13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    alinutza1000-unde ai vazut tu scris "negru pe alb" faptul ca dc studiezi si lucrezi in acelasi domeniu poti lucra mai mult de 20/week??

2. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    alinutza1000:probabil ca la acest paragraf te refereai:

"The condition referred to in paragraph (10) is that the student shall not work for more than 20 hours a week unless —

(a) he is following a course of vocational training and is working as part of that training; or

(b) he is working during his vacation. "
    nu?

3. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Cata246 eu cred ca prietena ta poate lucra mai mult de 20 de ore pe saptamana deoarece este inscrisa la un curs vocational, NVQ2, si dupa cum vezi si in citatul pe care ralucutza85 l-a pus, ea are poate lucra full time. Poti intra pe
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20070475_en_1
    de unde este luat acel citat si poti citi mai in detaliu.
    Munca care o face ea este considerata ca facand parte din acel vocational training si doar in acest caz, ea poate lucra mai mult de 20 ore/sapt. In cazul celorlalti studenti, inscrisi la cursuri normale(nu vocationale), intradevar nu se poate lucra mai mult de 20 ore, si probabil de legea asta stia si managera ta.

Bmonica, da , poti aplica pt yellow card si acum, chiar daca tu ai inceput din septembrie. Singura chestie e ca ai pierdut niste luni bune in care puteai avea drept de munca(part-time).

-kiss- iss-

4. novak

novak New Member

Trophy Points:
    0
    itsjustme:explica mi si mie te rog ce inseamn cursuri vocationale ? -sad3- ad3- caut sa ma inscriu urgent la cursuri full time sau part time care sa inceapa in februarie si sa nu coste o avere,ma poate ajuta cineva?ps:trebuie sa fie si acreditate de British Council.merci

5. Anonymous

Anonymous Guest

am si eu nevoie d model d scrisoare din partea unui sponsor, pt a o trimite cu restul actelor pt student yellow card?

cine ma poate ajuta?
    trimite ti eventual p mail,madalin84us at gmail

mersi muuuult

6. Anonymous

Anonymous Guest

-angrymad- ngrymad-

de fapt revin cu o intrebare

mai imi tb scrisoare din partea sponsrului dak eu am doavada k am platit deja toate taxele aferente anului univ/cursului respectiv?

dak da atunci pls da ti mi si mie un model

mersi
    xx -staycool- taycool-

7. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Itsjustme, nu stii daca ma vor intreba cum m-am intretinut pana acum in uk? Chestia e ca am niste bani in cont dar nu stiu dc sunt suficienti pt bank statementul care trebuie trimis la ei...ma vor intreba de unde am eu banii aia in cont?

8. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    precizez ca eu fac aici ESOL English as second language. Crezi ca e bun pt a aplica?

9. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    bmonica nu conteaza ce curs este, atata timp cat tu gasesti colegiul respectiv pe lista DFES. Ai vazut ca si Alinutza1000 este la un curs de engleza si a primit yellow card(vezi mai sus mesajul ei).
    Pe ei nu ii intereseaza practic cum te-ai intretinut tu aici(atata timp cat nu te-a prins cineva ca ai lucrat ilegal, de exemplu). Daca te intreaba cum te-ai intretinut pana acum(ceea ce nu cred ca o s-o faca), le spui ca ai fost self-sufficient, adica tu nu ai recurs la nici un fel de ajutor de la stat si te-ai intretinut singura(sa zicem din niste economii de ale tale)
    Chestia acum cu bank statementurile pe care trebuie sa le arati, este urmatoarea. Tu trebuie sa arati ultimele 3 bank statements(pe ultimele 3 luni) ale tale daca vrei sa arati ca te intretii singura; si daca vrei sa folosesti o scrisoare de sponsorizare, iti trebuie 3 bank statements ale sponsorului(la fel, pe ultimele 3 luni). Eu cred ca cel mai simplu ar fi sa folosesti un sponsor daca gasesti, ca daca tu ai lucrat sa zicem ilegal aici si ei vad niste intrari regulate in cont, ei poate o sa suspecteze ca e ceva la mijloc. Acum eu nu stiu situatia ta, dar cel mai simplu e cu sponsor. Eu asa am facut.

madalin84us, da, tot iti trebuie scrisoare. Chiar este recomandat ca tu sa iti platesti cursul in intregime inainte de a te duce la interviu la HO si sa ai o chitanta, ceva la tine sa arati ca l-ai platit. Sau cei care isi platesc cursul printr-o bursa sau alte finantari, sa arate dovezile aferente.
    O sa-ti trimit eu modelul meu de scrisoare pe adresa ta de email.

