10.9 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Eveniment de informare privind drepturile si obligatiile lucratorilor romani

Discussion in 'Ambasada' started by negrutxa, Nov 30, 2007.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Ambasada României la Londra v? invit? s? participa?i sâmb?t?, 8 decembrie 2007, la un eveniment de informare privind drepturile ?i obliga?iile lucr?torilor români în Marea Britanie.

Cu aceast? ocazie, exper?i din cadrul institu?iilor guvernamentale britanice, ai organiza?iilor sindicale ?i unor cunoscute companii britanice v? vor oferi informa?iile care v? sunt necesare ?i vor r?spunde întreb?rilor dumneavoastr? privind:
    ? Principalele reglement?ri în domeniul s?n?t??ii ?i securit??ii la locul de munc?;
    ? Reglementarea activit??ii lucr?torilor independen?i (self-employed) ?i avantajele înregistr?rii în cadrul Schemei din industria construc?iilor (Construction Industry Scheme);
    ? Rolul organiza?iilor sindicale în protec?ia ?i promovarea drepturilor lucr?torilor români în Marea Britanie;
    ? Calific?rile necesare celor care doresc s? lucreze în domeniul construc?iilor;
    ? Cele mai bune exemple de bune practici în domeniul s?n?t??ii ?i securit??ii la locul de munc? în Marea Britanie.

Evenimentul va fi organizat începând cu ora 13.00 la sediul Ambasadei din 1 Belgrave Square, SW1X 8PH (sta?ia de metrou Hyde Park Corner, liniile de autobuz 8, 9, 10, 16, 19, 36, 38, 52, 73, 82).

Pentru buna organizare a evenimentului v? rug?m s? confirma?i prezen?a dumneavoastr? la adresa de e-mail: social_affairs@roemb.co.uk sau la telefon: 020 7937 8125.

Acest eveniment este sus?inut de:

Ambasada României la Londra
    HSE
    HM Revenue & Customs
    UCATT
    CSCS

-thankyou- hankyou-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    V-ati inscris? Va intereseaza sa participati la o asemenea dezbatere? Ati putea afla diverse raspunsuri interesante la intrebarile voastre.

-staycool- taycool-

3. becccitf

becccitf New Member

Trophy Points:
    0
    dece ca roman nu pot primi drep de lukru.ce este BR3.

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Eveniment de informare...

Se mai gandeste Ambasada sa faca "evenimente de informare"?

Aflu din presa, in dimineata asta, ca ministrul roman de externe se afla in vizita oficiala la Londra. Se pare ca va avea intalniri cu diverse oficialitati si va discuta ba despre NATO, ba despre "parteneriatul strategic romano-britanic", schimburi economice, domeniu energetic, schimbari climatice, Balcanii de Vest, Orientul Mijlociu... Impresionanta agenda, nu-i asa?

Sa revin totusi la "evenimentele de informare". Oare de ce nu se gandeste Ambasada, sau ministerul de externe, sa-i anunte si pe romanasii astia din UK ca va fi o astfel de vizita? Sa le ceara sugestii, reclamatii, care ar putea fi discutate de ministrul de externe cu oficialitatile britanice... E frumos sa ne aratam preocupati de soarta lumii, de strategii, dar fara oameni lumea nu inseamna nimic. Iar orice ministru de externe ar trebui sa fie preocupat mai intai de cetatenii pe care ii reprezinta. Gargara despre NATO, sau incalzire globala se poate face si in tara. E drept ca in Romania n-o sa te asculte mai nimeni, romanii au probleme mult mai marunte, probleme care necesita eforturi mult mai mici pt a fi rezolvate...

Asa ca... vizita o sa treaca, va fi incununata de "succesuri", si sa vedeti ce relatii extraordinare vor fi intre Romania si UK, ca sa nu mai spunem de viziunea pe care o are Romania in privinta conflictelor inghetate, a problematicii de securitate, sau a domeniului energetic. Deja mi se face greata.

Intre timp, va urez succes tuturor celor care va luptati sa obtineti un card colorat, un NINO, pt a duce o viata decenta, respectand legea.

Dumnezeu sa-i aiba in paza pe romani. E singurul care o poate face dezinteresat.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Sunt prea nervoasa acum ca sa comentez aspectele "existentiale" de care sunt preocupate autoritatile romane din Anglia si Romania.O manifestatie impotriva lor nu se poate face? Impotriva felului cum suntem tratati de catre HO-incurajand ilegalitatea?

