8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Eurolife Consulting

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by melek, Mar 26, 2009.

1. paulhoban

paulhoban New Member

Trophy Points:
    0
    yellow card nu costa nimic. Cine scrie minciuni de astea pe site vrea sa faca bani de pe urma unor romani care nu stiu si nu inteleg engleza. YELLOW CARD E F R E E EEEE ( GRATIS). Hai pa!

2. alytoto_2001

alytoto_2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

si eu am aplicat prin firma Eurolife Consulting si m-am tot interesat de ea pe forumuri.
    Din cate am vazut este o firma serioasa si care se tine de promisiunilefacute.Am citit in mai multe locuri acest lucru.Unul din exemple este:

http://romani.co.uk/index.php?option=co ... d=7#146219

"Re:Student+loc de munca+cazare in Londra 5 Months, 3 Weeks ago
    Buna! Eu sunt venita de cca o luna de zile tot ca studenta prin Eurolife Bucuresti,sunt inscrisa la colegiul Q training,urmez un curs de NVQ LEVEL 2 ca si Health Care Assistant,durata cursului e de un an de zile ,am fost programata pt Yellow Card pe care l-am zi luat zilele trecute,pot zice ca e un inceput bun si aceasta agentie,Eurolife Consulting Bucuresti am gasit-o cat se poate de serioasa,m-au indrumat pas cu pas in intocmirea tuturor actelor necesare aici.Daca esti nelamurit cu anumite chestii nu ezita sa ma intrebi. O zi buna si multa bafta!"

Tot pe site-ul amintit mai gasiti si alte exemple.
    Uite ce raspunsuri am mai primit:
    "Cred ca e ok, dar nu te baza pe mine. Poti intreba la threadul "Re:Asistent medical/RGN/Nurse/-Skills"
    \" target=\"_blank\">http://www.romani.co.uk/index.php?option=com_fireboard&Itemid=126&func=view&catid=1&id=148482#148482

Uite ce am gasit eu pe net -de la celalalt forum romanesc-, se vorbeste chiar de Lisa cu care vorbeai tu si de firma ei:

www.romani-online.co.uk/forum/experient ... 0?start=90

Oricum faptul ca in 2010 se vorbea de St Thomas si Lisa si mai exista si acum, nu cred ca este teapa. Dar asta-i doar parerea mea.

Bafta"
    Am verificat si aici si sunt care au plecat rin aceasta firma si este ok.
    Cred ca teapa iau doar cei care nu cunosc limba si se tepuiesc singri.

De altfel firmele pot fi si verificate la ceva de genul cum ar fi Registrul Comertului la noi.Vezi ce postez mai jos:
    vezi linkul

http://romani.co.uk/index.php?option=co ... Itemid=124

Rezulta:
    ATENŢIONARE PRIVIND RECRUTAREA CETĂŢENILOR ROMÂNI ÎN MAREA BRITANIE

Sau " mic ghid de evitare a "tepelor" la angajare. "

În legatură cu recrutarea cetăţenilor români pentru munca în Marea Britanie Ambasada României la Londra a constatat în ultimele luni creşterea numărului solicitărilor venite din partea cetăţenilor români de verificare a validităţii ofertelor de muncă primite prin intermediul internetului din partea unor companii care pretind că efectuează angajări pe teritoriul Marii Britanii. De cele mai multe ori, ofertele de muncă sunt condiţionate de plata unor sume de bani care se cer a fi transmise prin intermediul serviciilor de transfer rapid de bani, precum Western Union sau MoneyGram. Sumele sunt adeseori prezentate ca o garanţie impusă de legislaţia britanică pentru exercitarea dreptului de şedere în Marea Britanie sau ca fiind necesare în vederea procesării cererilor pentru autorizaţii de muncă sau alte documente de rezidenţă.

Anunţurile de angajare sunt postate pe website-uri de recrutare sau sunt trimise direct pe adresele personale de e-mail, fără a fi solicitate. De cele mai multe ori, ofertele de muncă sunt emise în numele unor companii care funcţionează în Marea Britanie în domeniul transporturilor, petrolier sau hotelier însă datele de contact furnizate sunt diferite de cele reale: numere de telefon mobil, adrese de e-mail create pe website-uri publice precum yahoo.co.uk.

