17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Emigrare - mesaje fara raspuns

Discussion in 'ARHIVA' started by lemont, Mar 11, 2008.

1. lemont

lemont New Member

Trophy Points:
    0
    caut alt job si ma gandesc la emigrare

Salut! Sunt tot eu politistul! Chiar nu este nici un fost politist printre voi? Vreau sa vad o parere despre emigrarea politistilor! Nu stiu ce sa fac. Sunt nehotarat. Cineva imi zicea sa plec ca se castiga mai bine in UK. Sunt de acord ca e altfel de munca, e munca fizica, dar nu imi e teama de asta. Vreau sa schimb "peisajul" si viata. As avea nevoie de sfaturi utile si pareri obiective. Cred ca sunt binevenite si de la alte persoane decat politisti, daca sunt ancorate in realitate. Cum e in UK? Cum se castiga? E grea viata departe de casa? Sunt constient ca e greu dar vreau pareri mai detaliate, daca se poate.

2. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Detalii aplicatii in persoana ca SE cu BR1 in mana la Croydon

Ar fi util si chiar interesant de stiut cum decurge un interviu in persoana, la Croydon, al unui SE ce aplica pe BR1 pentru Yellow Card (certificat de inregistrare).Ce intrebari sunt puse si la ce documente se uita mai "atent" functionarul inainte de a-ti da "cartonas-ul galben"? E cumva aici pe forum vreun roman(ori bulgar) care sa fi fost refuzat cand a aplicat la Croydon(in persoana) pentru card galben(certificat de inregistrare) ca self employed? Daca da , pe ce motiv? Stiu ca-n mod normal nu e obligatoriu sa se aplice pentru asa ceva...dar comentariile ii pot ajuta pe cei care au nevoie sa aplice...ca mine. -hello- ello- Multam Fain.

3. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Limited (Ltd.) Company

Limited Company

1. Ce este o limited company?
    2. Tipuri de limited company
    3. Unde se inregistreaza o limited company?
    4. Inregistrarea unei limited company
    5. Alte informatii utile
    6. Linkuri

1. Ce este o limited company?

Termenul “limited” se refera la statutul limitat al riscului implicat (in cursul afacerii in sine), compania avad caracter independent fata de directori si actionari – acestia nefiind responsabili personal pt o eventuala “lichidare” a companiei.

2. Tipuri de limited company

Exista 3 tipuri de companii “limited”:
    - companii “limited” publice (PLC.)
    - companii “limited” private.(LTD.)
    - companii “limited” cu garantii( companii fara capital pe actiuni dar ai carei “membrii” sunt de accord sa plateasca o anumita suma in cazul lichidarii companiei)

Actiunile companiilor “limited” publice sunt puse la vanzare pe piata publica de actiuni.

3. Unde se inregistreaza o limited company

Inregistrarea unei companii in Marea Britanie (Anglia , Scotia & Wales) se face prin Companies House ( http://www.companieshouse.gov.uk ) iar pt Irlanda de Nord se face prin Departament of Enterprise, Trade and Investment ( http://www.detini.gov.uk/cgi-bin/gethome ).

Pentru inregistrare se cere o anumita suma de catre institutiile numite mai sus, trebuie decis asupra unui nume (ptr compania ce urmeaza a fi inregistrata), nume ce trebuie verificat inainte daca nu este deja inregistrat. Deasemenea este necesara o adresa in UK – adresa inregistrata pentru corespondenta oficiala a companiei.

