15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. kmi

kmi New Member

Trophy Points:
    0
    uk ok nu e chiar asa! sau mai corect zis...nu-i deloc asa cum e in citat
    nu si ptr romani !!

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    kmi,
    Citatul de mai sus se refera la soferi din "Comunitate", stiu asta si de aceea am sugerat:
    "Deci: poti conduce 12 luni cu carnetul Romanesc fara probleme, iar daca Romania devine parte din "Community" la 1 Ianuarie 2007, atunci poti conduce pina la virsta de 70 de ani cu el."
    Chiar si un Roman poate conduce in UK in baza carnetului sau Romanesc, asa cum e clar aici:

"5. All other countries

Visitors

You may drive vehicles up to 3.5 tonnes and with up to 8 passenger seats, provided your full licence or driving permit remains valid for up to 12 months from the date of entering the United Kingdom. However, you may only drive large vehicles which have been registered outside GB and which you have driven into the country.

Residents

Ordinary licence holders

Provided your full licence remains valid, you can drive any category of small vehicle shown on your licence for up to 12 months from the time you became resident. To ensure continuous driving entitlement a provisional GB licence must have been obtained and a driving test(s) passed before the 12 month period elapses. If you obtain a provisional licence during this period, you are not subject to provisional licence conditions e.g. displaying `L' plates or being supervised by a qualified driver or being precluded from motorways.

However, if you do not pass a test within the 12 month concessionary period you will not be allowed to drive as a full licence holder and provisional licence conditions will apply.

If you do not apply for a provisional licence within the first 12 months you must stop driving and obtain a British provisional licence with a view to passing a driving test. Provisional licence conditions will then apply."

Nu vad nicaieri nici o stipulare separata pentru cetateni romani.

3. danielaiordache

danielaiordache New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea...am si eu o intrebare: Pentru permisele categoria C (camioane) sau C+E (tiruri) se recunosc in UK pe 12 luni? Sau trebuie examen?

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    "....din cite stiu eu trebuie sa stai o perioada in provizorat.si dupa aia examen"

Sorin nu trebuie sa stai de loc in provizorat. Aplici pt provisional licence si dupa ce l-ai primit poti sa dai examen a doua zi daca esti stapan pe volan sau ai bani sa platesti examenele de mai multe ori. Mie sistemul de aici mi se pare mai bun: imi iau provizoriu pana invat sa conduc si nu mai umplu de bani instructori decat pt cateva ore cand sunt sigura pe mine si vreau sa dau examen, ca sa ma invete ceea ce mi-a scapat. In Romania dai bani pe scoala (obligatoriu) si dai de un tampit caruia nu-i pasa si pici examene la greu.

Apropos de faptul ca vor fi carnetele valabile mai mult de 12 luni dupa ce intram in EU eu zic sa va interesati exact (cei cu carnete romanesti) caci am vazut o stire la tv cum ca se va adopta carnetul unic european si in .ro dar romanii vor tb sa iar examen pt asta. Adica englezu' va merge la DVLA si-l va schimba, romanu' va da iar examen conform cu standarele europene.

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza & Co.
    Eu am copiat pasajele de mai sus de la DVLA, special ca sa nu existe confuzii dar vad ca lucrurile inca nu sint clare.
    1)Odata ce esti parte din Comunitatea Europeana, nu trebuie sa-ti mai schimbi carnetul decit daca vrei tu si nicidecum nu se pune problema sa mai dai examen. Poti conduce cu carnetul tau din tara ta natala absolut legal. Diversitatea carnetelor legale din Comunitate a fost motivul adoptarii unui carnet unitar pentru toti Europenii.
    2) Nu are importanta daca esti Polonez, Roman, sau Bantustanez, atita timp cit faci parte din Comunitatea Europeana; in acest caz particular, legea e una pentru toti.
    3) Acordul in legatura cu un singur Carnet European pentru toti va fi implementat treptat pina in anul 2025!!!! Nu va implica un alt examen. Carnetele vor fi pur si simplu schimbate cu un nou format tip credit card cu fotografie digitala. Ba mai mult, UK nici macar nu a semnat!!
    Detaliile directivei, (pe care UK nu a semnat-o) le gasiti in Romaneste aici: http://www.euractiv.ro/content/section| ... e+european

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK pai te rog sa-i informezi si pe cei din Romania de pe toate canalele de stiri (unde s-a spus ca pt tara noastra se va da din nou examen pt noul carnet european) caci ei se pare ca nu le stiu asa bine ca tine. ;)

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Sa traiti, am inteles boss! ;) :)

8. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    :-* :-* :-*

9. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    alinuta,nu prea poti da examen a doua zi dupa ce ai primit carnetul provizoriu pentru ca sa nu uitam examenul teoretic fara da care nu poti da practicul.
    sistemul lor e bun in masura in care ai cu cine exersa.eu nu cunosc pe nimeni care sa aiba carnet englezesc de cel putin 3 ani si cu care sa pot exersa.asa ca a trebuit sa iau toate orele cu un instructor, mai ales ca nu aveam carnet romanesc, altfel nu mi-as fi batut capul deloc.iar de tampiti poti da si aici sa sa pici la greu.m-am simtit foarte frustata cand am picat si nu cred ca greseala pe care am facut-o a fost majora.cred ca e in avantajul lor sa te pice pentru ca taxa de examinare e destul de mare.
    tu ai dat examen aici?

