17.8 C
London
Saturday, July 11, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Eurolife Consulting

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by melek, Mar 26, 2009.

1. melek

melek New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva despre Eurolife Consulting?A mai plecat cineva cu firma aceasta,sau ne iau banii si ne amagesc de pomana?

2. marius821

marius821 New Member

Trophy Points:
    0
    e teapa sigur, ca asta e cea mai buna cale de facut bani :))

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Citez de pe site-ul lor:

"Pentru a lucra legal in Anglia, aveti nevoie de Yellow Card , obtinut de catre agentia partenera din Anglia. Costul Yellow Card este de 175 Lire Sterline .Aceasta suma se plateste de catre angajat si anume in maxim 3 zile dupa semnarea ofertei de munca.

Pentru obtinerea Yellow Card se va completa forma BR1 si va fi insotita de CI si 2 Fotografii 3 x 5 cm. Dosarul va fi trimis in original prin posta rapida. "

Cauta pe site-ul HO http://www.bia.homeoffice.gov.uk/euciti ... nationals/ si vezi cat costa un yellow card. Alegerea iti apartine.

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    nu se da numai 175 de lire pt yellow cardTotal gresit !

Conform informatiilor de pe siteul lor tarifele sunt :
    Costurile de mediere:

Costul pentru mediere este 1000 Lei + TVA
    Se achita in doua rate: 250 lei + TVA la inscriere (la semnarea contractului de mediere , dupa ce
    ati fost acceptat in urma interviului)
    750 lei + TVA la semnarea contractului de munca inainte de plecare.(dupa
    ce ati acceptat o oferta de munca si urmeaza sa plecati catre
    locul de munca)
    Costul Yellow Card - 475 Lire Sterline
    Ce fun suna , costul yellow card , ca si cum mergi la supermarket si ceri vreau si eu 100 de grame de card galben :)))
    Aviz amataoriilor care apeleaza la astfel de firme de "intermediere" ca nimeni pt nimic nu va poate solutiona favorabil eliberearea unui yellow card - EEA Registration Card , as student.Singurii care pot fac asta este Home Office , departamentul de imigratie , decizie luata in mod exclusiv pe baza informatiilor trimise odata cu aplicatia...Si btw , orice aplicatia intra si iese din Home Office este atent supervizata de un senior immigration officer....Daca toate lucruriile ar fi asa simple , he he ...

Toate cele bune ,

Bivo

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    prost e ala care da nu care cere.oricum sunt niste nemernici.profita de saracia omului,il amagesc ca o sa gaseasca cainii cu covrigi in coada in anglia DAR numai daca le dai lor niste bani pt acte care le ai putea sa le obtii si tu singur si cel mai important fara bani

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo, scuze, n-am stat sa analizez tot site-ul lor. M-am uitat la unul din posturile afisate. Daca stai sa analizezi atent... Gandeste-te ca ei zic ca pt yellow e de ajuns sa trimiti BR1 + 2 poze + CI. Adica dupa ei HO iti elibereaza un yellow doar pt simplul fapt ca ai un buletin si doua poze. Niste draguti oamenii astia de la HO. :laugh:
    La cum se elibereaza diplome de licenta/doctorat de catre SRL-uri din Romania, n-ar fi exclus ca yellow card-urile sa le tipareasca acei intermediari. Iti dai seama ca marea majoritate a oamenilor care apeleaza la intermediari nici macar nu stiu cum arata un yellow card, sau un permis de munca (multi intermediari afirma ca yellow card si permis de munca e acelasi lucru)?

mircea1980 ai dreptate, prost e cel care da, insa gandeste-te ca de multe ori ceea ce fac aceste agentii contravine legislatiei in vigoare.

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Ciudat, am mai vazut si pe un alt site, al altei "firme" de intermediere excat acelasi anunt ... cred ca sunt unul si acelasi escroc.

Cred ca au cel putin un complice in UK, care primeste actele prin posta si apoi le trimite in numele aplicantilor la Home Office ... probabil cel care da note la interviurile din Romania ... si nici vorba sa fie vreun angajator britanic.

Daca are cineva o oferta scrisa de la ei l-as ruga sa o posteze pe forum, se pot face verificari usor si ar trebui sa le taie craca acestor escroci cu o simpla sesizare la HO.

Presupun ca in urma acestor anunturi vor fi multi care vor plange ulterior pe plaiurile marelui Albion :(

Pe langa asta vad ca se cere si CI care va fi trimis prin posta de catre cine ???? ce garantie exista ca vor primi CI inapoi ???? De cand au dreptul sa ceara si sa pastreze (o vreme) Cartea de Identitate o firma ???