Bafta multa -kiss- iss-

10. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Novak, acestea sunt niste cursuri NVQ, in care inveti o profesie anume si sunt de obicei in Health&Care(lucrezi de exemplu ca si care worker) sau in Hospitality, sau catering, si poti lucra in restaurante, hoteluri, etc. Cu aceste cursuri poti aplica pt yellow card si poti lucra full-time pt ca acea munca este considerata ca facand parte din trainingul cursului.
    Eu nu stiu exact unde poti gasi aceste cursuri, dar da un search pe forum. Uite cateva trimiteri care le-am gasit eu pe forum.
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... /#msg25658
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... een,1/#new

Sunt sigura ca sunt multi inscrisi la cursuri NVQ. Poate o sa-ti dea ei mai multe detalii.
    Multa bafta -staycool- taycool-

11. dona13

dona13 New Member

Trophy Points:
    0
    Dona13, cand citezi ceva, adauga la final si mesajul tau sau pur si simplu raspunde la subiect fara sa apesi QUOTE.
    Ti-am sters deja aprox 4 mesaje pe diferite subiecte, nu contineau decat citatele unor mesaje anterioare, fara nimic din partea ta.
    Atentie, te rog.

Multumesc.
    Moderator

12. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare: ai voie sa muncesti 4 luni full-time dupa ce termini cursul, indiferent de durata si tipul cursului?

Legea zice doar atat:

Bulgarian and Romanian students can continue to work full time during their vacations or as part of their vocational training and for four months after the completion of their studies

Pai, atunci nu ma pot inscrie la un curs de 6 weeks... + 4 luni full-time ... si tot asa pana la un an? Nu ies mai bine?

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Butterfly

Bineinteles ca te poti inscrie la acel curs, insa care este scopul pentru care vrei sa studiezi? Vrei sa aprofundezi o anumita materie sau vrei sa obtii certificatul albastru dupa 12 luni muncite legal? Poate nu am inteles eu bine, dar cum ai calculat tu cele 12 luni muncite legal (in care sunt incluse si cele 4 luni dupa terminarea cursului ) cand cursul are doar 6 saptamani?

14. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fim sinceri, cati din studentii romani de 2007 chiar vor sa aprofundeze ceva?
    Deci am gandit bine scenariul? Hai nu curs de 6 sapt ca nu merge totul cum vrei de repede, dar curs part-time de 3 luni (munca part-time) + 4 luni munca full-time + alt curs de 3 luni + 4 luni munca full-time => 14 luni (si sa zicem ca nu-ti ies toate combinatiile... dar 11 luni de munca tot ar trebui sa prinzi). Deci mie deocamdata asta mi se pare varianta cea mai buna economic (2 cursuri part-time costa putin si daca gasesti de munca cele 8 luni full iesi bine cu banutii).

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tot faceti cursuri pt. a obtine dreptul de munca, de ce nu folositi oportunitatea de recalificare, care este folositoare dupa cele 12 luni... -sad2- ad2-

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Sint foarte nedumerit si frustrat de lipsa de imaginatie a unor Romani.
    Stiti ca aveti dreptul la imprumut de studii de pina la 3100Lire/an pentru a studia in UK daca ati avut domiciliul in Romania (sau EU) in ultimii 3 ani, cum majoritatea dintre voi ati avut?
    Stiti ca functie de ce income ati avut sau aveti va puteti califica si pentru fonduri NERAMBURSABILE de PINA LA 2700Lire/an pentru a va acoperi costul de viata?