Pentru a preveni situaţiile de fraudare a cetăţenilor români pe această cale, vă prezentăm, pentru informare, un material trimis de atasatul pe probleme de muncă şi sociale de la Ambasada României la Londra

- Cetăţenii români au drept de liberă circulaţie şi şedere pe teritoriul Marii Britanii. Accesul pe teritoriul Marii Britanii este permis în baza paşaportului sau a cărţii de identitate valabile emise de autorităţile române. Cetăţenii români trebuie să deţină resurse suficiente pentru a se întreţine pe durata şederii în Marea Britanie însă exercitarea dreptului de şedere nu este condiţionată de constituirea unei garanţii. Recomandăm lucrătorilor români să se asigure că deţin resurse suficiente să se întreţină pe teritoriul Marii Britanii cel puţin până la data emiterii autorizaţiilor de muncă şi obţinerii primelor veniturilor din muncă. Informaţii privind costul vieţii în Marea Britanie sunt publicate pe website-ul EURES (http://ec.europa.eu/eures/) care poate fi consultat şi în limba română.

- Accesul cetăţenilor români pe piaţa muncii din Marea Britanie este restricţionat. Autorizaţiile de muncă se emit, de regulă, pentru posturile calificate care nu au putut fi ocupate de cetăţenii britanici sau de cetăţenii din celelalte state membre UE, şi pentru un număr limitat de locuri de muncă necalificate din agricultură şi din industria de procesare a alimentelor. Nu sunt impuse restricţii cetăţenilor români care desfăşoară activităţi pe cont propriu. Informaţii privind condiţiile în care se realizează accesul cetăţenilor români pe piaţa muncii din Marea Britanie sunt publicate pe website-ul Ambasadei României la Londra (www.londra.mae.ro) şi cel al Agenţiei pentru Frontiere a Marii Britanii (www.bia.homeoffice.gov.uk).

- Autorizaţiile de muncă (Accession Worker Cards) şi documentele care confirmă exercitarea dreptului de şedere pe teritoriul Marii Britanii (Registration Certificates) sunt emise de Agenţia pentru Frontiere a Marii Britanii (UK Border Agency), în regim gratuit. Termenele de procesare a solicitărilor pentru astfel de documente sunt îndelungate, în prezent putând ajunge până la şase luni. Întrucât cererile pentru autorizaţii de muncă sau documente de rezidenţă trebuie însoţite şi de un document de identitate în original, la părăsirea teritoriului României este recomandabilă deţinerea ambelor acte de identitate valabile (paşaport şi carte de identitate).

- Cetăţenii români care doresc să fie reprezentaţi în faţa autorităţilor britanice în vederea obţinerii autorizaţiilor de muncă sau a documentelor de rezidenţă pot apela la serviciile firmelor de avocatură înregistrate la organizaţiile profesionale relevante (precum The Law Society of England and Wales – www.lawsociety.org.uk) sau la serviciile firmelor de consultanţă care au fost licenţiate de Biroul Comisarului pentru Servicii din domeniul Imigraţiei (Office of the Immigration Services Commissioner – OISC – www.oisc.gov.uk).
    Înainte de a răspunde unei oferte de muncă cetăţenii români trebuie să se asigure că oferta este reală şi că îndeplineşte condiţiile impuse de legislaţia britanică în vederea emiterii unei autorizaţii de muncă. Cu excepţia cazului în care beneficiază de accesul liber pe piaţa muncii din Marea Britanie, în celelalte situaţii derularea raporturilor de muncă nu este permisă până la data emiterii unei autorizaţii de muncă. Sancţiunile impuse celor care lucrează în condiţii ilegale presupun amenda până la 1000 lire sterline şi/sau închisoarea până la trei luni.
    Validitatea ofertelor de muncă poate fi verificată prin:

- Contactarea angajatorului în numele căruia a fost emisă oferta de angajare la datele sale reale de contact. De regulă, angajatorii şi agenţiile de recrutare din Marea Britanie deţin website-uri proprii unde sunt publicate datele de contact. Este indicată contactarea companiilor pe un număr de telefon fix care poate fi uşor identificat.
    Verificarea datelor companiei cu înregistrările publicate pe website-ul Companies House (www.companieshouse.gov.uk), autoritate care deţine funcţii similare Oficiului Naţional al Registrului Comerţului din România. Pe website-ul Companies House sunt publicate informaţii privind sediul declarat al companiilor şi condiţiile curente de funcţionare.

- În cazul ofertelor de muncă care vin din partea unor agenţii de recrutare este recomandabilă verificarea bazei de date a Confederaţiei din domeniul Recrutării şi Ocupării Forţei de Muncă (Recruitment and Employment Confederation - REC) unde sunt înregistrate agenţiile care sunt membre ale aceste organizaţii. REC reprezintă interesele companiilor care funcţionează în domeniul recrutării şi ocupării forţei de muncă din Marea Britanie, înregistrarea agenţiilor fiind condiţionată de îndeplinirea unor condiţii de etică profesională. Lista agenţiilor care sunt membre REC este publicată pe website-ul: www.rec.uk.com.

