11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Stii ce fac domnii si doamnele de la HO? iti programeaza ca actele sa ajunga pe masa unui caseworker la 20 de zile LUCRATOARE din ziua in care s-a inregistrat ca au ajuns in posesia lor. Asta inseamna cu totul 4 saptamani ... iar in cazul meu - dupa ce le-au finalizat - le-a mai luat inca o saptamana ca sa mi le trimita..
    Singura cale sa ii grabesti este sa le trimiti un fax in care sa spui motivul ptr care te grabesti ... si atunci ti le vor trimite la timp....eu am facut asta de 3 ori si de fiecare data a mers.
    Bafta!!

2. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ptr informatie,Irina.Mi-am inchipuit ca asta este.Tot raul spre bine pentru ca nu imi platisem cursul integral(nu ptr ca nu as fi avut banii ci ptr ca asa am fost consiliat de secretara de la facultate) si am reparat asta ieri.Secretara spune ca nu au sunat pana atunci pentru ca cei despre care HO cere informatii sunt marcati in baza de date.Mi-am gasit si attendance-ul in neregul a uitasera sa updateze prezenta din 28 noi asa ca apaream cu 82 % prezenta.
    Sper sa fie bine,multumesc inca o data.
    Toate cele bune -thankyou- hankyou-

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu,
    Daca lucrezi LEGAL la ambele companii, 20 ore la una si 10 ore la alta, cum ai spus in exemplul tau, si ai NINO, veniturile si orele lucrate sint inregistrate la HMRC (Inland Revenue) si ca atare Home Office poate afla cu un simplu telefon sau email exact cite ore si ce venituri ai avut tu in ultimele 12 luni.
    Daca lucrezi LEGAL 20 ore si la negru (nume fals, fara NINO) restul atunci este imposibil pentru ei sa stie, decit daca ai fi prins in fapt.
    Eu nu recomand si nici nu incurajez aceasta modalitate, ci pur si simplu am raspuns la intrebarea ta.

4. osso

osso New Member

Trophy Points:
    0
    salut!

Legat de studentii, mai ales cei cu sandwich course, care termina pogramul; am gasit pe acest topic si am mai auzit si din alte surse ca ar mai avea dreptul la inca 4 luni de munca, in baza yellow cardului (full-time sau part time?). era un link chiar pe pagina 16, dar nu mai e valabil; in schimb am gasit altul, care confirma informatia:
    http://www.cumbria.ac.uk/Services/SDAS/ ... udents.pdf

Am zis totusi sa ma asigur 100% si sa incerc sa obtin informatia din sursa oficiala; pt ca poate unii angajatori sunt mai sceptici. Si am sunat la Home Office unde, in 2 zile diferite, la 2 numere diferite (08706067766; 011422074074 [prompt 3]) mi s-a spus ca nu se poate. Acuma nici eu nu stiu... mare e gradina Home Office-ului...

Intrebare! are cineva vreun link sau document oficial care sa confirme dreptul de a lucra inca 4 luni dupa program?

mersi

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    osso,
    Ca student in UK ai dreptul la 20 ore/saptamina in timpul cursurilor, full-time in vacante si full-time pina la 4 luni dupa terminarea cursului.
    Domnii de la Home Office au aplicat gresit Legea Europeana initial, dar in Martie 2007 au recunoscut si au corectat-o corespunzator.
    Uite legea care e valabila din 16 Mar 2007
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/20070475.htm

6. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    A mai aplicat cineva pe la inceputul lui noiembrie pentru yellow?Eu am intrat in saptamana a cincea,am sunat astazi la HO si mi-au spus ca nu a ajuns inca pe masa unui cash worker aplicatia mea,ca sunt foarte ocupati acum la sfarsit de an.Ce ziceti de asta?

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Studentii part time sunt inclusi si ei in aceasta categorie? Au si ei dreptul de munca 20 de ore pe sapt? Nu am gasit nicaieri un raspuns alb pe negru.

Merci mult

8. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    da, negrutxa si studentii part-time au drept de munca. Onutza(de pe forum) a primit yellow card si drept de munca cu un curs de engleza de 2-3ore/sapt. Contacteaz-o sa fii mai sigura.
    Si eu stiu cateva cazuri la fel. Deci cu siguranta te poti inscrie si la un curs part-time.
    -kiss- iss-

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult itsjustme

Ai vreun link care sa sustina aceasta informatie?

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    negrutxa,
    Pentru Romani/Bulgari nu scrie nicaieri in lege ca studentul trebuie sa fie inscris la un curs full time, sau minim 15ore/saptamina, pe cind pentru CEILALTI studenti, extracomunitari este precizat foarte clar.
    De aici si din cazurile concrete de persoane care au primit Yellow Certificate se deduce ca nu este nevoie sa fii intr-un curs full time.

