5.9 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Experienta de taximetrist

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by bujalarab, Feb 24, 2012.

1. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tutror si bine vam regasit.
    Asa cum spuneam acum cateva luni am revenit pe forum, dar de data aceasta in UK. Am venit aici ca sa lucrez(cel putin pt inceput) ca taximetrist. Am venit printre primii in urma unei recrutari facute, in vara, de catre compania de la Praga in Bucuresti. Am ales pt taximetrie un oras din SV Angliei. Dupa interviu am cautat mai multe lucruri despre aceasta companie si lucrurile pe care le citisem nu m-au imbucurat f mult, chiar m-au pus pe ganduri. Dar situatia de la acea vreme din tara a fost de asa natura in cat trebuia neaparat sa fac o schimbare radicala in viata mea si cu gandul asta mi-am zis ce-o fi o fi ca mai rau de cat acum nu ar putea fi si daca ceva rau e sa se intample ma aciuez la fratemiu o perioada. A fost nevoie sa astept cam 2 luni de zile pana am primit acordul de plecare. Motivele au fost lipsa patronului companiei care era plecat in vacanta, sosirea CRBului etc. La plecare cea mai mare ingrijorare pe care o aveam era locul in care ma voi caza la inceput lucru care de altfel s-a dovedit a fi nefondata pentru ca am nimerit intr-o casa curata cu chiriasi pe masura.
    Acum la interviului domnului din Praga(nui voi da numele pt ca nu vreau sa nasc polemici aprinse ci doar sa prezint experienta mea) ma bufnea rasul cand spunea de castiguri de minim 2000 de lire(repet ca am citit despre el dupa ce am fost la interviu) si imi ziceam in minte ca de-o fi asa era nevoie pt tine sa cauti soferi pe alte meleaguri.
    Dupa cazare, 2 saptamani compania a facut cu noi sa-i zicem un training, dar mai degraba un fel de adaptare la condusul pe partea dreapta a masinii la care cu totii ne-am adaptat lejer. A venit si ziua examenului, care a fost doar un test de condus si cateva intrebari orale legate de ciruculatie(asa se procedeaza in aceasta zona) pe care iar l-am trecut cu totii cu brio. Dupa examen mi-am zis eh acum e momentul in care vine nota de plata pentru cazarea pentru cele 2 saptamani, biletul de avion, costul licentei si comisionul firmei de recrutare.
    Spre surpinderea mea totala patronul companiei vine si imi spune: stiu ca ati auzit ca aveti de platit comisionul firmei si celellate cheltuieli, dar noi nu procedam asa si nu am dori decat sa platiti esalonat doar costul obtinerii licentei de taxi, care era cam de 250 de lire(aici incluzand costul testului medical, a aplicarii pt CRB si costul licentei efectiv). Pot sa va spun ca am ramas surprins despre atitudine celor din firma legat de acest aspect. Acum parte buna e ca de atunci nu au mentionat nimic nici de plata licentei de taxi si banuiesc ca vazand ca muncim si reprezentam bine compania nu au mentionat nimic de ea. Si de atunci fac munca asta si cu bune si cu rele, castig sa zic multumitor pt o persoana singura fara prea multe obligatii, dar nu suficient pt 72 de ore pe saptamana minim pe care le fac. Avantajul e ca liber imi iau cand doresc, deobicei duminica si nici nu prea ma obliga nimeni sa muncesc cand vor ei, dar poate asta si din cauza ca in cazul meu nu trebuie nimeni sa ma impinga de la spate.
    Concluzia mea este ca: 1.pt mine situatia cu intermediarii a fost ok(poate ca e exceptia care intareste regula)
    2. nu spun nimanui ca e bine sau ca e rau cu intermediari, deci decizia apartine fiecaruia dintre voi care vreti sa faceti
    acesti pasi.
    3. probabil ca multe aspecte sunt influentate si de oamenii peste care dai la fata locului. Cel putin aici firma asta exista
    de cateva zeci de ani si a fost dezvoltata de acelasi om de la 2 masini la o flota de 40 de masini.
    3. banuti se fac si in afara londrei cel putin in zona asta, dupa spusele veteranilor nu la fel de bine ca pana in 2008-2009
    4. aceasta prezentare este obiectiva si nici nu doreste sa slaveasca vreo una dintre companiile de intermedieri.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cred ca Ion Iliescu ar fi laudat, daca nu premiat, acest post. Vorbe multe care nu spun nimic, in afara de faptul ca intermediarul tau este ok si firma la care te-a trimis asisderea.