- În cazul cetăţenilor români care primesc oferte de muncă în agricultură sau în industria de procesare a alimentelor este necesară verificarea bazei de date a Autorităţii pentru Licenţierea Operatorilor (Gangmasters Licensing Authority – GLA), autoritate responsabilă cu licenţierea companiilor şi a agenţiilor de ocupare a forţei de muncă care utilizează sau pun la dispoziţe forţă de muncă în sectoarele reglementate din Marea Britanie: agricultura, silvicultura, horticultura, recoltarea moluştelor, prelucrarea şi ambalarea produselor alimentare. Lista companiilor autorizate de GLA să funcţioneze în domeniile reglementate este publicată pe website-ul: www.gla.gov.uk.
    Cetăţenii români care doresc să lucreze în Marea Britanie pot:
    (a) Contacta serviciile EURES din cadrul agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă din România (http://eures.anofm.ro/) sau pot consulta oferta de locuri de muncă vacante publicate pe website-ul EURES (http://ec.europa.eu/eures/);
    (b) Consulta oferta de locuri de muncă gestionată de Jobcentre Plus, serviciul britanic de ocupare a forţei de muncă: www.direct.gov.uk;
    (c) Contacta agenţiile de ocupare a forţei de muncă care funcţionează în România sau Marea Britanie. Potrivit legislaţiei britanice, agenţiilor care funcţionează pe teritoriul Marii Britanii le este interzisă perceperea de comisioane pentru servicii de căutare a unui loc de muncă.

Sursa: ANOFM

Citind cele de mai sus dupa ce am avut interviul cu firma de recrutare din Anglia (prin intermediul firmei Eurolife consulting Bucuresti), mai precis Lisa de la Firma ST. Thomas Recruitment, i-am verificat ca firma pe site-ul:
    www.companieshouse.gov.uk
    si i-am gasit dupa o scurta discutie cu Lisa.
    Deci nu este teapa, sunt inregistrati, au drept de functionare...

Bafta celor care aplica cu Eurolife Consulting

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In curand am aplicat prin firma Eurolife Consultig pentru un job in Anglia ca si care assistant.
    Ce stiti despre aceasta firma?Sunt seriosi?
    Este cineva care a aplicat pentru un job in Anglia prin aceasta firma?
    Rog pareri!

Multumesc!
    alytoto

Deci, ai aplicat deja sau urmeaza sa aplici?
    However, multe info , multumim, si speram sa fie bine... -ras4- pt aplicanti,sincer, nu te vad ca fiind unul/una dintre.
    Desigur, quote -ul e luat de dincolo!

4. sylviana27

sylviana27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu am ajuns in UK prin Eurolife Consulting.Cu ei a fost ok,problema a fost aici pt ca acolo mi s-a spus ceva ,aici a fost altceva.De exemplu ,mi s-a spus ca am cazare si masa asigurate ,salariul este de 1000 pe luna plus daca vrei ore suplimentare.Aici,da,cazarea era dar contracost din salariu,masa ,nu (a trebuit sa ma descurc cum am putut).Salariul...900 pe luna(cu ore suplimentare) din care se opreau automat 350 pt cazare,plus taxe si Nino.Cazarea era intr-o bucatarie,mare ce-i drept ,insa tot bucatarie ramane,alaturi de alta colega.In dormitorul flat-ului erau alte 2 colege,deci patru in total.Doar incearca sa fii sigur sau sa suni sa ti se confirme ceea ce scrie in contract.
    Mult succes!

5. CatalinaP

CatalinaP New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu ceva informatii/testimoniale despre Maraly Recrutiment din Cluj? Momentan, costurile lor sunt dupa cum urmeaza:

- 300 Lei se achita ca si avans la inscriere
    - 1650 Lei se achita dupa primirea contractului de munca

!!! - Avansul se solicita pt a avea increderea ca aplicantul care ne solicita obtinerea locului de munca este intr-adevar hotarat 100% si nu ulterior dupa primirea contractului de munca ne anunta ca nu mai doreste sa lucreze in UK.

Costuri totale document de residenta Blue Card:
    - 240 GBP (taxa cuprinde programarea la UK Border Agency in Croydon, detalii despre actele necesare la dosar pt aplicatie, inclusiv taxa de 65 GBP catre Home Office). Pt cuplurile casatorite care aplica impreuna costul total este de 330 GBP.

