3.4 C
London
Saturday, November 18, 2017
£1 = 5.20RON / €1.12 / $1.32

echivalare studii Romanian teachers

Discussion in 'FAMILIE' started by min_nis, May 2, 2009.

1. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu unde sa postez aceasta intrebare despre echivalare de studii,si romanian teachers care au reusit sa se angajeze in uk si procedura de urmat(eu fiind de vreo 13 ani teacher,specializare engleza si germana -in management position- (Head Of English Depart.))in prezent in concediu in Ro.

m-ar interesa ceva part-time,care sa mi lase timp si pt familie,sau subsitute teacher( nu ma vad stind acasa si nefacind nimic,plus sunt genul de at profesor pasionat de meserie)

prin 1994 am facut practica in uk ca NNEB student/ teacher assit.pt vreo 3 luni ,intr- o elementary school in Grantham,dar nu stiu nimic depre conditii de angajare propriu-zisa.tot ce aflat este ca diploma de BA din Ro ,chiar si tradusa in engl.nu este suficienta sau recunsocuta.
    Daca aveti info pe acest subiect si ma puteti ghida va
    foarte multumesc.
    daca nu am postat bine va rog sa o mutati unde trebiue
    merci
    doriana:cheer:

2. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Doriana, aici iti cauti post de profesor cum ai cauta orice alt post, nu e ca in Romania - prin Inspectoratul Judetean si tot cosmarul asociat.

Doua website-uri ti-as recomanda:

Times Educational Supplement
    http://www.tes.co.uk/jobsHub.aspx

Eteach
    http://www.eteach.com/default.aspx

Poti sa-ti gasesti un post cu program normal sau partial, de profesor sau de asistent, temporar sau permanent etc.

Poti de asemenea sa predai printr-o agentie de recrutare a suplinitorilor, unde poti lucra ca suplinitor calificat sau necalificat. (Termenul e diferit de ceea ce inseamna in Romania. Aici nu are legatura cu calificarile, ci depinde de cine te angajeaza - scoala sau o agentie.) Prin astfel de agentii poti sa-ti gasesti de lucru temporar (cu ziua, cu saptamana, cu semestrul) sau permanent, ca profesor calificat sau necalificat. Gasesti o multime de agentii daca dai o cautare pe Google cu 'supply teaching agency' sau ceva de genul asta.

Daca esti cadru didactic calificat in Romania, poti sa-ti obtii QTS (Qualified Teacher Status) in Anglia prin simpla echivalare a studiilor + experienta de predare in Romania. Uite aici mai multe detalii:

http://www.gtce.org.uk/registration/obtaining_qts/

Ar fi mare pacat sa ratezi sansa! Nu costa nimic si mie mi s-a parut un procedeu foarte usor. Am auzit persoane carora nu li s-au echivalat calificarile din Romania, dar nu am inteles de ce - eu n-am avut absolut nicio problema. Si fara NARIC sau alte alea - doar cu actele din Romania. (Si eram chiar in Romania cand mi-am trimis actele.)

Mult succes!

K.

3. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si multam fain de info.
    Tu cind ai facut asta din ro,cum ai trimis actele traduse si legalizate la notariat romanesc sau le ai tradus in uk? caci pe link-ul indicat de tine am gasit mentionat asta:
    "This must be a certified
    English translation undertaken by an independent competent
    translator, not a translation you have made. The Association of
    Translation Companies can tell you about translation companies:
    website www.atc.org.uk, e-mail info@atc.org.uk

Eu le am traduse si legalizate aici,ce ma ma sfatuiesti?

Toate bune
    Doriana

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Este acelasi lucru, traducatorii legalizati de Ambasada intra in categoria sworn translators.

Important este ca ei sa vada o semnatura si o stampila oficiale si care sa nu fie ale tale. (ca tu ai putea falsifica,daca traduci pt. propria persoana, asta-i ideea)

5. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Doriana, eu am trimis acte traduse si legalizate la notar in Romania. S-ar putea chiar sa fi trimis acte traduse de mine insami, ca sunt traducator autorizat si lucram cu un notar din Ro, dar nu mai stiu exact. (In anumite situatii am preferat sa rog o colega sa mi le semneze, ca sa evit orice posibila problema - nu mai stiu daca am facut asta cu GTC.)

