17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drepturi dupa casatoria cu un cetatean britanic

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by liamioana, Feb 7, 2013.

1. liamioana

liamioana New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce am studiat pagina celor de la UKBA am inteles ca dupa casnicia cu un ceatean britanic am dreptul de munca pe teritorul Marii Britanii FARA a aplica pentru blue card.. . Nu doresc sa aplic pt blue card, una la mana pentru ca dureaza cel putin 6 luni pana primesti un raspuns de la ei, si in al doilea rand atat eu cat si sotul avem nevoie de certifiatul de casatorie, pasapoarte, certificate de nastere pt a inregistra casnicia si in rom, traducere de acte pt consulat, calatorii n afara UK etc. Acum din cate am inteles angajatorii sunt sceptici in privinta romanilor..ce ma sfatuiti sa prezint atunci cand merg la un interviu???

2. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    N-am auzit sa fie sceptici. N-am avut niciodata probleme. Comunicarea in engleza sa fie satisfacatoare ptr tipul de job la care ai aplicat.

Nimic. Eu ma duc cu mainile in buzunar.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cata experienta ai tu, Bogdane?...

Normal ca TU mergi cu mainile in buzunar.

Pentru interviu:
    - scrisoare de intentie
    - CV
    - certificat de casatorie (just in case)
    - self-confidence

Succes!

4. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdan, sper ca totusi le scoti din buzunar cand ajungi acolo :)

@R: CV okay.. dar la ce D-zeu foloseste scrisoarea de intentie cand mergi la interviu?

Cat despre acte, de regula n'ai nevoie de ele la interviu, decat daca iti cere firma in mod explicit sa le prezinti.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mie mi-au cerut de fiecare data cover letter.
    (in invatamant,adica)

Si blue sau yellow. -da-da- . Dar asta era inainte sa fac 5 ani aici.

Acum nu mai vreau eu sa ma angajez, decat dupa ce voi avea familie si copil (poate).

6. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Cu mainile in buzunar m-am dus dintotdeauna la interviuri inclusiv pt primul job. Cine ma intervieveaza are deja cv-ul in fata ca altfel nu ma mai chema la interviu. Sunt joburi la care te duci la interviu inainte sa iti vada cv-ul?

7. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Le mai mut din buzunar in san sa nu amorteasca :)

8. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am blue. La ultimlele interviuri nu mi-au certut niciodata actele, m-au intrebat daca am drept de munca , le-am spus confident ca da, dupa ce iti fac oferta iti cer pasaport si dovezi de drept de munca sa fie siguri, nu la interviu.
    Intoteauna intervievatorul avea in fata o copie a CV-ului pe care il trimisesem pe mail sau pe care il primise de la agentii deci nu a trebuit sa ma duc cu nimic.

9. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Baza legala se gaseste in regulation 2(6) of the Accession (Immigration and Worker Authorisation) Regulations 2006, potrivit caruia "a national of Romania is not an accession State national subject to worker authorisation during any period in which he is the spouse or civil partner of a national of the United Kingdom or of a person settled in the United Kingdom."

Prin urmare, va sugerez ca in garantia dreptului de munca sa prezentati pasaportul dumneavoastra si al sotului, precum si certificatul de casatorie.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

10. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Liamioana

Si eu sunt casatorita cu un cetatean britanic. Teoretic nu-ti trebuie blue card, insa din proprie experienta am aflat ca iti ajuta extraordinar de mult. Este cea mai simpla dovada ca ai drept liber de munca si este foarte usor de inteles de catre angajatori.
    Mie mi s-a mai cerut aceasta dovada si la interviu (inainte de a mi se face o oferta), dar ti se spune dinainte daca trebuie sa ai acte cu tine sau nu. In general a fost foarte de folos la semnarea contractelor de munca, pt ca, cele pe care le-am semnat eu, aveau casuta de bifat in dreptul "dovada ca poate munci liber in Marea Birtanie" si una si pt cardurile colorate sau daca nu, "other".

