17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

experientele voastre ca au pair !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Ros, Sep 24, 2011.

1. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Ros ....pe cine am jignit ?? sau cine s-a simtit jignit ??

2. cris_bv_2007

cris_bv_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Chatte...Am incercat si acolo....dar ma gandeam ca poate stiti si voi pe cineva...niciodata nu se stie....daca aflati ceva...aici sunt...:p:p

3. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Nu ai ptr ce, eu daca aflu anunt ca doamne fereste, nu mi-e greu. Bafta multa! :*

4. cris_bv_2007

cris_bv_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos!am rezolvat intre timp...o sa raman in tara pt moment sa imi rezolv niste probl si voi veni cand o sa am contratc de asistenta...apropo...imi place parul tau rosu...cu ce ti l-ai facut?am incercat si eu ceva dra nu a iesit asa....

5. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Good luck with that.

Cat despre par, s-a mai dus din rosul ala aprins de la inceput... Era si mai si. :p
    De facut m-am facut cu Wellaton spuma, Rosu Vulcanic. :D
    Next, vreau sa incerc de aici din UK Live XXL care la noi se numeste Palette XXL :)) sau ceva in genul.

Cate diferente de nume sunt...

Eu inca sunt nehotarata cu cardul meu, sa aplic prin posta sau sa ma chinui sa obtin o programare? How should I do? :(

6. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Sal Chatte..

Vad ca esti tare nehotarata pt Purple Card..
    Ai incercat sa mai suni la HO, sau ai sunat ?:) Si eu am incercat sa sun in fiecare zi, dimineatza, `miaza , seara si fara prea mari rezultate timp de vreo cateva saptamani.. Eu cred ca ai sanse prin telefon daca cineva renuntza la o programare si esti tu pe faza. Nu stiu in ce masura se fac programari pt Br3-PC, ca si in cazul tau, poate totusi mai multe decat pt Br1-BC.

Eu personal am avut noroc cu programarea lui Mr. John. Mi`a facut programarea(doar pt BC) intr`o zi parca si urma ca interviul sa fie peste 2 sapt..

Ramane la latitudinea ta ce sfaturi primesti. Eu poate ca as mai incerca sa imi caut pe site`ul lor vreo sapt si pe urma as aplica prin posta. Daca te inscrii la Mr John din ianuarie, sigur o sa fie lume multa pe lista si poate iti gaseste ceva prin Febr.. Si pana in februarie trec cateva luni de cand sa fi aplicat u prin posta. Mie mi`a venit PC dupa 1 luna 1/2, 2 parca :)

Oricum tre sa stai la fam mai mult de un an, ce mai conteaza o luna , 2 , 3 in plus cand stii ca pe urma ai avantaj un Bc. Eu am stat 4 luni in plus si nu`mi pare rau. Acum am BC ul.
    Eu zic ca pt au pairi si prin posta e ok, dar ramane la latitudinea ta daca esti dispusa sa ``tragi`` atat, adica daca esti dispusa sa depui ``efortul`` asta. :)

Sa`mi spui ce te`ai hotarat.

Zi buna!

7. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Cardul stiu sigur ca vreau sa obtin insa nu eram sigura de modalitate, de-asta ziceam.
    Dar dupa ce tot am facut calcule si calculiciuri si ori ca ma inscriu la Mr. John, ori ca incerc sa sun/programez ca disperata cateva saptamani parca tot acolo ajung...
    De-asta as cam trage sa trimit prin posta.
    Plus ca eu sunt la o single mum, nu sunt chiar asa aproape de Londra si nu stiu daca as avea timp indeajuns ptr o zi in care sunt programata... ca pana ajung in Londra, dupa Croydon, dupa inapoi, s-ar putea sa nu ajung in timp util sa ii iau pe copii de la scoala.

Si sa astept pana in februarie, iar nu stiu...
    Chestia e ca na, ca fiecare, vrei cardul cat mai repede...

8. cris_bv_2007

cris_bv_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    parerea mea e sa ii ceri mamei o zi libera si sa mergi la Londra decat sa tragi de timp...o sa vezi ca aici timpul trece f greu...2-3 luni conteaza...parerea mea...cu cat mai repede cu atat mai bine...

9. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Stiu si eu ca na, cu cat mai repede, cu atat mai bine. Ideea e ca dupa calculele mele, oricum as face, tot acolo ajung... Pana in ianuarie-februarie, nu rezolv nimic... :(

10. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa intru in contact cu familia la care sunt de 1 an de zile eu am apelat la o firma din uk, pe care am gasit-o pe net. Nu am platit nici un fel de taze, in afara de biletul de avion. Poti apela si la diferite site-uri unde sa-ti gasesti singura familia dar este mai riscant deoarece sunt si scam-uri. Eu am asteptat 4 luni sa imi vina purple cardul si numai din acel moment a inceput de fapt numaratoarea anului. Dupa un an de purple card poti aplica pentru blue. Atentie, indiferent de intelegerea pe care o ai cu familia, autoritatile trebuie sa stie ca tu nu ai inceput lucru decat in maomentul in care ti-ai luat purole cardul si ca lucrezi doar 25 de ore/saptamana, cu 2 zile libere si 65 de lire pe saptamana maxim, altfel nu iti dau purple cardul sau blue cardul. Multa bafta

11. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Sophie89,
    Din cate am auzit prin Uk de un an de cand sunt aici ar trebui sa fugi de indieni ca de .... si asta pentru ca isi trateaza angajatii ca pe sclavi. Acum exista si exceptii dar inca nu am dat peste asa ceva.
    Bafta

12. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu eu nu poti aplica de 2 ori pt a fi au pair. Daca ai mai intrat in uk si afla cei de la border agency atunci ai foarte multe sanse sa nu primesti purple cardul. Si mai ales daca ai avut purple card si ai intrerupt mai mult de o luna. Deci vrei sau nu blue card? E ilegal sa lucrezi inainte de a primi purple cardul!

13. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    La momentul la care postezi asta tu inca nu stii daca iti iei teapa sau nu, asa-i? Revino dupa ce ajungi in UK si povesteste-ne experienta ta cu familia dupa ce esti "intrata in paine". Sper sa iti fie bine.

14. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    raisa148

De unsde ai acesta info.??? ca daca ai avut o data dar nu pt. un an purple card, nu iti mai acorda a doua oara cardul???

Eu vreau sa aplic a doua oara, deoarece prima data am lucrat cateva luni si am decis sa imi iau o pauza...

Poti sa imi zici exact unde ai citit aceasta informatie???

15. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Ei uite ca am ajuns si in UK si am intrat si in paine si nu e nimic diferit fata de ceea ce am vorbit de acasa, fiind in Ro.

Si culmea, mama mea e de origine indiana si nu va spun ce relatie avem. E ca si cum am fi bune prietene de ani de zile si glumim tot timpul. Nu imi permit sa le zic aici pe topic, glumele, insa, credeti-ma, e super de treaba si in ceea ce priveste my duties nu e nimic diferit fata de ceea ce am vorbit acasa si ceea ce fac aici, acum.

Si am 3 saptamani de cand am venit.

Ros, ti se acorda a doua oara cardul. De ce nu?
    Chestia e doar ca nu o sa ai continuitate la primul daca toate demersurile nu sunt facute in timp de 1 luna.

Ros, citeste cel mai bine pe UKBA. Acolo e baza.

16. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Chatte,

Ziceai intr`o postare pe forum ca nu mai te intelegi cu gazda....
    Ce s-a intamplat? Pe unde esti ? Sper ca esti bine.

Zi buna

17. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , aveti ideie daca m-am mutat din casa trebuie sa anunt la home office asta? tin sa mentionez ca am rahat am deja cardul roz.

Multumesc.

18. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Sa incep si eu sa povestesc experientele mele ca si au pair.Sunt in Uk din aprilie 2011 si urmeaza sa stau cu familia pana in aprilie cand urmeaza sa aplic pt BC.
    Eu am plecat de una singura fara nici un intermediar pentru ca sincer nu am vrut sa ma tepuiesc.Stiu ca e riscant ,dar acasa nu ma astepta nimic.Mi-am facut cont frumusel pe un site de profil si am cautat pana cand dupa ceva vreme m-a contactat actuala familie.
    Ce sa zic copilul e copil si chiar daca faze nazbatii pana la urma e un copil,asa-s copii.Desi fac multe in casa sunt multumita pentru ca sunt oameni cumsecade si m-au ajutat.Au venit cu mine cand am aplicat pt purple card ,m-au ajutat sa imi cumpar laptop ca sa pot vorbi cu ai mei acasa si mi-au luat o camera digitala ft misto de craciun.
    Sunt si parti bune si parti rele depinde cum privesti lucrurile.In final,timpul trece si dupa 12 luni primesti BC!

19. medeeea

medeeea New Member

Trophy Points:
    0
    intrebare..ca viitoare au-pair

buna ziua. am tot scris si nu am primit nici un raspuns de la nimeni. vara mea si sotul sau lucreaza in UK de vreo 4 ani si au indefinite leave to remain. luna asta au adoptat o fetita din Ro. pot sa fiu au-pair pt ei? imi vor da cei de la UKBA purple card-ul? din conditiile citite am inteles ca trebuie sa se vorbeasca in casa engleza. pot sa zic asta si banuiesc ca vor fi intrebati si ei prin telefon. sau trebuie sa aiba rezidenta ca sa poata avea au-pair?

20. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Stiti cumva daca s-au schimbat conditiile pentru a primi pink/purple card ca si au pair????

Unei prietene i-a fost refuzata aplicatia pentru pink/purple card pe urmatoarele motive, citez:
    "-The UK Border Agency is not satisfied that you have come to United Kingdom for the purpose of learning the English language.
    -The UK Border Agency is not satisfied that you have appropriate opportunities for study.
    -The UK Border Agency is not satisfied that you will only help in the house for a maximum of 5 hours per day for a reasonable allowance and with 2 free days per week.
    -the UK Border Agency is not satisfied that your allowance is of a reasonable amount."

In scrisoarea de la familie sunt precizate:
    -durata contractului -12 luni
    -responsabilitati (childcare and housework-detaliat)
    -numarul de ore de munca (5 ore pe zi, 5 zile pe sapt)
    -pocket money: £80
    -descrierea/prezentarea membrilor familiei si a casei.

Mi se par foarte ciudate motivele pentru care i-a fost refuzata aplicatia. Voi ce parere aveti?
    Multumesc.

Toate cele bune!

Share This Page