8. melek

melek New Member

Trophy Points:
    0
  9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    E normal sa nu apara in cautari. Ai incurcat borcanele... adicaaa... romanii din UK. Romanii de pe aici mai sunt si online. :laugh:

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:

Da taranu ai dreptate ! Daca intri pe site la firma maraly , www.maraly.ro , ai sa vezi ca ei trimit romanii care aisstant in UK , numai dupa ce au primit in manutza yellow card-ul si se bat cu pumnul in piept ca ei trimit oamenii la munca "perfect legal " din prima zi de lucru....Cum vine asta , atata timp cat trebuie sa fii rezident in UK in momentul in care aplici pt EEA Registration Certificate fie el yellow sau blue ?? Simplu , maraly consulting colaboreaza cu Harvest Stafftoate dosarele clientiilor lui Maraly Consulting , ajung in Londra , la manager Andreea Munteanu Ralea , manager la Harvest Staff Londra..si ea trimite mai departe dosarele romaniilor....nici sa nu te uiti ce scoruri enorme au cei de la marlay , uite dau un copy/paste rapid ....

Costul programului

- 200 Lei - taxa de inscriere in program si prelucrarea actelor (nereturnabili si care se achita la depunerea dosarului).

Aceasta taxa nu include traducerea si legalizarea actelor.
    - 650 Euro - care reprezinta tariful agentiei din Romania si se vor achita in Lei la cursul BNR din ziua efectuari platii.

(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie).

- 470 Lire sterline - care reprezinta tariful agentiei partenere din Marea Britanie si se vor depune personal de catre aplicant in contul acesteia din Marea Britanie pe baza unei dispozitii de plata (Invoice).

(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie).
    - ulterior nu se mai percep alte comisioane din salar.

Pentru cuplurile casatorite care aplica impreuna oferim reducere la comisionul nostru.

ATENTIE !!!

"NU VA TRIMITEM IN MAREA BRITANIE CA SELF EMPLOYED, SAU CU PROMISIUNEA CA VETI PRIMI ACEL PERMIS DE MUNCA (YELLOW CARD) DUPA CE AJUNGETI LA LOCUL DE MUNCA SAU CU INDICATII CUM SA IL OBTINETI ACOLO PE CONT PROPRIU.

VA TRIMITEM CU PERMISUL DE MUNCA IN MANA IN ORIGINAL, ASTFEL INCAT VETI LUCRA PERFECT LEGAL DIN PRIMA ZI."

Si cireasa de pe tort acuma :)))))

Pt cei care ne tot solicita un raspuns referitor la Criza Financiara, acesta este:

CRIZA FINANCIARA DIN EUROPA NU AFECTEAZA OFERTA NOASTRA !

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    melek a scris:
    Sa inteleg ca inca mai ai dubii despre (i)legalitatea demersurilor acestor firme implicate ? :angry:

Uite, iti pot confirma urmatoarele:

1. aplicatiile pentru carduri (certificate) CARE SA CONFIRME STATUTUL LEGAL PRIVIND REZIDENTA SI DREPTUL DE MUNCA SUNT COMPLET GRATUITE.
    2. pentru a aplica pentru un card (certificat) galben, albastru, purpuriu etc. solicitantul TREBUIE sa fie in UK si sa dovedeasca ca isi exercita un drept european in baza caruia cere acel certificat.
    3. niciun angajator sau agentie de plasare a fortei de munca de nationalitate britanica cu sediul in UK nu are permisiunea sa pretinda niciun fel de plata candidatilor la angajare ... orice fel de comison sau plata va fi perceputa numai angajatorului. punct.
    4. nicio institutie sau autoritate britanica nu poate retine un document, decat pentru verificarea veridicitatii acestuia si nu poate conditiona eliberarea acestuia in schimbul platii sau cine mai stie ce alta tampenie indrugata de niste escroci.

Bivo, ti-a dat deja niste informatii, de ce eziti sa le folosesti ? Ai mai multa incredere in cei care-ti iau banii de pomana ?
    Ai cumva impresia ca 2-3 convorbiri telefonice vor fi mai scumpe decat cei 2000 si ceva de lire pretinse de escroci ?