4. Inregistrarea unei limited company

Companiile pot fi incorporate de persone fizice, avocati, contabili sau de catre companii intermediare.
    Daca decideti sa incorporati o companie dumneavoastra, trebuie sa trimiteti un numar de documente dupa cum urmeaza:
    - Memorandum of Association (document ce trebuie sa contina numele companiei, adresa oficiala si obiectivul companiei; acest memorandum trebuie semnat in fata unui martor – ce poate atesta semnatura – de catre toti cei implicati in compania respectiva – director/i, secretara)
    - Articles of Association ( document ce trebuie sa contina reguli/termeni in baza carora se va desfasura activitatea companiei; deasemenea trebuie semnat in prezenta unui martor de catre toti cei implicati )
    - Formularul 10 (contine detaliile directorului/directorilor principali si ai secretarei companiei [ eg. adresa, data de nastere, nationalitate] si adresa oficiala a companiei; acest document trebuie semnat de cei mentionati mai devreme si de catre cei implicati in biroul directorat, agenti reprezentativi] http://www.companieshouse.gov.uk/forms/ ... rms/10.pdf
    - Formularul 12 (contine declaratia de intelegere cu privire la cerintele legale necesare ptr incorporarea companiei; trebuie semnat de avocatul care se ocupa de incorporare sau de unul din directorii companiei specificati in Formularul 10; semnarea se face in prezenta unui avocat/notar – acesta din urma putand cere o suma de £5 ptr prezenta ca martor)
    Incorporarea se poate face si electronic si nu dureaza mai mult de 5 minute (nu contine Formularul 12). Pentru a putea da curs la formarea electronica trebuie sa detineti un software compatibil cu serviciul efiling pus la dispozitie de Companies House si un cont cu acestia, sau sa decurgeti la serviciile unuia dintre agentii autorizati ai Companies House. http://www.companieshouse.gov.uk/forms/ ... rms/12.pdf

O companie “limited” trebuie sa detina un cont de afaceri, un contabil autorizat, un capital pt inceput ( in general) de 1000 de actiuni cu valoare de £1 pe actiune.

5. Alte informatii utile

Trebuie stiut ca:
    - primii £10000 profit sunt netaxabili
    - daca o persoana detine numai o singura actiune in companie, devine actionar 100% in afacere
    - directorul/directorii principali are/au ca responsabilitate trimiterea unor documente catre Registrul Companiilor - Companies House (eg. contabilitate, annual return - formularul 363, schimbarea/numirea unui nou director sau a unei noi secretare – formularul 288a, etc).

6. Linkuri utile

Pentru mai multe detalii:
    - puteti accesa website-ul pt Companies House ( http://www.companieshouse.gov.uk ) sau puteti suna la 0870 33 33 636 (de luni pana vineri 8:30 – 18:00) sau email la enquiries@companies-house.gov.uk
    - http://www.ukdata.com/help/formations/index.html#a1

4. bestchef

bestchef New Member

Trophy Points:
    0
    cum sa obtin work permit

sasalut tuturor.poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?sant self employer de un an si am oferte de munca full time de la niste companii dar imi cer work permit.pot obtine work permit sau nu si ce trebuie sa fac?as vrea sa pastrez statutul de self employed pt moment.unde trebuie sa ma adresez si c trebuie sa fac pt work permit?am yelow card pt rezidenta si nin.multumesc anticipat

5. dobrica3

dobrica3 New Member

Trophy Points:
    0
    oameni buni ajutati-ma

Sunt un student in anul 4, si termin acum in iunie, imi dau licenta, si cu inca 2 colege plecam in Scotia! sincer vreau un job pentru vara asta, 3 sau maxim 4 luni, dupa aceea vreau sa imi continui masterul acasa!
    este recomandat sa aplic pentru self employment? ce trebuie sa fac, sa gasesc un job, sa depun acte, cat ma costa? cat dureaza? merita pentru o perioada scurta?...
    Va multumesc mult si anticipat pentru timpul dumneavoastra! -nosejob- osejob-

6. lisakuhn

lisakuhn New Member

Trophy Points:
    0
    ajutor

Buna tuturor,

Am si eu cateva intrebari, daca vreau sa lucrez aici in Anglia ca si ospatarita sau bar as putea sa ma inregistrez ca si self-employed in acest domeniu? Mai e cineva care lucreaza ca si ospatar cu documente de self-employed , si cand te inregistrezi la HMRC ca si self-employed ce pui in spatiul rezervat in care te intreaba ce fel de munca faci?
    Daca e cineva care poate sa imi raspunda la aceste intrebari as aprecia ajutorul foarte mult.

-eyebrows- yebrows-

7. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    imformatii blue card ca dependent

Salut,ce sectiuni din BR1 trebuie completate,daca aplic pentru un blue card ca dependent?Sotia mea fiind studenta si posesoare de yelow card.Si ce documente mai trebuie pentru aplicatie?Multumesc pentru raspunsuri anticipat. -eyebrows2- yebrows2-

8. andrey89gl

andrey89gl New Member

Trophy Points:
    0
    am nevoie de o informatie???????

