14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

echivalare diploma

Discussion in 'EMIGRARE' started by raulica, Sep 15, 2011.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @myia

Vezi ca pe aici "chemist" e folosit mai mult ca "farmacist."
    Eu zic ca cel mai bine incerci sa iti traduci si echivalezi diploma la NARIC. Costa un pic, dar merita.

http://www.naric.org.uk/index.asp?page=15

2. gynutza

gynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca s-a deschis acest topic. Si eu de ceva vreme caut informatii...sunt asistenta de laborator de 6 luni...Crdeam ca e usor echivalarea diplomei.Adica, prima data apelezi la NARIC, apoi HPC. Pt NARIC este necesar si foaia matricola sau.....ce acte concrete trebuie trimise, in afara de diploma?Ms:). Din cate am inteles, titulatura pt asistenta de laborator e biomedical science sau clinical science. Corect?!

3. myia

myia New Member

Trophy Points:
    0
    Titulatura pentru asistent de laborator e Medical Laboratory Assistant . Biomedical Science e pt chimisti/biologi/biochimisti .

4. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Naric echivaleaza si certificate de calificare pentru meserii in domeniul constructiilor?
    Stie cineva cum s-ar putea obtine un QCF card( Formerly NVQ)pe baza unui certificat de calificare romanesc ( sa zicem zidar)?

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca esti inginer in constructii, sigur. Daca ai calificare de zidar, o simpla traducere legalizata a calificarii este suficienta. In fond pe santier este important sa stii cum se pun caramizile una peste alta.

6. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Sa inteleg ca certificatul de calificare romanesc nu se poate preschimba cu un card QCF (nvq) ?

7. finutu

finutu New Member

Trophy Points:
    0
    scuze k ma bag asa.uite eu am terminat constructii,da,am o diploma de inginer constructor,recunoscuta in europa,oare as putea face ceva cu ea aici?ca pana acuma toti miau zis ca nu ma ajuta cu nimik,daca este careva in tema as vrea sa imi explice sa ma indrume,eu am 4 luni de uk si nu prea cunosc,multumesc frumos

8. finutu

finutu New Member

Trophy Points:
    0
    scuze k ma bag asa. eu am terminat constructii, si am diploma de inginer constructor,de fapt o adeverinta k diploma o primesti la un an dupa ce termini,ii recunoscuta in europa,oare as putea face ceva cu ea aici?ca pana acuma toti miau zis ca nu ma ajuta cu nimik,daca este careva in tema as vrea sa imi explice sa ma indrume,eu am 4 luni de uk si nu prea cunosc,multumesc frumos

9. artois_30

artois_30 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ...sunt in uk londra de vreo 4 luni si as vrea sa stiu daca as avea vreo sansa sa imi practic meseria de tehnician dentar(am doar 2 ani de experienta in tara)...iar nino are vreo legatura cu celelante institutii la care tre sa te inscri?gdc?ma poate lamuri si pe mine cineva c-am ce ar trebui sa fac?toti cei pe care ii intreb spun ca tre sa iti faci din nou studiile.dar vad ca nu neaparat si ca se pot echivala. -nu-stiu- multumesk

10. Beapsi

Beapsi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: echivalare diploma psiholog

Buna ziua tuturor, as avea si eu cateva intrebari pentru cei care profeseaza ca psihologi in uk.
    Am terminat facultatea de Psihologie in 2005 , nu am facut master , insa mi-am facut specializare ca psiholog autonom pe psihologie clinica, muncii si organizationala si transporturi.
    Va rog sa ma ajutati cum si daca mi-as putea echivala diplomele pentru a lucra in UK ca psiholog !
    Va multumesc!

11. Rosemari

Rosemari New Member

Trophy Points:
    0
    Re: echivalare diploma psiholog

Buna , si eu am aceeasi intrebari cum putem profesa in u.k.? Am licenta in psihologie din 2004 si formare in psihoterapie din 2013 . Caut si eu calea cea mai ok pentru a-mi echivala diplomele si am ma inscrie in colegiul lor. Eu inca sunt in tara sotll meu pleaca in septembrie. Daca avem colegi pe aici care ne pot oferi un sfat legat de ce pasi au urmat ei as fi recunoscatoare.
    Multumesc mult -hipno-

Share This Page