24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. rebella

rebella New Member

Trophy Points:
    0
    Cu provisional poti sa conduci dar numai insotit de o persoana care are full driving licence si cel putin 3 ani de experienta de condus ... eu am luat de la posta formularul acela, e gratis si, l-am completat, am facut o poza tip pasaport si le-am trimis tot prin posta impreuna cu-un check in valoare de £35 si buletinul (n-am vrut sa trimit pasaportul) ... cam asta a fost tot dupa care la o sapt mi-au returnat buletinul acasa impreuna cu permisul provizional si-am inceput scoala de soferi ... am trecut amandoua examene si numai la vreo 4 zile dupa, mi-a venit si permisul acasa ...i`m a happy bunny now :)

2. rebella

rebella New Member

Trophy Points:
    0

Seby, stiam ca L = learner iar P = profesional :-?? ... adica ai permis profesional si nu de incepator (L=learner) :-?? ... anyway...

3. elly76

elly76 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ca gresesc, dar mai nou daca ai carnet din tara trebuie doar sa trimiti actele pt echivalarea carnetului aici. Nu provisional ci full driving licence.

4. rebella

rebella New Member

Trophy Points:
    0
    Off Topic: Mei Elly da ce mumoasa esti -happy- :-* :x

:)

5. Anonymous

Anonymous Guest

Hanna

Nu iti pune L care este doar pentru learner. Cumpara placute cu P. este legal sa le utilizezi pana te simti confident pe sosea.
    Cand am facut scoala aici, am intrebat instructorul si mi-a zis ca nici nu inseamna incepator cu pana la 12 luni de condus (ca in Romania-lamaia) si nici nu este obligatoriu. Daca simti ca trebuie sa il porti o perioada, fa-o.Nimic nu-i mai important ca siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic.

Bafta

6. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca O sa imi pun semnul P pentru ca este mult mai sigur atat pentu mine cat si pentru cei din jur.

PoliceOfficer astept cu nerabdare sa vad ce a zis profesorul tau in legatura cu situatia mea.

7. calin1978

calin1978 New Member

Trophy Points:
    0
    T-i se spune 3 weeks dar si mie mi-a venit intr-o sapt.

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut...scuze pt raspunsul intarziat ! Am venit intr`o mica vacanta acasa in RRRRomania :)|
    si de aceea nu prea am mai intrat. M`am interesat si se poate pune fara absolut nici un fel de problema semnul P pt siguranta ta si siguranta celor din trafic !

9. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    doar o intrebare, daca aveti timp sa-mi raspundeti.as aprecia
    cu un permis de conducere romanesc, cat B+D, ar putea cineva sa-si gaseasca un job ca bus driver? asta fara sa-l schimbe in unul british?
    am vazut ca la ei D-ul nostru=PCV
    este cineva bus driver in uk/?
    -happy-

10. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Poti fi considerata pt job insa iti vor cere probabil sa-ti schimbi permisul intr-unul UK. Procedura e simpla: iei formularul D1 de la posta, il completezi si il trimiti impreuna cu taxa si un act de identitate la DVLA.
    In trecut ca sa obtii UK driving licence trebuia sa faci scoala de soferi aici (asa cum am facut eu), asa ca e un mare beneficiu ca acum cu numai vreo 40 lire ai access la UK licence.
    Informatii despre women bus drivers jobs poti gasi pe www.tfl.gov.uk .
    Eu am lucrat ca si van courier si a fost foarte usor de gasit. Cred ca e usor si ca bus driver mai ales pt femei.

Multa bafta

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu, in cazul preschimbarii permisului romanesc categoria D trebuie completat formularul D2. -wave-

12. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]

Salut...scuze pt raspunsul intarziat ! Am venit intr`o mica vacanta acasa in RRRRomania :)|
    si de aceea nu prea am mai intrat. M`am interesat si se poate pune fara absolut nici un fel de problema semnul P pt siguranta ta si siguranta celor din trafic !
    [/quote]

Multumesc de raspuns. Si eu sunt in vacanta in Romania si nu prea am avut timp sa mai citesc. O sa imi pun semnul P pe masina de indata ce ajung si nu o sa il mai dau jos decat atunci cand consider ca nu mai sunt un "pericol" pentru cei din jos si pt mine. :))

