11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drogurile si moartea

Discussion in 'SEZATOARE' started by motanik, Jan 23, 2008.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca e un subiect discutat si rasdiscutat de catre unii, dar azi dimineata am citit o veste care m-a lasat masca. Heath Ledger (poate il stiti din Brothers Grimm sau Brokeback Mountain), un actor de numai 28 ani, cu un inceput de cariera mai mult decat stralucit, cu un viitor probabil la fel de plin de reusite, a fost gasit mort aseara.
    Supradoza de pastile, am citit, luate pe reteta.

E doar un caz care m-a determinat astazi sa solicit prezenta doamnei psiholog dar si a voastra pt a discuta putin despre ce ii face pe oameni (celebri sau nu) sa recurga la droguri. Daca avem printre noi persoane care au folosit (sau folosesc) droguri, le invitam sa ne povesteasca despre experientele lor si despre cum au reusit sa depaseasca dependenta (sper), daca avem formusiti care cunosc, au in familie sau au auzit despre astfel de cazuri sau pur si simplu vreti sa va spuneti parerile in legatura cu acest subiect tragic, va invit aici, fara prejudecati si va reamintesc despre respectul pt partenerii de discutie, sa nu uitati sa tineti seama de el in orice postare.

2. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    deci... -cry- ry- imi placea asa mult...nu pot sa cred...
    scuze daca sunt off topic...

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ii placea Heath Ledger, nu e chiar greu.
    V-as ruga sa discutam pe tema subiectului. Multumesc.

4. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai frumos film pe care l-am vazut cu Heath Ledger este "Candy" (sper sa nu gresesc titlul filmului -handlaugh- andlaugh- )..in care era vorba de 2 tineri care se drogau si consecintele drogurilor.
    Imi pare rau ca a murit era un actor foarte bun si a jucat in multe filme bune , dar amprenta drogurilor....

http://youtube.com/watch?v=q3cP09N5uQM&feature=related

am avut o colega la serviciu in romania care se droga , era foarte nervoasa atunci cand nu isi lua doza si isterica ...nu mai stiu nimic de ea in prezent, dar pana sa vin in uk am auzit ca era intr-o stare jalnica si nimeni nu ii mai dadea o sansa de scapare...

Spuneti Nu drogurilor

5. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    se pare ca si atunci cand ajungi pe culmile cele mai inalte, nu te multumesti, vrei mai mult. Sau pe aceleasi culmi inalte ai ajuns si te trezesti singur, fara un prieten langa tine, doar oameni ce vor sa te exploateze, sa te foloseasca in interes persona...si asa nu-ti gasesti locul in lume, si o iei razna (droguri, alcool), te autodistrugi.
    drogurile mele, fara de care nu pot trai sunt: un apus de soare, un cer albastru, un munte inzapezit, stelele ce ne lumineaza de la mii de ani lumina, oamenii din jurul meu.
    say no 2 drugs, sau de nu poti, consuma-le cu masura :))

6. popa.petrudoru@yahoo.com

popa.petrudoru@yahoo.com New Member

Trophy Points:
    0
    este o problema cu drogurile astea eu sint inpotriva lor nu drogurilor

7. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt PENTRU liberalizarea tuturor drogurilor recreative, hasisul nici macar nu da dependenta. Mi se pare absurd sa faca cineva puscarie pt ca fumeaza frunzele unei plante ce exista in natura, absolut absurd.

8. psiholog

psiholog New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit tuturor!

Multumesc Motanik pentru invitatie si scuze de intarziere in raspuns.

Subiectul droguri e destul de delicat.

Stiintific vorbind, dependentele se dezvolta in jurul a 4 mari categorii de substante: alcool, nicotina, droguri de mare risc, medicamente.

Clasamentul din punct de vedere al consumului:
    - alcool
    - tigari
    - medicamente
    - droguri de mare risc

Clasamentul din punt de vedere al riscurilor:
    - droguri de mare risc
    - alcool
    - nicotina
    - medicamente

Intrucat toate aceste substante creaza dependenta si toleranta in organism sunt considerate droguri, iar adictia de astfel de substante e considerata bola psihica.

O sa va intrebati de ce...ei bine, pentru ca aceasta dependenta nu se dezvolta atat in plan fizic, biologic, cat in plan psihic...mental.

La baza se pare ca sta structura psihica fragila a indivizilor pe care se adauga apoi elemente ce tin de parcursul de viata al fiecaruia, traumele psihice acumulate in timp, genele transmise, educatia primita, clasa sociala din care face parte si factorii de mediu.

