22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Esti o victima a deciziei HO de a elibera YC pentru cursurile vocationale?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by audrey, May 16, 2008.

1. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Ma adresez celor care sunt afectati de decizia Home Office de a stopa eliberarea yellow cardurilor pentru cursurile vocationale. Haideti sa incercam sa facem ceva cu privire la aceasta problema, sa incercam sa ii adunam pe toti cei care sunt implicati si sa protestam. S-a ajuns intr-o situatie foarte neplacuta iar singurele raspunsuri pe care le primim de la cei care se ocupa de cursuri sunt ca nu stiu nimic in momentul de fata. Timpul trece si noi avem de suferit, nu ei.

2. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    este o decizie politica mai..nu cred ca poti schimba asa ceva pt ca oricum nu sunt prosti. Se da o lupta constanta intre a aduce "sclavageala" din tari sarace si in acelasi timp a pastra veniturile nativilor!
    Gandeste-te ca si in Romania au inceput sa apara tot felul de asiatici...in curand o sa fim invadati..eu, personal, stiind ca avem cetateni ce nu isi pot lua o debara din salariu chiar nu sunt de acord cu imigratia din est...gandeste-te ce isi spun englezii despre noi/bulgari/alti sarantoci?!
    Pe de o parte este normal sa te protejezi de munca low cost, care distruge calitatea vietii pentru cetatenii propriei tari. Sunt de acord cu amenzile impuse si chiar sunt trist sa vad ca si in UK se lucreaza la negru si merge cu "manarii".
    Oricum ce expunem aici, reprezinta doar discutia de "dupa amiaza"...suntem la mana lor si nu putem decat sa fim onesti cu noi, sa nu ne uitam taramurile si sa incercam sa schimbam la origini ceva pt ca "sangele apa nu se face" :)

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Suntem offtopic amandoi.

Topicul este special pentru a avea o evidenta a celor afectati si modalitati de recuperare a banilor.
    Hai sa comentam pe celelalte si sa nu mai incurcam.
    Bafta celor implicati!

4. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, rebecca! incerc intr-adevar sa ii adun pe cei care au patit-o si care vor sa isi recupereze macar banii, daca nu se mai poate rezolva nimic.

5. temayra

temayra New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Esti o victima a deciziei HO de a elibera YC pentru cursuril

Ce cursuri sunt considerate vocationale? Eu vreau sa vin in anglia sa fac niste cursuri de contabilitate si sa lucrez part time. Mi se poate refuza yellow card-ul pentru ca e vorba de niste cursuri de contabilitate?
    Daca ma puteti ajuta cu niste informatii...

6. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Temayra.

Mai sus era vorba de cursurile vocationale tip sandwich - adica acelea care inglobeaza in structura lor si o perioada de practica in care ai dreptul sa lucrezi full-time.

Pe tine nu are de ce sa te afecteze, chiar daca e vorba de un curs de contabilitate AAT pe ruta NVQ (vocationala). Ai dreptul la yellow card de student si sa lucrezi part-time in baza lui.

Numai bine.

7. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0

Buna ella36
    Stiu ca nu asta e topicul potrivit pentru intrebarea mea, dar am mai intrebat pe forum si nu mi-a raspuns nimeni. Din septembrie incep un curs Health and Social Care NVQ level 2. Cursul are 4 ore teorie plus 9 ore la work placement. Mai pot cere 2 ore de engleza ca sa adun cele 15 ore necesare yellow card-ului. Dar nu sunt sigura daca cu cele 9 ore de practica este ok pentru obtinerea cardului. In prezent am yellow card valabil pana in 30 noiembrie.
    Te rog mult daca ma poti lamuri in problema mea.
    Silvia

8. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Silvia.

Din cate stiu eu, Home Office a refuzat eliberarea de yellow cards doar pentru cursurile vocationale tip sandwich oferite de anumite institutii de scolarizare, motivatia fiind ca perioada de work placement si timpul saptamanal de lucru (40 h/sapt) erau prea lungi si nenecesare pentru dobandirea calificarii respective. Perioada de work placement extinsa si programul de lucru full-time au dus Home Office la concluzia ca, de fapt, principalul scop al celor ce venisera in UK la acele cursuri era munca si nu studiul, deci nu puteau pretinde yellow card de student. Subliniez inca o data ca aceasta problema a fost intalnita doar in cazul anumitor colegii si ca nu toti cei care au aplicat pt yellow card de student la cursuri vocationale tip sandwich au fost refuzati.

Asa cum ai descris tu cursul, mi-e greu sa cred ca Home Office ar putea sa aplice acelasi rationament in cazul tau. Atat timp cat institutia este acreditata de Dfes, totul e in regula. Mentionez ca nu se specifica in lege ca trebuie sa urmezi neaparat un curs full-time, adica de minim 15 ore. Aceasta prevedere e valabila pt strainii care vin in UK si sunt 'subject to immigration control', adica cetateni din afara UE.

Numai bine.

9. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult Ella
    Colegiul unde o sa urmez cursul este Manchester College of Art and Technology, adica MANCAT. Tot acolo am facut cursul ESOL si am primit yellow cardul. Sper sa fie totul in regula pentru HO.
    Prezentul yellow card e valabil pana in 30 Nov. Daca aplic la inceputul lui sept. pentru urmatorul, cred ca e timp suficient sa il primesc pana la sfarsitul lui nov.
    -thankyou- hankyou-
    Silvia

10. Luana23

Luana23 New Member

Trophy Points:
    0

buna am si eu o intrebare.am fost refuzata la nino pt k nu aveam yellow sau blue...in fine si am aplicat platind unui contabil roman direct pentru yellow.este valabil?o sa imi dea nino acum?
    va rog raspundeti

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Luana23 tu ai drept de munca in UK? Esti self employed, studenta(vad ca ai postat intr-un topic referitor la studenti NVQ), membru de familie al cuiva care are drept de munca? Pentru cazurile astea se acorda NINO in cazul cetatenilor romani. Ce inseamna ca ai aplicat platind unui contabil direct pentru yellow? Ce poate face un contabil si tu nu poti face(in afara de meseria lui care nu are legatura cu obtinerea de carduri) ca sa justifice banii pe care tu i-ai platit? In general cu facturi si scrisori de recomandare scoase din burta nu se obtine NINO, iar pt un yellow card(de student sau de self employed) tot ce conteaza e sa indeplinesti conditiile, daca nu... poti sa platesti pe oricine ca tot nu-l vei obtine.
    Studiaza putin link-urile astea, poate iti clarifici anumite nelamuriri:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... unca-in-uk
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... pas-cu-pas
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... nce-number
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... -blue-card

12. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0

Era sa fac infarct cand am vazut titlul topicului dar m-am linistit dupa ce am sesizat ca este vechi de doi ani(nu de alta dar ar fi pacat sa mor tocmai acum cand mai am putin si vin in UK...................si nici nu-s asa batrana..-ras2- -ras2-
    Silverfern ca intotdeauna,cu informatii documentate si la subiect-esti un ajutor nepretuit-mare multumire pentru contributia la forum! -bravo-

Sa aveti o zi insorita! -plaja-

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Pentru a obtine orice tip de drept de munca in UK este total inutila apelarea la terti, fie ei contabili, avocati sau mai stiu eu ce alti experti.

Este suficient sa fie indeplinite conditiile cerute de UK Border Agency.

Share This Page