20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva in cat timp se primeste pasaportul inapoi de la dvla?vreau sa trimit pt permis dar nu stiu sigur daca va ajunge pana pe 15-16 aprilie cand voi merge in romania.
    Va multumesc

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Maxim 3 saptamani. Iti ajunge inapoi fara grija.

3. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi-au spus trei sapt dar a ajuns inapoi in exact o sapt dupa ce l-am trimis.

4. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    La mine a durat 10 zile, insa trebuie sa fii sigura ca-ti trimti documentele cu special delivery, si sa nu te sperii daca iti ajunge pasaportul inaintea permisului sau invers....

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Leti eu pe ale mele le-am trimis fara special delivery am zis ca daca englezii au incredere sa am si eu ;) Si le-am primit inapoi fara probleme dar separat intradevar si totusi in aceeasi zi.

6. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, le poti trimite si fara special delivery, dar eu am fost sfatuita sa fac asa pentru ca-mi era frica sa nu-mi rataceasca cumva actele, mai ales ca auzisem cazuri in care pasaportul le-a venit la 2 saptamani dupa permis, in schimb in cazul meu pasaportul a fost cel care a ajuns primul...
    Alinutza draga, nu stiu cum de m-ai confundat cu Leti, pt ca-n afara de faptul ca suntem brunetzele amandoua, nu stiu daca mai avem altceva in comun...
    Avand in vedere ca personal mi-e tare simpatica, nu ma deranjeaza confuzia, am vrut doar sa stii ca nu suntem una si aceeasi persona ;)

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Danutza scuze de confuzie, stiu ca tu si Leti nu sunteti una si aceeasi persoana dar se pare ca am vazut dublu. ;D

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Tre' sa aveti mare incredere sa trimiteti pasaportul neasigurat prin posta..

9. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    nici o problema Alinutza, se mai intampla....
    Motanik, la fel am gandit si eu, dar daca am vazut ca asa e mersu', m-am conformat si eu! ;D
    Bine ca totul a fost ok si mi-am vazut pasaportul si permisul in mana desi mi s-a spus sa fac oricum copii de siguranta pt ca nu se stie.... ???

10. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    eu am primit pasaportul inapoi in 2 saptamani.odata cu pasaportul am trimis si un plic autoadresat si am platit expediera in avans ca sa fiu sigura ca nu se vor pierde actele.

11. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu le-am primit in vreo 2 sapt, asta cu plicul autoadresat e foarte destept de facut pt ca noi le trimitem SP dar ei le trimit inapoi cu posta normala.

12. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,
    dintre cei/cele care ati dat examen pt carnet de conducere in anglia, a cata oara ati reusit sa il luati?aveti ceva tipsuri? ::)

13. sorin

sorin New Member

Trophy Points:
    0
    ....da de ce nu dai examen in tara ca este mai ieftin....eu asa am facut....si poti sa conduci up to 12 luni.iar din 2007 probabil va fi altfel recunoscut....parerea mea !!!!

14. lauranam

lauranam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Miki

Teoria nu este o problema, este extrem de usoara. Iar la practica depinde f mult de examinator, eu am luat a treia oara...Nu e imposibil

Mult noroc

15. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    sorin,daca dau in tara carnetul stiu ca e recunoscut 12 luni,dar 12 luni de la intrarea in anglia si eu am mai mlt de 1 an de cand sunt aici.daca nu o sa reusesc sa il iau o sa o fac si pe asta probabil dar totusi mai sper
    laura,teoria mi s-a parut usoara, practicul e problema.la ce test centra ai dat?

16. lauranam

lauranam New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am dat in Cambridge

17. sorin

sorin New Member

Trophy Points:
    0
    ....MIki...imi pare rau n'am stiut.in ce ma priveste eu asa am rezolvat problema....si a fost foarte usor....si ieftin.aici este putin mai complicat ....inainte trebuie sa fie provizorie....si dupa examen .cartile le-am cumparat si eu de aici...sint usoare intrebarile....iar hirtia este de calitate..
    BAFTAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!

18. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Se ia din prima, trebuie doar sa faci cateva ore de conducere, daca ai avut carnet in tara, o sa iti fie mai usor si cu vreo 6-10 ore de conducere poti lua examenul. Daca inveti pentru prima data, probabil iti vor trebui mai multe, in functie de cat de repede reusesti sa te descurci cu volanul si cu regulile lor tampite. Eu am ales duminica dimineata in Hendon, fara trafic, lejer, nu am avut probleme. In cursul saptamanii e mai aglomerat deci ai mai multe sanse sa pici.

19. sorin

sorin New Member

Trophy Points:
    0
    .nu de experienta este vorba...or daca stii sa conduci....din cite stiu eu trebuie sa stai o perioada in provizorat.si dupa aia exameneu am invatat sa conduc asta vara in putney ,richmond si kingstoniar acum conduc din noiembrie fara probleme.fara sa vreau am inceput sa cunosc tota londrabinisor de bine.
    deci pina la urma daca vrei carnet aici ce trebuie sa faci....ca vreau sa-l schimb !!!!

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    My 2 pennies:

"If you have a valid Community licence, this will authorise you to drive in this country for the periods set out below. Alternatively, you can apply to exchange your licence for a British one at any time.

Provided your licence remains valid you may drive in GB -

Ordinary licence holders
    Until aged 70 or for 3 years after becoming resident whichever is the longer period."

Citatul de mai sus e de la DVLA.
    Deci: poti conduce 12 luni cu cranetul Romanesc fara probleme, iar daca Romania devine parte din "Community" la 1 Ianuarie 2007, atunci poti conduce pina la virsta de 70 de ani cu el.

Share This Page