica_florin site-uri pt au-pair sunt..cum ar fi: childcare.co.uk , findababysitter , greataupair.com. Sunt familii care angajeaza si baieti dar cam trebuie sa fii prin zona sa mergi la interviuri.

4. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    raisa148:
    Din cate stiu, suma minima pentru pocket money e de 60 pe saptamana. Am lucrat si eu ca au pair, primeam 90 pe sapt si nu au fost probleme cand am aplicat.

nica_florin:
    Sunt mai multe site-uri, iti recomand
    www.aupair-world.net/
    www.newaupair.com/
    www.greataupair.com/
    gumtree
    Gasesti si ca baiat o pozitie de au pair, mai ales daca stii engleza si daca ai permis de conducere. Mai nou se fac "interviuri" si pe skype. Poti sa gasesti familii fara intermediari sau sa dai bani unei agentii.
    Multa bafta!

5. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Am trimis si eu 2-3 emailuri pe gumtree, mi-a placut ca am gasit o familie care zicea ca are nevoie si de sofer pentru ca are piciorul rupt :D, cum mie imi place sa conduc a-si faceo si pe gratis :p

Am o intrebare: o familie zice " to live with us a couple of months" sa zicem ca sunt 4 luni, dupa ce se termina acele copule of months daca gasesc alta familie o iau de la 0 cu lunile pentru blue card?

6. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, nu o iei de la capat daca iti gasesti o alta familie in maxim 30 de zile si obtii si purple cardul pentru noua familie tot in acest interval.
    Practic,insa, e aproape imposibil sa aplici si sa obtii purple cardul intr-o luna. Dureaza aproape o luna sa obtii o programare la Croydon....si asta daca esti norocos sau apelezi la intermediari (contra cost: £50, £100), iar daca trimiti aplicatia prin posta, poti sa astepti pana la 6 luni sa primesti un raspuns.

7. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0

mazzgalici
    E scam sigur. Nu trimite detalii personale, copii dupa acte sau bani. Ca si au pair nu primesti salariu, ci doar pocket money (o suma intre £60 si maxim £100), cazare gratuita si eventual acces la o masina daca stai la o distanta mare de oras/sat.
    Oricum in cele din urma, aceasta "familie generoasa" iti va cere bani, fie pentru efectuarea actelor, fie pentru bilet de avion, etc. Mai multe detalii gasesti aici: http://www.greataupair.com/aupair-scam-warning.htm
    Ai grija!

8. mazzzgalici

mazzzgalici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Fetelor!

Mi-am facut cont pe www.cityaupair.com si am fost contactata de o familie. Oferta lor suna un pic prea tentanta, asa ca va cer si voua parere:

Imi ofera 1500 G.P.B./LUNA + 120G.P.B./ SAPTAMANA pocket money. Au un singur copil cu care mi-au trimis poze.

Este asta o situatie normala pentru au pair sau e acoperire de trafic de organe &Co.?

Multumesc

9. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Suspect, nu am lucrat niciodata ca au pair dar iti dau un sfat: if its too good to bee true it must be a scam! 1500 de lire pe luna + 120 lire pe saptamana= 1980 de lire, daca e reala faza zile sa faceti un contract ceva. Bafta si ai grija!

10. mazzzgalici

mazzzgalici New Member

Trophy Points:
    0
    Ei deja mi-au solicitat cateva date in vederea incheierii unui contract. Acum... am mai cerut cateva detalii si eu pentru a-mi stapani scepticismul. Oricum, daca plec la ei si situatia degenereaza, am cateva cunostinte in Londra care m-ar putea ajuta.

Ai idee care este remuneratia normala pentru Au Pair? In afara de pocket money se mai ofera si salariu?

Multumesc!

11. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am idee dar stiu ca daca ai mai mult de 100 de lire nu poti sa aplici pentru blue card pentru ca vor zice ca ai avut prea multi bani, au pair este un fel de bona mai ieftina, dc sa dea 200 de lire pe sapt la o bona cand poate sa iti dea tie 65 pe saptamana, ai grija si sa ne ti la curent cu ce se intampla.

12. mazzzgalici

mazzzgalici New Member

Trophy Points:
    0
    Exact asa stiam si eu Florin. Am mai schimbat cateva mail-uri cu presupusul tata..acum sa vad ce mai zice. Mi se pare f dubios ca nu are nici o curiozitate fata de cine si cum sunt eu. Vrea doar datele mele sa incheiem un contract... Din povestiri par o familie de vis, plata este mult peste medie si de aia prefer sa nu ma arunc cu capul inainte. Am dat si un mail la site-ul de unde m-au cooptat sa ii verifice. Astept acum si raspunsul lor. Va tin la curent!