De fiecare data cand am avut de trimis acte din Romania - pentru QTS, pentru studii postuniversitare etc. - asa am procedat mereu: am trimis traduceri efectuate in Romania legalizate de un notar roman, plus copii xerox ale actelor originale.

Vezi ca pentru QTS iti trebuie si un formular pe care il gasesti pe site-ul lor, si orice acte care sa ateste ca ai experienta didactica in Romania (parca era cel putin trei ani).

Mult succes!

K.

6. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Pai, da, Rebecca_UK, dar daca sunt legalizate la notar?! Si ai semnatura de traducator + stampila legalizate de notar?! Asa poti sa falsifici actele oricui, nu numai ale tale personale. In plus, daca atasezi copii xerox ale actelor originale, se poate verifica (relativ) usor.

Eu am trimis de multe ori in Anglia acte traduse de mine insami si legalizate de notarul cu care lucram, si nu mi s-au respins niciodata traducerile pentru ca au fost facute de mine.

7. MoodyBear

MoodyBear New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sunteti traducatori autorizati, cum sa nu stiti faptul ca nu se accepta traducerile actelor proprii sau ale rudelor de gradul I, II ?
    Este conflict de interese. Si ma mira ca nu s-au sesizat, pentru ca pe site-uri de obice, mai ales atunci cand e vorba de institutii guvernamentale.
    E vorba de noroc, dar aveti grija, nu merge de multe ori...

8. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Am o intrebare simpla....este necesar ca diplomele obtinute in romania sa fie traduse si legalizate in ro sau e suficient sa fie traduse aici cu un traducator autorizat?
    Urmeaza sa le prezint la interviul cu universitatea la care am aplicat prin UCAS.

9. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Exista vreo lege, in UK sau Romania, care sa interzica traducerea actelor rudelor de gradul 1 si 2?

10. amariarus

amariarus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Scriu pentru prima oara . De nevoie.
    Problema mea este cam asa : sotul meu are o promisiune pentru un job in UK , in zona Kent, eu sunt profesoara de matematica de cativa ani buni in Romania. Am predat la o Scoala Generala , la inceputuri, dar acuma predau la liceu. Din cate am inteles , pentru a preda acolo, daca e posibil ca nu prea cred, am nevoie de echivalarea studiilor (sau QTS ?) cica. In prima faza. Dupa aceea voluntariat... Bun. Intrebarea mea este cum obtin acest QTS , pentru a face primul pas, pentru ca cititind pe acest forum nu am gasit nimic concret, genul : trimiti cerere scrisa sau online la adresa asta, trimiti actele astea, acestea sunt traduse sau traduse si legalizate, astepti x luni dupa care ...... etc. of of of . Poate este mentionat undeva si nu am gasit eu . Imi cer scuze daca e asa.
    VA ROG SA MA LA MURITI SI PE MINE.
    Va multumesc anticipat.
    Eventual cineva care a trecut prin toate etapele , ar fii .... super.

11. ramon80

ramon80 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ,
    am si eu o intrebare .
    am lucrat in invatamant ca si invatator necalificat in Ro .
    am terminiat Assistents Sociala si acum lucrez in uk ca invatator necalificat .
    intrebarea mea este cum pot deveni invatator calificat in uk ?
    m as bucura de raspunsul dvs .#
    cu bine ,

12. anacost

anacost New Member

Trophy Points:
    0
    Cum se poate lucra ca invatator necalificat?Profesor necalificat?Unde ,cum se gasesc aceste joburi?Multumesc.

13. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Actele in romana si traduse in engleza se pot trimite scanate on-line pe site ca sa ti se dea QTS- ul.Bafta

14. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Joburi in invatamant gasesti la scoli sau pe site-ul scolilor

Share This Page