17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Emigrare din UK in SUA. Care e procedura? Se merita?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 18, 2014.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Salutare.
    Suntem legal in UK de 2 ani, insa in realitate din 2006. Fiica (acum 6 ani) a fost nascuta in UK. As vrea sa emigrez cu familia in SUA, mai bine zis Florida or something. Problema e cu toate ca din ianuarie 2014 avem deja drept la munca deplin, insa sotia continua cu curatenia pe la boieri, insa eu asa si nu pot sa-mi gasesc de munca nimic concret. Da, in UK avem NINo, UTR, facem TaxReturn, fiica merge al 2lea an la scoala etc.
    O alta problema MARE, care posibil sa fie doar a mea - nici odata nu mi-a placut timpul innourat, ploios, cetsos britanic. Totdeauna i-mi da impresia ca iata, iata e "sfarsitul lumii" aici. E atat de depresant inkit mi se taie orice pofta de civilizatia britanica, de viata si tot... -trist- Sunt innebunit dupa traiul cu soare si palmieri, mare cu apa calda. Prefer mai mult sa fiu intr-un anturaj exotic si cu putini bani dekat invers. Cu atat mai mult cred ca viata de acolo e cu mult mai favorabila cuplurilor cu copii.
    Cum as putea obtine viza cu emigrare in state cu familia ca roman? Care ar fi cea mai sigura cale de emigrare in SUA din UK? Si in general, se merita asa ceva sau nu? -nu-stiu- Noi nu am mai muncit conform diplomelor de toti acesti 8 ani. Cum e incadrarea cu traiul in Florida? Miami, Tampa sau Orleando? As putea sa dau fiica la scoala gratis in Florida? Se merita toata bataia asta de cap?
    Sotia are mari rezervari referitor la planurile mele de emigrare (ii frica de schimbari, zice)... dar eu zi si noapte doar la asta visez.
    Va multumesc mult!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    vezi ca erau niste discutii pe forum cu cei care voiau sa vina in sens invers, ia legatura cu ei si vezi in detaliu

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Conform statisticilor ploua mai mult in Roma decat in Londra .

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

4. Anonymous

Anonymous Guest

post editat

5. Anonymous

Anonymous Guest

Privitor la discutiile cu cei care vroiau sa vina cu sens invers deja le-am citit si am inteles ca oricum ar fi mai bine in SUA. Insa ca la Roma ploua mai mult, poate ca e si adevarat, dar sunt convins ca au soare de cel putin de doua ori mai mult ca la Londra, timpul petrecut in aer liber e cu mult mai lung etc.
    Dar sa revin cu intrebari la tema - cum de ajuns cu familia din UK in USA? Care ar fi caile? Ce acte as avea nevoie sa prezentat la ambasada in cazul meu. Tsin sa precizez ca am cetatenia dubla: romana si moldoveneasca, daca aceasta ar ajuta la ceva...
    Multumesc.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Oleg, intra pe site-ul ambasadei SUA !

7. Anonymous

Anonymous Guest

Catre John_Nutt: Cred ca m-ai inteles total gresit sau eu nu m-am exprimat corect!... Oricum mersi de sfat si incurajare. :)
    De ambasada SUA stiu, dar ma refeream la ceva practic. Poate ca mai sunt familii care au emigrat din UK in SUA. Cum au procedat, care a fost rezultatul, se merita?
    Mersi.

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    numai cu loteria vizelor ai o sansa la emigrare in USA daca nu ai macar university degree. -nu-nu-

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ai de gand sa stai ilegal in state mai ramai in europa ca nu merita efortul. ia-ti o viza de turist, du-te o fuga pana acolo si vezi pe pielea ta ce si cum se mananca in Florida.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi catad. Noi ambii avem studii universitare, dar nu prea cred eu ca ele vor avea mare efect pozitiv asupra vizei si ulterior muncii in SUA. La Green Card (Diversity Visa) aplic deja al 6lea an fara succes. Sa fug ilegal acolo cu siguranta ca nu am de gind. Si ca nu alearga catseii cu colaci in coada pe acolo tot sunt sigur. Stiu prin ce am trecut aici.... Ideia cu o calatoria in Florida poate ca ar fi buna, dar si un pic costisitoare...
    Vorbeam de Florida deoarece deja cunosc pe cineva care lucreaza chiar pe Miami Beach, asa ca nu sunt doar vise... :)

