20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca-mi dau eu cu parerea, na! -tongue-

EU doresc succes tuturor care sunt in situatia asta, sa dea Domnul sa fie asa de simplu. Am o prietena spanioloaica care mi-a explicat ca facand parte din EU nu iti preschimbi permisul ci conduci cu cel pe care il ai (in cazul ei spaniol) caci este valabil. In alta ordine de ideei am auzit la stiri la un post romanesc ca din momentul in care intra carnetele unice europene romanii vor da iar examen. Cel mai bine intrebi in Romania.

2. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0
    Merci de raspuns, Alinutza!

Tocmai citeam pe DVLA regulile si se pare ca il poti preschimba oricand daca esti membru UE. :)
    Sper ca acele carnete unice europene sa apara dupa 3 ian, pentru ca eu vreau cum am intrat in UE a doua zi sa merg si sa-l preschimb. :)

De altfel am fost o data la DVLA si era un italian care nu stia boaba engleza, vroia sa-si preshimbe permisul, si m-am oferit sa-l ajut si am vazut atunci pe viu toata procedura.
    Sper sa se aplice si pentru noi, de altfel toate celelalte 8 noi state membre din 2004 si le pot preschimba.

Daca nu, teoretic carnetul roman ar ramane valabil pana la expirare. -tongue-

Astept noi opinii...si detalii de acel carnet european de care e prima data ca aud.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ana, asta inseamna ca il pierzi pe cel romanesc sau il poti pastra, alaturi de noul permis britanic?

4. Anonymous

Anonymous Guest

5. Anonymous

Anonymous Guest

...iar referitor la armonizarea legislatiei tarilor din UE..am citit o chestie dragutza chiar despre...ei...divorturi. In final e o treaba ce poate avea implicatii serioase in viata unui om... dar poate ca e subiect de alt topic...sorry:)

6. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, m-am lamurit si cu permisul european. :)
    O sa curga multa apa pe Tamisa pana pun astia in practica in toate statele membre permisul european, asa ca cred ca pentru moment nu merita sa imi fac griji.

Motanik, daca il preschimbi il pierzi pe cel romanesc si il ai doar pe cel britanic. :(

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Deci in cazul majoritatii cazurilor, carnetul Romanesc (odata ce Romania va fi membra EU) va putea fi folosit de titular in UK pina la virsta de 70 de ani ("the longer period").

Preschimbarea carnetului Romanesc va deveni posibila, dar nu mandatorie. S-ar putea ca din considerente practice sa fie recomandabila preschimbarea lui (vei avea o forma de ID recunoscuta in UK, unii patroni s-ar putea sa ceara un carnet Britanic depinzind de slujba etc).

Cit despre carnetul European este asa de indepartata si de indoielnica posibilitatea ca nu merita sa ne pierdem timpul cu el acum; vom sari pirleazul ala cind vom ajunge acolo.

Daca vreti sa cititi pamfletul tiparit de DVLA in intregime il puteti gasi aici:
    http://www.dvla.gov.uk/forms/pdf/INF38.pdf

8. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    nu , si daca esti membru si daca nu , carnetul tau se duce dupa un an de sedere aici, deci daca esti aici de un an , trebuie sa-ti schimbi carnetul indiferent ce nationalitate esti , doar ca pentru noi romanii trebuia sa mai facem odata scoala cu totul

9. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna:)
    Eu am inteles ca se pot schimba permisele ro.
    Am cerut deja de la Dvla un formular si astept sa vad ce conditii trebuie sa indeplinesc.
    Oricum am citit pe linkul http://www.direct.gov.uk/Motoring/Drive ... chk=uwHmHb despre asta.sper sa nu fie valabil doar pt UE.
    If you want or need to change your driving licence for a GB driving licence, you must complete the application form D1 that is available from the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) form ordering service and Post Office® branches. You will need to enclose original documentation confirming your identity, and a passport style colour photograph. Send your completed application and the appropriate fee to DVLA, Swansea, SA99 1BT.

Identity documents and photograph criteria
    DVLA form ordering service (opens new window)
    The cost of a driving licence

10. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    cititi mai cu atentie ce zice DVLA si vedeti ca expira dupa un an de sedere sau mai precis dupa un an de la intrare in tara iar daca iesi si intrii din nou e valabil din ou un an asa ca daca intrii si iesi e ok.... eu tre sa ies o data pe an... politia nu mia cerut pasaportul cand m-au oprit... asa ca....

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mai oameni buni,
    care e partea din textul in limba Engleza pe care l-am citat de pe site-ul DVLA pe care nu-l intelegeti?
    Textul respectiv este aplicabil oricarui CETATEAN EUROPEAN, deci va fi aplicabil si Romanilor DUPA DATA DE 1 IANUARIE 2007.

plictis,
    ai perfecta dreptate si tu, asta este o metoda folosita de multi pentru a evita examenul etc.