Acum spui ca castigi "multumitor pentru o persoana singura si fara obligatii", mai incolo spui ca se fac bani si in afara Londrei. Ce ar trebui sa intelegem, numai tu stii. Ma gandesc ca daca aveai familie nu mai era bine. Dupa aceea, ma intreb cati bani ai facut, sau ce intelegi tu prin "a face bani". Si de ce anonimatul acesta excesiv, parca lucrezi in piraterie pe internet sau faci altceva ilegal? Ma doare-n cot ca nu spui tu unde esti, oriunde ai fi, nu-mi doresc sa vin acolo. Iti spun, doar, un singur lucru: daca undeva in provincie ar exista un loc de munca unde s-ar face usor niste bani, fara prea multe facultati si calificari (sofer de taxi), acel loc va fi ocupat cu siguranta de un localnic .

Incolor, inodor si fara sens acest post. Ca sa nu mai zic ca mai sunt vreo 3 topice pe subiect si mai era nevoie de inca unul. -nu-stiu-

3. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Albea , e vrajeala toata povestea ??

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai, oameni buni! Poate oi fi eu mai sarac cu duhul, sau mai "insuficient mental" ca sa citez un clasic in viata, dar eu stiu una si buna: cand pleci tu de nebun intr-o tara straina, nu din cale afara de prietenoasa - sa recunoastem - te muncesc toate gandurile si presentimentele, te zvarcolesti ca pestele pe uscat sa mai capeti o informatie despre ce si cum este vorba cu noua ta viata, in care, vrei - nu vrei, trebuie sa te integrezi.

Eu imi aduc aminte ca, la vremea mea prin 2007 - 2008, nu aveam somn noaptea, imi faceam o mie si una de probleme si intrebari despre cum o fi si cum ma voi descurca, ca ce ma fac daca nu ma descurc, etc, etc, etc. Daca cauta cineva prin arhiva si citeste posturile mele de atunci, va rade cu gura pana la urechi. Intrebam peste tot cum este cu taximetria asta, nu era nimeni care sa-mi raspunda la intrebari, ce sa mai zic, pentru mine era un adevarat calvar. Si adica, vreau sa va spun ca nu eram vreun prostovan. Mi-a dat ala de la firma de intermediere din Focsani un test de limba engleza de nivel mediu la care am luat 98 de puncte (din 100), de a ramas si el cu gura cascata.

Si uite cum vine acum neica Nimeni, rasarit din neant si disparut tot acolo, sa ne spuna noua ca Derek de la Praga nu este chiar asa de rau cum zice lumea, ca pe el l-a trimis bine acolo unde este (fara sa spuna unde), si ca se fac bani si in afara Londrei (asta cu trimitere directa la mine). Pai, va spun eu la astia mai noi, ca aia vechi ma stiu, cat oi fi eu pe forumul acesta intermediarii din Cehia, Polonia, Romania sau oriunde nu au loc. Le-as spune eu unde sa se duca, dar degeaba le spun ca ma cenzureaza Dan imediat.

5. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Intr-adevar nu pot obliga pe nimeni da vreada sau sa nu creada cea ce am scris, dar daca citesc posturile vechi alea lui albea observ, cel putin pt mine in mod ciudat, ca oricine a avut o experienta diferita de al lui cu o companie de recrutari, indiferent care, devine foarte vehement si numai el are dreptate. Acum nu inteleg de unde si pana unde ai ajuns la concluzia ca am mentionat ca derek nu e chiar asa de rau. Nu am spus asta nici o clipa si iti repun un pasaj ca sa intelegi mai bine: "Acum la interviului domnului din Praga(nui voi da numele pt ca nu vreau sa nasc polemici aprinse ci doar sa prezint experienta mea) ma bufnea rasul cand spunea de castiguri de minim 2000 de lire(repet ca am citit despre el dupa ce am fost la interviu) si imi ziceam in minte ca de-o fi asa era nevoie pt tine sa cauti soferi pe alte meleaguri." si asta am vrut sa spun ca nu credeam o iota din ce indruga el la interviu.
    Iar lucrurile pe care leam spus in postul asta pentru mine sunt realitate, dar nu contesc ca altii se poate sa vi avut experiente neplacute venind in alte orase ale Uk-ului.
    Mai departe nu doresc sa combat posturile lui albea ca am face o polologhie aici fara rost. Banuiesc ca fiecare e indreptatit sa-si spuna opinia in felul sau, chiar de cateodata e bine sa te gandesti ca lucrurile pot fi si altfel decat cum sti tu.
    Acum de neica nimeni nu pot sa zic decat ca-mi doresc, daca va fi sa fie, sa ne intalnim la urmatoare adunare romani online.
    Acum catre admin imi cer scuze daca am facut un post nou legat de acest subiect si daca considera ca e necesar sal mute intr-unul pe aceasi tema il rog sa o faca.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iar ai vorbit fara sa spui nimic. Care este semnificatia experientei tale, de fapt? Sau, mai bine te intreb ca este experienta, in sine. Lumea vine pe un forum, la sectiunea de job experience, ca sa impartaseasca o experienta. Am fost la firma X si am castigat atat, dupa care am plecat la firma Y care avea cutare dezavantaje dar platea mai multi bani, astea sunt experientele pe care le cauta cineva pe un forum.

Tu vii, ne povestesti ... M-am blocat! De fapt ce ne spui tu? Ca cineva de la Praga te-a trimis la o firma care nu vrea decat sa recupereze costul licentei? As fi preferat sa ne spui cum este munca ta, cati bani castigi, nu caracterul persoanei care te-a trimis acolo. Esti inutil si neinteresant daca nu ne ne spui unde, cum si cat lucrezi si cat castigi. Astea sunt experientele care ne intereseaza, nu opiniile tale despre armonia universului. Deci, hai sa nu mai tinem sus un topic in care nu spunem nimic pe categoria de interes in care il deschidem. Daca vrei sa ne mai spui ceva pe aceeasi tema iti sugerez sa o faci la rubrica de discutii off topic.

7. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Inca odata ma conving ca nu citesti atent postul si ca selectezi doar acele informatii pe care esti tu "setat". Locul unde muncesc este: "Am ales pt taximetrie un oras din SV Angliei", Somerset, timpul de lucru: "dar nu suficient pt 72 de ore pe saptamana minim pe care le fac", banii pe care ii fac: nu am vazut nici un post al tau sau al altcuiva care sa zica cat face saptamanal, la fel de bine ca si mine stii ca e variabil. Acum nu au fost luni in care sa fac nu 1200 de lire fara bacsis asta. Fiecare in functie de situatia sa poate sa zica daca e mult sau putin. Pentru mine ca persoana fara obligatii familiare este suficient, ca suma luata per ansamblu. Ca valaore e prea putin pentru numarul de ore pe care il fac.
    Programul de lucru e cam asa luni vineri pe zi pentru ca compania are schoolrun-uri pentru cam fiecare sofer, iar sambata fac de noapte de 3 ori pe luna iar a4a oara imi iau un weekend liber in totalitate ca sa ma linistesc.
    Ca si experiente in taxi as povesti ca am avut tot felul de oameni de la unii care ma intrebau" Ce o sa fac cand Uk va iesii din UE"(era o discutii aprinse pe tema asta la finele anului trecut in Anglia) si pana la oameni care voiau sa ma pupe pentru felul in care s-au simtiti tratati(banuiesc ca o sa para greu de crezut asta ca si mie mi s-a parut neobisnuit pentru Anglia), am mai avut si oameni sub orice critica in privinta igienei de mergeam cu geamul deschis la -6 grade afara, dar si betivi pe care i-am invitat sa coboare din masina daca nu intelegeau la rugaminti sa se poarte frumos.
    Doresc sa intaresc si faptul ca daca intr-adevar muncesti ai si ceva satisfactii(lucruri care s-au spus si in alte topicuri), dar asta e conditionat de nivelul de asteptari al fiecaruia si de rabdarea fiecaruia.
    Inca odata doresc sa reafirm ca: postul nu l-am scris in dorinta e a face reclama cuiva, ci doar am descris cum a decurs pentru mine si numai pentru mine activitatea de taximetrist, incepand cu modul in care am ales sa vin aici si pana in acest moment. Nu pot recomanda nimanui sa faca ca mine pentru ca, pentru mine, faptul ca aveam aici o ruda apropiata a fost o plasa de siguranta, pe care din fericire nu am fost nevoit sa o utilizez.
    Faptul ca reapar din neant, dupa o perioada de aproximativ 6 luni, provine din faptul ca recent am reusit sa achizitonez laptopul pe care mi l-am dorit.

8. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    a disparut emoticonul ala care racnea din toate fortele cu mainile in sus!!! of ce imi trebuia!!!

ALBEA!

omul de bucurie s-a apucat sa ne zica una alta, ce daca nu a avut sens/mijloc/alte chestii. e lumea plina de astfel de personaje.. mai conteaza ca am mai gasit unul? -ras2-

iaca, acum ne-a si zis, desi nu vroia, doar sa ne faca pe plac(?)

off -nervos-

9. Anonymous

Anonymous Guest

Ce mai gatesti , Livia?
    Schimba poza te rog , prea multa luminozitate in asta .

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

apropo de nimic, nu-i asa? -ras2-

pai am gatit multe dar vad ca nimeni nu mai are chef de altele pe forum, in afara de carduri colorate si munca si griji -trist-

asa ca am tacut.

chiar ieri am facut pt prima data ever, piftii. -sssst-

11. Anonymous

Anonymous Guest

Eu nu prea ma descurc cu gatitul . Ce-i drept nici nu ma pricep dar nici nu am timp. Am incercat niste ponturi , cu niste conserve de pe la ASDA, insa astia au totul dulce .

Sambata plec pana in Romania , o sa-i spun sotiei sa-mi faca piftii. O sa fie greu , ca mi-e dor si de mancarurile maica-mii si nu stiu cum sa ma impart , intre politetea de a manca ce gateste nevasta-mea sau dorul de mancarurile mamei......

Raman cu nevasta-mea si o chem pe mama in vizita ( cu cadouri)

Si ca sa fiu in topic , da , la ASDA era un taximetrist cu experienta, in parcare.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Off, John !!! Ma intreb daca te lasa in avion cu piftia, cred ca ar merge in borcan de plastic, plin ochi si cu capac infiletat. In bagajul de cala.

Nu vrei sa te duc eu acasa de la aeroport cand te intorci??

13. Anonymous

Anonymous Guest

N-ai tu pasaport de Hounslow. Cica baga astia asa ceva si permis de condus elefantul. Mai bine dam o fuga la Livia , daca i-au iesit bune .

14. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

eu va primesc cu draga inima ca mi-au iesit o minunatenie, insa avand in vedere faptul ca sunt din pui in proportie de 80% nu stiu daca va mai ingramaditi -plasture-

sa nu te auda sotia ca dai de belele!! -da-da- dar esti comic rau -ras4-

poti incerca si tu sa iti faci, nu e mare lucru. daca eu am reusit, poate oricine, GARANTAT!

in ce privesc conservele, nutresc o pasune de a le uri, de cand mi-am petrecut vreo 2 sapt prin hoteluri cautandu-mi chirie stabila -nu-ma-uit-

asa ca, cere-mi retete si iti dau toate instructiunile de care ai nevoie sa nu gresesti nici daca vrei -da-da-

in rest, numai bine folks!

aaa, sa nu uit, l-am vazut si eu pe taximetristul ala de care vorbeai -ras2-

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai, voi stati aproape de ASDA din Hounslow, cunoasteti un taximetrist (indian?) si va plac piftiile. Ei bine, si mie imi plac, dar n-am. Daca-i zic d-nei Albea sa faca, imi da cu ele-n cap si-mi face teorie 3 zile despre bolile de inima si mancarea de regim.