12. Anonymous

Anonymous Guest

buna dimineata
    poate nu interveneam dar vad ca s-a ajuns iar la agentia maraly consulting din cluj...apropo,bivo cred ca ai uitat sa dai copy/paste si la 250 lire care trebuiesc trimisi pt inceperea cursului...e adevarat,sunt scumpi...dar intr-adevar iti asigura tot ce scrie acolo:
    -Yellow Card-il primesti in mana,nu ti-l retine agentia din uk,cum am citit cazuri cu alte agentii;
    -cand ajungi aici esti asteptat,cazarea e asigurata-platita de angajator pt prima luna;
    -lucrul il incepi dupa venirea CRB-ului-chestie de zile...
    -in 6 luni achiti nvq-150/luna;
    -poti munci full-time din a 2-a saptamana...
    nu vreau sa incurajez agentiile din ro,dar altii au avut curaj,le-au dat pasapoartele celor de la maraly consulting si au asteptat...cam mult-cateva luni,dar totul a fost ok.(pentru cineva care nu stia engleza atunci,nu avea habar de forum,nu avea curaj sa vina aici pur si simplu si sa se descurce singur...)
    POATE E CHESTIE DE NOROC,POATE NUMAI UNII PATRONI ACCEPTA SA MUNCESTI MAI MULT DE 60 ORE/SAPT

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Costiiasi2008 faptul ca unii dintre clientii lor sunt multumiti nu e o scuza pt aceasta companie. Nu mi se pare ok sa induci ideea ca un yellow card e acelasi lucru cu un permis de munca, nu mi se pare ok sa ceri comisioane de la candidati(astea se obtin de la firme), nu mi se pare ok sa retina pasapoartele(sau astia sunt cumva vreo sectie de politie?). Apoi banuiesc ca, daca poti munci din a 2-a saptamana, yelow cardul il ai deja, astfel muncesti ilegal. Daca n-ai curaj sa te duci undeva sa muncesti, daca nu ai niste notiuni elementare de limba a tarii respective, e destul de greu chiar si printr-o agentie, nu? Daca agentia aceea te lasa in mijlocul unui camp, sau incepe sa-ti incalce drepturile, ce faci, cui te adresezi, ca doar nu stii limba tarii respective?
    Si inca ceva, vrei sa spui ca se lucreaza 60 de ore pe saptamana in fiecare saptamana? O fi legal? Ca eu parca stiam de alte limite...

14. Anonymous

Anonymous Guest

nu,contractul e de 36 ore/saptamana...doar daca nu e staf si ceri tu sa muncesti mai mult.nu te obliga nimeni sa depasesti 36 ore

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Faptul ca unii platesc aceste sume (necuvenite), nu inseamna ca firma este OK ... sub nicio forma.
    Maraly si Eurolife au aceasi oferta si culmea chiar isi permit sa posteze si sa se mandreasca pe paginilor lor cu niste ilegalitati.

... Ma rog, nu-i prost cine ... sunt destui naivi pe care-i duc de nas acesti escroci.

Pana si pe site-ul Home Office scrie foarte clar ca nimeni in afara de guvernul Romaniei (emitentul) nu are dreptul sa retina un pasaport romanesc, iar astia isi permit sa-l retina pentru cateva luni ????

Oricum sumele sunt exact pentru plata "domniei" ... pentru ca oricine stie sa citeasca, sa scrie si sa vorbeasca chiar la nivel minimal, poate sa se descurce prin forte proprii, daca dispune de acele sume si cu atat mai mult nu va ramane nici dator pentru inca 6 luni de zile.

Pe de alta parte, am o parere extrem de proasta despre firmele de intermediere din Romania ... nu sunt in stare decat de astfel de ilegalitati si chiar nu reusesc sa ofere contracte in alte domenii in afara celor foarte prost platite.

O alta remarca pe care vreau sa o fac: Bunul simt cere ca, atunci cand vrei sa devii rezident pentru o vreme intr-o alta tara, este necesar sa cunosti macar la nivel minimal limba tarii respective ... cu atat mai mult cu cat intentionezi sa lucrezi si esti nevoit sa interactionezi cu colegii, superiorii sau clientii.

De exemplu am vazut anunturi pe un alt forum/site de genul: Caut urgent de munca, nu am acte, nu vorbesc engleza aproape deloc ... presupunand ca ai vrea sa ajuti un compatriot, ce ai putea sa-i oferi ? ... altceva decat lectii de limba si conduita sau bilet de intoarcere in tara ?

Inainte de aderare era cu adevarat greu, dar acum cand exista oportunitati legale si informatiile se gasesc liber si la indemana oricui ... la ce bun sa platesti mii de lire pentru niste fotocopii ale propriilor documente si cateva e-mail-uri ???