Cand am aplicat eu, timpul de procesare era mult mai scurt, insa imi aduc aminte ca actele au fost trimise inapoi la 2 saptamani dupa ce au primit aplicatia. Posibil acum sa dureze vero luna-doua sau sa le returneze o data cu cardul, nu stiu. Insa parca poti suna la ei sa ii anunti ca trebuie sa calatoresti, daca nu ti-au returnat actele.

PS: daca vrei, te poti prezenta la interviuri cu numele de familie al sotului (si pe CV la fel), este perfect legal - daca nu ti-ai schimbat numele; pt a te identifica, va trebui sa ai la tine, in afara de pasaport/buletin si ceritificatul de casatorie.

11. liamioana

liamioana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri/sugestii.

12. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea.Vreau sa va prezint cazul unei prietene si deasemeni astept ceva pareri,in special parerea avocatului.In 2008,prietana mea si-a facut documente de self emplyed,dar a lucrat si lucreaza ca angajat.Acum cateva luni s-a casatorit cu un cetatean britanic si automat (teoretic) are drept de munca,deci acum lucreaza legal.Nu a aplicat pentru card pentru ca imediat dupa casatorie au inceput problemele intre ei.In final,prietena mea a cerut separarea printr-un avocat,legal sint separati dar inca nu s-a introdus divortul.Si cum povestea nu se termina aici,sotul ei o ameninta mereu ca va suna la Home Office pentru a le spune ca timp de aproape 4 ani,ea a lucrat ilegal.Ea a dus o copie a certificatului de casatorie la serviciu,deci acum toti stiu ca ea lucreaza legal,dar totusi este foarte stresata din cauza ca ar putea pierde serviciul pentru ca in trecut a lucrat fara nici un card.Intrebarea este:este posibil sa piarda serviciul doar pentru ca a lucrat fara card,dar acum lucreaza legal?

13. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Eu am blue card de mai bine de 6 luni. Am in Ro un apartament ipotecat si alte proprietati. Doresc sa ma casatoresc cu un englez. Vreau sa stiu daca e mai bine ca sa ne casatorim in Ro sau in Anglia(influenteaza asta cu ceva) si dupa cat timp are dreptul la jumatate din ce am. Eu sunt singura la parinti, totul este pe numele meu(inclusiv bunicii mi-au facut donatie pe ce au), iar viitorul sot este divortat, are 2 fete carora le plateste pensie alimentara de 3 ani si traieste intr-o casa ipotecata din care detine 50%.
    Multumesc.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu zic mai bine sa citesti mai sus ce scriu unii.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in legislatia romaneasca exista notiunea de bunuri dobandite in timpul casatoriei (comune) si proprii (inaintea casatoriei)
    http://www.euroavocatura.ro/forum/viewtopic.php?id=299

ceva similar e si prin uk probabil, dar cel mai bine intrebati un solicitor si faceti un act daca va e teama. puteti da vina pe rude (mama copiilor sotului) ca ar putea avea pretentii, pt a evita niste discutii legate de neincrederea unuia in celalalt etc
    http://www.adviceguide.org.uk/scotland/ ... ossessions
    Household goods and other possessions

If a couple split up and they disagree about who owns household goods and possessions acquired during the marriage it is presumed they are owned jointly. Gifts and inherited goods belong to the person who received them. Goods acquired before the marriage belong to the person who acquired them. If you cannot agree about who owns all the goods and possessions you may need help. It may be useful to ask a mediator for help as going to court is expensive. If you are having to go to court about other financial matters any disputes about valuable goods may have to be dealt with at the same time. You should ask your solicitor about disputes about household goods and possessions.

16. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Este irelevant unde se incheie casatoria din punct de vedere al bunurilor materiale detinute.

Pentru a va asigura ca nu vor fi probleme de ordin financiar in cazul unor neintelegeri matrimoniale, va sugerez sa incheiati un pre-nuptial agreement.

Nu este cel mai romantic lucru inainte de casatorie, dar, in opinia mea, este o solutie care trebuie sa fie inteleasa si acceptata, mai ales in situatii in care unul dintre soti detine bunuri materiale cu o valoare net superioara, iar celalalt sot are anumite obligatii financiare dintr-o casatorie anterioara.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

Share This Page