Un exemplu, pe care il comentez pe larg cand o sa fiu mai calma: am primit un ? (a se citi aberatie) ca raspuns la aplicatia Yellow Card pt. student PGCE, justificarea lor fiind ca am deja unul si deci statut de student pe baza unui curs de o saptamana in hospitality, curs inceput in 2007 si neterminat, dar in urma caruia eu cica as avea statut de student din 2007.
    O sa revin mai pe seara cu date precise si un scan.(desigur, in alt subiect, aici deja sunt offtopic, chiar daca ampus teoria in practica).
    Rad si curcile...:angry:

In acest context,ma gandesc foarte serios sa strang date referitoare la criteriile pe care aplicantii sunt trimisi la plimbare, sa le centralizam cumva si sa le trimitem undeva...European Court of Justice ar fi o optiune. Se alatura cineva?
    Pe vremea vizelor, era cum mai era, dar acum...o luam de la capat?

La asta ar trebui sa se gandeasca Ambasada si Ministerul de Externe, fapte nu vorbe, de ani de zile ne imbata cu apa chioara...ne aliniem la Europa, dar noi suntem la nivelul Africii...

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Am vazut ca s-a obtinut foarte rapid o autorizatie pt mitingul de sprijinire a moldovenilor. Cei care se afla in Londra(sau imprejurimi) si stiu ce demersuri trebuie intreprinse pt o astfel de actiune, pot face ceva si pt romani? E un moment prielnic(ministrul de externe va fi in Londra pana pe 23 aprilie) pt a atrage atentia atat autoritatilor romane, cat si celor britanice, asupra unor probleme in relatia cu HO, cu HMRC, care par sa nu se mai sfarseasca ...

Sa fie un "eveniment de informare" venit din partea romanilor catre autoritati. Sa ii aducem cu picioarele pe pamant macar pt cateva secunde. Sa-i facem sa observe ca, dincolo de NATO, exista niste oameni care vor ceva, si anume sa traiasca si sa-si castige existenta in mod legal.

Haideti sa nu mai stam cu capul plecat cand avem anumite drepturi. De fapt, chiar va rog sa ridicati un pic fruntea. Se poate?

7. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Eveniment de informare privind drepturile si obligatiile lucratorilor romani

ar fi o initiativa buna.trebuie sa i constientizam ca "bunele" relatii dintre uk si Romania sunt doar o vrajeala ieftina.Suntem in UE dar suntem tratati mai rau decat cei din afara UE.Asta sa discute nu balarii care se pot discuta si din tara.Sa explice de ce s-au prelungit restrictiile,ce legatura are criza economica cu dreptul meu de cetatean european.Hai pt ca i criza sa trimitem si polonezii acasa.Nu ne a zis nimeni ca in tratatul de aderare a fost specificat ca daca intervine ceva nepravazut ramanem pe alaturi.Sa iesim si sa ne spunem problemele,sa nu creada ca totul e bine si frumos.Am inteles ca ne prelungesc interdictia dar ar putea sa se discute despre relatiile cu HO,cu DWP.despre cum sunt tratati romani de aceste institutii.

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Eveniment de informare privind drepturile si ob

si eu cred ca ar trebui sa arunce asa in treacat o intrebare dl. ministru de externe al Romaniei, ceva de genul: sunteti multumiti de felul in care sunt tratati cetatenii englezi in Romania ? le sunt respectate drepturile ? Romanii pe care-i reprezint se cam plang de unele tratamente ale HO aplicate.

Din pacate numai duminica revin in UK caci as fi participat la o astfel de manifestatie. Cineva trebuie sa le strige la ureche celor care ne reprezinta si doar cu ei am treaba. daca ei ne trateaza cu dispret cum sa ne trateze strainii ? Cine si cum strica imaginea frumoasei si eternei Romanii ? Doar albume de sute de miloane de euro nu ajuta cu nimic, iar dl. ministru ar trebui sa afle asta de pe strada, caci altfel ...

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:Eveniment de informare privind drepturile si ob

Sincer, daca as avea aliati, m-as ocupa putin de organizarea unei astfel de manifestatii.Din pacate atat silverfern cat si taranu nu pot participa, desi sustin ideea, ei fiind departe de Londra.

Realitatea este ca...nu multi ni se vor alatura.
    Si atunci la ce bun?

Stiti ca a fost petitia din 2008. Am intalnit MULTI romani care n-au vrut sa semneze. "De ce eu?Mie mi-e bine!"

Cam astia suntem, imi pare rau sa spun. Asteptam sa se rezolve lucrurile de la sine, iar daca nu, mergem inainte, ce sa facem, ca NU DEPINDE DE NOI. Nu-i asa?

Share This Page