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    [quote/] Multumesc de raspuns. Si eu sunt in vacanta in Romania si nu prea am avut timp sa mai citesc. O sa imi pun semnul P pe masina de indata ce ajung si nu o sa il mai dau jos decat atunci cand consider ca nu mai sunt un "pericol" pentru cei din jos si pt mine. :))
    [/quote]

Nu ai pentru ce....mai am putin si se termina vacanta...:( si apoi....iar in UK...:)

14. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    buna! am tot citit vreo ora despre carnetul de conducere. am citit si ce scria Adrian('tragedia unui roman',sincer nu prea inteleg ce vrea sa exprime)dar nu am gasit nimic din ce ma intereseaza.adica in ce conditii un roman poate sa-si faca,carnetul,(avem toti dreptul,indiferent de statutul nostru aici?). am vazut ca sunt niste pasi: completezi formularul,trimiti la DVLA,primesti un card,iti iei instructor,dai proba teoretica. ce se intampla apoi? ai 2 ani sa dai proba practica,asa am inteles de la Adrian...in acesti 2 ani poti conduce?de unde as putea face rost de niste chestionare,sa-mi fac o idee in ce consta teoria? e ca la noi,tre sa inveti legislatie s.a.?astept raspunsul vostru si va multumesc..

15. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Hai va rog lamuritima ca deja am capu calendar cu cate variante am auzit
    Ce este nevoie,ce trebuie facut si cat trebuie platit pentru schimbarea permisului de conducere Ro in permis UK.

-help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help- -help-

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut mate...

Informatiile urmatoare sunt 100% verificate si mai mult de atat, decat iti zic eu nu exista, deoarece eu suat AU PAIR in UK , iar unul dintre parinti este Driving Instructor.

Deci ! Te duci la un oficiu poshtal si ceri FORMULARUL PENTRU PERMIS DE CONDUCERE. Acesta este gratuit. Il completezi, logic asa cum scrie acolo, si bifezi acolo optiunea DE SCHIMBARE A PERMISULUI. Faci o poza pe care o "lipesti" acolo pe formular la locul special amenajat, scriind numele si prenumele pe verso, iar dupa ce ai terminat tot cu formularul, il pui intr`un plic, impreuna cu VECHIUL PERMIS DE CONDUCERE, PASAPORTUL + un CEC in valoare de 45 de LIRE si il pui la posta cu RECORDED DELIVERY sau cu SIGNED FOR.

In maxim 7 zile primesti acasa NOUL permis !

Sper ca ti-au fost de folos informatiile mele !

Bafta !

17. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salut Andrei,

foarte concis si la obiect. Multumesc mult si eu pentru info.
    Doar o intrebare am insa: In acelasi plic cu NOUL permis, mai primesc si pe vechiul (adica pe cel de RO si evident si pasaportul), corect? Pentru ca de fapt, eu nu vreau sa preschimb permisul RO, ci sa primesc si unul de UK, pe baza faptului ca am luat unul in Ro. :)

Si apoi nu de alta, dar am o poza frumoasa in amandoua, si nu vreau sa il pastreze careva ca amintire... :))

ty, man! -salut-
    A.

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut andreiutzu

100% se primeshte pasaportul inapoi impreuna cu noul permis de conducere. Dar cel vechi, de Romania, nu cred ca vine inapoi....un amic din Polonia a trimis permisul vechi, cel polonez, si nu a venit inapoi, decat cel vechi polonez. Din pacate, eu nu am avut permis romanesc, ci l`am luat direct pe cel englezesc.

Oricum...cand ai sa ajungi in UK si ai sa faci rost de acel formular pentru aplicare de la posta, poti da un telefon la ei si sa intrebi.

Sau, pana atunci, poti intra pe acest web site www.dsa.gov.uk TEL 01159012500 sau
    FAX 01159012510

Sper sa iti fie de folos informatiile mele

19. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc mult de info, Andrei!
    Asa sa dau un telefon la ei inainte.

-wave-
    A.

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul romanesc nu il vei mai primi inapoi, informatie 100% verificata! -sunny-

Share This Page