Asa ca nu va mai agitati atita cu preschimbarea carnetului romanesc, dupa 1 IANUARIE 2007 va fi la fel de valabil ca cel British.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Asa este omule bun -angel2- Mult adevar graiesti
    Eu mi-am folosit dreptul de 1 an de a folosi carnetul Ro aici, insa nu in primul an, ci in al 4-lea din momentul in care am intrat in UK. A fost acceptat 100% de insurance si de Police, intrucat am fost implicata indirect intr-un incident. Acum astept sa intram in EU, intrucat nu am timp sa fac scoala aici.

-ww-

13. cata

cata New Member

Trophy Points:
    0
    Ce spun eu e valabil pina la 1 jan 2007; dupa aia se aplica regulile ptr UE; pina atunci insa uite ce scrie pe DVLA:
    "
    you can drive in Great Britain (GB) on your full, valid driving licence for up to 12 months from the time you first became resident
    you will need to stop driving once the 12 months are over
    you will not be able to exchange your licence for a GB licence
    "
    Daca esti de mai mult de 1 an de zile in UK si vrei sa conduci se aplica chiar daca te duci acasa de pasti si vii inapoi- tot resident ramii.
    Ce i s-a intimplat lu' Negrutxa e noroc da' daca e dupa ce scriu astia trebuie sa dai examenul.
    C

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cata,

Ai dreptate, asta este ce spune DVLA, dar problema pe care o au ei in caz ca te opresc este sa demonstreze ca tu ti-ai luat REZIDENTA cu mai mult de 12 luni in urma.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca majoritatea Romanilor nu au REZIDENTA in UK, ci sint acolo in calitate de temporariat.

Asta cuvint REZIDENTA este cel care incurca toate itele pentru ei si prefera sa inchida ochii si sa nu zica nimic; deci Negrutxa nu a avut noroc ci pur si simplu nu te pot acuza de ceva ce nu pot demonstra.

Cind un politist te opreste pe teme de circulatie iti cere carnetul, corect? Daca tu ii arati carnetul romanesc s-ar putea sa te intrebe de cit timp esti aici; tu poti spune orice pentru ca el nu are acces la pasaportul tau, ca sa nu mai vorbim ca tu puteai sa circuli intre UK si Irlanda pentru ultimii "n" ani si ca atare nu ai avut REZIDENTA pentru mai mult de 12 luni nicaieri

Cred ca ma intelegi ce vreau sa spun....ei vor alege intotdeauna calea cea mai usoara pentru ei, mai ales cind e foarte dificil de a demonstra ceva.

Asa ca, conduceti fara frica cu carnetul romanesc, mai sint numai vreo 3 luni si va fi COMPLET VALABIL oricum.

Sauluati metroul pentru 3 luni :) :)

15. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie nici o scoala pt carnetul englezesc, daca te bazezi pe tine mergi direct la examen si poti da cu masina ta, atata timp cat are L pe ea, centura pt examinator spedometru care sa masoare si in mile si km... http://direct.gov.uk/Motoring/LearnerAn ... k=a/yOt%2B

16. hihicel

hihicel New Member

Trophy Points:
    0
    si sa nu uitam de a doua oglinga pentru examinator..in cazul in care foloseshti mashina ta :)

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Ana Dolby,

Daca nu ma insel intrebarea ta se referea strict la schimbarea carnetului DUPA 1 IANUARIE 2007, NU?

Raspunsul la intrebarea ta este foarte simplu si pozitiv, DA!
    Va fi exact asa de simplu si vei putea sa-l schimbi fara examinari sau alte BS pentru unul Britanic numai daca vrei tu. Daca nu ai chef sa-l schimbi poti conduce cu cel Romanesc (recunoscut in orice tara EU odata ce Romania este membra) pina la virsta de 70 de ani.

Raspunsul meu este bazat pe actele normative in vigoare Europene si UK din care am dat si citate de la DVLA.

Orice alte raspunsuri referitoare la SCHIMBAREA CARNETULUI DUPA 1 IANUARIE 2007 sunt eronate fie dintr-o slaba cunoastere a limbii Engleze fie dintr-o interpretare gresita a legii, nu din rea intentie. -beer- -beer-

18. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, nici macar nu am citit intrebarea Anei; dupa 1 Ian lucrurile se schimba si UKOK a dat mai mult decat necesare info.

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    int2471,
    we're cool man, -beer- -beer-

20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Salut!!nu uitati ca permisele romanesti sunt cu termen de valabilitate; deci verificati cand 'expira'...ca nu e valabil pina ....implinesti 70ani,(daca-i apuci!!!)

Share This Page