-hello- ello- sal all! am si eu o intrebare ??? poti sa fii waiter self-employed????
    orice informatie e binevenita!!! Thank You!!!

9. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card acte necesare

Salut la toata lumea,poate cineva sa-mi spuna daca sotia mea aplica pentru blue card ca dependent,si pe BR1 se trece drept aplicant principal,cum e normal.Imi mai trebuie si mie 2 fotografii tip pasaport sau numai ei?Eu deja avand yelow card de student.Si inca ceva,trebuie sa trimit yelow cardul meu in original sau doar o copie?Si ce acte ar mai trebui in afara de cert. de casatorie,carti de identitate,BR1, si YK meu?Mai trebuie vreun act in afara de astea? -takecare- akecare-

10. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa fii in UK?

Chiar trebuie sa fii in UK ca sa aplici pentru blue card ca dependent?Mentionez ca eu am primit yelow card fiind in Ro prin firma de recr.si abia apoi am plecat in UK. -scratch- cratch-

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Legatura dintre bank statement si Home Office!

Ma gandeam la acest topic de demult...caci nu deslusesc inca misterul...si am sa va explic...
    Eu sunt self employed.Am fost platita ca si self employed prin tranzactie bancara...compania recunoscund in scris catre home office ca lucrez in regim de self employed cu ei.

Acum o luna pt ca aveam examene si am avut si un moment neplacut in familie am renuntat la acel job, care oricum nu ma definea si am zis sa iau o pauza(dupa aproape un an jumate de self:() pt a imi stabili strategia..pe viitor..Eram decisa/si inca sunt sa sun la Home Office sa ma programez pt septembrie pt statutul de student).

Am zis sa merg si cu "studentul" si cu self employmentul pana in aprilie anul viitor ca sa am doi ani consecutivi de self..desi cred ca nu se merita si as vrea sa renunt imediat ce iau statutul de student....Si-asa eu de doi ani tot sunt " chiar" student.-studiind contab ...Chiar am prea lalait-o..puteam sa am de mult blue card:((

Acum o luna cineva caruia i-a expirat viza aici-un bun prieten de al meu care e din Africa de Sud m-a rugat daca pot sa il ajut sa isi puna si el banii in contul meu.Am zis k..pt ca ma gandeam ca fiind self employed compania cand va trimite banii catre contul meu o va face bacs sau bgc si nu scrie numele destinatarului.,doar numele companie...Am zis k, ce bine oricum se vad bani rulati in cont...Cel putin asa se proceda la compania la care am lucrat..nu aparea destinatarul ci doar numele companiei care trimetea banii..

Dar surpriza...ieri mi-a venit statul bancar si in dreptul tranzactiei -money in..figureaza numele companiei plus!!! completarea :received for prescurtarea numelui lui...

Nu m-as fi nelinistit daca nu m-as duce in septembrie la home office pt statutul de student...
    Dar intamplarea mi-a readus in minte o situatie similara cand eu aveam viza de aupair la acea data in toamna anului 2006 si am rugat pe cineva sa ma ajute cu un cont bancar unde sa imi pun banii.Lucram e drept la acea data ilegal(fara sa stiu aupairul din anglia nu avea aceleasi drepturi ca si cel din state)..
    Si nu intelegeam de ce acel prieten tremura.-el fiind cu viza leave or remain...si mi-a zis "Andreea, cat timp va dura pt ca nu vreau ca Home Officeul sa vada tranzactiile si nu intelegeam .cum adica home officeul sa se uite in tranzactiile tale??"
    E drept la putin dupa ce am inceput sa lucrez in acel restaurant am avut sansa chiar in 2006 sa imi deschid cont bancar..si nu s-a mai adus vorba...