Ei se recomanda astfel:

Prin experienta personalului nostru de peste 10 ani in plasarea fortei de munca in strainatate asiguram aplicantilor toata gama de informatii, asistenta si intermediere in obtinerea unul loc de munca in Marea Britanie in domeniul de asistenta sociala si ingtijire persoane.

- asistenta in pregatirea actelor necesare pt incriere in program;
    - asigurarea traducerii actelor dupa primirea dosarul de inscriere;
    - efectuarea programarii la UK Border Agency pt cei care doresc obtinerea unui certificat de residenta in UK.
    - organizarea periodica de interviuri de selectie direct cu angajatorii din strainatate;
    - asigurarea tuturor detaliilor de calatorie pana la noul loc de munca;
    - consultanta gratuita pe durata primelor 3 luni de munca;
    - facilitarea prin colaboratorii nostri in obtinerea celor mai ieftine bilete de avion;

Trimitem applicantii in Marea Britanie doar in momentul in care locul de munca este sigur 100%, aplicantul cunoaste numele angajatorului, locatia exacta, nr de ore de munca, salarizare, detaliile referitoare la cazare, etc.
    Nu trimitem ca Self Employed.

Se ofera

- Contract de munca full time pe perioada nedeterminata pe post de "Care Assistant".
    - Salar brut intre 6.50 (minimum pe economie in UK) - 8.00 GBP/ora in functie de agajator, nivelul de limba engleza al candidatului, experienta in ingrijirea persoanelor. O parte din taxele platite catre statul englez se returneaza ulterior prin programul Tax Back.
    - Se va lucra in medie 40 ore/saptamana + ore suplimentare platite.
    (In functie de salariul de incadrare initial + orele suplimentare se poate castiga brut pana la 1500 GBP/luna).
    - Cazare asigurata contra cost (aproximativ 50-70 GBP/saptamana in functie de locatie, utilitati incluse sau nu).
    - Masa pe durata programului de munca in functie de angajator.
    - Asigurare medicala.
    - 1 luna/an concediu de odihna platit.
    - Detalii de calatorie pana la locul de munca. (Costul transportului este suportat de catre aplicant si nu angajator).

Putem dovedi cum prin intermediul nostru au mai plecat si pleaca permanent persoane in Marea Britanie pe post de Care Assistant.

I-am verificat pe site-ul ITM Cluj si apar, insa am inca dubii cu privire la ei. La prima vedere site-ul lor, http://www.maraly.ro/ pare extrem de basic pentru o prezenta online de 5 ani.

Ati putea sa ma ajutati cu informatii despre ei, daca a plecat cineva prin intermediul lor si care a fost experienta lor? Ca si potential "client" de-al lor ma gandesc serios sa le cer informatii concrete despre cei pe care i-au ajutat sa plece si mai ales despre firma cu care colaboreaza in UK, pentru a o verifica pe Companies House.

Va multumesc

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca inca iti iau banii pt blue card e cam dubios...
    ma mir ca nu te programeaza si pt viza!

7. CatalinaP

CatalinaP New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de la Maraly specifica pe site legat de Blue card:

"Acest document desi nu este obligatoriu pt a munci legal in Marea Britanie este foarte important pt cei care doresc sa lucreze in UK pe o perioada mai mare de 5 ani si doresc ulterior sa aplice pt rezidenta permanenta in Marea Britanie (cetatenie britanica).
    Este deoasemenea util pt cei care doresc sa desfasoare diverse activitati in Marea Britanie, inregistrarea in anumite organizatii, pt inchirierea mai usoara de locuinte, solicitarea unor ajutoare sociale, etc.
    In cazul in care legislatia din Marea Britanie cu privire la dreptul de munca al persoanelor din Romania si Bulgaria se va modifica, cei care detin acest card nu vor fi afectati."

Totodata,

"OPTIONAL: Curs de calificare la locul de munca de Asistant Social - QCF Level 2-3 in Health and Social Care.

Ulterior angajari aplicantul poate efectua la locul de munca daca doreste un curs de calificare QCF (Qualification and Credit Framework) Level 2-3 in sistemul Health and Social Care din Marea Britanie. Durata cursului este variabila, poate fi terminat in primele 6-9 luni de munca, iar teoria se va desfasura online pe internet cu un assesor (supervisor) de la colegiul la care aplicantul va fi inscris. Dupa obtinerea atestatului QCF Diploma Level 2, aplicantul poate efectua daca doreste si Level 3. Fiecare nivel ofera posibilitatea de crestere salariala, precum si promovarea pe un post superior in functie de companie. Aceste certificari sunt acordate de catre statul englez prin Edexcel."