16. melek

melek New Member

Trophy Points:
    0
    Pun pariu pe ce vreti voi ca toti cei care au scris mai sus ati ajuns in UK,intr-un fel sau altul,cu ajutorul cuiva.Dar dupa razboi,multi viteji se arata...
    Am postat cu speranta de a vorbi cu cineva care a plecat, sau care a avut o oarece experienta cu firma Eurolife.Tot ce s-a vorbit pana acum pe topicul deschis de mine nu are nicio legatura cu firma despre care intrebam.Este foarte interesant ca unii din cei care au postat acum 4 luni(a se vedea link-ul postat de mine mai sus)nu mai recunosc ceea ce au scris atunci.Cu alte cuvinte...alba neagra....Din cate se vede, sunt luati peste picior cei care apeleaza la o firma de intermediere.Da,ar trebui sa-mi fie rusine ca apelez la o firma de genul asta.Dar din punctul meu de vedere,prefer sa platesc 175 lire in plus,decat sa risc mult mai mult.Am un copil si trebuie sa-l ajut sa creasca.Pentru mine e suficient.

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Melek, imi place sa cred ca unul dintre scopurile acestui site este si acela de a oferi ajutorul celor care vor sa emigreze in UK. Cam asta inseamna, sau ar trebui sa insemne comunitatea. Nu e vorba nici de razboaie nici de acte de vitejie.
    Link-ul pe care l-ai postat mai sus e de pe alt site, si chiar nu-mi dau seama ce vrei sa spui despre cei care au postat acum 4 luni. Dar poate sunt eu mai greu de cap.:p
    Fiecare e liber sa faca ce vrea, in nici un caz nu cred ca ar trebui sa-ti fie rusine ca alegi o cale sau alta. Daca vrei sa platesti 175 de lire in plus, ok, insa nu vad ce garantie ai avea ca riscurile sunt mai mici. Ceea ce vreau sa spun eu(si cred ca mai sunt si altii), e ca ce fac acei intermediari, poate face fiecare foarte simplu, si doar cu costul unei convorbiri telefonice sau a unui timbru postal. Despre ilegalitatile pe care le fac majoritatea intermediarilor... e alta discutie.
    Iti urez succes indiferent de calea pe care o vei alege.

18. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Melek, eu impreuna cu sotia mea am venit pe cont propriu in UK acum 4 luni si trebuie sa o spun: acest site si forumul mi-au fost de un real ajutor si folos.
    Din pacate inca nu am ajuns sa cunosc membrii acestei mici comunitati, iar sprijinul si suportul de care am beneficiat sunt informatiile pe care le-am gasit aici.

Vad ca persisti in a confunda forum-urile si site-urile, poate un pic de atentie nu ar strica zic eu. Link-ul la care faci referire nu are nicio legatura cu acest forum/site.

Pe de alta parte nu cred ca te obliga cineva sa apelezi sau sa nu apelezi la serviciile unei firme care incalca cu buna stiinta legislatia ... alegerea iti apartine. Eu imi pastrez neschimbate opiniile deja exprimate.

Daca ar trebui sau nu sa-ti fie rusine tine doar de tine si constiinta ta, iar atata vreme cat tu esti multumit cred ca este tot ce conteaza in acest moment.

Inteleg ca este destul de greu sa-ti schimbi mentalitatea, dar in general oamenii se pot descurca si se descurca tot singuri ... probabil asta o vei intelege abia dupa o oarecare vechime ca emigrant si sa speram ca vei avea doar experiente pozitive.
    La fel ca si sliverfern nu pot decat sa-ti urez succes. :)

P.S. totusi ai primit informatii ... stii, nu intotdeauna suntem multumiti cand nu auzim ceea ce ne dorim sa auzim.

19. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Primesc pe e-mail newsletter de la cateva companii din Romania unde m-am inscris anul trecut inainte sa emigrez.

Ultimul newsletter mi-a atras atentia:

Cum poate garanta un succes de 100% candidatelor ? Si mai ales cum pot promite ca plecarile sunt la sfarsitul lunii mai 2009, in conditiile in care stim cu totii cat dureaza obtinerea unui AWC, presupunand ca ar avea niste workpermit-uri deja (!)

Oare sunt puse numai pe inselatorii firmele romanesti ?

20. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    O, da! Cum sa nu! Dar daca ati sti voi ce bani frumosi castiga companiile astea care iau banii de la sarmanii oameni, pe care ii aduc aici in UK si pe urma ii lasa de izbeliste... Nu le mai pasa ce se intampla cu ei. In cel mai fericit caz lucreaza "de proba" 2 saptamani, dupa care sunt declarati necorespunzatori postului. Si nu e singura firma care practica asta... din pacate.

Share This Page