13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. byoxy

byoxy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumescmult pt raspuns. revin maine. somn lin tuturor

2. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva care sunt pasii pt schimbarea permisului rom cu un driving licence british?
    am tot cautat pe forum, dar informatiile, din pacate, se pare ca nu sunt prea actualizate...
    Daca are cineva informatii legate de cum se poate face schimbarea aceasta, rog daca poate sa posteze cateva cuvinte aici.
    Precizez faptul ca permisul meu rom are 8 ani vechime, iar aici sunt de 1 an si 2 luni.

Multumesc mult. -dance- ance-

3. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna feliteodor , trebuie sa contactezi politia locala , biroul rutier si ei iti vor spune ce trbuie sa faci .am inteles ca dureaza doar citeva zile , dar dute pe likul asta si vei avea toate info. http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022562
    salutari cristina

4. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    pentru feliteodor:Applying for the exchange of your foreign driving licence
    If you want or need to change your driving licence for a GB driving licence, you must complete the application form D1 that is available from the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) form ordering service and Post Office® branches. You will need to enclose original documentation confirming your identity and a passport style colour photograph. Send your completed application and the appropriate fee to DVLA, Swansea, SA99 1BT.

Identity documents and photograph criteria
    DVLA form ordering service (opens new window)
    The cost of a driving licence
    If the licence being exchanged is vocational, and the original was issued in Jersey, Guernsey or the Isle of Man, you must also provide a D4 medical report form that must be completed by a doctor, ensuring that all the relevant questions are completed.

If your vocational licence was issued in an European Community (EC) or European Economic Area (EEA) country you need only submit a medical report form if, on exchange, you are 45 years of age or over. This applies even if your vocational licence is still current. Application forms D2 and medical form D4 are available from the DVLA form ordering service.

DVLA form ordering service (opens new window)
    Premium checking service for holders of EC/EEA, Gibraltar and designated countries driving licence
    If you are the holder of a full EC/EEA, Gibraltar or designated country driving licence you can exchange it for the UK equivalent using a premium checking service.

List of designated countries
    Premium checking service

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    feliteodor, trebuie sa mergi la un sediu DVLA, completezi acolo un formular D1, platesti 45 de lire si in cateva zile vrei primi permisul prin posta.
    Nu uita sa iei cu tine permisul romanesc (asta ramane la ei) si pasaportul (iti va fi returnat prin posta).

Informatie confirmata 100%.

6. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Parteneru...dureaza mai mult de 2 sapt ca sa primesc pasaportul inapoi?nu de alta, dar am de gand sa plec acasa si n-am buletinul rom aici...iar permisul rom, ramane pt totdeauna la ei? banuiesc ca e valabil cel de uk daca plec acasa si conduc in Rom...

Sa auzim numai de bine! -dance- ance-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    La mine a durat vreo saptamana pana mi-au trimis pasaportul inapoi, iar la 3 zile dupa aceea am primit si permisul de UK. Exista si optiunea de a plati o taxa de 4 lire si iti inapoiaza pasaportul pe loc.

Permisul romanesc ramane la ei, iar in tara vei putea conduce cu permisul de UK.

Bafta! -sunny-

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Puteti va rog sa-mi spuneti si mie cum arata permisul asta pe care l-ati primit voi?Este la fel ca cel Romanesc,si ma refer daca e cu poza si plastifiat?
    Ms anticipat

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Cam asa arata un permis de UK, Oana! -salut-

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc mult,Parteneru,mi se pare ca arata cam la fel cu cel romanesc.Nu stiu de ce am avut impresia ca e de hartie...in fine.Multumesc inca o data. -beer-

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ai vazut modelul vechi .Acelea erau din hartie si nu aveau poza .

12. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Deci mai poate repeta cineva si pt mine exact ce trebuie?
    - pasaport
    - permis romanesc
    --- altceva? dovada de adresa, dovada statutului in UK (care daca esti self ai dreptul sa nu te inregistrezi pt yellow si deci n-ai nici o dovada ce faci aici) ???

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza nu ai nevoie sa dovedesti statutul tau in UK, dar ai nevoie de o dovada de adresa!

14. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mai departe, dovada de adresa trebuie sa fie bill... sau poate fi un bank-satement :) ?

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutza, oricare dintre ele (fara bill pt telefon mobil insa).

16. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Sarumana, ca bill n-am de unde, dar bank statement o sa am luna viitoare :)

17. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea,

Doresc sa conduc in UK dar sunt incepatoare (am permis de 3 ani dar nu am avut masina deci nu am condus) si ma intrebam daca este regulamentar sa imi pun placute cu L pe masina??? :-?? Cred ca este mai sigur pentru mine si cei din jur daca mi-as pune. Credeti ca incalc vre-o regula?

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Hmmmm...billuri?! Eu am trimis acum 2 sapt doar formularul D740 si pasaportul....cu un cec de 45£ desigur...cam in 6-7 zile am primit pasaportul inapoi, si PROVISIONAL DRIVING LICENCE....oare nu mi`a trebuit billuri pt ca am aplicat pt Provisonal Driving Licence?:D aaaaaa..am uitat sa specific:D nu aveam permis pana acum !

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut !

Eu am Provisional UK Driving licence de 2 sapt. Si pe el, am un L si scrie PROVISIONAL. Instructorul meu de aici mi`a zis ca cei care au litera L pe masina sunt cei care au permis PROVIZORIU, caci mi`a zis ca L vine de la learner. Totusi, chiar ns ce sa zic in situatia ta...am sa il intreb pe instructorul meu si am sa iti raspund.

Pa pa !

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    L ,nu poti pune pentru ca deja ai full dar poti pune placutele verzi cu P care reprezinta practice si se folosesc dupa obtinerea permisului .

Share This Page