23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! imi place mult acest site pentru romanii din uk. Nu stiu daca am facut bine ca m-am apucat de driving school aici,cam pisca bine la buzunar dar sper sa nu regret, ca poate acasa ma costa scoala mult mai ieftin. in fine zilele trecute am luat examenul teoretic si sincer a fost usor, desi la inceput cand incepusem sa invat singura mi se parea greu, termenii astia ai lor, dar m-am descurcat. acum sper sa-l iau si pe cel practic, desi am citit pe site ca unii au luat cel practic din a 5 .. :mad:. instructoarea mea as zice ca e buna imi place,dar care ar fi sfatul vostru la ce sa trag mai multa atentie ca sa nu ma chinui sa iau examenul de 100 de ori...

multumesc

2. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa stii ca pe ei ii intereseaza, in primul rand, ca tu sa previi si apoi ca esti ager manevrarea masinii. O sa te opreasca de cateva ori sa vada cum te asiguri cand pleci de pe loc, trebuie sa-ti faca, capsorul ca un girofar, tot drumul sa te asiguri in oglinzi si sa pastrezi distanta fata de cel din fata, sa nu opresti pe trecerea de pietoni sub nici o forma sa te asiguri inainte sa semnalizezi, sa ai grija la limita de viteza iar cand faci manevrele sa te asiguri mai mult ca niciodata si sa opresti daca misca ceva in jur; sa nu calci pedala ambreiajului prea des si sa tii amandoua mainile pe volan.
    Eu am luat a doua oara iar prina data mi-au zis ca nu m-am uitat destul de mult in oglinzi.

3. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult ca ai scris ce ai patit!!!Offf...mi se pare complicat dupa cate citesc si aud si mai ales ca eu abia am inceput, nu am facut decat 2 lectii practice si mi se pare ca atatea maruntisuri tre sa le iai in consideratie .. cine mai are exerienta la luarea examenului practic scrie-ti ce ati mai patit sa stiu la ce sa ma astept.

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    oxanel eu zic ca ce faci tu acum e terorism curat ;D Si eu fac scoala de soferi, la inceput si eu intrebam pe toata lumea cum a fost, in ce fel la fel ca si tine, insa m-am oprit caci deja imi venea sa ma las. Auzi atatea pareri si majoritatea negative, toti iti spun ca nu poti gresi, ca e f greu etc, sfaturi peste sfaturi in asa masura incat eu am hotarat sa nu mai ascult pentru ca ma faceau sa cred ca nu voi reusi niciodata. Acum cred ca fiecare are o experienta unica, depinde de instructor si de tine in ce ritm inveti, eu spre exemplu pt ca instruxtoarea mea este genul care simte nevoia sa-mi explice mereu ce se poate intampla (if the car rolls back you can drive over a child, if you don't break fast you can hit another car or a person, etc) sunt mereu terorizata si ma si vad provocand accidente in lant. Cu ea transpir, ma doare capul, opresc masina aiurea si am crezut ca nu o sa invat niciodata insa aseara am condus cu sotul meu dintr-un orasel in altul si nu am oprit masina niciodata (stoled), am condus relaxat, am trecut prin trei intersectii destul de mari, si sotul meu a zis ca nu credea ca pot conduce asa bine dupa ce i-am povestit eu ca se intampla la orele de condus. Diferenta este ca el imi da incredere in mine, caci pana la urma stim toti ce se poate intampla in urma unui accident insa daca ai pe cineva langa tine care te terorizeaza cu asta...Asa ca eu cred ca decat sa auzi experientele altora si sa te sperii mai bine uiti de toata lumea si fii optimista, trecem noi si de asta ;D

Parerea mea ;)

5. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    thanks alinutza! bravo tie ca mai ai pe cineva langa tine care stie sa conduca, pentru ca eu nu am :(. si eu zic daca as avea o masina manuala acasa as practica , ca altfel fac doar 1 lectie pe saptamana si mi se pare putin,dar ca sa faci mai multe tre sa ai banisori sa lucrezi doar pentru chirie mancare si driving school. masina pe care o cunduce prietenul e automata si nu vrea sa merg pe ea ca am auzit ca nici nu e bine. asa ca am sa iau in consideratie sfatul tau sa nu ascult pe nimeni,sau sa ascult si sa fac ca mine :)! asa mi-a fost frica cu ex teoretic dar l-am trecut cu BRIO! cu ce scoala inveti? eu cu BSM, si apropo instructoarea mea e ca sotul tau :p !

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Oxanel eu cu AA. Nici eu nu aveam cum exersa caci nu ma puteam asigura pe masina lui al meu, insa au cumparat socrii o masina si nu au nevoie de ea pana in sept. In fine oricum cred ca am fi cumparat noi pt ca la cati bani ii dai instructorului sa inveti sa conduci numai cu el (cred ca iti trebuie vreo 40 ore daca nu ai mai condus niciodata, cel putin mie ;D) e mai rentabil sa cumperi o masina mai veche si sa inveti pe ea, iar cu instructorul sa iei ore doar o data la 2 sapt sa te invete ce e f important. (manevrele, etc). Iar dupa ce iti iei carnetul ai masina pana cand iti permiti una mai buna. Spre ex masina pe care o conduc eu au dat socrii pe ea £1000 are 9 ani dar e super usor de condus. Asa ca o sa iau ore mai rar, doar sa conturez ce invat, caci altfel cu tot cu examene ajung la o mie si ceva de lire. Asa mai economisesc ceva...

