20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul romanesc va fi 100% valabil si se va putea preschimba free of charge intr-unul englezesc dupa 1 ian 2007.

Exista persoane care detin atat permis romanesc cat si permis britanic. Din pct de vedere legal aceste persoane ar trebuie sa renunte la unul dintre cele doua permise. Legea lor idioata prevedea ca pana in momentul aderarii un cetatean roman nu poate conduce cu permisul romanesc pt o perioada mai mare de 1 an de la prima intrare ca rezident in UK... apoi trebuia sa dea examen pentru obtinerea unui permis britanic.

Pe mine treaba asta ma costat aprox £500 si conside ca ar trebui sa fiu despagubit.

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    pt Max Inc. Gresit:

uite ce scrie aici * until aged 70 or for three years after becoming resident, whichever is the longer period

3. max inc

max inc New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate. Cred ca mi s-a parut ciudat shi am interpretat cum mi-a convenit mai bine. Cu alte cuvinte potzi circula ce permis EEA cat timp ai chef atat timp cand nu ai implinit 70 ani sau nu ai devenit rezident in UK dupa aceashi frumoasa varsta. (ie daca ai venit in UK la 82 de ani, nu ai voie sa foloseshti permisul EEA decat pana la varsta de 85 lol.

Nu ma pot abtzine sa nu zambesc la cat de amunzante pot fi legile cateodata. Un senior de 70+, ale carui vedere / auz shi reflexe pot fi puse la indoiala pe motive naturale shi intemeiate, poate circula fara probleme in UK, pe cand un non EEA cu permis de conducere international scris in 3 limbi, cu experientza in condus de 10-20, trebuie sa mai faca o data shcoala de shoferi (examenul cel putzin).

4. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0
    nu va chinuiti sa aplicati pentru preschimbarea permisului,noile reguli pentru tarile care au intrat in UE la 1 ian 2007 vor aparea abia peste citeva luni,asa ca..,conduceti cu cel romanesc pina la noile reglementari,bafta :)|

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Sa intelegem ca astazi daca vrem sa ne preschimbam permisele romanesti, acest lucru nu e posibil inca?
    Sincer, nu inteleg ce reguli noi mai trebuie sa asteptam. Banuiesc ca le putem preschimba dupa aceeasi procedura ca si cetatenii celorlalte state EEA.

6. Anonymous

Anonymous Guest

...neeeaaaa Nenea UKOK...nu ii asa...nu trimite Amenda la Fomistu ala de Viitor Priministru :)...daca esti pozat de camere si nu iti gaseste numarul sau faci orice alta infractiune bazata pe un sistem automat...atunci numarul tau de masina intra in baza aia de date cu buline negre...iar cand o masina de "albastroi" sta la marginea drumului la verificat de "infractori" pe baza numarul de inamtriculare ( cu sistemul lor automat)...te opreste si clarifica situatia...normal...gasind o metoda buna ca sa platesti amenda...

...si asta iti spun ca am patito de 2 ori...iar a treia oara i so intamplat la un alt coleg de fac...

...prima "victima" cu care am fost era o norvegianca (colega de fac. cu mine)...care avea masina de la ea din tara...si cand mergeam noi bucurosi spre facultate...hop Politia ne trage pe dreapta...
    Prima explicatie o fost ca Numarul ii in baza de date ca SUSPECT...dupa scurte verificari...avea o depasire de viteza(pozata bineinteles)...printrun village pe undeva prin Sudul Angliei...si noi am fost opriti in Londra...
    ...ea leo spus ca stie ca o fost odata pozata...dar nu stia sigur...ptr. ca erau mai multe masini...si oricum ce trebuia sa faca...sa se autosesizeze si sa mearga la politie sa le spuna: Auzi domne` parca mo pozat o camera...ce sa fac? :)...

...si ceilalti doi colegi sunt din Franta...si ei la fel or patit...

...deci daca te pozeaza...depinde cat de norocos esti dupa aceea...dar scapat 100% nu esti doar prin faptul ca nu ai inregistrata masina in UK...

...si Cornel spunea mai sus ca daca iti preschimbi carnetul...atunci cel Romanesc o sa fie NULL oriunde in Lume ...citez de la Cornel :"...(atunci cnad il schimbi declari ca esti de acord sa-l anuleze definitiv pe cel romanesc, si astfel cel romanesc devine null, aici, in romania, si oriunde altundeva)."

...ei na...pai poate sa vina si Regina si Reid si tot neamul lor...ca nu au putere sa il faca NULL si in Romania...
    ..EI ZIC ASA: you must surrender your foreign licence which will be returned to the issuing authority..atat...