Da' si eu al dreacului: am cumparat un joint de bacon neafumat (cu aventuri, abia l-am ascuns in cos fara sa vada ea pana la casa, dar era deja platit), am taiat din el o felie ideala de 7 mm grosime, tigaia de teflon, capac, 1/2 de pahar de apa, o picatura de ulei de masline, 4 oua, un pumn de rosii cherry .... uauu, ce festin. Si dupa aia a inceput pe HBO un superfilm cu Angelina (SALT). Iata o seara reusita! Sper ca ati avut si voi la fel!

16. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ati dat o in chiftelute si piftii ... -nu-ma-uit-

Ce parere aveti de stirea asta

O firma de taxiuri din Crawley, Marea Britanie, le multumeste taximetristilor romani pentru "contributia incredibila" la buna functionare a comunitatii si la dezvoltarea companiei, acestia fiind preferati celor britanici.

Cei 15 romani angajati la firma Metro Cars au contribuit "crucial" la dezvoltarea companiei, scrie cotidianul local Crawley and Horley Observer.

Firma a ales sa isi exprime opinia dupa ce un parlamentar britanic a spus ca este socat ca romanii fura slujbele britanicilor in Crawley.

"Am fi pierduti fara ei. Soferii din Romania sunt oameni care lucreaza profesionist. Satisfactia clientilor este greu de descris. In cinci ani, am reusit sa crestem numarul soferilor de la 50 la 80. Am avut clienti din corporatii care ne sunau si spuneau ca vor soferi romani", spune managerul Oli Thayre.

"Nu sunt multi britanici care vor sa fie taximetristi, iar romanii sunt angajati foarte buni", a adaugat oficialul companiei.

La inceputul acestei luni, parlamentarul britanic Henry Smith s-a declarat deranjat de faptul ca romanii sunt preferati britanicilor, in anumite cazuri, cerand ca acestia din urma sa aibe prioritatate la angajare

Stirea am gasit-o pe un alt forum al Romanilor din UK si am dat paste aici ,daca am incalcat regulamentul imi cer scuze !!

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai incalcat nici un regulament.
    Interesanta treaba cu taximetristii romani. Acasa cum te prind, cum te ard la buzunar, iar odata ajunsi aici asa instantaneu si dintr-o data, lupii se transforma in mielusei. Bravo lor! Sper sa-si continue treaba tot asa.

18. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

1. piftiile se fac si din pui+legume si adaugi folii de gelatina ca sa se inchege - asa am facut eu ca si pe mine ma chinuie regimurile/diete -da-da-
    au un gust bestial daca sunt servite cu paine prajita. reduci cantitataea de sare, daca se doreste la zero- > evident, nu e la fel ca aia facuta din picior de porc plus ureche si sarata abia sa poti inghiti, insa iti faci pofta, se face rapid si potoleste pofta la fel de rapid.

2.interesant maratonul cu jointul -nu-ma-uit- si mie imi place de mor, mai ales la cum le-ai combinat -ma-iubesc- sper sa nu se supere inima!!
    (apropo de SALT, multa reclama pt mai nimic.. parerea mea-doar ca e botoasa aia, in rest..)

Numai bine si spor la regimuri!

19. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am udat patul in somn.. -nu-stiu-

Am citit de piftiile Liviei , apoi de retetele tale , am mai rasfoit de pe la Mutu cate un post culinar si s-a intamplat neprevazutul..........am salivat prin somn toata noaptea. Angelina nu mi-a provocat nici o stare pentru ca nu era calare pe elefant. Eu traiesc numai printre turbane si sari-uri , asa ca o femeie "buna" pe vremuri nu-mi mai trezeste nici o reactie . Toata partea femeiasca din zona are bulina rosie in frunte precum cladirile din centrul istoric al Bucurestiului. (numai ca-s mai daramate astea )

20. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    interesant experientele de taximetristi

-nas-

Share This Page