Se pare ca oamenii au tendinta sa investeasca timp si pasiune in diferite tipuri de activitati (sport, cumparaturi, hobby-uri diverse, sex, mancat) printre care se numara si consumul de alcool, fumatul, consumul de medicamente sau de droguri.

Omul are nevoie de o supapa sa-si descarce tensiunea acumulata zi de zi, iar pasiunea fata de un anume timp de activitate poate fi raspunsul la nevoia lui.

Cum ajungem insa adictivi fara de anumite produse alimentare sau de sex, in egala masura fata de alcool sau tigari? Iata ca fiecare gaseste placere, bucurie in cu totul altceva. Iar in cazul alcoolismului si al dependentei de nicotina e simplu de imbinat placerea si relaxarea savurand un pahar si/sau o tigara cu amicii... In cazul medicamentelor, se pare ca cel mai adesea persoanele usor ipohondre recurg zilnic la placebo si dezvolta dependenta, iar in cazul drogurilor...ei bine, absolut accidental se pare, se incepe cu o marihuana, apoi un Ecstasy, LSD, iar pasul catre cocaina se face destul de usor

Da, dependenta devine psihologica, de gestul care insoteste consumul, de cadrul in care se petrece de regula consumul, de persoanele care intregesc tabloulsi da, e foarte greu, daca nu imposibil de renuntat....definitiv. Pentru ca oricat de mult ai investi in tratament si recuperare, in momentele grele, critice ale vietii, in momentele firesti de dezechilibru pe care fiecare om le traieste permanent, ei bine, atunci se intoarce cu usurinta la consumul de droguri....ca singura modalitate de a-si reduce anxietatea si presiunea psihologica....

Acum, consumul de droguri n-are reguli, loveste oriunde, indiferent de sex, religie, nationalitate sau varsta iar diferenta o mai face nu doar personalitatea individualui, bagajul genetic, educational si de mediu dar si norocul omului in viata, destinul pe care i l-a harazit Dumnezeu.

In cazul vedetelor, consider ca e doar o falsa impresie ca sunt cu totii atrasi de astfel de practici. E doar faptul ca fiind persoane publice sunt in lumina reflectoarelor si viata lor, fie ea scandaloasa sau nu vinde foarte bine presa....asa ca, mai degraba exageram noi in a evalua persoanele faimoase si cu bani. E drept ca sunt printre ei si consumatori de droguri, dar sunt si oameni echilibrati, care au vieti armonioase, cu implinire familiala si profesionala, cu o viata sociala sanatoasa.

In alta ordine de idei, si cu asta inchei, sa nu uitam ca in sptele consumului de substante adictive se afla interese economice mondiale si ca oameni foarte influenti si foarte puternici coordoneaza astfel de comert ilegal. Si cum aceste interese sunt mai importante decat vietile catorva sute de oameni care mor anual din cauza drogurilor, ma indoiesc ca drogurile de mare risc vor disparea vreodata de pe pamant.

Seara buna!

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Dupa cum spune proverbul, toata lumea trebuie sa aiba o parere, si la fel am si eu una.

Ref la cauze... Uneori formula "structura psihica fragila" sau "predispozitie genetica" nu spune toata povestea.

Cred ca rezistenta psihica este destul de variabila in timp. Adica fiecare are momente cand este mai vulnerabil si cand este mai puternic. Faptul ca nu toti ne apucam de droguri, desi mai devreme sau mai tarziu foarte multi dintre noi trec prin momente dificile in viata, este pentru ca ne controlam suficient de bine mediul pentru a nu ajunge in situatii limita.

Dar nu toata lumea poate sa isi controleze mediul la fel de bine, si asta nu din cauza unor factori psihici. Anumite categorii sociale (si poate chiar profesionale) sunt sub o presiune constanta mult mai mare decat altele. In acelasi timp, viata lor este foarte dependenta de mediul social in care traiesc. Cu totii putem sa fim stresati la serviciu, sa zicem, dar daca ni se ridica piticii, la un moment dat putem sa ne dam demisia, etc. In cazul artistilor, chiar si al medicilor, etc. lucrul acesta nu mai este posibil. Lumea in care traiesc este foarte mica, cu o libertate de actiune destul de scazuta, iar presiunea la care sunt supusi in mod constant, si la care trebuie sa faca fata este uriasa. Ambitia personala, dorinta de succes, teama de esec sau de a fi respins, poate probleme deontologice, etc. ii constrang sa continue chiar si in aceste imprejurari. In plus, mediul social in care traiesc este in mod natural permeat de oportunitati de consum si contact cu substante adictive (ca artist nu poti sa nu participi la petrecerile mondene, la care dealerii sunt nelipsiti, iar consumul o obisnuinta; ca si medic, contactul cu medicamentele sau alcoolul este evident).