...si eu am carnet Britanic si Romanesc..si nu trebuie sa renunt la niciunul...alea o fost legile atunci cand mi lam facut...si asa ramane...sa se spele ei pe cap cu legile lor...NU EXISTA nici o lege speciala care interzica asta...era cu totul altceva daca preschimbam ...le predam carnetul etc...dar ei nu aveau nici o lege de mijloc atunci...
    ...chiar daca aveai carnet de Romania si ai condus 1 an de zile in Uk tot trebuia sa dai examen ca un novice...si uite asa atunci am ramas cu amandoua...si nu o fost vina mea...defapt pe ei nici nu ii interesa daca ai avut sau nu carnet...dadeai Testele ca si un "Nou Nascut" in ale conducerii...
    ...acum nu poate sa iti interzica sa renunti la unul din carnete...si nu cred ca va fi vreo lege ptr asta...asa cum nici atunci nu aveau vreo lege speciala...o luai de la 0...

...si sa presupunem ca vrei sa renunti...ia dute la DVLA si spunele ca vrei sa le dai carnetul de Romania...sa vezi ca nu til ia...ca nu stiu ce ii de facut nici ei...si nu o sa til ia...
    ...sau dute in Romania si dale carnetul si vezi ce o sa zica Garcea :)...

...eu am sunat in ambele parti si iam intrebat...si toti dadeau din umeri...
    ...doar cei de la DVLA miau spus ca daca am carnet de UK atunci trebuie sa il folosesc pe ala...acum ce era sa zica si ala...
    ...sper ca iam lamurit pe cei care au 2 carnete si leau obtinut ca si mine in perioada "comunista" de dinainte de 01.01.2007...

...si daca va opreste pe strada vreun Politai ptr. verificari...aratatile ce carnet vrea muschiul vostru...

...doar in cazul unei pb. nu stiu daca ii indicat asta...probabil atunci te poate gasi...si o sa iti caute nod in papura...

Bafta

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    permisul romanesc poate fi preschimbat imediat.
    Ceea ce nu inteleg eu este de ce ar vrea cineva sa faca asta...

viruss,
    cazurile tale sint interesante, dar singurul lucru pe care politia l-ar putea face este sa-ti ceara plata unei amenzi. Aceasta factura va fi trimisa la adresa ta...iar daca adresa ta este in Hong Kong....
    Dar hai sa zicem ca reusesc cumva sa-ti ia amenda..dar punctele tot nu ti le iau...si aia e cel mai dureros.

8. Anonymous

Anonymous Guest

...pai puncte nu...unde sa i le puna???...in frunte???...mama lor de albastroi :)...dar amenda o platito...stiu ca io luat datele de la Facultate si de la adresa unde sta...

...si or mai trimiso si la DVLA...cum ca nu ar mai fi bun carnetul ei aici in UK ...iar cei de la DVLA ior spus ca TREBUIE NEAPARAT sa isi preschimbe DL-ul...ior explicat si de ce...dar ea nu o inteles nika si nici nu o stiut sa imi explice de ce...si nici nu am gasit undeva ceva concret despre asta...zicea ceva de nr. de zile...ca daca esti din EEA si stai mai mult de..TREBUIE sa il preschimbi...dar nu stiu sigur...

...deci asta ar fi INTREBAREA: It's a MUST to CHANGE your DL???...exista o perioada dupa care trebuie neaparat sa il preschimbi???...toti colegii mei din EEA pe care ii cunosc mai bine (cei 3)au fost sfatuiti de DVLA sa il preschimbe...dar cum ei sunt mai TOLOMACI asa...nici nu au intrebat de ce...sor multumit doar sa fie in pas cu legea...

...deci ii un MUST ...sau NU?

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    NU ESTE NECESAR DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL SA-TI SCHIMBI CARNETUL IN CARNET UK.
    Bineinteles ca cei de la DVLA si Politia asta ar vrea....dar nu au cum sa-ti forteze mina, legea nu le da voie, carnetul emis de o tara EU este valabil pina la virsta de 70 de ani, punct.
    Inainte de 31 Decmbrie puteau sa spuna ce au spus...dar acuma..NU.
    Iar prietenii tai din EU sint niste fraieri daca asculta la ce spune un functionar de la DVLA.

Si ca sa fim foarte clari, eu vorbesc strict in conformitate cu litera legii, nu vorbim de zvonuri si povesti. Eu nu as sfatuii pe nimeni pe acest forum sa faca ceva ilegal....in particular....e treaba mea

10. Anonymous

Anonymous Guest

NICI eu nu am gasit o LEGE care sa te oblige sa iti schimbi carnetul...ziceam si eu mai sus...ca dupa ce io spus respectivul de la DVLA sa il schimbe am cautat si nu am gasit ceva concret care sa specifice asta...daca si tu CONFIRMI asta..."mai marele mafiot":)...atunci asa ii...NU TREBUIE preschimbat OBLIGATORIU...

...acum sti si tu cum sunt Vesticii astia...daca te imbraci intrun politai...esti ca si Sfant ptr. ei...

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum nu va grabiti prea tare cu schimbatul .Functionarii de la DVLA spera ca abia prin luna martie sa stie exact cum sa procedeze cu schimbarea permiselor cetatenilor romani si bulgari .Aceast raspuns mi-a fost dat azi dimineata la biroul DVLA .

12. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0
    pentru virussssss

da , nu scrie ca nu mai este valabil permisul romanesc o data ce il preschimbi -- scrie doar ca-l trimite la autoriatea care l-a emis (politia romana in cazul nostru), dar o sa-l tirmita cu nota de anulare

pt ca conform directivei europene

"Under the EC Directive on driving licences, it is clearly stipulated that “No person may hold a driving licence from more than one Member State.â€

13. Anonymous

Anonymous Guest

...spor la Judecare Cornele...sa ne ti si pe noi la curent...

...eu am obtinul DL-ul in Iulie 2006...cand data de aderare nu era confirmata Oficial...se stia normal ca asteptam sa intram la 1 ian 2007 ...dar nu era oficial anuntata...

...si iti spun eu ca am sunat la DVLA...si leam spus ca am 2 carnete...si am vb. si in Romania...si or zis ca nu au ce face...ei considera in UK ca si cum nu as fi avut carnet...SFATUL lor o fost sa il folosesc pe cel Britanica...dar ii doar un SFAT nu o obligatie...:)

...+ ca am vb. cu un Avocat (camarad)...si o zis ca LEGAL nu au ce sa faca...daca prezint carnetul Romanesc...Pur si simplu daca comenteaza pot fi actionati in judecata...nu au suport legal...

...oricum sunt curios daca ai castig de cauza...si tot astept un motiv sa dau in judecata Statul Britanic...dar nu gasesc motiv...il tot astept pe nenea UKOK sa gaseasca cat mai multe sa ma alatur si eu la "judecata de apoi"...

Bafta...

14. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0
    ba da -- esti si tu in cauza -- data de aderare era stabilita

in tratat era data de 1/1/07 sau cel mai tarziu 1/1/8

deci data era stabilitata o data ce s-a semnat tratatul.

asta nu se aplica pt cei care au carnet dinainte de a se seamna tratatul (chiar daca erau negocieri de aderare, si alte chestii diplomatice) -- dar o data ce tratatul era semnat -- era clar ca romania adera -- numai pt mintea ingusta a astora la la legislativul britanic -- a fost posibil sa ceara cetatenilor romani sa mai dea un examen -- si sa sustina sus si tare ca daca mai conduci dupa un an de stat aici -- esti in ilegaliate -- sa-i vad eu acum in ce legalitate sunt ei

eu am trimis deja pe cel romanesc sa mi-l schimbe -- pe altul britanic -- oricum deja m-au informat ca mi-l trimite inapoi ca nu au cum sa-l schimbe pt ca as avea 2 permise britanice !!!

si astept sa ma refuze -- si apoi atac decizia prin care imi refuza dreptu meu de a avea un permis perfect valid, european , preschimbat ??//

asa ca imi strang evidenta pt caz -- -oricum ei ar vrea sa imi anuleze pe cel britanic (ca asa ar putea sa mi-l preschimbe pe cel romanesc) -- dar se pare ca nici pt asta nu au suport legal -- asa ca vad eu cine este in ilegalitate /??/

mai vb

15. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare , sunt nou aici in anglia. Am stat ultimii 3 ani in america si aia au niste legi mai tampite. Mi-au luat permisul romanesc si mi-au dat unul american. Intrebarea e : Pot sa conduc cu ala american aici in Anglia? Sau sa ma duc in Roamania sa incerc sa imi iau din nou romanesc? Mersi mult!

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    stai in banca ta
    verifica la www.dvla.gov.uk daca poti schimba permisul in uk driving licence
    succes

-salut-

17. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult plictis! Am verificat pe site care mi l-ai dat dar nu zice nimic de american driving licence. Am sa incerc sa sun la dvla sa vad daca poate sa imi dea cineva o informatie. Dar oricum mersi mult.

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti poti schimba carnetul USA in carnet UK.
    raspunsul e aici:
    http://www.direct.gov.uk/Motoring/DriverLicensing/DrivingInGbOnAForeignLicence/ForeignLicencesArticles/fs/en?CONTENT_ID=4022561&chk=S3G7wk

Ai practic 12 luni fara griji. In aceste 12 luni te sfatuiesc sa faci o vizita prin Romania si sa-ti iei inapoi carnetul romanesc (poti sa le spui exact ce si cum).
    Este perfect valabil, asa ca e simplu....12 luni conduci cu carnetul USA, dupa care cu cel romanesc. E cel mai bine asa, amenzi...puncte...crede-ma, ok?
    Bafta!

19. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa dezbatem subiectul pe tema permisului la modul,ce permis este mai convenabil romanines sau uk si de ce??
    astept de la voi opinii pro si contra sa vedem rezultatul!! :):)

bafta tuturor!!
    -ww-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Amandoua!
    Eu una am doua si sa-ti spun sincer ma doare in cot de ce zic altii!
    L-am luat pe cel englezesc ca am fost nevoita acum vreun an si jumate.
    Daca il prezinti pe cel romanesc aici, incep astia sa sune sa verifice, sa intrebe si alte alea.Daca il dai pe cel englezesc, zic ca multumim, motivul a fost urmatorul...

Si pana ajung ei la baza de date comuna.... si pana se lamuresc ca este impotriva legii sa ai doua.piezi si punctele, le iei si inapoi si tot asa.

Parerea mea!

Share This Page