21.7 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Monica19, Sep 22, 2012.

1. Monica19

Monica19 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

As dori si eu niste informatii.
    In ultimii doi ani am lucrat pe un vas de croaziera ca ospatar. In Romania am muncit in jur de 2 ani in acest domeniu dupa care am muncit in contabilitate pentru 4 ani, asta inainte de a pleca sa lucrez pentru Disney cruise line. De curând am avut un interviu online pentru un post de ospatar între- un hotel de 5 stele in Londra . Miercuri voi fi in londra pentru un al doilea interviu. Întrebarea mea este daca mă accepta cam cat de ușor as putea obține drept de munca . Am tot citit pe forum si din câte vad e imposibil sa mă accepte pe mine datorită nationalitatii. Care ar fi obținute pentru a obține drept de munca?
    Multumesc,
    Monica

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Buna Monica,
    experienta ai desigur destula dar, din cate stiu eu, meseria de ospatar nu se incadreaza la cele ce pot obtine un WP pt tine.
    Acum, nici nu au fost pe aici din cei care sa ajunga in ceva 5 stele Londra, unde banui ca sunt niste standarde dar, ar trebui cred sa suni pe cei ce te intervieveaza sa le explici ce si cum, si sa-ti spuna sigur HR de la dansii (un 5 stele ar trebui sa aiba) daca ofera asa ceva.
    Daca nu, poate SE?

Bafta!

3. Monica19

Monica19 New Member

Trophy Points:
    0
    Ei știu f bine din cv- ul meu ca nu am lucrat o zi in UK. De altfel nu le- am ascuns nici nationalitatea . Londra ar fi foarte bine pentru experiența mea pentru ca din câte am înțeles sunt f multe universități in domeniul asta ... Targetul meu fiind sa ajung in viitor restaurant manager sau hotel director. Daca as munci in Londra as face si studii in paralel . Acum sa vedem pentru ca in Statele unite am obținut Visa f ușor . Ar fi culmea sa mă împiedic in UK . Sincera sa fiu nici nu m- am documentat prea mult gandindu-mă ca daca angajatorul mă vrea nu as avea nici o piedica, dar din câte vad e mai complicat decât m-am gândit eu. Oricum săptămâna viitoare merg in Londra pt interviu si cu Dumnezeu înainte .

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cumva trebuie sa platesti niste bani pentru acte? Personal, am foarte mari dubii ca un hotel de 5* ar recruta ospatari din Romania.

Ceea ce pot sa-ti spun cu mare siguranta, este faptul ca NIMENI nu te ia permanent in domeniul acesta da nu ai drept de munca, iar ca ospatar pe AWC nu ai nici o sansa. Se mai fac niste exceptii prin agentii, dar numai pentru personal temporar. Te sfatuiesc sa verifici putin oferta aceea.

5. Monica19

Monica19 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai exact este vorba de Hilton si nu am aplicat din România ... Mă aflam in USA când am aplicat . In USA am lucrat pentru Disney. Am aplicat direct pe situl lor si mi- au răspuns după 2 saptamâni . Am avut un uninterviu pe Skype după care m- au invitat la un al doilea interviu in Londra. Nu cunosc legile poate ai dreptate sau poate ei nu mă angajează pe mine pentru ca vin din România ci pe baza experientei mele .

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Monica,
    Viza ta de munca pentru USA (personal nu cred ca este de munca, dar asta nu are nici o importanta) nu te ajuta cu nimic in UK.

Foarte multi romani si-au "luat-o" , dupa toate interviurile si formalitatile, daca nu chiar dupa angajare, li s-au dat papucii pentru ca nu aveau drept de munca in UK. Nu cumva in momentul aplicarii pentru job ai bifat si casuta cu dreptul de a trai si munci in UK?

7. Monica19

Monica19 New Member

Trophy Points:
    0
    Este posibil sa ai dreptate, oricum aveam planificata călătoria la Londra . O sa va țin la curent despre ce îmi vor spune la interviu. Eu o sa pun toate cărțile pe masa. Despre nationalitatea mea si tot ce se poate întreba.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Monica, mergi cu incredere la interviu. Este foarte posibil ca experienta ta in SUA sa fie ceea e ii atrage, mai ales ca majoritatea clientilor de la 5* sunt din SUA sau Middlea East. Iar daca se doreste ceva, se gasesc solutii - singura problema ar fi timpul de asteptare, dar englezii sunt oricum obisnuiti si nu se grabesc.

9. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum s-a spus si mai sus, pe varianta Accession Worker Card e posibil sa aveti ceva probleme din cauza naturii job-ului. Ramane si varianta Yellow Card ca student.

Sfatul meu este ca la interviu sa mergeti bine documentata cu privire la dreptul de munca si la variantele pe care le aveti.

Daca nu ati citit inca, gasiti suficiente informatii in Guidance notes pe care le gasiti la acest link:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

10. Monica19

Monica19 New Member

Trophy Points:
    0
    De la locul de munca mi s-a spus sa aplic pentru national insurance number. Normal ca nu pot aplica direct pt ca îmi trebuie yellow sau blue card. Am fost si am cerut mai multe informații la jobcenter si mi-au spus ca daca obțin un Certificat privind existenţa unui parteneriat înregistrat, logodnicul meu fiind de cetățenie franceza, as putea aplica direct pentru blue card. Unde pot semna un astfel de certificat ? Contractul de munca l-am semnat deja .
    Multumesc

Share This Page