18.4 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Este cineva student la ACCA? A folosit cineva BPP-ul?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by teary, Aug 14, 2011.

1. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0
    Hey,

Este cineva student/a la ACCA?

As dori sa primesc cateva pareri/impresii legate de modul in care se sustin examenele si/sau daca ati folosit BPP-ul pt pregatirea examenelor.

:)

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt. Ti-am trimis un mesaj.

3. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    si eu vreau sa stiu -hipno-

4. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu as fi interesat sa aflu mai mult..Kaplan ai folosit?Inteleg ca lucrezi deja..cat de greu/usor a fost sa gasesti primul loc de munca?dupa cate examene?aveai experienta in domeniu?intrebari ar mai fi multe,dar deja cred ca imi fac de cap.. -ras4-

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Kaplan a decazut mult dupa ce au pierdut statutul de "platinum partner" al ACCA.

Sunt cursant BPP ii recomand cu placere.

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pune intrebarile aici si am sa iti raspund cu placere. Eu sunt aproape gata, mai am un singur examen in decembrie...

7. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu abia am terminat AAT level 3, urmeaza sa incep level 4 in septembrie. Ma gandeam ca dupa ce obtin calificarea AAT sa incep cu ACCA. Cat timp ti-a luat sa termini ACCA? (cand ai inceput?)
    Cat de greu a fost sa obti un job in conta aici?

8. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Libertatea cea mai mare pe care o ai la ACCA este ca tu iti alegi cum si and dai examenele luand in considerare urmatoarele (cel putin acestea erau cand am inceput eu):
    - Ai timp maxim 10 ani din momentul in care te inregistrezi ca si student cu ACCA ca sa dai examenele
    - Nu poti da mai mult de patru examene pe sesiune (sesiunile sunt in Iunie si Decembrie)
    - Nu conteaza ordinea in care dai examenele dar nu poti da examenele P1 – P7 inainte sa fi dat si trecut F1 – F9
    Cei care termina AAT primesc exceptii de la examenele F1, F2 and F3.

Eu am avut o singura exceptie, F1, am dat primele examene in iunie 2008 si in decembrie dau ultimul.

9. camelia.panci

camelia.panci New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am vazut ca ati discutat despre ACCA. Eu sunt in Romania.Am terminat Stiinte Ec-informatica economica si lucrez de 6 ani contabila in Romania. M-am interesat de ACCA si vreau sa ma inscriu. As vrea sa incep in Romania cu primele examene la Cluj si sper sa ajung la Londra si sa le finalizez acolo. Cum vi s-au parut examenele? Eu as incepe pe cont propriu. Mi-as cumpara cartile si as invata acasa pt ca sunt destul de scumpe cursurile de pregatire aici. Cu engleza ma descurc destul de bine avand in vedere ca sunt examene scrise. De cate exceptii am parte?

10. Elissa81

Elissa81 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Mi-ar fi de mare ajutor un raspuns privind legalizarea diplomelor de licenta(CIG) sau master, necesare echivalarii unor examene la ACCA; trebuie numai traduse si legalizate ori este nevoie si de Apostila de la Haga?
    Multumesc aticipat!

11. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaseara !

Imi pare foarte bine sa vad colegi care discuta pe aceasta tema.

Am terminat AAT in octombrie anul trecut. Am inceput ACCA dar mi se pare extrem de multa informatie de retinut.
    Am dat F6 Taxation in Decembrie si mi s a parut foarte mult de invatat pentru un singur examen comparand cu AAT.
    Invat dupa cartile BPP, Study text si Practice Kit pe cont propriu fara sa ma duc la cursuri in jur de 2 ore pe zi.

Voi invatati acasa sau mergeti la cursuri ?
    Cate ore pe zi alocati pentru studiu ?
    Ce carti folositi ?

Orice informatie este mai mult decat folositoare.

Va multumesc mult !

Adi

12. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    nimeni nu mai zice nimic ?

13. camelia.panci

camelia.panci New Member

Trophy Points:
    0
    nu am mai intrat de mult . Din pacate eu sunt doar la inceput pt ca mi-a echivalat doar F1. Anul acesta in iunie dau F2 si F3. Pt inceput invat acasa singura. Este destul de mult avand in vedere ca si lucrez. Cum ti s-au parut examenele?

14. camelia.panci

camelia.panci New Member

Trophy Points:
    0
    diplomele se traduc si se semneaza de un traducator autorizat atat, nu trebuie legalizate.

15. nicolescua

nicolescua New Member

Trophy Points:
    0
    Daca inveti singura, cum vei putea dovedi orele de practica cerute, supervizate de o firma recunoscuta?

16. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Buna Camelia, examenenu (F6 Taxation) mi s a parut destul de usturator ca sa zic asa.
    Am facut taxation si in AAT, dar aici parca prea bagat multa informatie, si VAT, si mosteniri, si taxele si multe altele. Cartea seamana a enciclopedie.
    Si eu invat tot acasa pentru ca nu am timp. Ce carti folosesti ?

Sa ai un weekend placut !

Adi

17. camelia.panci

camelia.panci New Member

Trophy Points:
    0
    Sa sti ca orele de practica sunt alta poveste. Pentru a deveni mebru la ACCA dupa ce termini examenele trebuie sa ai lucrati trei ani in domeniu. Cursurile pentru examene nu sunt considerate ore de practica si sunt destul de scumpe. Poti sa inveti acasa sau sa platesti cursurile si sa inveti cu ajutorul profesorului. Cei de la Bpp organizeaza cursuri pentru examene.

18. camelia.panci

camelia.panci New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc cartile de la Bpp. Tie prin AAT ti s-au recunoscut primele examene si ai inceput numai cu F6? Se trec destul de greu examenele? Eu sunt la inceput si sper ca nu am facut alegerea gresita cu ACCA pt ca este destul de costisitor. Eu sunt inca in tara si abia la vara merg in londra. Care e treaba cu munca in contabilitate acolo? Ai sanse sa intri in domeniu in cazul in care ai acte chiar si ajutor de contabil?

19. AlexandraMn

AlexandraMn New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor

Am si eu cateva intrebari despre BPP si studiul in Romania pentru ACCA . Cine are 5 minute va rog sa ma contactati pe adresa de e-mail mladin.alexandra@yahoo.com. Sau sa ma adaugati pe yahoomessenger :)

Multumesc fain !

20. loredana1980

loredana1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

este cineva interesat sa cumparam impreuna materialele de studiu pentru F6 decembrie 2013?? La BPP costa in jur de 80 GBP.

multumesc!

Share This Page