Daca nu stiati, OK. Dar daca stiti, mai ales cei foarte tineri in their 20s, de ce nu alegeti o universitate sau un colegiu care sa va ofere o cariera exceptionala oriunde in lume?
    Majoritatea va ginditi numai la "gainarii". De ce?
    Eu nu am acces la aceste fonduri inca, deoarece am trait in Canada, dar voi?
    Si in scurt timp voi avea acces si cu toata virsta mea inaintata tot am de gind sa profit, caci o Diploma din UK este foarte bine vazuta.
    Va doresc tuturor succes si va rog sa va reginditi strategiile pentru termen mai lung in loc de "miine".

17. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Da, chiar asa UKOK, exista foarte multe posibilitati aici oferite de stat studentilor, orice pagina de internet a facultatilor contine informatii despre funding...dar cine le citeste?? Daca toti romanii ar fi oportunisti ca Butterfly in maxim un an ne-ar opri sa mai studiem in UK sau in orice alta tara, pt ca venim pt a vedea daca sistemul merge fentat, luam cat putem si fugim!
    Mai degraba alege "combinatia" asta :programul de munca pe durata verii in agricultura daca nu vrei sa aprofundezi nimic aici, poate sunt altii care incearca sa-si organizeze altfel viata si carora le foloseste o diploma in UK.

18. Anonymous

Anonymous Guest

- este vorba de universitati...

- doard daca ai statut de 'migrant worker'

si inca ceva - la cursul meu, primii 3, si singurii care au cat de cat sanse sa intre in City, sunt romani...

19. hopkin

hopkin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut romanilor de pe forum si felicitari pt munca voastra sustinuta, atat de utila romanilor nou veniti in UK, cei ca mine. Sunt de 3 luni in UK Newcastle unde sotul meu are un job. Datorita voua am aflat ca pot obtine drept de munca (yellow card ) ca student . De la inceputul lunii martie fac un curs ESOL de lb engleza, 3 ore/sapt, timp de 4 luni.
    Avand in vedere vasta experienta pe care o aveti in vederea obtinerii dreptului de munca in UK, va rog sa ma ajutati cu un sfat si niste informatii:
    Stiti cumva daca se poate aplica in persoana si in alta parte decat Croydon, eventual mai in nord? Avand in vedere ca locuiesc destul de departe de Croydon si daca nu se poate aplica in fizic in alta locatie cum m-ati sfatui sa procedez prin posta sau in persoana in ciuda dificultatii de a ajunge la C?
    Referitor la acte va rog sa ma ajutati cu un model de scrisoare din partea unui sponsor. In cazul meu sponsorul este sotul meu ce lucreaza de 7 luni aici (la o universitate) cu drept de munca obtinut de angajator si sa-mi spuneti ce trebuie sa mai atasez din partea lui (extras bancar, certificat de casatorie, buletinul lui?) Suntem aici si cu baietelul nostru de 8 ani , dar cred ca nu trebuie sa includ pe nici unul din ei pe aplicatia mea BR1 la sectiunea 2, NU-I ASA? (Stiu ca peste 5 luni putem aplica impreuna pt blue card, asta e motivul pt care doresc un yellow card pe o perioada asa scurta)
    Nu trebuie sa atasez nici o diploma de studii din Romania, nimic care ar putea da o oarecare greutate aplicatiei mele? Daca toate actele sunt OK, se poate sa nu ti se acoede yellow-cardul? Orice sfat sau sugestie este bine venita. Revin cu rugamintea ca cineva care a obtinut yellow card sa-mi trimita si mie modelul de scrisoare din partea sponsorului. Adreasa mea este any_ul@yahoo.co.uk Va multumesc pentru tot.
    Toate cele bune si pe curand! - -p4- 4-

20. kea

kea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Eu am aplicat pentru o universitate in Anglia cu durata cursurilor de 3 ani.Din cate am inteles cei de acolo au un employment bureau pentru a ajuta studentii sa se angajeze.Este nevoie si in contextul acesta de acel yellow card?nu mi se permite sa ma angajez fara?(cel putin la inceput pana primesc asa ceva...)
    Si inca un lucru...la sfarsitul acestor 3 ani...nu voi putea lucra in Anglia in domeniul meu decat 4 luni daca am acel card?Sau ar fi mai ok sa obtin cetatenie?
    Ideea e ca vreau sa urmez studiile acolo insa intentii de intoarcere in tara nu prea am :D :p

Share This Page