20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. mamia

mamia New Member

Trophy Points:
    0
    -car-
    Nou inscris pe site.
    stie cineva daca dupa 1 ianuarie 2007 carnetul nostru de conducere din romania e valabil in uk ?Normal membrii EU ,care vor pot sa-l prescimbe cu unul britanic sau sa mearga pe cel care il au.
    Multe multumiri
    Mamia

2. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Ce se va intampla cu permisul de conducere.?
    Acum dupa cate stiu avem voie sa conducem un an de la intrarea in UK si dupa aia trebuie sa aplicam pentru permis provizoriu sau chiar international. Eu am deja 7 luni si ma gandesc serios daca dupa integrare va fi nevoie sa mai umblam ca un headless chicken dupa permise provizorii sau putem sta bine merci cu permisele romanesti?

3. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul romanesc o sa fie perfect valabil dupa 1 ian la fel ca si unul englezesc. Singura diferenta pe care o banuiesc (nu m-am interesat din surse sigure, deci nu pot spune cu siguranta) ar fi asigurarea masinii care s-ar putea sa fie ceva mai scumpa daca ai permis romanesc.

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa integrare nu va mai exista acel termen limita de un an pentru preschimbarea permisului. Permisul romanesc va fi valabil in orice stat EU pana la data expirarii acestuia.

In acelasi timp, cei care vor opta pentru preschimbare, o vor putea face la orice ora, fara a mai trebui sa aplice initial pentru permis provizoriu. Avantajul unui permis englezesc va fi o asigurare mai ieftina.
    Pe de alta parte, daca un roman poate sa-si asigure masina la Paris (varianta confirmata), ma intreb daca nu as putea sa-mi asigur masina din UK direct in tara.

5. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru m-ai lamurit si pe mine acum cu asigurarea -sunny-. Ma gandesc doar ca in cazul in care iti faci asigurare in alta tara... oare o sa fie mult mai complicat sa obtii despagubirile in cazul unui accident (eveniment)?

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, in cazul unui accident situatia se complica putin. Dar, pe de alta parte, nici economia facuta in cazul asigurarii in tara, nu e de neglijat. Ramane sa aleaga fiecare, in functie de preferinte.

7. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrem asigurare ieftina putem veni cu o masina inmatriculata in romania si asigurata tot acolo. Ca sa iesi cu masina din tara iti trebuie insa ori full CASCO ori Carte Verde, iar ca sa-ti faci un casco ajungi sa dai aproape cat dai aici ptr asigurare. Lucrurile se vor complica insa in cazul unui eveniment. Cred totusi ca nu se poate sa-ti asiguri masina in romania daca e inmatriculata aici. Dar totusi ar mai fi de plata taxele de drum pe langa asigurare. Mentionez ca fac aici niste presupuneri nefondate, din cauza lipsei unor informatii oficiale.

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Putem veni in UK cu o masina inmatriculata si asigurata in tara, dar intrebarea este:eek:are te vei simti bine conducand o masina cu volanul pe stanga in UK?
    De la 1 ian. 2007, pentru a iesi din tara, va fi suficient sa ai asigurarea RCA. Tot de la aceasta data, asigurarea RCA va fi valabila in toate statele UE. Cu alte cuvinte va inlocui "Cartea verde", care va fi eliberata gratuit pe durata valabilitatii politei RCA. Asadar vor avea de castigat cei care calatoresc in afara tarii. Taxele de drum se platesc in fiecare tara, si variaza de la un stat la altul.

9. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu pe polita mea de asigurare scrie ca sunt asigurat in UE pt o durata de 90 de zile pe an. In cazul in care va fi posibil va aparea urmatoarea problema: in Romania de anul acesta asigurarile se vor emite pe acelasi sistem ca in UK: adresa, varsta, sex, claims, experienta etc. Banuiesc ca daca vor auzi de masina inregistrata in UK si adresa UK va fi si pretul pe masura.

10. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand exista si posibilitatea de a asigura masina aici la preturi acceptabile si fara sa ii intereseze daca permisul e romanesc sau uk.O asigurare facuta in Romania complica putin lucrurile in cazul unui eveniment nedorit .

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost pe la mai multe societati de asigurare in UK si pot sa zic ca peste tot a contat diferenta dintre un permis romanesc si unul de UK. Prima de asigurare creste cand e vorba de un permis romanesc, asta si din cauza ca un permis de UK ofera acces la informatii utile asiguratorului. Orice radar sau puncte de penalizare afecteaza o viitoare cota, spre deosebire de permisul romanesc. Tocmai de aceea, la multe societati de asigurare am primit cote diferite, in functie de permisul prezentat. In multe locuri am fost sfatuit sa-mi preschimb permisul pentru a obtine o cota mai buna.
    Totusi, este posibil sa existe si exceptii, doar ca deocamdata, n-am intalnit.

12. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Asigurarea facuta la Tesco nu face diferenta intre permis romanesc sau uk.

13. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Se vehiculau la un moment dat niste zvonuri despre un carnet European...chestii de-astea..uite aici informatia la zi:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6180617.stm

deci...mai trece apa pe girla..pina i 2032...si cite se pot schimba pina atunci... :)

14. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa iti schimbi permisul romanesc in cel UK -- sunt avantaje si dezavantaje

-- eu sfatuiesc pe oricine sa nu=l schimbe, si asta pt ca daca ai englezesc o sa poata sa-si puna puncte-- si daca iei puncte o sa poata sa-l ai de tot (atunci cnad il schimbi declari ca esti de acord sa-l anuleze definitiv pe cel romanesc, si astfel cel romanesc devine null, aici, in romania, si oriunde altundeva). Deci daca iei permis britanic (o sa arata mai eurpean , dar risti ca la 12 puncte sa ramai fara el -- si 12 puncte poti sa le iei intru-un singur drum de la londra la mancester -- sa nu imi spuneti mie ca nu ati incalcat viteza legala --din gresala nu ma refer la cei care o incalca intentionat-- si nu ai nevoie decat de ghinion si gata punctele).

Cat priveste asigurarea -- eu am vazut pe la toate alea unde alegi ce fel de linceta ai ca scrie full UK or EU DL (si poti sa alegi pe asta de la 1 ianuarie ca o sa fie full EU DL cel romanesc)

eu o sa am doua permise europene si in proces la Curtea Europeana de justitie -- pt ca cica este ilegal sa ai 2 DL . Dar ilegaliatatea s-a facut din lipsa autoritatilor UK de bun simt . M-au fortat sa iau inca un carnet de conducere, la care acum nu vreau sa renunt, iar ei nu am temei legal sa-l anuleze sau sa-l revoce

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mai cornele,
    mie chiar imi place de tine....bravo!
    Daca ai stii tu la citi am spus si eu acelasi lucru....bravo!
    Exact asa trebuie facut si ca sa merg un pic mai departe...cei care vin cu masina din tara....NU O INREGISTRATI IN UK. Atita timp cit nu aveti REZIDENTA nu sinteti obligati..se numeste temporary importation! La 6 luni iesiti cu ea pina la Paris si cind va intoarceti....alte 6 luni...si uite asa...In felul asta e FOARTE GREU DACA NU IMPOSIBIL sa va dea amenzi, ca cele de speeding cu GATS cameras sint automate..citeste numarul, coroboreaza cu adresa si trimite amenda....daca nu are adresa in UK :)) i-o trimite lu' fomistu' ala de viitor prim ministru...ala cu fata de porc....Gordon Brown....ca nu-l mai satura pamintu' de cite taxe si bani vrea de la toata lumea...

16. max inc

max inc New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am citit pe site-ul DVLA, permisele emise in statele EEA pot fi folosite in UK pana la expirarea acestora atata timp cat perioada de rezidentza nu depasheshte 3 ani consecutivi. Dupa 3 ani de rezidentza sau in cazul rezidentzilor permanentzi, permisul trebuie preschimbat in unul UK.

Partea mai putzin buna e sistemul de puncte care te obliga la circulat corect. Judecand totushi traficul in UK, as fi tentat sa spun ca nu e o conditzie chiar atat de greu de indeplinit.

Printre partzile bune se numare:
    1. Lipsa examenului de conducere in UK.
    2. Asigurare mai ieftina
    3. Photo ID la purtator
    4. Posibilitatzi multiple de achizitzionare a unei mashini noi intr-un system de rate avantajos.

Deasemeni, intrarea romaniei in EU inseamna ca No Claim Bonus-ul va creshte considerabil de indata ce companiile de asigurari vor trebui sa ia in consideratzie adeverintzele emise de societatzile romane de asigurare.

Pe de alta parte, folosire unui permis ce nu poate fi procesat de systemul britanic de penalizare poate duce la procese in curte pentru orice mica abatere de la codul rutier. Din experientza va pot marturisi ca un Radar Gun tzinut de un militzian m-a costat 470 de lire in curte pentru ca nu am putut plati cel 70 de lire pe loc (lipsa permisului britanic). Pentru cei curioshi circulam cu 51mph pe un drum de 30mph.

Overall, cred ca preschimbarea permisului romanesc in unul britanic pentru cei ce au decis sa se stabilieasca in UK e o idee buna shi incurajeaza traficul civilizat shi sigur.

17. r_b_l

r_b_l New Member

Trophy Points:
    0
    e vreo lege care interzice preschimbarea cat. C+E din ro in uk? asa lasa de inteles cei de la DVLA.

18. demian

demian New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am permis car. B si este portughez intrebarea esta daca este valabil in UK sau trebuie tradus-schimbat?

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ca e valabil daca a fost eliberat de un stat EU, in speta Portugalia.

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    e valabil, bineinteles, dar trebuie sa-l schimbi din mina dreapta in mina stinga cind il arati pe geam la ofiter...ca in UK se conduce pe partea stinga....asta e singura schimbare pe care trebuie s-o faci :) -dance- ance-

Share This Page