11.7 C
London
Friday, July 01, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Este cineva student la ACCA? A folosit cineva BPP-ul?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by teary, Aug 14, 2011.

1. loredana1980

loredana1980 New Member

Trophy Points:
    0
  2. siminiuka89

siminiuka89 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma numesc Simona, locuiesc in Londra de aprox 3 ani si sunt tare bucuroasa sa vad ca pe forumurile de aici se vorbeste de ACCA de care sunt foarte interesata. Acum 3 ani am terminat facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor la Cluj. Recent am inceput aplicatia pe site-ul ACCA, insa am amanat-o pentru ca a trebuit sa imi traduc calificarile ce le-am obtinut in facultate si liceu. Din cate am observat, o sa imi faca 'excemption' de la paperul F1 doar. As vrea sa imi incep cursurile la BPP pentru ca mi se par cele mai profesioniste si de calitate.

Cu toate ca m-am interesat destul de mult despre acest curs si sunt aproape sigura ca il voi incepe in viitorul apropiat, as dori din tot sufletul sa vorbesc cu cineva care studiaza de ceva timp la ACCA in Anglia, sau care a terminat si lucreaza in domeniu datorita acestui curs. Nimic nu se compara cu sfatul sau informatia unui om care vorbeste aceeasi limba cu tine si care stie ce inseamna acest curs pe propria piele.In principiu as dori sa stiu cum este sa fi student roman ACCA aici in Anglia, daca iti cresc in vreun fel sansele de a gasi un job bun, cam cat de greu este sa iti gasesti un job in domeniu, stiind ca vorbim de o competitie extrem de mare pe piata asta, banuiesc ca tot englezul vrea sa stea la birou si sa castige bine;)). Orice informatie este binevenita. Va multumesc mult pentru ajutor!

Adresa mea de email si messinger este simi_seulean@yahoo.com.

3. lydia12

lydia12 New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao Simona,

Si eu m-am inscris de curand la ACCA, de vreo 2-3 saptamani si am inceput sa adun informatii despre ce metoda ar fi mai buna de invatat. Am citit de bine de BPP numai ca eu ma gandesc sa cumpar materiale de la ei si sa vad daca ma descurc fara cursuri pentru ca sunt cam scumpe.
    Mie mi s-au recunoscut primele 3 F-uri si incep de la F4 incolo, inca trebuie sa ma decid care le abordez prima data in iunie. Cat despre dificultatea examenelor am auzit ca e destul de ridicata, dar cel mai bine o sa pot sa-mi dau cu parerea dupa ce o sa sustin cateva.
    Si eu am facut facultatea in tara ,masterul, si am vreo 4,5 ani de experienta in contabilitate in Ro, si acuma am inceput sa aplic pe aici la tot felul de joburi in contabilitate sa vad daca resusesc sa patrund cumva in sistem.
    Adevarul e ca este destul de greu , dar asta imi doresc sa fac.

4. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Simona & Lydia,

Eu studiez ACCA folosind cursurile online - live ale BBP-ului. Stiu ca sunt destul de scumpe, dar compania pentru care lucrez le plateste. Examenele sunt ok. Materialul care trebuie invatat, pentru fiecare examen este destul de stufos, ceea ce presupune destul de mult timp pentru studiu. Lydia, sfatul meu este sa incepi cu F6 sau F5 si sa lasi pe mai tarziu F4. Ceea ce vreau sa zic este ca este mult mai usor sa treci examenele care au in componenta lor mai mult de 50% calcule, decat cele care in care scri - cum este F4.
    Multe succese va doresc!

5. siminiuka89

siminiuka89 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Lydia si Daniela,

Va multumesc frumos pentru mesaje... chiar mi-au fost de mare ajutor. Pentru tine Lydia ar trebui sa iti fie mult mai usor sa iti gasesti de lucru, avand si atata timp experienta in domeniu, plus cunostinte, cel putin asa vad eu lucrurile. Iti doresc mult succes si cu cursurile de ACCA si cu gasitul unui loc de munca.
    Deocamdata eu sunt in procesul de cautare de 'learning providers', merg pe la 'open days' si mai aflu un alta despre ofertele ce le ofera. Din cate mi-am dat seama cam tot pe BPP m-as baza, chiar daca preturile cursurilor sunt usor umflate;)), insa si LSBF are preturi foarte competitive, plus ca ofera tot felul de beneficii daca cumperi de la ei. Inca nu am luat hotararea finala in privinta locului in care voi studia, insa sunt optimista in ceea ce priveste acest curs si chiar imi doresc sa il incep.
    Mult succes va doresc si spor la invatat!!!