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  12. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    in Florida e prea multa umiditate, mai bine in California -ventilator-

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pe scurt, simpla sedere in uk nu te ajuta cu nimic in planurile de emigrare in USA. nici macar pasaportul lor nu te ajuta daca nu esti investitor. poti aspira la o viza de munca(H1), dar sunt un nr limitat de vize acordate anual in luna aprilie. uita de USA si incearca mai bine altceva.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi catad. Eu banuiesc ca am plasat mesajul pe un forum gresit. Adica trebuia sa-l plasez pe un forum a romanilor din SUA, nu UK. -asa-asa-

15. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    In US se poate ajunge, nu e nimic imposibil. Sunt mai multe variante:

1. DV Lottery - unii au castigat din prima, altii din a 10-a incercare, dar in fiecare an exista o sansa buna. Mi se pare varianta ideala de imigrare intrucat nu esti legat de vreun angajator ai ai deja green card.

2. H1B - gasirea unei companii care sa sponsorizeze pt viza de lucru. Petitiile se depun incepand cu 1 aprilie, se dau maxim 65000 de vize pe an, uneori se termina in 2 zile, ca anul trecut si probabil si anul asta, alteori dupa cateva luni.

Gasirea unui asemenea job nu e usoara dar prin perseverenta, se poate. Aplicatii zilnice in perioada februarie-martie catre joburile relevante de pe site-urile de joburi sau LinkedIn. De fapt joburi relevante e putin spus, trebuie sa se potriveasca manusa cu experienta ta si sa ai cel putin un skill pe care majoritatea nu il au, daca nu esti cu nimic mai special decat localnicul de rand, nu prea vad sanse.

Incearca site-ul http://redbus2us.com/h1b-visa-sponsors/ care e o baza de date a companiilor care au facut sponsorizari H1B. Gaseste-le pe cele pentru care crezi ca ai putea lucra si contacteaza-le.

3. Viza L1B, probabil cea mai usoara varianta. Gasesti un angajator in UK care are birouri si in US, lucrezi pentru ei un an, in care trebuie sa demonstrezi o competenta deosebita, dupa un an le sugerezi ca vrei sa iti dai demisia sa incerci si altceva dar ca te-ar putea tenta un transfer la filiala lor din US. Este important sa castigi respectul managementului in acel an incat sa vrea cu orice pret sa te tina in companie.

4. Casatorie cu o americanca :)

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    bogdane pt el doar loteria vizelor, ilegal sau casatorie pe nashpa cu o americanca ar merge din ce a scris.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu cred ca si saormeria ramane o optiune - cu de toate

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu merge sapanta. minimul pt viza de investitor este 100k investitie si vreo 2 angajati rezidenti sau cetateni americani. te verifica in fiecare an sa vada daca merge compania si abia dupa vreo 3-5 ani iti da green card. nu e simplu deloc. cea mai simpla metoda e loteria vizelor sau transfer intracompanie.

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    catad, te vad mai informat pe subiect, asa ca te intreb - daca vreau sa cumpar o proprietate in SUA, in Florida sa spunem, pot?
    Adica presupun ca pot obtine viza de turist, dar nu stiu daca am dreptul, doar avand acea viza, de a cumpara proprietati si de a le vizita, sau daca le pot inchiria.

Mentiune: (teoretic, conform google, pot, ma interesa practic daca intampin probleme)

Apoi, presupunand ca detin o proprietate, ce se intampla daca pierd viza (overstaying, alte probleme), ce se intampla cu proprietatile, sunt ale mele si n-o sa le pot vizita?

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    poti cumpara proprietate in florida, dar tb sa ai grija daca se poate inchiria dupa. au niste reguli f de kkt acolo. gasesti case fff ieftine pe internet, dar asoc de proprietari nu te lasa sa inchiriezi. o proprietate in USA nu te ajuta cu nimic la viza. daca pierzi viza te priveste ce faci cu casa.

Share This Page