Acestea fiind spuse nu uita ca un student isi exercita Treaty Rights DOAR ATITA TIMP CIT ESTE STUDENT! De asemeni are drept de munca numai pina la max 4 luni dupa terminarea studiilor! Si deci daca tu te inscrii la un curs de 6 luni sa zicem, nu vei ajunge la 12 luni LEGALE pentru a obtine Blue Certificate (6+4=10

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Merci UKOK

Am citit si eu in brosura pentru romani si intradevar nu era nimic precizat concret alb pe negru care sunt conditiile, lasand loc intrepretarilor. De data asta, acestea sunt favoarea noastra. -fingernose- ingernose-

Merci mult, o sa transmit mesajul mai departe prietenei mele

12. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    in cazul in care m-am inscris la un curs part-time ce are o durata de 1 an, am obtinut yellow card-ul, apoi m-am angajat si dupa aproximativ jumatate de an nu am mai frecventat cursul respectiv (curs de l. engleza), mai sunt eligibil pentru obtinerea blue card-ului dupa ce am incheiat un an de munca?

13. kikibest69

kikibest69 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am lucrat la un birou de taxe din Londra si te asigur ca erau foarte foarte ocupati cei de la Home Office si eu am aplicat pt cardul galben de pe 29 noiembrie si nici acum nu am primit nici un raspuns pozitiv sau negativ sau cel putin buletinul inapoi.Acum cand o sa ajung in Londra o sa sun la ei sa vad ce zicsi mai stiu cazuri in care cei de la HO nu au dat nici un raspuns ....eu te sfatuiesc sa nu renunti si sa ai rabdare pt ca odata si-odata tot te vor anunta.

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    negrutxa,
    informatia nu este din brosura, stii ca nu ma bazez pe brosuri.

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/policyandlaw/ecis/chapter7.pdf?view=Binary

Daca ai timp sa citesti tot ce tine de acest subiect in documentul respectiv vei vedea ca nu se mentioneaza nicaieri de full time si de 15 ore/week

Un alt document relevant este:
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20070475_en_2

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult UKOK, intre timp gasisem si eu documentul de la HO.

Orice nu este interzis, este asadar permis (in cazul de fata vorbind...) -eyebrows2- yebrows2-

-thankyou- hankyou-

16. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt inscrisa la un curs part-time de 10 luni,merg cate 2,5h/sapt la scoala si ,cu toate acestea am obtinut yellow.In scrisoarea de la colegiu pentru Home Office este precizat numai felul cursului:part-time.Atat.Si nimeni nu a avut nimic de comentat. -staycool- taycool-

17. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Parca iti vine sa le dai cu ceva in cap englezilor cand vezi ca se poate primi yellow cardul si in cazul cursurilor part-time.... Ii felicit pe cei care au reusit, e bine de stiut ca se poate si asa pe viitor!
    Intrebare pt cei care au aplicat pt yellow: trebuie sa-mi fac griji daca nu avem decat 1800 lire, eu si prietenul meu, atunci cand aplicam? Suntem la un curs platit de guv pe 6 luni deci nu ne ocupam decat de cazare si alte cheltuieli, suma in care ne incadram fix. Ar trebui neaparat si o sponsorizare- banuiesc intarita de bank statement de acasa, sa zicem?
    Daca v-ati confruntat cu o problema similara, va ascult sugestiile!

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Cer un pic de ajutor/informatie,va rog.
    Abia ce am vb cu cineva pe telefon,este deja in UK,va primi in cateva zile yellow cardul,si zice ca firma din RO,care i-a adus le-a spus ca vor putea lucra ore suplimentare,ca si careri,persoana fiind studenta pt un NVQ2 in caring.Eu am vb deja cu managera mea si ea mi-a zis ca,ca si student limita e maxim 20 ore pe saptamana.Exista vreo posibilitate ca ea sa nu aiba dreptate,si ca efectiv studentul respectiv sa poata lucra mai mult?Cu doar 20 ore e greu de subzistat aici,dupa cum se stie dar cu ore suplimentare-LEGALE,E ALTA TREABA. Va multumesc pt orice raspuns.

19. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Buna! Eu sunt la un curs de engleza de 2h pe saptamana din luna septembrie.Cursul e de 30 sapt. As putea sa aplic pt un yellow card? sau e prea tariu?
    Va rog astept un raspuns. Am aplicat pt work permit si m-au refuzat....

20. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Bmonica,eu am aplicat pt.yellow card tot cu un curs de lb. engleza si tot cu 2ore/sapt. si acum o sapt. am primit yellow cardul.Trebuie insa sa ai in vedere cateva lucruri:1 nu poti lucra mai mult de 20 de ore saptamanal in timpul trimestrelor,pe durata vacantelor si bank holidays poti face full time.2 cu yellow cardul se poate lucra pana la 4 luni dupa terminarea cursului.
    Cata,daca acea persoana studiaza caring poate lucra ca si carer mai mult de 20 de ore/sapt fara probleme.Acea limita de 20 de ore se aplica in cazul in care lucrezi intr-un domeniu distinct fata de ceea ce studiezi.

Share This Page