Apoi alta situatie legat de self employment&money.. a fost la locul de munca cand o brazilianca ce era casatorita cu un co-national care avea "statut de italian"..cum multi sunt pe aici...din Brazilia...Peru...."cu o bunica italianca" si imi spunea ca sotul ei a avut probleme cand a declarat cat castigase intr-un an pt ca nu declarase vreo #4ooo de lire care erau intr-un alt cont....iar cum la sf anului financiar chiar daca tu nu declari, cealalta parte va declara ca ti-a dat banii si automat se va vedea ca nu se potrivesc anumite lucruri...De declarat as declara si banii prietenului meu ca fiind bani castigati de mine.Ii calculez separat cat trebuie sa dea ca doar fac contabilitate, nu asta ar fi problema si imi da mie banii iar eu platesc intreaga suma...Ce ma doare e ca am vazut numele lui acolo...initialele..si asta ma inspaimanta...

Nu m-am pierdut in detalii ci vreau doar sa va explic situatia si sa imi sugerati ce as putea face...Poate ca nu trebuie sa ma panichez....Daca ati avut experiente similare,daca vi s-a intamplat sa ajutati pe cineva in legatura cu depunearea unor sume ce nu va apartin in contul vostru...v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea sfatui...
    Pana una alta eu la home Office ma voi duce pt statutul de student cu statul de la deposit account ce are cam 6000 de lire in el....
    Alte sugestii....
    Multumesc mult,
    Andreea

12. dana_m

dana_m New Member

Trophy Points:
    0
    In cautare de participanti romani pentru o cercetare

Buna tuturor,
    Inca sunt in cautare de participanti pentru cercetarea mea. Am nevoie de participanti (romani in UK care muncesc/vor sa munceasca) care sa imi raspunda la cateva intrebari trimise intr-un chestionar pe e-mail.
    Sunt studenta masteranda la University of Essex si doresc sa fac un studiu pe politicile de munca cu privire la imigrantii romani, ca noi cetateni ai Uniunii Europene, in Marea Britanie. Unul dintre scopurile acestei cercetari este identificarea principalelor motive care au justificat restrictiile de munca impuse noilor tari membre UE si evaluarea posibilelor efecte ale acestor restrictii. Al doilea, este identificarea efectelor pe care restrictiile le au asupra imigrantilor romani cat si parerea lor cu privire la aceste restrictii.

Participarea la studiu nu o sa va puna intr-un nici un pericol si nu o sa va afecteze situatia financiara, locul de munca sau reputatia. Informatia adunata o sa ramana confidentiala si anonima si numai cercetatorul o sa aiba acces la ea. Rezultatele cercetarii o sa fie publicate intr-o lucrare de disertatie.

Asadar, daca aveti un punct de vedere va rog contactati-ma. Este un subiect destul de sensibil, lucru care a fost dovedit si de reactia/raspunsul unora pe forum (fapt care a dus la inchiderea subiectului anterior). In cazul in care vreti sa va faceti publica parerea e important sa ne pastram respectul chiar daca parerile sunt diferite. Pentru a putea finaliza cercetarea am nevoie de ajutorul vostru, pentru ca nimeni nu paote descrie mai bine situatia decat cei in cauza.

Chestionarul e in romana si il pot trimite si in engleza pe adresa voastra personala. Va rog sa imi scrieti pe dbultoc@yahoo.com sau (MP) pentru a-mi comunica adresa voastra si limba in care sa va trimit chestionarul.
    Va multumesc anticipat,
    Dana

13. matei111

matei111 New Member

Trophy Points:
    0
    Am nevoie de sugestii!

Buna,sant nou in Anglia si orice informatie ne-ar fi de ajutor mie si logodnicei mele.
    Vrem sa ne casatorim,ea este nascuta aici in Anglia,si ma intreb daca ar trebui sa aplicam pentru Marriage Visa si in acelasi timp daca beneficiez de ceva facilitati in vedera obtinerii unui loc de munca aici si daca da atunci unde si cam in cat timp am obtine un raspuns.
    Asteptam orice sugestie.
    Multumesc.

14. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    Varianta mai rapida-Croydon sau Sheffield?