10. dxter

dxter New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am examen pe 24 Mai...Si sint asa de stresat...www.2pass.co.uk este un site complet.Au si un forum cu moderatori instructori de conducere. Rata de picat din pacate este foarte mare...Testul teoretic este foarte usor. Mult succes!

11. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am luat o ora inaintea examenului si l-am luat.a doua oara!
    Cred ca si Schumacher ar avea probleme aici cu examinatorii prima data la practic, e mult mai greau pt cineva care sofeaza de ceva timp sa treaca de practic aici pt ca deja s-au instalat anumite deprinderi "nelegale" pe care examinatorii nu le trec cu vederea. Daca luati cateva ore cu un instructor bun, nu ar trebui sa fie probleme...a doua oara!

12. Anonymous

Anonymous Guest

Sa va spun povestea mea: am luat carnetul de conducere a cincea oara. Puteti sa radeti, dar asta e situatia, romanul s-a nascut poet, nu sofer ;D. Din toata experienta am invatat urmatoarele: daca simtiti ca instructorul va displace, schimbati-l cu prima ocazie iar daca cumva picati examenul nu asteptati multime de saptamani pana la urmatoarea programare, ci programati-va singuri direct pe DSA site. Eu nu am aflat ca ma pot programa singura decat dupa al patrulea examen si am reusit sa-l dau pe al cincelea la distanta de 2 saptamani dupa ultimul esec. Altfel, daca te programeaza ei, lasa distante de chiar 9 saptamani intre examene, saptamani in care ori stai pe bara fara sa practici, ori dai si dai la bani pe lectii de iti seaca buzunarele.
    Pentru examenul de teorie recomand cdul de la BSM, dupa care se poate invata extrem de usor si include si trei clipuri de hazard perception, ca idee.
    In incheiere, vreau sa va urez curaj si incredere si sa va asigur ca daca eu am reusit, atunci oricine poate reusi. Iar carnetul de conducere mi-a dat independenta si mi-a largit orizonturile. Bafta tuturor!

13. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    pun si eu o intrebare puerila :Care sunt pasii de urmat pentru a obtine permis de conducere in uk ?
    Precizez ca nu am avut permis in Romania

14. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Seby in primul rand trebuie sa aplici la DVLA pt carnetul de conducere provizoriu (trimiti prin posta un formular cu o poza tip pasaport semnata pe spate de cineva care te cunoaste de cel putin 2 ani in uk, si pasaport, daca nu ai pe nimeni sa te cunoasca de atat timp poti merge direct la un DVLA office si ti-o semneaza ei, iar in max 3 sapt soseste carnetul acasa si actele). Acest carnet provizoriu iti da dreptul sa conduci peste tot cu exceptia motorway insotit de o persoana care are carnet de mai mult de 3 ani. Asta implica sa ai asigurare pe masina respectiva si placute L (learner) aplicate pe masina. In timp ce inveti sa conduci practic poti sa dai examenul teoretic care include si un test "hazard" insemnand un clip pe pc in care tu trebuie sa identifici eventualele pericole si sa apesi clic pe mouse cand le vezi. Este un test de perceptie si de viteza de reactie. Apoi cand consideri ca esti pregatit poti sa te inscrii pt testul practic , in general toata lumea isi ia cateva lectii de condus cu un instructor inainte de examen pt a invata basics adica, ca si in Romania cum iti aranjezi oglinda, scaunul, centura, sa nu iti suprapui mainile pe volan, ce sa faci si sa nu faci etc. Cam atat. :)

15. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza esti o dulce....
    Doar suntem tauri si aproape vecini
    mersi mult

16. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Seby, vecini? ??? unde locuiesti?

17. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    in HEMEL HEAMPSTEAD

18. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ok Saby , sa traiti domnul vecin! ;)

19. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    eu am doar 6 luni de uk
    persoana care imi semneaza poza trebuie sa fie cetatean uk sau nu ?

20. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Seby in principiu da, iar eu desi aveam cunostinte de peste 2 ani in uk am preferat sa merg la dvla caci altfel puteau sa zica "pai cum te cunoaste de peste 2 ani daca tu ai venit de 6 luni?" Intelegi? Este lista cu toate office-urile pe site-ul lor. Eu am fost in Borhamwood, era cel mai aproape mai este si unul in Luton, vezi si tu care iti convine. Succes! ;)

Share This Page