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

13. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare, majoritatea siturilor pe care m-am inregistrat trebuie sa platesti, exista si situri pe care nu trebuie sa platesti?

14. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Da,eu m-am inregistrat pe universalaupairs si este gratis,trebuie doar sa-ti innoiesti ''abonamentul'' cam la 3 luni dar sunt atatea familii incat mi se pare greu de crezut sa nu-ti gasesti o familie in 3 luni.Succes!

15. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Englezii sunt in general foarte zgarciti, mai ales cei mai bogati. Ei cauta au pair pentru a-i plati cat mai putin si a-i lucra cat mai mult. Cu banii pe care zic ei ca ii ofera pot linistiti sa angajeze o nanny calificata si o cleaner ca sa le acopere pe toate. De ce crezi ca ar plati atatia bani ca sa aiba in casa cu ei un strain non stop? Asta suna a TZAPA din toate punctele de vedere. Ia incearca eventual sa ceri sa vorbesti cu copilul sau ceva de gen, vezi ce se intampla.
    Ai mare grija!
    Bafta

16. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Ok dupa ce in urma cu o pagina zicea ca cineva i-a oferit 1500 de lire pe luna + 120 pocket money in fiecare saptamana iata ca mi s-a intamplat si mie, ofera suma de 1950 lire pe luna +220 lire pe saptamana pocket money, nu pot sa zic decat ,,il stay with youre kids 24/7 for that money'

Aici este mesajul:

Hello Dear,

I my name is Nathan Williams, i saw your profile at (cityaupair.com) and i
    found your profile interesting. I am a Chef by profession and my
    Wife is a Traning Instructor, we live together with our 4lovely boys,
    Terry is 5yrs and Alex is 6yrs,Mark is 3yrs and david is a baby we
    recenlt moved to the United Kingdom and as you know there are a lot
    of achievement in United kingdom and you will be treated as part of
    the family from the minute you arrive, we also have a laundry man in
    our house hold living in our pool house, at the back. My children are
    fun loving, playful and a little hectic at times, they like playing
    video games, football. My children are very intelligent but plays a
    lot that's why i need them to be a bit more busy studying some foreign
    language, (French, Dutch, either)piano classes, for at least 2hrs a
    day 3times a week after their afternoon Nap, To go to the swimming
    pool, park, etc. And to play with them.I will be paying you 1950
    Pounds per month and you will also get 220 Pounds as pocket money
    every week.You will work around 4 or 5 hours per day, no more. From
    Monday to Saturday. Our family is a little hectic at times but fun
    loving, and energetic as well, The Au pair would be required to bath
    the kids in the mornings only, and also take them to school and
    bringing them back, Monday to Friday (Au pair/nanny that could drive
    is okay, we have available a car that can be used) although the school
    is about 600meters from our home, its a walking distance for me, :),
    The Au pair will have access to the internet and a television and
    video in his/her room. You will have his/her own double room with
    suite shower facilities. I would expect the Au pair to work for
    25-30hrs per week Mon-Fri with weekends off you can start doing some
    other things here in UK as you will have your working permit as soon
    as I'm okay with you u will have to do some housework.

Till i hear from you.

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Mi se pare totusi o oferta interesanta… peste 100 de erori de ‘exprimare’ in doar 30 de randuri de text (al dreaku' nigerienii astia).

Dar, pan’ la urma ce mai conteaza la banii astia. Vezi cat iti cere ca sa-ti dea job-ul.

18. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai probabil jobul e un scam! Aveti grija!

19. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ati citi putin mai in asamblu despre ceea ce inseamna programul Au-Pair v-ati da seama ca lucrand ca si Au-Pair nu ai nici o sansa sa iei atatia bani. In primul rand daca tie ti-ar plati atatia bani ei ar trebui sa plateasca in jur de 700-800 £ la stat (daca nu ma insel) in afara de ceea ce chipurile iti dau tie.Programul Au-Pair e benefic atat pentru familie care nu plateste taxe la stat pentru tine platindu-te pana in 150£ sap. dar si pentru noi romanii care vrem sa avem un B.C .E viata voastra , sunteti majori si vaccinati si banuiesc ca aveti creer sa judecati singuri si nu sunteti atat de naivi incat sa credeti aceste spam-uri.Stiu ca ofertele sunt tentante , de fapt asa si trebuie sa fie dar spre binele vostru va sfatuiesc sa ignorati astfel de mesaje cand le primiti.

20. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Si care este scopul acestor emailuri? adica vor bani nostri, dar cum ii obtin? bilet iti cumperi tu, si atat, numai sa nu fie doamne fereste niste traficanti de carne vie s-au mai stiu eu ce minuni

Share This Page