Hello la toti...poate sa ma ajute cineva?momentan care ar fi solutia mai rapida de a primi cardul de self+dependent?sa aplicam in persoana la Croydon sau sa le trimitem la Sheffield?daca imi puteti spune si ce inseamna toate documentele+tot ce aveti in plus?asta ma refer la aplicatiile in persoana la Croydon,ca tot am citit ca acolo te pureca mai tare si se leaga de orice sa te refuze,asa ca as vrea sa stiu cam ce ar mai trebui dus in plus,sa nu cumva sa te refuze...din cate am inteles,mai nou la Sheffield aplicatiile pt self se rezolva in minimum 6 luni,perioada care mi se pare extrem de exagerata
    mersi de raspunsuri

15. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    The Observer vrea sa scrie despre romani

Salut,

Cotidianul The Observer doreste sa prezinte un exemplu clasic al unei familii de romani care lucreaza in Marea Britanie doar pentru a castiga bani cu care sa se intoarca in Romania, odata ce si-au atins telul. Este vorba despre cei care, desi au tot ce le trebuie aici, sunt cu gandul la Romania, la familie si prieteni, neintentionand sa ramana aici definitiv.

Jurnalistul este unul cunoscut Ambasadei Romaniei la Londra, asadar nu exista riscul unui articol negativ.

Scopul acestui articol este de a darma conceptiile ca romanii vin si raman aici pentru totdeanua. In acest scop, Ambasada are nevoie de acordul si detaliile de contact ale persoanelor interesate si care corespund profilului de mai sus.

Va rog sa ma contactacti direct pe email la admin@romani-online.co.uk sau cu un mesaj privat.

Va multumesc,
    Admin

16. xing_ro2

xing_ro2 New Member

Trophy Points:
    0
    blue card. . . intrebari . . sry daca sa mai vb despre . .

buna ziua . .
    mentionez de la inceput k nu am acces la internet prea des de aceea nu pot sa stau sa citesc forumul in lung si in lat . . poate unii nu or sa imi raspunda pt k sa ma discutat dar eu am sa incerc.. .
    situatiamea e in felul asta lucrez din feb in uk.. si vreao 4 luni ar trebuii sa aplic pt yellow card .. acum urmeaza cateva intrebari ...
    1 . dupacele 12 luni de lucru . . ce trebuie sa fac exact ...ce acte imi trebuiesc de unde le iau .. si unde le trimit.
    2.eu as vrea sa merg in romania de sarbatori ... intentia ar fi sa plec pe 5 dec si sa ma intorc pe 8 ian....stiu k nu e voie pauza mai mare de 30 zile...dar daca primesc payslip si pe feb si pe ianuarie este totul ok????
    3.ar fi oproblema pt luna martie...cand m_am mutat si nu a mai ajuns payslip_ul la adresa noua ...daca am extras de cont pe feb si payslip...si am extrasu de pe martie in care se vede k am primit bani de la acelasi angajator k si in feb...deci e clar k am lucrat...se poate sa fie asta dovada fara sa fie necesara payslip?? sau ce pot face
    inca odata ...imi pare rau k poate mai sunt multe intrebari k si ale mele ...dar nu pot sa caut...accesul fiindu_mi limitat ...
    multumesc...

17. andre85

andre85 New Member

Trophy Points:
    0
    Casatorie la ambasada

Buna, as putea sa stiu daca cineva s-a casatorit la ambasada in Londra cum si-a obtinut avizele medicale.Au fost de aici sau din tara?

18. denisa1981

denisa1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Train to gain

Buna!!!
    Am auzit de programul Train to Gain..si cineva mi-a spus ca dupa un curs prin programul acesta poti obtine Blue Card. Este adevarat? A trecut cineva prin situatia aceeast?

Multumesc.

19. liviana

liviana New Member

Trophy Points:
    0
    Masuri tranzitorii privind libera circulatie a romanilor

O sursa de informatie oferita de membri comunitatii Strada32, care poate fi de folos celor interesati sa lucreze in Europa. Puteti urmari mai multe detalii si comenta la adresa de mai jos:
    http://strada32.com/topic.php?id=121&&p=2

Alte informatii privind politicile europene si asteptarile pentru 2009, de la Bruxelles:
    http://strada32.com/topic.php?id=144

In reteaua Strada32 puteti sa va conectati cu romani de pretutindeni pentru a afla de oportunitati si experiente in alte parti ale lumii.

20. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    HELP

Hi, cine ma poate ajuta si pe mine, implicit si pe alti forumisti, cu adresa site-ului din care putem afla care sunt colegiile agreate de Home Office.Multumesc !

Share This Page