E o idee gandeste-te ca tot va tb sa-ti iei masina probabil, de ce sa nu o iei acum si mai economisesti la bani dati aiurea la astia...

Succes!

7. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Si ce sa faca cu ea? Nu are voie sa conduca decat insotita de cineva care are carnet full british de cel putin 3 ani. Mai jos, din pacate, ea spunea:

8. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Aoleu nu-mi vine sa cred ca am scris "gandeste-te" intr-un cuvant, am vazut cand m-a citat admin, scuze, m-am editat ;)

Admin tu ce te bagi? Poate i-l dau pe sotul meu sa conduca cu el ;D Serios vorbind tot ea zicea ca sotul are automata, asa ca nu stiu daca are carnet mai mult de 3 ani, iar cu atatea persoane pe aici, poate gasim noi pe cineva sa stea langa ea cand conduce si are vechime, nu? ca doar d'asta ne numim comunitate. Oxanel pe unde stai? ;)

9. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    :) alinutza ce rapid a fost admin :eek:!eu stau in chiswick (hammersmith) in londra! tu?

10. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu in Watford oxanel. Daca te pot ajuta cu ceva striga ;)

11. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    watford...linistita zona! vad ca esti in primii din top cu cele mai multe forum posts :p !bravo..cu ce te ocupi in uk?

12. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am luat tot cu BSM doua ore inainte de examen si am fost foarte multumita; e bine sa asculti la ceea ce zic cei care au trecut prin asta, asa iti poti face o ideea la ce sa te astepti; binenteles ca fiecare are parerea lui dar tu aduna numai informatiile care-ti sunt de folos. Asculta la instructor ca el (ea) e cea mai in masura sa-ti dea sfaturi in functie de cum conduci. Mie mi-a zis ca nu ma uit de ajuns in oglinzi si asta a fost si motivul pt care am picat prima data.

13. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    int2471 mersi! felicitari ca ai luat examenul..sa stii ca e scumpa scoala BSM ,dar imi place instructoarea cum se comporta cu mine...inca odata bravo ma bucur pt cei ce reusesc aici!!!!

14. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    oxanel nu iti face atatea probleme, mai devreme sau mai tarziu o sa reusesti sa iei carnetul.e destul de agasant si foarte scump, eu cred ca pana acum am sarit de 40 ore, fac cu un instructor particular si sunt foarte multumita de el.eu am picat de cateva ori insa poate asta ma va face un sofer mai atent pe viitor.luna viitoare am iar examen,poate o sa reusesc de data asta.nu am nici eu pe nimeni alaturi de care sa exersez altfel mi-as lua o masina imediat, veche dar numai buna de distrus ;D
    asa ca succes.

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cand mergi la examenul practic de conducere tre sa prezinti pasaportul? si daca il pici 1 oara cand poti sa-l dai a 2 oara?peste cat timp? ca-mi expira viza si as vrea sa stiu daca am destul timp

16. dodo1

dodo1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! stiu ca nu am intrat de mult si nu am participat la discutiile de aici, insa sa stiti ca le urmaresc cu multa atentie.
    In regards la carnetul de conducere vreau sa va marturisesc ca tocmai am trimis cecul la DVLA sa aplic si eu pt Provisional(ca cica permisul de Ro nu e valabil pe teritoriul asta dupa un an de sedere! PHrr!). Sper ca a fost un gand bun. What now?! Mi-am luat un cd despre ce si cum, insa as vrea sa stiu daca imi puteti da un sfat : ce scoala sa abordez?Cat costa?Cate ore trebuie sa fac?etc.
    Mersik frumos! ;)

17. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    oxanel nu iti trebuie pasaportul pt examen.daca pici trebuie sa treaca 10 zile pana sa il poti da iarasi.dar asta nu e o problema deoarece listele de asteptare in londra sunt de cam 5-6 saptamani.

dodo, ai condus in uk cu carnetul romanesc pana acum?

18. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

19. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Oxanel, daca permisul provisional e cu poza, ceea ce cred ca e, nu-ti trebuie pasaport.
    Daca pici nu ai voie sa dai din nou in mai putin de 10 zile, stai pe site-ul lor si da cautare tot timpul si o sa gasesti loc chiar si in a zecea zi. Eu dupa ce am picat prima data, am dat a doua oara in a 11-a zi.

20. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0
    Catre toti conducatorii auto ... -action-

Ce credeti se vor putea preschimba carnetele de conducere romanesti dupa 1 ian 2007 in Driving Licence?

Nu de alta, dar eu nu vreau sa repet examenul de conducere, asa ca astept 1 ian 2007 sa ma duc la ei si sa le zic...Na! schimbati-l cu unul englez. :)
    Am vre-o sansa sa fie asa de simplu? :-??

Share This Page