15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Cine are in mana "blue certificate" dupa un an de sandwich course sa-mi zica si mie(stiu ca tun il asteapta.)..am intrebat prin mail la un colegiu si au zis ca nu se poate aplica ptr "blue" dupa un an de plasament.Au zis ca vb romanii prostii pe forum-uri

2. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare am aflat ca daca un cuplu de casatoritiunul dintre ei este student are voie de part time si sotul full time este vreo restrictie este adevarata..?poate presta orice fel de munca..stie careva?

3. Anonymous

Anonymous Guest

Daca citesti primele 10 pagini ale acestui topic, sau macar jumatate din ele, vei afla singurel raspunsul.

Lectura placuta!

Succes! -sunny-

4. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am si eu 2 intrebari legate de acest drept de munca pentru studenti,.Sper ca cineva sa ma ajute:

1. daca este masterat full time, mai intra aceasta obligatie de 15ore/saptamana ca si conditie pentru yellow card???
    ( se poate ca unele masterate sa aiba cursuri face to face de 14ore sau 12 ore/sapatamana si restul sa fie studiu individual)

2. la aplicarea pentru BR1, acea dovada de fonduri inseamna taxa de facultate sau si altele(chirie, trai zilnic etc)???
    Tot pentru BR1: acea letter de la facultate inseamna scrisoarea de admitere sau o adeverinta pe care o iei dupa ce platesti taxa???

Va multumesc ENORM si astept raspuns. -wave-

5. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    lulea, la intrebarea 2. dovada de fonduri pe care trebuie sa o ai si sa o trimiti la HO este un cont bancar de preferat in UK, in care sa ai bani suficienti pt a te INTRETINE pe toata durata cursului...asta e explicatia oficiala pe care o vei gasi in actele de pe la HO....in London eu stiam ca, oficial ar fi 700 lire pe luna...iar in banii astia pot intra sau nu si banii destinati taxei de facultate
    acea letter de la facultate pe care tre' sa o trimiti impreuna cu Br1 si altle se numeste enrolement letter si nu tre' sa specifice neaparat daca ai platit sau nu cursul in advance...

6. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    iti multumesc foarte mult
    mai am o intrebare: enrollment letter e aceeasi cu admission letter? ( sau primesc inca o scrisoare dupa ce ma inrolez si, poate trebuie sa platesc taxa toata ori partial?)
    eu am deja admission letter, adica aia in care scrie ca " we offer you a place in our program...etc

inca nu sunt lamurita cu cele 15 ore /sapt. daca se aplica la masterat -scratch- cratch-

-help-

7. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    eu cred ca e acelasi lucru...

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi forumisti cu experienta in scoli prin UK...va rog frumos sa incercati sa-mi raspundeti la niste intrebari:
    -ce inseamna BTEC Level 7 Advanced Professional Diploma in Management Studies?
    -in ce domeniu si ce perspective de promovare/angajare ofera?
    -este mai "slaba", sa zic asa, decat HNC?
    -care ar fi pretul unui asemea curs? 1500 e mult?
    -colegiul care ofera cursul BTEC se numeste London College of Professional Studies? Asta inseamna ca : -poate fi un curs vocational/sandwich (cu work placement )sau:
    -este un curs standard/teoretic (fara work placement)?

Pana saptamana viitoare tre sa ma incriu la un curs si sa trimit actele la HO. deci sunt in maaaare goana dupa raspunsuri!!
    Va multumesc frumos!!

9. Anonymous

Anonymous Guest

BTEC este mai bun decat HNC care este Level 6.
    Este ca un foundation degree, adica dupa doi cu profil merit sau distinction poti merge direct in ultimul an la universitate ca sa ai full degree.

£1500 este pretul real, sau mai scump cu 200 ca in alte parti poate. dar a crescut inflatia.
    Ar trebui sa fie full time. dar mai bine intreaba, ca sa fii sigura. Nu e sandwich si nici nu ofera plasament de obicei.

Dar ca si conditie, s-ar putea sa iti ceara sa ai un curs de Level 5 sau 6, gen HNC, HND sau asemanator.Pentru ca asta este advanced.

O sa mai fac ceva research.

Bafta

10. maso

maso New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!

Si eu am aceeasi problema.Vreau sa ma inscriu la un curs de 1 an sau 2 la o universitate sau colegiu din Leeds.Stiti cumva mai multe detalii?Am IELTS-ul luat cu 7.Conteaza?Puteti sa-mi recomandati ceva?Mai e cineva in Leeds?Multumesc!

11. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    :mad:salutare stie cineva de niste cursuri de calculatoare..sau ceva in cadrul medical..fulltime care sa-ti dea drept de munca..sa te ia de la minus o adica bita?