In aceste conditii, evident ca oricand, oricine ar putea sa spuna, GATA! de maine lucrez la McDonald's. Nu mai pot si nu vreau sa risc. Dar pentru ca situatia in care au ajuns a fost rezultatul unui lung sir de mici compromisuri, puterea necesara pentru a te desprinde de toate aceste decizii din trecut (si deci de a fi inconsistent cu tot ce a insemnat viata ta pana in acel moment) este uriasa. Sincer, as fi tentat mai degraba sa consider ca avand "o structura psihica fragila" o persoana care a fost un artist de mare perspectiva pentru 1 an si apoi s-a reprofilat in fast-food (sau pe un medic care dupa ce a invatat 10 ani+ sa ajunga sa practice, s-a angajat ca sofer de taxi), decat un alt artist/medic care a cazut prada drogurilor. Cu toate acestea, decizia mai buna a fost luata de primul(ii).

Anyway, ceea ce voiam sa spun este ca in anumite situatii, viata pe care incercam sa ne-o cream ne poate duce in situatii din care iesirea este mai grea decat ne putem imagina, iar esecul nu este neaparat vina unui psihic fragil, ci pur si simplu cedarea continua in fata unor mici compromisuri de moment pe care sub presiunea momentului (stres, oboseala, lipsa factorului timp, etc.) nu le-am mai vazut in ce directie converg. Deci este poate mai degraba o problema cognitiva (de analiza a situatiei, poate de antrenament si educatie in a urmari activ sa evitam anumite lucruri) care ne duce in situatia in care puterea psihica nu mai conteaza atat de mult in fata fortei celorlalti factori: interni (dorinta de consecventa, de succes, teama de esec, de respingere, de izolare, etc.) si externi (presiunea celor din jur).

E doar o parere...
    -relaxsun- elaxsun-
    A.

10. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0
    mdaaa...am cam citit ce s-a scris pe acest topic si cred ca se impun cateva lamuriri, mai concrete , ca sa zic asa; in primul rand consider ca se impune o precizare...desi putin vor sa accepte acest lucru, chiar si marijuana sau hasis'ul dau dependenta, desi sunt "frunze ce cresc in natura" si, la prima vedere nu par periculoase; insa datorita unei utilizari dese, evident ca organismul nu mai reactioneaza la fel ca la prima folosire, incepe sa se obisnuiasca, sa spun asa, situatie in care, de regula doza fie e crescuta, fie este schimbat drogul intr-unul mai puternic care isi face din nou efectul; care ar fi efectul acestor droguri? din cate am reusit eu sa aflu despre acest subiect, substantele continute in droguri excita foarte puternic o anumita glanda, nu mai stiu exact care, iar la o similara excitatie a glandei poti ajunge doar in momentul in care esti foarte foarte fericit; cum acea senzatie este, evident, placuta si cum o mare parte din oameni nu reuseste sa o atinga altfel, se recurge la acest consum de droguri, se incepe cu marijuana si apoi, incet incet se ajunge la drogurile de mare risc; in mod cert, acest lucru se poate intampla doar celor cu caracter mai slab, zic eu, intrucat acestia, satuli de problemele zilnice si de natura relatiilor lor cu prietenii, colegii sau orice alt grup, se simt neintegrati, dati la o parte si, calea cea mai usoara este sa-si creeze o lume a lor unde realitatea este cu totul alta; poate doar asa dobandesc incredere in ei si au curajul sa infrunte viata, desi clar, totul prineste de la o realitate falsa, iar in momentul in care vor constientiza acest lucru va fi prea tarziu pentru ei; si, spun asta, pentru ca, odata dependent de droguri, este greu sa te lasi,dar nu imposibil, ai nevoie de o vointa de fier si de sprijin din partea apropiatilor;
    Concluzionand, sfatul meu e...mai bine incet si cu pasi marunti, decat repede si fara o baza solida, asa ca nu va apucati de droguri, nici macar la o sueta cu prietenii sau din curiozitatea de a vedea cum e (ganditi-va doar cat de greu e sa te lasi de fumat si cat de intense sunt starile in momentul in care corpul nu-si mai ia doza de nicotina, darmite de un drog mult mai puternic...iar celor care deja au apucat-o pe acest drum gresit, fiti tari si luptati-va cu ele, nu le lasati sa va doboare si sa va distruga, ca oameni

Share This Page