14.1 C
London
Monday, February 20, 2017
£1 = 5.28RON / €1.17 / $1.24

durata obtinerii unui pasaport nou prin ambasada/consulat?

Discussion in 'Consulat' started by socks, Sep 7, 2007.

1. socks

socks New Member

Trophy Points:
    0
    Salut/Servus/Ciao/Buna!

Situatie: trimis acte pasaport nou la consulat; durata, oficial: 4 luni -help-; de ceva timp, la biroul din mun. unde am avt. resedinta se elib pasap. in 3 ore -ww-(nu am putut calatori personal in tara, din nef.). Ma gandesc ca asta ar influenta si durata obtinerii pasap. prin ambasada :-dd?

Daca a fost unul/una dintre voi, de curand si nu numai, in aceeasi situatie, as aprecia daca mi-ati impartasi experientele voastre -help-

Va multumesc anticipat!

2. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Prin ambasada/consulat nu se face decat procura prin care imputernicesti o alta persoana sa indeplineasca formalitatile pentru obtinerea pasaportului in tara. Toata procedura va fi facuta in tara . durata obtinerii va fi ca si pana acum in functie de taxa pe care o platesti, adica daca este in regim normal sau de urgenta (am inteles ca se poate elibera si intr-o zi).

3. socks

socks New Member

Trophy Points:
    0
    Eliza, pentru romanii care au indefinite leave to remain, se poate obtine pasaport pentru cetateni romani cu domiciliul roman in strainatate, PRIN CONSULAT. Da, pasapoartele se confectioneaza in tara, insa actele se depun/trimit la consulat, iar pasaportul iti este eliberat tot prin consulat. Multumesc mult pentru raspuns, oricum! -ntwhy-

4. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, se poate obtine pasaportul si prin consulat pt cei cu indefinite sau cetatenie britanica (in mesajul initial nu era specificat acest lucru) , dar durata de asteptare este mult mai mare. Prin procura se poate obtine intr-un timp mult mai scurt, daca are cine umbla in tara pentru tine (in regim de urgenta il poti avea in cateva ore sau de pe o zi pe alta)

5. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pentru pasaport romanesc in februarie 2007 si am platit taxa de 80/90 lire,. Mi-a venit in 2 luni jumate, si a fost mult mai simplu decat mi-am inchipuit.
    Fusesem cu citeva zile inainte si, cind am vazut cozile infernale si felul dezordonat in care se lucra, am plecat si am pus plingere in scris, imediat.
    Am primit- nu numai email de scuza de la ei, ci si programare fara sa mai stau la coada. M-a invitat cel de la consulat si am depus documentele imediat.
    Apropo, nu am facut nimic prin procura, nu am dat nimanui nimic, si pasaportul vechi a stat cu mine tot timpul. Nici nu e declarat nul sau cancelled. E doar foarte expirat. Sper ca aceste informatii ajuta.

6. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

sunt nevoit sa imi schimb pasaportul ptr ca imi va expira. Imi puteti spune ce acte imi trebuiesc sa le depun la consulat si in cat timp voi avea pasaportul?

Am citit pe aici si am inteles ca pot face o procura ptr cineva din tara. In acest caz taxele se vor plati in tara, nu ?

E mai bine sa merg eu in tara sa imi fac pasaportu ? Stiu ca daca platesti o taxa aditionala de 100 ROn iti da pasaportul in aceeasi zi daca te duci la biroul din Nicolae Iorga.

A fost cineva pe la consulat...e aglomerat, te servesc repede ?

Multam

7. Anonymous

Anonymous Guest

-staycool- taycool- Varu, eu pot sa iti spun doar ca eu astept de 9 saptamani si inca mai am de asteptat doar pt certificatul de nastere de tip nou, fara de care nu ti se pote elibera pasaport.De la consulat am inteles ca numai certificatul poate sa dureze pana la 4 luni si pasaportul 3.Deci daca esti in aceeasi situatie, cu certificat de nastere de tip vechi , eu te sfatuiesc sa mergi in tara pt ca poti astepta pana la 7 luni aici.Plus ca ai nevoie sa dovedesti ca ai domiciliul stabil in UK.Eu nu am cum sa obtin pasaport din Romania deci nu am de ales.Bafta!

8. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pentru pasaport romanesc in februarie 2007 si am platit taxa de 80/90 lire,. Mi-a venit in 2 luni jumate, si a fost mult mai simplu decat mi-am inchipuit.
    Fusesem cu citeva zile inainte si, cind am vazut cozile infernale si felul dezordonat in care se lucra, am plecat si am pus plingere in scris, imediat.
    Am primit imediat programare fara sa mai stau la coada.
    Apropo, nu am facut nimic prin procura, nu am dat nimanui nimic, si pasaportul vechi a stat cu mine tot timpul. Bici fotocopii nu au vrut de la mine.

Este doar CANCELLED si il tin ca amintire ( ptr ca in el am ILR! ahhhh!)

9. nadutza

nadutza New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Sint noua pe site si va spun tuturor bun gasit.

Ma intreb daca ma poate ajuta cineva cu o info. Daca a mai fost cineva in situatia asta. Sotul meu trebuie sa isi schimbe pasaportul pentru ca ii expira in iulie. Problema este ca noi ajungem in Romania doar in August. Ma intreb daca stie cineva concret daca ar putea sa aiba probleme cand vrea sa isi schimbe pasaportul pentru ca este expirat.

Sper ca are sens ce am spus.

Multumesc anticipat de raspuns

-hello- ello-

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    NONE
    Am fost exact in aceiasi situatie in februarie,din cate stiu,pasaportul expirat mai poate fi folosit pt 6 luni.

11. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    buna!sa inteleg ca daca vreau sa plec in romania in vacanta insotita de fetita mea de 13 ani care e trecuta in pasaportul meu si al sotului(nu are inca pasaportul ei)am nevoie de acordul sotului?nu stiu nimic pt ca niciodata nu am plecat separat.dar in cazul in care copilul are pasaport lui tot mai are nevoie de permisiunea celuilalt parinte?am o prietena care si-a trmis copilul singur pe avion doar a cerut insotitor.dupa cum vedeti sint f confuza,deci m-ati ajuta f mult cu opiniile voastre.

12. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    buna,sint tot eu ,m-am zapacit si am postat pe un topic gresit,deci imi cer scuze,m-am grabit.astept poate ma lumineaza cineva totusi.mersi

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti voi raspunde pe topicul respectiv

14. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Am decis sa merg in Ro sa il schimb. Ai idee daca cu schimbarea pasaportului trebuie sa schimb/ informez HO despre acest lucru? Eu am permis de munca + AC.

Merci

15. bored

bored New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva raspunsul la aceasta intrebare? Sunt aproape sigura ca cei de la HO trb informati, daca cineva a anuntat, in cat timp au primit noul permis de munca?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Buna,

nu trebuie sa informezi pe nimeni...eu,am fost in aceasta situatie..cu permis de munca (purple) eliberat pe un pasaport si permisul albastru eliberat pe pasaportul nou..cind am depus actele, chiar l-am intrebat pe nenea ala daca vrea si pasaportul expirat in baza caruia se eliberaze cardul roz...s-a uitat la el...dupa care mi-a spus..nu..nu-i nevoie...

17. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nelamurire,voi calatori in tara in apr impreuna cu baietelul meu , el are un pasaport temporar care expira in 13 mai , putem sa ne intoarcem in UK fara probleme inainte de data expirarii?Stiti cumva daca se aplica vreo restrictie la intrare , eu am citit ca pasaportul trebuie sa fie valid fara o perioada minima de valabilitate, voi cum stiti?Multumesc

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Doloro, pasapoartele trebuie sa fie INCA valabile cind intrii in UK - nu cu 6 luni, ci si 6 zile, in ceea ce priveste granita de aici. Sa nu fie probleme cind iesi din Romania ( in ceea ce priveste regulile lor) dar daca te intorci inainte de expirare, aici in UK, este perfect!

19. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Are cineva idee cat dureaza acum schimbarea pasaportului prin consulat si ce acte sunt necesare ?

Share This Page