Eu eram convinsa ca pentru a munci ca si carer e nevoie obligatoriu de un curs in domeniu pe care il faci in UK.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cursul (calificarea) e una, dreptul de munca (si ce a fost blue cardul) e altceva.
    daca vrei sa dai bani aiurea la astfel de smecheri n-ai decat

9. cinevaascuns

cinevaascuns New Member

Trophy Points:
    0
    In curand o sa apara pe internet date si multe info despre EUROLIFE si parteneri lor din uk. Exemplu : plata , tipul de munca , batjocora si amenintari . Imediat ce apare am sa public si pe acest forum sa vada toti , asa evita sa fie pacaliti .
    I'll be back

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu lucrezi in publicitate, lansezi teaser campaign sau ai ceva de spus la obiect?!

11. cinevaascuns

cinevaascuns New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este reclama . Este purul adevar

Best Recruitment Network - http://www.best-network.co.uk
    +
    EuroLife Consulting - http://www.eurolife-consulting.ro

SUBIECT : Best Recruitment Network - O mare TEAPA ( Operator Depozit UK )

LUMEA NU STIE NIMIC DESPRE AGENTIA - " Best Recruitment Network " - ACUM OFERIM DETALII

Ei , cauta oameni in toata Europa ( cele mai cautate tari sunt : Romania , Republica Moldova ,Bulgaria ) . ATENTIE

Cand ajungi la interviu si anume la tine in tara iti promit ca ai cazare,casa full echipata , si-ti ofera ei haine termoizolante + ca nu-ti trebuiesc bani in UK.
    Cand ajungi in UK ai sa observi ca treaba nu sta chiar asa :
    -cand ajungi in UK casa este goala,0 echipata , 0 cablu TV , 0 internet .
    -ei o sa ceara din prima zi in care ajungi in uk chiria + depozit si anume 3 saptamani
    -trag din bani la fiecare salariu ( fura din bani la fiecare salariu )
    -te vor suna la orice ora ( 01:00 AM - 06:00 AM ) sa te duci la munca si indiferent de zi ( Sambata sau Duminica )
    -au propriul transport ( un microbuz ) la care cer pe zi 6 GBP
    -ca sa primesti o amarata de geaca normala subtire trebuie sa semnezi contra-cost 12 GBP
    -te jignesc si te ameninta cand ii refuzi sa te duci la munca in zile in care esti liber
    -te obliga sa bagi 2 sau chiar 3 schimburi unu dupa altul ( pauza intre schimburi nu este mai mult de 3 ore )
    -pe langa toate astea mai pierzi 1 ora dus si 1 ora intors de la serviciu cu acel microbuz
    -chiria este intre 70 GBP si 90 GBP Camera Simpla si 120 GBP Camera dubla
    -cand au nevoie urgent de oameni te suna cu 10 min inainte sa incepi lucrul fara sa te astepti pentru ca vin cu o scuza penibila " NU AVEM OAMENI " ,nu ai timp sa-ti faci ceva de mancare , sa te pregatesti ,etc .
    -zic din tara ca o sa te astepta in UK angajatorul englez,dar nu este adevarat. Nu te asteapta nimeni decat munca foartea grea si in batjocora .
    -NU respecta liberele,orele,salariul
    -o sa te trimita la munca intr-un depozit Waitrose sau la FEDEX ( cunoscut firma de coletarie ) unde este foarte greu , ridici pachete intre 10 si 90 de kg .

Aceasta firma " Best Recruitment Network " este condusa de un Rus . Mana lui dreapta si care au unda libera sa taie si sa spanzure in firma sunt 3 doamne/domnisoare ( ele suna,ameninta,jignesc ).

Aceasta firma " Best Recruitment Network " aduc oameni noi la fiecare 2-3 saptamani pentru ca nu accepta nimeni regimul lor comunist si nesimtit .

Despre agentia din Romania - Eurolife Consulting
    Este plina de angajate tinere cu un scop : sa gaseasca numai prosti sa cada in plasa agentiei rusesti " Best Recruitment Network UK " si mai percep si o taxa de 600 RON ( 100 GBP )

Ei asigura ca te vor ajuta in caz de nereguli si alte probleme dar este total pe invers.
    O data plecat din tara nu ii mai intereseaza de tine .

Si multe alte nereguli din partea Agentiei Rusesti .

12. edugen

edugen New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa mai ofere informatii despre Best Recruitment network?

Share This Page