26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept la munca pentru dependenti

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by blondu1212, Feb 14, 2012.

1. blondu1212

blondu1212 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor,

am o nelamurire si poate gasesc aici raspunsul:). Sunt angajatul unei companii in UK din august 2011 si acum am si am adus si familia aici. Intrebarea mea este daca sotia mea ca si dependent de mine poate sa aplice pentru dreptul ei la munca in UK fara scrisoare de la angajator. De fapt noi putem sa aplicam pentru dreptul ei la munca, dar este vreo sansa sa il si primeasca? Poate a fost cineva in situatia asta si ma poate ajuta.

Multumesc mult.

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    poate ne spui si ce card colorat ai tu.

3. blondu1212

blondu1212 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, nu ma gandeam ca o sa conteze. Am Accession Worker Card - e roz sau mov, naiba ca nu ma prea pricep la culori:)

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    si atunci ce e greu sa citesti pe pag UKBA? este cea mai simpla procedura de a obtine blue card daca esti dependent de AWC. Spor la citit.
    Uite un pont pt tine sa nu mai citesti, ca dependent de AWC nu ai nevoie de BC pt a munci in UK. te angajezi si gata. aplici pt NINO si gata. dupa aia poti sa trimiti actele pt BC ca nu e graba. ai tot timpul sa astepti.

5. blondu1212

blondu1212 New Member

Trophy Points:
    0
    nu mi-ai prea fost de ajutor. M-am uitat pe site si nu am gasit ceva care sa se potriveasca cu situatia noastra, ca altfel nu-mi mai pierdeam timpul sa scriu aici si sa mai si primesc un asemenea raspuns...ce imi spui tu ca sotia nu are nevoie de drept la munca nu prea-mi vine sa cred.
    Si plus de asta, daca esti prea plictisit sa raspunzi sau te-am deranjat cu intrebarea, trebuie sa sti ca ai si varianta de a nu raspunde.

Mersi

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Blondu-le, catad are dreptate si nu te osteni sa raspunzi inapoi. Toate raspunsurile le gasesti pe forum si pe site-ul UKBA.
    Spor la citit si speram sa intelegi.

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Mutu: lasa-l in pace ca el habar nu are unde sa se uite pe site-ul ala. nu stie ce e AWC si dependent de AWC. Greu! -obosit- -nas-

8. mitiandrei

mitiandrei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Numele meu este andrei si am terminat in romania si facultatea si masterul in kinetoterapie., am inteles ca acest blue card se mai poate obtine si cu un anumit punctaj dintre care diplomele de fac si master si inca ceva. ma poate ajuta cineva in acest sens? multumesc

9. blondu1212

blondu1212 New Member

Trophy Points:
    0
    @catad: din cate stiu eu site-ul asta e pentru toata lumea (unii stiu anumite chestii
    Altii nu stiu) si uite eu fac parte din cei care nu stiu. Si daca te dai baiat destept puteai sa fi raspuns din prima. Ca ce raspuns mi-ai dat tu e egal cu zero, cine te angajeaza fara drept la munca in UK?!

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @blondu1212 - am cautat eu pentru tine aici:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

Si zice asa:
    Exemptions from the worker authorisation requirement:
    - you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is self-employed, self-sufficient or a student. You will remain exempt provided that your sponsor remains a student, self-sufficient person or self-employed; or
    - you are the spouse, civil partner, descendant under the age of 21 or the dependant of a Bulgarian or Romanian national who is subject to work authorisation and holds an Accession worker card;

Si un raspuns de la UKBA primit la un email de catre un alt membru al forumului:
    "Please note that Bulgarian and Romanian family members of a Bulgarian or Romanian national who is exempt in their own right from work authorisation requirements, are themselves also deemed to be exempt. They therefore do not need to apply for a certificate to confirm this status and can, if challenged, use the blue certificate of their spouse, together with their marriage certificate to demonstrate it. However, they are entitled to be issued with a blue registration certificate confirming that they are also exempt from those requirements. After 12 months employment, they can apply for exemption in their own right."

Poti de asemenea, sa le scrii celor de la UKBA si ei iti vor da raspunsul.

Raspunsul la intrebarea ta este: Da, sotia are drept de munca. Trebuie sa isi faca programare, sa duca actele necesare si sa isi ia cardul (cand are chef, nu e graba).
    Scrisoare de la angajator nu am auzit sa ceara cineva pentru exercitarea acestui drept, nu cred ca are nici o legatura.

catad ti-a dat raspunsul corect. Daca nu iti convine tie, asta e alta poveste. Inseamna ca nu iti vor conveni multe raspunsuri...

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    merci Dane, dar nu tb sa te agiti atat pt el. Am scris mai sus ca habar nu are pe ce lume traieste si nici sa citeasca pe site-ul oficial niste chestii elementare. eu i-am dat raspuns corect si el continua sa fie cocos. bleah!

12. blondu1212

blondu1212 New Member

Trophy Points:
    0
    @catad... ca sa iti arat cat esti de desinformat, am sunat la Home Office si sotia mea trebuie sa clompeteze formularul BR1 si sa il trimita la UKBA. Deci sotia mea nu se poate angaja si gata, ea nu are drept la munca, ea trebuie sa isi obtina dreptul la munca ca sa poata sa se angajeze...desteptu' pamantului. Si sa sti ca nu avea rost sa ma jignesti, dar de fapt ce ma mai mir...tot roman imputit ai ramas, locul tau e in buda aia de Romania, fraiere. Tu ai impresia ca daca raspunzi la ceva intrebari pe aici iti da dreptul sa te adresezi cum vrei tu cui vrei tu!?

mersi Dan

13. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Facerea de bine este .....
    Frumos multumesc pt catad ca s-a straduit sa iti raspunda la intrebari.

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @blondu1212, eu auzisem ca la blondele trec prin viata mai lejer si nu prea pricep miezul problemelor, la tine care e problema?
    Raspunsul lui catad este mai mult decat pertinent, Dan ti-a facut copy&paste la ce scrie pe site (se intampla sa insemne acelasi lucru) si tu ce faci .... aduci pe forum un limbaj ....colorat!
    Este clar ca buna ziua, sotia ta nu are nevoie de nici un card, dar daca totusi insisti i se poate inmana unul - BC (bineinteles completand formularul BR1). Un print de pe site aratat la angajator te scuteste de facut dosare, deplasarea la Croydon (nemailuind in considerare ce greu e sa faci rost de interviu) sau aplicarea prin posta.
    Eu ti-am raportat limbajul neadecvat si sper sa nu se repete.
    Bafta in ce ti-ai propus.

Share This Page