12. alexdracu

alexdracu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Am citit cat de mult am reusit din forum incercand sa nu pun intrebari care deja au fost adresate de n'spe ori, dar nu am gasit decat foarte putine lucruri despre ce ma intereseaza.
    Este vorba despre un program tip sandwich in domeniul hotelier la care m-am inscris si pe care urmeaza sa il achit saptamana asta. Vreau sa stau 4 luni in Anglia (pe perioada vacantei de vara, pentru ca sunt student la zi) si cea mai mare grija a mea este legata de $. Cheluielile ma ajung la vre-o 2500 de lire si trebuie sa imprumut acesti bani. Ca si job'uri am de ales intre barman, ospatar, receptioner, ajutor de bucatar. Cum voi fi platit cu salariul minim nu stiu daca aceasta aventura a mea ma va falimenta, in loc sa ma ajute un pic financiar. Limba o stapanesc la nivel excelent (pt unul care nu a calcat in viata lui intr-o tara in care engleza sa fie native language). Responsabila locala de program nu stie absolut nimic si sunt pe punctul de a renunta la tot pentru ca nu am de unde sa iau nici un fel de informatii despre programul asta :(( :(( :(( :((
    As vrea sa stiu de ce "capcane" sa ma feresc in programul asta, cam ce bani se pot scoate din tips'uri intr-un bar mediocru, cate ore pot lucra maxim pe saptamana si daca angajatorul e strict obligat sa ma plateasca pt fiecare ora lucrata si mai ales daca am unde sa ma plang daca sunt pus sa fac alte munci decat cele stipulate in contract (mi-e sila de munca in romania unde toti patronii te vad ca sclav pe plantatie, la dispozitia lor 24/24 pt 4-5 milioane pe luna)
    Acuma ma simt -wc- pt ca de 2 luni tot ma agit sa fac rost de bani si acum am realizat ca pot sa plec bou si sa ma intorc vaca :-?? :-??

13. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    alexdracu, cred ca gasesti o groaza de info aici

http://www.romani-online.co.uk/componen ... pic,568.0/

Si in leg cu partea financiara, nu cred ca 4 luni iti sunt indeajuns sa ti recuperezi cei 2500 lire imprumutati si sa mai faci si economii....acum depinde si de noroc...

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Alexdracu

Nu cred ca in 4 luni lucrand ca barman, ospatar sau receptionier vei reusi sa recuperezi cei 2500 lire. Nici daca ai fi platit 6-7 lire pe ora nu cred ca ai putea strangi banii respectivi. Nu te astepta la tips'uri cine stie ce, depinde de fiecare bar si de felul in care se imparte (daca se imparte). In general se adauga pe bill 10%-12% din suma totala sau se poate oferi si cash. Ca receptionier nu cred ca ai vreo sansa sa iei tips.

Poti economisi bani in functie de locul in care stai, cat platesti celelalte cheltuieli & transport etc. Cred ca depinde si de cat de bine iti manageriezi banii si unde exact iti gasesti jobul, oricum esti la limita, parerea mea.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Alex...
    nu te baza pe tipsuri. unii practica un sistem gen punctaj, adica superviserul ia 10 puncte iar ceilalti 2,3,5 in functie de experienta. Deci nu cred ca merge mai mult de 5-10 lire pe zi(daca ai noroc).
    Altii nu impart tipsul. Il tin pentru cheltuieli comune(cafea...) Depinde de loc.

Nu te baza pe ceva ce nu ai cum sa controlezi. Un tips e un vis frumos cand il vezi in mana, cand il astepti si nu vine, te transformi in ceva de care nu ai fi placut impresionat nici macar tu.

Salariul e baza! -sunny-

16. alexdracu

alexdracu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru raspunsuri.
    am citit threadul respectiv si intr-adevar m-a lamurit . nu imi planuiam sa vin cine stie ce bani inapoi, in afara de cei imprumutati, dar chestiile care mi le spuneti despre tips'uri ma sperie. pai in romania faceam 5-6 lire zilnic din tips intr-un bar vai de capul lui unde e 10.000 cafeaua si 30.000 ce mai scumpa bere iar clientii principali erau elevi de liceu. in logica mea naiva ma gandeam ca daca e 3-5 lire o bere, sa fac macar 15 lire pe zi. o prietena care e receptionera intr-un hotel de pe litoral castiga zilnic macar un milion din tips (a facut si 300euro intr-o zi).

bine ca nu am platit nimic, pentru ca din ceea ce imi explicati voi, mai bine stau si invat vara asta. de bani n-am nevoie, eu vroiam sa merg mai mult ca sa vad anglia fara sa ma coste practic nimic (in afara de munca). oh well, se pare ca imi pun pe ebay biletul la metallica pe wembley :((

17. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,

1.stie cineva despre MUNCA VOLUNTARA ( de! e buna la inceput)
    adica, trebuie yellow pentru asta?

2. pot lucra pe perioada verii, cand vine yellow-ul, full time, chiar daca intru in anul 1 in septembrie?...adica, sa zicem, din iulie pana la sf lui august-inceputul lui septembrie -duck-
    -help-

18. k_petronela

k_petronela New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Pentru munca voluntara, dar cu referenta la sfirsit, ci poate chiar si slujba, te-as indruma la orice `English School` din u.k.; daca studiezi cu ei, atunci te vor angaja, voluntar, ca student assistant, dar pt. mai mult vino la K_Petronela@yahoo.co.u.k . -angel2- -angel2- -angel2- -angel2- -time- -time- -angel2- -time- -angel2- -time- -angel2- -wave- -walk -action-

19. k_petronela

k_petronela New Member

Trophy Points:
    0
    enrollment letter este aceea care ai completat-o cu detaliile tale pt. a te inrola la acel curs! (oricare ar fii acela)...administration letter este aceea in care ei i-ti confirma inregistrarea incepind cu data de...pina la data de...; urmatorul pas pe care tu trebuie sa-l faci este sa platesti `tuition fees`...atunci i-ti v-or da si student card-ul cu foto si detaliile tale! Ai grija sa ceri chitanta ca ai platit!

Iti dau acest sfat deoarece profesia mea este secretarial/administrativ la Scoala de Lb. Engleza din Ramsgate, Kent...si stiu despre ce vorbesc!

Dar tu in ce-ti d-ai MASTERATU`l?

Da, automat ai dreptul la cel putin 20 de ore de lucru`!

Ma poti contacta la tel. 07891730823
    sau pe K_Petronela@yahoo.co.uk
    Esti fata, sau barbat?
    -party- arty-
    -angel-

20. k_petronela

k_petronela New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page