6. lydia12

lydia12 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfat Daniela , adevarul e ca in general si eu prefer examenele care presupun calcule, vreau sa imi cumpar materiale in cel mai scurt timp ca sa pot sa apreciez cat e de greu de asimilat materia si dupa sa vad ce examene atac in vara.
    Mult succes si voua si ne mai auzim sa vedem cum merge treaba :D

7. iuliakim

iuliakim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sunt noua pe aici. De curand m-am inscris si eu la ACCA si ma intereseaza sa-mi procur materiale BPP de la cei care sunt dispusi sa le vanda, pt sesiunea din Decembrie 2014.
    Vre-o oferta, va rog?

8. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Vad ca vorbiti f mult despre cursurile de conta. Dar nu spune nimeni nimic despre joburi!
    Eu ma aflu la stadiul de bookkeeper incepator si tot caut un job cat de mic ca sa prind curaj sa studiez mai departe dar nu gasesc nimic :( , nici macar voluntariat. Pe unde sa mai caut? Voi pe unde gasiti joburile de genul asta?
    Bafta la toti.

9. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Sper sa nu iti iau chefu.
    Cunosti pe cineva care s-a calificat 3 ani in conta in UK, a luat toate examenele din prima dar acum lucreaza in constructii ca necalificat ?
    Da, eu.

Eu unu nu prea vad rostu la cursurile astea, din moment ce meseriile in sine sunt platite sub nivelul salariului normal.
    Adica, orice meserie ai face castigi la fel sau mai mult, si nu ai nevoie de zeci de examene si trezit la 4 dimineata ca sa inveti si munca voluntara.

Sa fie o zi buna.

Adi

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    din pacate activitatile din zona asta au cam fost exportate prin india, samd...

11. Deea_S

Deea_S New Member

Trophy Points:
    0
    examenul F6- Taxation la ACCA?

Buna seara!

in primul rand , sa stiti ca ma bucur sa ma aflu aici, printre oameni silitori care printre altele mai pun si burta pe carte (de voie, de nevoie... ce-i drept :) )
    am tot incercat sa dau de vreo comunitate a studentilor ACCA din Romania dar nu prea am gasit cine stie ce ... mai mult formuri dar nimic organizat.
    Sunt aici pentru ca as avea nevoie de o parere din partea celor care au sustinut examenul F6 Taxation in legatura cu timpul si resursele pe care le-au alocat pentru a lua acest examen.
    eu ma pregatesc dupa Kaplan si cartea are aproape 1000 pag. Intr-adevar si cartile pt celelalte examene au fost "stufoase" dar nu chiar asa -plans-

se aproapie examenul si nu stiu cum sa ma organizez mai bine ca sa-l iau. Simt ca cu cat citesc mai mult cu atat ma pierd mai tare... e extrem de muuuulttta materie!!!!!!! -plans-
    tin sa precizez ca am terminat Conta dar tot ma sperie materia asta...

Seara buna tuturor,

12. Diana123

Diana123 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua!

Sunt student ACCA din iulie 2017. Am trecut de AAT Level 3, nu am mai continuat cu Level 4 pentru ca ma interesa ACCA mai mult. Am primit scutire pentru F1, F2 si F3, iar in septembrie anul trecut am trecut de F4. Am dat F5 in martie 2018 si astept rezultatul cu stres mare cat casa! Lucrez in contabilitate din septembrie 2016 si ma pregatesc pt F6 din iunie. Invat cu BPP, singura deocamdata. Sa vad cat merge.
    Nu s-a mai scris de ceva timp aici, pe forum.
    Voi mai aveti noutati?

Share This Page