13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

2. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
  3. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    mesajul de mai sus e pt.adina84.scuze :-dd

4. adina84

adina84 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi. Totusi mi se pare groaznic ca tocmai cei care ar trebui sa fie la curent cu toate legile de imigrare (Home Office) sa fie plopisti. Adica daca nu poti sa aflii raspunsurile de la ei, de la cine se asteapta atuncea sa le aflii? -silent-

5. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Care e durata minima a unui curs pt care poti optine drept de munca? Scrie undeva ca 1 an? Stiu doar ca tb sa fie un curs full-time, dar n-ar putea sa fie de 6 luni?

6. brgwork

brgwork New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andreea,

Cum e in Anglia?

Se pare ca ti-am furnizat informatii competente.

Speram ca totul decurge ok si ca faptul ca esti impreuna cu prietenul tau asa cum ti-am promis va face feritici pe amandoi.

Multa bafta si daca e poate sa ne trimiti un mesaj cu parerile, ar fi super.

Ramona

7. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    la ce numar pot sa ma interesez la ce stadiu a ajuns aplicatia mea pt yellowcard? ms

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    0114.2074074 - iti va raspunde cineva de la un information desk. Pot sa ia legatura sau sa te puna in legatura cu un case worker.
    Bafta!!

9. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa aplic si eu pt un yellow card (desi cei de la univ mi-au spus ca nu am nevoie de permisiune pt a munci, probabil sint dezinformati!!) si voiam sa intreb daca a aplicat cineva cu buletinul (parca nu as vrea sa trimit pasaportul) si daca un grant 5000 lire pe an ar fi suficient ca dovada de fonduri?
    multumesc mult,
    Laura

10. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    soricuzza :
    Merge sa trimeti buletinu eu asa i-am trimes prietenei mele .. Buletinu, BR1, bine eu iam trimes bank statmentu meu pe ultimele trei luni ca fonduri asa si o scrisoare precum ca ea sta cu mine ETC asa si in un certificat dela colegiu ...ea le-a primit inapoi actele si cu yellow card in cam o saptamana ...

11. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    are cineva yellow card si lucreaza mai mult de 20 h pe sapt? as vrea sa stiu ce se poate intampla daca depasesti cele 20 de ore? adica daca lucrezi 20 pt o companie, etc si alte 10 pt alta companie? te vor verifica cei de la Immigrations and national directorate in cazul in care vei aplica peste 1 an pt blue card?

12. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    ok, mersi mult, am sa incerc cu buletinul atunci. sper sa fie suficienta dovada de finantare pe care o am...

13. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    in cite zile ati primit yellow card?

salutare,
    mi-ar putea spune cineva in cit timp a primit yellow card? alta intrebare: se poate lucra daca yellow card-ul a fost trimis/issued dar inca nu l-ai primit?
    mersi mult,
    Laura

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    In mod normal aplicatia dureaza 2-3 saptamani. Legea specifica faptul ca nu poti incepe sa lucrezi pana nu primesti cardul.

15. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    uf, ce pacat, ca as fi avut ocazia sa particip la un tirg de doua zile. dar aia care recrutau nu m-au intrebat nimic de asa ceva. eu speram sa vina intr-o saptamina, ca asa am vazut la 2 persoane pe forum. inseamna ca mi-am luat adio de la un ban in plus -cry2- ry2-

16. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Ramona,
    e doar o parere dar cred ca daca folosesti "acelasi" yellow card pentru doua joburi atunci cand vor verifica daca ai lucrat 1 an, vor vedea si ca ai avut doua joburi. Cum altfel ar putea sa verifice? (E doar o parere, nu cunosc nici un caz.)

17. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Citesc atat de multe variante si pana la urma tot cu ceata in cap raman,unii spun ceva altii spun altceva.Acum intrebarea mea este urmatoarea,daca a aplicat cineva pt.Registration Certificate ca student si cat a durat raspunsul aprox.Multumesc.

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

2-3 saptamani

19. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi frumos Parteneru.Tot sun si tot incerc sa ma informez la cei de la HO,nu vreau sa jignesc dar cei de acolo imi cam dau senzatia ca "nu stie stanga ce face dreapta",am citit pe site-ul lor ca se poate aplica personal la Croydon,sun si mi se spune ca nu si ca trebuie sa trimit actele prin posta,ok np.Dovada de venituri n-am,avand in vedere ca ma sustine prietenul.Prima data cand am sunat la ei mi s-a spus ca nu prea am multe sanse avand in vedere ca ma sustine el,dar cand am sunat a 2 a oara mi s-a spus exact ce acte de la el sunt necesare,cum vi se pare asta? -stunned- tunned-

20. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt in a 4-a saptamana de asteptare a actelor.Am sunat astazi la HO si mi-au spus ca abia de sapt. viitoare vor procesa actele.
    Cert este ca nu mai este ce a fost.Verifica daca ti-ai platit integral cursul precum si prezenta la curs(minim 80%). Suna la facultate.Cred ca asteapta mai mult pana elibereaza actele tocmai pentru a te putea prinde in ofsaid cu absentele.Cunosc o persoana care a primit refuz de yellow pentru ca nu a frecventat si nu a platit integral cursul.Asta este,rabderea este o virtute dar domnii de la HO chiar ca ti-o pun la incercare!
    Cum spuneam, se pare ca nu mai este ce a fost.Sau mai stii? -angrymad- ngrymad-

Share This Page